Eesti ettevõtetel tasub valmistuda USA suurhangeteks
USA presidendi Joe Bideni poolt välja pakutud 1,2 triljoni dollari suurune infrastruktuuri parendamise eelnõu on lõpuks vormistatud seadusena, millega investeeritakse 550 miljardit dollarit USA sildadesse, teedesse, elektri- ja veevõrkudesse ning lairiba internetiühendustesse. See toob endaga kaasa suure hulga avalikke hankeid ja avab uksi ka Eesti ettevõtetele.
Suuremahulist taristuinvesteeringut vajab Ameerika hädasti, sest aasta alguses hindas USA tsiviilehituse inseneride ühing riigi infrastruktuuri taset hindele “C-“, mis ilmselgelt ei demonstreeri erilist jätkusuutlikkust. Kuigi märgilise tähendusega seaduseelnõu on suur võimalus USA ettevõtetele ja kodanikele, avab see uksi ka Eesti ettevõtetele, kes otsivad USAst uusi partnereid ahvatlevate ärivõimaluste elluviimiseks.
1933. aastal vastu võetud “Buy American Act” nõuab vähemalt 50 protsendi projektikulude suunamist Ühendriikide päritolu toodete ja teenuste ostmiseks, erandiks ei ole ka käesolev majanduspakett. Sellegipoolest peitub siin mastaapseid võimalusi Eesti ettevõtetele, kes on huvitatud allhanketöödest, kes tegutsevad seadusenõudest väljapoole jäävates sektorites, nagu näiteks infotehnoloogia, või ettevõtetele, kes on suutnud luua toote või teenuse, mis ei ole USAs saadaval.
Alustamiseks piisab kahe veebiplatvormi külastamisest
Esimese sammuna tasub tutvuda USA avalike hankelepingute pakkumisprotsessiga (sageli nimetatakse seda RFPks, Request for Proposals) ning viia end kurssi projektipõhiselt ja osariigiti varieeruvate nõuetega. Parim viis värskeimate hangete ja konkurssidega tutvumiseks on külastada erinevaid veebilehti ja platvorme, mille kaudu USA valitsus avalikustab hankeid ning ühtlasi annab teada nende võitjatest. Eesti ettevõtjatele võiksid enim huvi pakkuda kaks lehte, mis edendavad ja hõlbustavad hankeprotsessidel osalemist.
Tähtsaim veebileht USA hankesüsteemis on SAM.gov (System for Award Management). Sellel lehel registreerimine peaks olema esimene samm kõigile USA avalikel hangetel osalemisest huvitatud Eesti ettevõtjatele.
SAM.gov on nii hangete haldamise tööriist kui ka omamoodi turunduskataloog, sest paljud valitsusasutused pöörduvad esmase huvi korral just sellele lehele, et otsisõnade abil leida juba registreerunud teenuseosutajaid. Siin on äärmiselt oluline põhjaliku profiili koostamine, kus on kirjas kõik ettevõttega seotud märksõnad ning täielik ja asjalikult koostatud ülevaade ettevõtte kompetentsidest ja pakkumistest. Selle abil on võimalik pääseda USA valitsusasutuste radarile, kellel muidu ei pruugi olla aimugi Eesti ettevõtete poolt pakutavatest tehnoloogiatest või lahendustest. SAM.gov on tänaseks asendanud varasema riiklike ärivõimaluste (Federal Business Opportunities) veebilehe, mis oli siiani parim allikas avalike hangete kohta info kogumiseks ja pakkumiste esitamiseks.
Osariikide tasandil võivad USA piirkondade vahel esineda väga suured erisused just avalike hangete väljakuulutamise ja võitjate kinnitamise osas. Mõnedel osariikidel on veebilehed, kus on loetletud kõik hetkel aktiivsed pakkumised ning lisaks ka täiendav info kvalifitseerimistingimuste kohta. Teistel osariikidel on jällegi kasutusel üldisemad hankeportaalid, mis ei ole tingimata seotud ainult avalike hangetega. Kasutades SAM.gov lehte ja paralleelselt ka teist olulist valitsuse ametlikku kanalit, USAspending.gov, saavad Eesti ettevõtted üles leida juba väljakuulutatud hankevõitjad.
Seejärel on EASi ekspordinõuniku toel võimalik välja selgitada õiged kontaktid vajalikes ettevõtetes ning nendega ühendust võtta, kas iseseisvalt ja otse suheldes või kasutades selleks EASi või Eesti välisesinduste abi. Eestil on hetkel USAs kolm välisesindust – saatkond Washington D.C.’s ja konsulaadid New Yorgis ning San Franciscos.
Ühiselt tegutsedes saavutab rohkem
Initsiatiivikad Eesti ettevõtjad saavad kasutada neid andmekogusid värskeima teabe hankimiseks võimalike USA riiklike projektide kohta ning leida üles iga viimase kui avaliku hankeprojekti, mis on juba rahastusotsuse saanud. Selle teabe baasil saab ettevõte luua esialgse kava edasi liikumiseks. Mõned küsimused, millele ülalmainitud veebilehed aitavad vastuseid leida, on näiteks:
- kes on juba väljakuulutatud võitjatega hangete peatöövõtjad?
- millised ettevõtted on võitnud hankeid, kuid ei ole veel kõiki töid lõpetanud?
- kui palju raha on juba kulutatud ning kui palju on projekti eelarves raha veel alles?
Esmapilgul võib selline hunnitu andmehulk näida hirmutavana, eriti kui see pärineb mitmest eri allikast. Kuid lähenedes teabekogumise protsessile süstemaatiliselt ja viies kokku sobiva hanke- ja projektijuhtimise kogemuse mõlemal pool ookeani, võivad Eesti ettevõtted USA valitsuse hankeprotsessis osaleda ning hankeid ka võita – kas kaudselt koostöös kohaliku partneriga või otse läbi USAs registreeritud tütarettevõtte või emafirma.
Eesti ettevõtted, kes on juba suurprojektidega seotud osana konsortsiumist või suuremast meeskonnast, peaksid kaaluma võimalust koondada oma ressursid ühe katusettevõtte alla või kasutada konsortsiumi üht liiget hankepakkumisel kvalifitseerumiseks kas otsepakkujana või allhankijana. Heaks näiteks sellisest lähenemisest on Estonian Marine and Manufacturing Initiative (EMI), mis keskendub laevaehitussektorile. Sarnaste konsortsiumite moodustamine ka teistes valdkondades aitaks suurel määral kaasa Eesti ettevõtete konkurentsivõime paranemisele USA avalikel hangetel.
USA avalike hangete turunišš pakub stabiilseid ja ahvatlevates suurusjärkudes tulusid neile ettevõtjatele, kes on valmis ise hangetel osalema või tegema koostööd mõne juba hanke võitnud või sellel osaleda plaaniva USA partneriga. Pingutuse optimeerimiseks on mõistlik koguda piisavalt informatsiooni, mida õnneks leidub mainitud kahel veebilehel küllaga. Tähtis on vaid teada, kust otsida ning kuidas, alati saab toetuda ka EASi abile.
Lisainfo saamiseks USA hankesüsteemide või partnerite leidmise kohta palun võtke minuga ühendust:
James York Ekspordinõunik Ameerika Ühendriikides E-post: [email protected] |
Projekti kaasrahastatakse Euroopa Liidu Regionaalarengu Fondist.