Vaata peasisu

Asia Update 2019: maailmatasemel eksperdid mõtestamas Aasiat Eesti otsustajatele

EASi ja KredExi ühendasutus
29. mai 2019
4 min

Maikuus olid kõigi Läänemere piirkonna Aasia-huviliste ja -ekspertide pilgud pööratud Tartule, kus toimus esimest korda Aasia konverents Asia Update 2019. Kõrgetasemeline konverents tõi Emajõe kallastele 43 maailmaklassi esinejat ning pea 300 osalejat – sedavõrd väärikat Aasia teemade käsitlemist võib kõhklemata pidada üheks suurimaks omataoliseks ürituseks kogu regioonis. Konverentsi eesmärgiks oli ühest küljest harida ning jagada teavet kogu Aasia piirkonnas toimuva kohta, kuid samas ka hoogustada suhtlust erinevate koostööpartnerite vahel, et areneks koostöö nii ettevõtluses, hariduses kui poliitikas.

Foto: Eesti Vabariigi president Kersti Kaljulaid avamas konverentsi | Autor: Joonas Sisask

Globaliseeruv maailm ei jäta meist kedagi puudutamata ning selle mõju mõistmiseks tuleb tähelepanelikult jälgida ka jõujoonte liikumist maailma suurriikide ja erinevate piirkondade vahel. Viimaste aastakümnete jooksul oleme taas näinud jõudude vahekorra  keskpunkti nihkumist tagasi Aasiasse ning käes on hetk, mil Aasia tõusu asemel peame rääkima sellest piirkonnast kui juba tippu jõudnud poliitilisest jõust, mis pingutab selle nimel, et üle võtta ka need valdkonnad, kus täna veel domineerivad USA ja Euroopa.

Kiirelt muutunud geopoliitiline olukord tähendab, et ka Euroopas tuleb end mugavustsoonist välja mõelda ning harjuda uue keskkonnaga, kus nii majandust kui poliitikat mõjutavad üha enam Aasiast tule(ne)vad arengud. Euroopa ja USA ei saa enam lubada endale luksust Aasiat eirata, sest sedasi satuvad nemadki majanduslikult ohtlikku olukorda, jättes tähelepanuta tegelikud maailmamajanduse liidrid. Kuidas aga mõista kultuuri ja majandust, millega kokkupuuted on seni olnud põgusad ning kust tegelikult paistavad ohud, millega meediakajastustes on hirmutatud? Just nendele küsimustele püüdiski Asia Update 2019 Tartus vastuseid leida.

Eestis on vaid käputäis Aasia teemadega süvitsi tegelevaid inimesi ning maikuiselt suvises Tartus avalöögi saanud konverentsiseeria püüabki korraldajate taotlusel suurendada nende inimeste hulka, kes suudaksid Aasiaga koostöö tegemiseks luua toetavat keskkonda ning suhtuda Aasia teemadesse tasakaalustatult. Maailmatasemel ekspertide sisukad esinemised ja ettekanded aitasid väga palju kaasa, et Eesti ettevõtjate, poliitikute, ametnike ja akadeemikute nägemus Aasiast muutuks senisest palju laiapõhjalisemaks. Ettevõtjate ja teiste osalejate tagasiside põhjal olid arutelud inspireerivad ning julgustavad ning lõid aluse koostöö arendamiseks Eesti ja Aasia vahel.  

Autor: Joonas Sisask

Kaks päeva väldanud konverentsil astusid lavale eksperdid Hiinast, Jaapanist, Indiast, Singapurist, Sri Lankalt ja mujalt, jagades enda kogemusi ja teadmisi Aasias toimuva kohta. Lisaks esinesid ettekannetega ka selliste riikide nagu Belgia, Uus-Meremaa ja Rootsi esindajad, jagades publikuga enda kogemusi ja õppetunde koostööst erinevate Aasia riikidega. Kõikidest esinemistest kumas ühtlase foonina printsiip, et Aasias ei tasu kuskil kiirustada – ilma pikaajalise strateegiata ei tasu edu loota üheski valdkonnas, nii ettevõtluses kui poliitikas. Mõlemad on Aasias omavahel väga tihedalt läbipõimunud, seega on tulevikku silmas pidades koostööd vaja arendada veelgi.  

Koostöös ettevõtjate, riigiesindajate ja teadlastega tuleks Eestilgi defineerida oma huvid Aasias ning leida strateegilised koostöövõimalused huvipakkuvates sektoritest. Kõiki Aasia turge iseloomustavad tihtipeale ettearvamatud riskid, kuid samas ka enneolematud võimalused – nende vahel tulebki leida tasakaal, et koostöös eesmärkideni jõuda. Belgia näide on siinkohal väga paslik, sest tänu pikaajalistele pidevatele kontaktidele ning riikliku Aasia-strateegile järgimisele õnnestus Belgial enda juurde meelitada Euroopa esimene ja seni veel ainus Alibaba e-kaubanduse keskus. Ka Eestil terendavad ees sarnased võimalused erinevates valdkondades, kuid läbilöögi saavutamiseks vajame rohkem teadmisi, kaalutletud otsuseid, koostööd ning eelkõige mõistmist.

Hiina tehnoloogia ülemaailmne võidukäik näib justkui saanud tugevad kaikad kodaratesse USAga puhkenud kaubanduskonflikti tõttu, kuid see kindlasti ei tähenda seda, et meil ei tasuks Hiina mõju ja ka ohtudega arvestada ka edaspidi. Koostöö kultuuriliselt ja poliitiliselt teistsuguste riikidega on küll keeruline, kuid suuremaks ohuks oleks Eestile olukord, kus Aasia jääks meie vaateväljast eemale. Seetõttu vajabki ühiskonnas levitatavatele hirmudele vaatamata Eesti koostöö Aasiaga selgeid eesmärke ning üheskoos nende suunas tegutsemist.

EASi Aasia infokeskus jätkab Aasia-teemaliste arutelude ja infovahenduse korraldamist ka edaspidi ning Asia Update konverents toimub peatselt jälle, et tuua kokku maailmatasemel eksperdid, ettevõtjad, poliitikud ja akadeemikud. Tänavuse konverentsi korraldajad olid EAS, Tartu Ülikool, Tallinna Ülikool, Taltech, Tartu linn, Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium, Haridus- ja Teadusministeerium ning Välisministeerium. Lisaks toetasid konverentsi Horizon Pulp & Paper, Toppan Printing ja Eversheds Sutherland. 

Rohkem infot konverentsi ja esinejate kohta leidub ürituse veebilehel estonia.ee/asiaupdate/.

Tanel Rebane, Ettevõtluse keskuse direktor

Kai Kreos, Aasia infokeskuse juht

Jaga postitust

Tagasi üles