Bürokraatia maha, majandus kasvama: väikefirmad saavad kasvuks laenu nüüd kordades väiksema tagatisega ja kiiremini

Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutus (EIS) ning uusim Eesti pank Finora Pank parandavad Eesti väikefirmade ligipääsu rahastusele, pakkudes nüüd ärilaenu väiksema tagatise vastu, suuremates summades ja lihtsama asjaajamisega. Seda tehakse kuni 80protsendilise EISi käenduse toel.
Eesti ettevõtjate asutatud ja tänaseks nii Eestis kui Leedus tegutsev Finora Pank pakub alates aprillist rahastust EISi laenuportfelli käendusega. Finora Panga Eesti filiaali juhi Mangirdas Kireilise sõnul on EISiga koostöö laiendamise eesmärk parandada laenude kättesaadavust pea kõigi Eesti ettevõtete jaoks, aidates neil kasvada.
“Rahastusele ligipääs on võtmetähtsusega, et ettevõtted ja seega ka kogu majandus saaks kasvada. Me teeme EISiga juba koostööd individuaalse käenduse pakkumisel, kuid portfellikäendus on palju paindlikum vahend, mille asjaajamine on samuti märkimisväärselt kiirem. See võimaldab meil pakkuda rohkem laene usaldusväärsetele väikestele ja keskmise suurusega ettevõtetele – isegi juhul, kui neil ei ole piisavalt tagatist või kui nad soovivad laenata suurema summa, kui nad muidu saaksid. Veel enam, ettevõtjad pääsevad käendusele ligi otse meie kaudu, neil ei ole vaja selleks eraldi EISiga ühendust võtta, täiendavaid dokumente esitada ega käenduslepingut sõlmida. See on oluline samm bürokraatia vähendamise suunas – et rahastus vastaks päriselt ettevõtete tegelikele vajadustele,” selgitas Kireilis.
EISi laenude ja käenduste osakonna juht Kaarel Aus (pildil) tundis head meelt, et uus partnerlus sõlmiti. „Laenuportfelli käendusega lõime tingimused, et pangad saaksid hakata pakkuma lihtsustatud lahendusi mikro- ja väikeettevõtetele laenude saamiseks. Rõõm on näha, et ka Finora Pank asub seda teenust nüüd Eesti turul oma klientidele pakkuma,“ ütles Aus.
Teenus on mõeldud Eestis tegutsevatele väikestele ja keskmise suurusega ettevõtetele, kes on krediidivõimelised, kelle omakapital vastab nõuetele, kel puuduvad tähtaega ületanud ja ajatamata võlad ning kes on äriregistrile esitanud kõik nõutud andmed. Käenduse maksimaalne summa on 200 000 eurot ja selle ulatus on 80% ehk suurim laenusumma saab olla 250 000 eurot.
“Oluline on tähele panna, et Euroopa Liidu mõistes on väikesed ja keskmise suurusega ettevõtted kõik, millel on alla 250 töötaja ning mille aastakäive on kuni 50 miljonit eurot ja/või bilansimaht ei ületa 43 miljonit eurot. Statistikaameti andmetel oli üle 250 töötajaga ettevõtteid Eestis eelmisel aastal alla 200, samas kui aktiivseid ettevõtteid kokku oli üle 158 000. Seega laenuportfelli käenduse kasutamine oma äri kasvatamiseks võib tingimuste täitmisel kõne alla tulla peaaegu kõigi Eesti ettevõtete puhul,” julgustas Kireilis.
Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutus (ka varasem KredEx) on aastate jooksul võimaldanud ettevõtetele käendustega laene kogusummas ligi 2,5 miljardit eurot. Laenuportfelli käendust rahastatakse Euroopa Regionaalarengu Fondist.
Finora Panga suurimad aktsionärid on Eesti ettevõtjad. Finora Pank kasvatas mullu oma laenuportfelli 39% ja varasid 61%. Finora Pank pakub muuhulgas äri- ja käibekapitalilaenu, liisingut ja faktooringut.