Vaata peasisu

Eesti kosmosebüroo

Kosmosebüroo eesmärk on Eesti kosmosevaldkonna ettevõtluse arendamine ning rahvusvahelise koostöö edendamine, tagades meie ettevõtetele uusi ärivõimalusi kõrgtehnoloogiat loovatel turgudel.

EISi koosseisu kuuluv Eesti Kosmosebüroo on Euroopa Kosmoseagentuuri ärivõimaluste vahendaja Eestis ja Eesti esindaja Euroopa Kosmoseagentuuris.

Kuidas saame aidata?

EAS aitab Su ettevõttel leida koostööprojekte ning osaleda hangetel

Koostöövõimalused

Aitame leida võimalusi koostööks Euroopa Kosmoseagentuuriga.

Projektide nõustamine

Nõustame hankeprojektide koostamisel

Toetuskirjade koostamine

Menetleme toetuskirjade taotlusi ja väljastame edu korral toetuskirju ESA hangetel osalemiseks

Võimalused ettevõtetele

  • Tänu liikmelisusele Euroopa Kosmoseagentuuris (ESA) saavad Eesti ettevõtted osaleda ESA põhiprogrammides ning Eesti valitud vabatahtlikes programmides. Lähemalt hangetes osalemise kohta ESA lehel
  • Euroopa Kosmoseagentuur julgustab hangetel osalema ka väike- ja keskmisi ettevõtteid (kuni 250 töötajat).
  • ESA tegeleb väikeste ja keskmise suurusega ettevõtete inkubeerimisega. Selleks on loodud kosmose idufirmade inkubatsioonikeskused üle Euroopa, sh ka Eestis. Eesti inkubatsioonikeskuse lehele
  • Eesti ettevõtteil tasub jälgida ka Euroopa Liidu Kosmoseprogrammi Agentuuri EUSPA ja Euroopa meteoroloogiasatelliitide organisatsiooni EUMETSATi pakkumiskutseid.
    EUSPA hanked ning EUMETSATi hanked

Kogemuslood

Henry Aljand
Henry Aljand
Proeksperdi äriarendaja

Proekspert loob Euroopa Kosmoseagentuuri projekti käigus masinõppe meetoditega äritarkvara, mis kasutab satelliitidelt pärinevat pildimaterjali jalgpalliväljakute ja nende kattematerjali tuvastamiseks.

Loe lisa
Martin Jüssi
Martin Jüssi
CGI kosmosevaldkonna juht

CGI Eesti asub arendama tarkvara, mille eesmärk on kosmosemissioonide maajaamade disainiprotsess uuele tasemele viia.

Loe lisa
Silver Lodi
Silver Lodi
Spaceit tegevjuht

Meie eesmärk on kiiresti kasvava kosmosevaldkonna ohutumaks muutmine küberrünnakute vastu.

Loe lisa

Euroopa kosmoseagentuuri programmid

Euroopa Kosmoseagentuuri tehnoloogiaprogramm arendab edasi tipptasemel tehnoloogiaid, mis pole veel valmis kosmosesse saatmiseks, kuid koostöös erinevate riikide ja tööstustega saab neid arendada kasutamiseks tulevastel kosmosemissioonidel.

Lähemalt ESA kodulehel

Euroopa Kosmoseagentuuri ärirakenduste programm toetab Euroopa ettevõtteid, kes soovivad satelliitrakenduste ja kosmosetehnoloogia abil oma äri arendada. Eesmärk on leida kosmosetehnoloogiatele rakendust ka Maa peal.
Lähemalt ESA kodulehel

InCubed on fookusesse võtnud ennekõike tööstusinnovatsiooni, olles avaliku ja erasektori partnerlusprojektide eestvedajaks. InCubed keskendub innovaatiliste ja äriliselt tasuvate toodete ja teenuste väljatöötamisele, kasutades ära Maa vaatlustelt saadud andmekogumeid. Programmi abil on võimalik kaasrahastada erinevaid projekte, alates satelliitide ehitamisest kuni maapealsete rakenduste loomise või uute ärimudelite väljatöötamiseni.
Lähemalt ESA kodulehel

Euroopa Kosmoseagentuuri Maa kaugseire programmide eesmärk on arendada järgmiste kümnendite jooksul Euroopa maapinnaseire süsteeme ja võimeid. Arendused hõlmavad nii süsteemi- kui ka arhitektuuriuuringuid, vajalikke eelarendusi, missioonide väljatöötamist ja läbiviimisega seotud toiminguid, samuti innovaatilisi Maa-uuringuid.
Lähemalt ESA kodulehel

PRODEX (PROgramme de Développement d’Expériences scientifiques) pakub asutustele ja tööstustele võimalust osaleda Euroopa Kosmoseagentuuri eksperimentides. Programmi eesmärk on aidata riikidel saada investeeringutelt tulu ning edendada teaduse ja tööstuse tipptaset ja konkurentsivõimet.
Lähemalt ESA kodulehel

Eesti tööstusinitsiatiiv on Euroopa Kosmoseagentuuri meede, mille eesmärk on aidata Eestil kui ESA uuel liikmesriigil integreeruda ESA programmidesse ning kasvatada võimekust osaleda edukalt ESA hangetes konkurentsis teiste ESA liikmesriikidega. IIS raames ei konkureeri Eesti ettevõtted ja teadusasutused pakkujatega teistest kosmoseagentuuri liikmesriikidest.
Lähemalt EASi kodulehel

Euroopa Kosmoseagentuuri Eesti äriinkubaatoris saavad osaleda innovaatilised idufirmad, kelle äriidee põhineb kosmosetehnoloogiate kasutamisel nii maa peal kui kosmoses.
Lähemalt ESA BIC Estonia kodulehel 

ESA teadusprogramm toetab teadusmissioonide ettevalmistust, arendamist, orbiidile viimist, opereerimist ja teadusmissiooni tulemuste kasutamist. Üldjuhul rahastatakse teadusprogrammist satelliitide platvormide arendamist, satelliitide kosmosesse viimist ja satelliitide opereerimist, kuid mitte teaduseksperimentide arendamist.
Lähemalt ESA kodulehel

Platvormil on võimalik esitada Euroopa Kosmoseagentuurile hindamiseks oma kosmosetehnoloogia või -rakendusega seotud uudne idee. Idee saab esitada avatud OSIP kampaaniatesse või kanalitesse. Parimate ideede esitajatega võib ESA sõlmida lepingu, millega pakub rahastust ja tuge idee realiseerimiseks.
Lähemalt ESA kodulehel

Sündmused

Kosmose uudised

Konsortsiumi liikmed
Leping sõlmitud! Eesti konsortsium arendab koostöös Euroopa Kosmoseagentuuriga innovaatilise kosmose küberturbe harjutusväljaku

Eesti ettevõtetest koosnev ja Spaceit OÜ juhitud konsortsium on sõlminud Euroopa Kosmoseagentuuriga (ESA) mitme miljoni euro suuruse lepingu, et arendada kosmose küberturbe harjutusväljakut. Eesti ettevõtted Spaceit, CybExer Technologies, CGI Eesti ja Tartu Ülikool allkirjastasid täna Tallinnas lepingu Euroopa Kosmoseagentuuriga järgmise kahe aasta jooksul kosmose küberturbe harjutusväljaku rajamiseks. Tegu on virtuaalse keskkonnaga, mis võimaldab ettevõtetel testida ja arendada turvalisi satelliiditehnoloogiaid ja lahendusi, viia läbi küberõppusi ning koolitada spetsialiste – kõike seda enne seadmete kosmosesse saatmist. Kosmose küberkaitse harjutusväljaku rajamise algatas majandus- ja kommunikatsiooniministeerium 2022. aastal eesmärgiga aidata Eesti kübertehnoloogia ettevõtetel leida turgu kosmose valdkonnas. „Koostöös ESAga on võimalik Eesti ettevõtetel pürgida

Anne Sulling ja Dordain lepingut allkirjastamas
EE10ESA ehk Eesti tähistab tänavu 10 aastat Euroopa Kosmoseagentuuri liikmena

Tänavu täitub 10 aastat Eesti saamisest Euroopa Kosmoseagentuuri (ESA) liikmeks. Eesti kosmosetegevusi juhtiv Kosmosebüroo, mis kuulub Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutuse (EIS) koosseisu, plaanib väärikat tähtpäeva tähistada kogu 2025. aasta vältel mitmete ürituste ja tegevustega. 4. veebruaril 2015 allkirjastas väliskaubandus-​ ja ettevõtlusminister Anne Sulling Eurooopa Kosmoseagentuuriga liitumislepingu. Selle sündmuse tähistamiseks korraldab Kosmosebüroo Eesti kosmosekogukonnale 4. veebruaril kell 18.00 vastuvõtu Draamateatri 4. korruse Maalisaalis. Pidulike sõnavõttude järel ootab ühine etenduse „Solaris“ vaatamine. 6. veebruaril linastub Apollo kinos dokumentaalfilm „ESTCube-2.X: kümme aastat tähtedeni“, mis räägib kosmoseprojekti katsumusi täis teekonnast. 21. ja 22. mail toimub Eestis ESA finantskomitee kohtumine, mis toob Tallinnasse Euroopa Kosmoseagentuuri kõrged ametnikud ja eksperdid. 1. septembril

Satelliidi prototüüp.
Käed löödud! Eesti saab esimese kommertssatelliidi

2026. aasta alguses peaks kosmosesse lendama Eesti esimene kommertssatelliit. Selleni jõudmiseks sõlmisid Eesti ettevõtted Spaceit OÜ ja Golbriak Space OÜ värskelt koos ungarlaste C3S LLCga lepingu Euroopa Kosmoseagentuuriga (ESA). Eesti esimene kommertssatelliit saadetakse orbiidile OPS-SAT ORIOLE missiooniga, mille fookuses on optiline side, maa kaugseire termokaameraga ning kiire andmevahetus maa ja kosmose vahel. Kokkuleppe kohaselt ehitab kogenud Ungari ettevõte C3S satelliidi platvormi, Spaceit vastutab tarkvara ja satelliidi juhtimise eest ning Golbriak Space tarnib optilise side ja termokaamera. Satelliiti arendatakse ESA strateegilise optiliste ja kvantkommunikatsioonide programmi ScyLight raames. Eeldatav lend kosmosesse on planeeritud 2026. aasta algusesse. Euroopa Kosmoseagentuuri ScyLight programmi juht Harald Hauschildt

Right Step looja paraboollennul
Märgiline samm: Eesti tervisetehnoloogiat testiti kaaluta olekus

Euroopa Kosmoseagentuuri (ESA) korraldatud värsketel paraboollendudel osales Eesti ettevõte Right Step, mille arendatud tervisetehnoloogiat testiti kaaluta olekus. Right Step on ESA Eesti äriinkubaatori ettevõte, mis tegeleb luude tervisega. Euroopa Kosmoseagentuur lennutas ettevõtte töötajad novembris kolmel korral kaaluta olekusse eksperimendi raames, millega hinnati harjutuste mõju luukoormusele mikrogravitatsiooni tingimustes. Luuhõrenemise või liigesekulumusega puutub maailmas kokku iga neljas inimene, mistõttu vajavad tervisetöötajad üha paremaid vahendeid, et haigusi ennetada, jälgida ja ravida. Kosmoses kaotavad parimas füüsilises vormis astronaudid igakuiselt lausa 2% luutihedust. Seetõttu sooviski Right Step erinevates gravitatsioonitingimustes hinnata luukadu ja tuvastada võimalusi vastumeetmeteks, et aidata nii astronaute kui kõige tavalisemaid inimesi. „Usume, et

Kosmosetööstuse sümpoosionil kohtusid Eesti kosmosetööstus ja ESA tööstusdirektor

12. aprillil tähistati rahvusvahelist kosmoselendude päeva ning Eestit külastas ka Euroopa Kosmoseagentuuri (ESA) tööstusdirektor Geraldine Naja, kes kohtus meie kosmosetööstusega. ESA tööstuse, hangete ja kommertsialiseerimise eest vastutav Naja sõnas e-Eesti Esitluskeskuses toimunud kosmosetööstuse sümpoosionil, et Eesti on üks väiksemaid ESA liikmesriike aga vaatamata sellele väga edukas olnud. „ESAga koostööd teinud ettevõtete arv on aasta aastalt hoogsalt kasvanud ning seda väga erinevates valdkondades,” rääkis Naja. Eraldi tõi ta välja näiteks küberturvalisuse valdkonna, kus ESAga teevad koostööd muuhulgas sellised Eesti ettevõtted nagu Guardtime, Cybernetica, Spaceit. „Eesti kosmosetööstuses  on väga arenenud ka maa jälgimise tehnoloogiates, näiteks Kappazeta, Datel, Valuespace – samuti erinevad ülikoolid,”

Kust veel abi saab?

Sind võib veel huvitada

Avatud
Toetus

Arendusosak

Suurim toetus 35000
Avatud
innopööre

Tippinnovaatorite programm

Hind 5000 eurot + km
Kestus 8 kuud (okt 2025 – mai 2026) + 6 kuud jätkuprogramm
Avatud
Toetus

Rakendusuuringute programmi väikeprojektide taotlusvoor

Suurim toetus 150 000
Avatud
Toetus

Rohetoetus: tootmisettevõtja ärimudeli muutmise toetus

Suurim toetus roheaudit kuni 10 000, arendustegevuse elluviimine kuni 200 000
Avatud
Toetus

Euroopa Horisont EIC Accelerator

Suurim toetus €2.49mln (millele lisandub kuni €10mln omakapitaliinvesteeringuna)
Kestus kuni 2 aastat
Avatud
arendamine

Innovatsioonivõimekuse diagnostika

Hind tasuta
Avatud
innovatsioon

Intellektuaalomandi strateegia nõustamine

Hind 100 €/h + km
Kestus 5 esimest tundi tasuta
Avatud
Toetus

Sektoritevahelise mobiilsuse toetamine

Kestus 3 – 24 (48) kuud
Avatud
äri arendamine

Arenduspartnerite otsing ja arenduskoostöö nõustamine

Hind 6 tunni järgselt 100 €/h
Kestus kuni 6 tundi tasuta
Avatud
Toetus

Ettevõtte arenguprogramm

Suurim toetus arenguplaanile kuni 500 000
Kestus kuni 3 aastat
Avatud
Toetus

Innovatsiooniosak

Suurim toetus 7500
Avatud
Toetus

Tootearenduse toetus

Suurim toetus 500 000
Avatud
fookusvaldkond

Tehnoloogiate otsing, seire ja analüüs (technology intelligence)

Hind alates 5-st töötunnist 100 €/h
Kestus kuni 5 tundi tasuta
Avatud
Toetus

Rakendusuuringute programm

Suurim toetus 2 000 000
Suletud
Toetus

Reaalajamajanduse kliendi tundmise andmevahetusteenus prototüübi arendamise toetus

Suurim toetus 100 000
Suletud
innopööre

Tööstussümbioosi algatamine Eesti maakondades

Hind i faas - seminaril ja töötoas osalemine tasuta
ii faas – 2-kuulise sümbioosi raames mentori kaasamise arvestus vta (selgumisel)
Kestus seminar: 1 päev
järgnev programm: 3 kuud
Suletud
Toetus

Reaalajamajanduse uudse lahenduse tervikprotsessi väljatöötamise toetus

Suurim toetus 100 000
Suletud
Toetus

Reaalajamajanduse e-kviitungi prototüübi väljatöötamise toetus

Suurim toetus 100 000
Suletud
Toetus

Reaalajamajanduse andmepõhise aruandluse prototüübi arendamise toetus

Suurim toetus 150 000
Suletud
Toetus

Ida-Viru ettevõtjate teadmusmahukate tegevuste toetus

Suurim toetus 5 000 000
Tagasi üles