Intervjuu | Eesti ettevõtted aitavad Saksamaal kaasa laevanduse rohepöördel
Eesti ettevõtted tutvustavad SMM Hamburg 2024 merendusmessil (3.-6. september) sel korral oma lahendusi mereinnovatsiooni, rohelise laevanduse, digilahenduste ja tipptehnoloogiate vallas, nagu jätkusuutlik laevaremont, nutikad sadamad ja keskkonnasõbralikud laevad. Eesti tugev esindatus sellel rahvusvahelisel üritusel näitab meie rolli Läänemere piirkonna liidrina ning pakub rohkelt koostöövõimalusi Saksamaa ettevõtetega jätkusuutlikkuse ja meretehnoloogia valdkonnas.
Trade Estonia intervjueeris sel teemal EISi Saksamaa turu ekspordinõunikku Tiina Kivikat, et arutada, millist lisandväärtust suudavad Eesti ettevõtted pakkuda Saksa merendussektorile.
Küsimustele vastab Tiina Kivikas:
Eesti on meretööstuses, eriti Läänemere piirkonnas, märkimisväärset tunnustust pälvinud. Mis teeb Eesti selles valdkonnas eriliseks?
Eesti on end tõeliselt positsioneerinud merendusinnovatsiooni liidrina, eriti digitaalsete lahenduste vallas. Kiiresti on kasutusele võetud e-navigatsioonisüsteemid, mis on oluliselt lihtsustanud meretegevust.
Eriti muljetavaldav on Eesti asjatundlikkus kõrgtehnoloogiate, nagu plokiahel ja küberturvalisus, integreerimisel oma mereinfrastruktuuri. Seetõttu peetakse Eestit sageli eeskujuks teistele piirkonna riikidele. Eesti tipptehnoloogiate strateegiline kasutuselevõtt on olnud meretegevuse moderniseerimise edu võtmeks.
Näiteks nutimeri, mis kuvab Transpordiameti ametlikke elektroonilisi navigatsioonikaarte Maa-ameti põhikaardi või ortofoto taustal või elektrooniline mereinfo süsteem EMDE.
Saksamaa on viimastel aastatel keskendunud tugevalt merendussektori jätkusuutlikkusele. Kuidas on lood Eestiga?
Eesti on jätkusuutlikkuse osas Saksamaaga absoluutselt samal lainel. Tehtud on olulisi edusamme puhtamate kütuste ja energiatõhusate tehnoloogiate kasutuselevõtul, mis on merendustegevuse keskkonnamõju vähendamisel üliolulised.
Tähelepanuväärne on olnud Eesti pühendumus keskkonnakaitsele, eriti Läänemerel. Näiteks aktiivne roll piirkondlikes algatustes, nagu Eesti Kliimaministeeriumi toetatud merekeskkonna kaitse projekt, rõhutab riigi pühendumust selle õrna ökosüsteemi kaitsmisele.
Selline keskkonnaeesmärkide ühtlustamine tugevdab kahe riigi partnerlust, soodustades koostööd ja jagatud vastutust.
Kuidas Eesti merendussektori osalemine aitab kaasa merendusmess SMM Hamburgi üldisele mitmekesisusele ja rikkusele, eriti Saksamaa turul?
Eesti merendussektor mängib olulist rolli nii oma majanduse rikastamisel kui ka ülemaailmses merenduses osalemisel. Lisaks panustab Eesti digitaaltehnoloogiate, eriti merenduse uuenduste, nagu e-navigatsiooni ja nutikate sadamate, valdkonna ekspertteadmistega sektori tehnoloogilisse mitmekesisusse. Eesti aktiivne osalemine rahvusvahelistes merendusorganisatsioonides, nagu Rahvusvaheline Merendusorganisatsioon (IMO) ja HELCOM – Läänemere Mere Keskkonnakaitse Komisjon (HELCOM), peegeldab riigi pühendumust ülemaailmsele merendusjuhtimisele. See rahvusvaheline koostöö tugevdab merendustööstust tervikuna, tuues kaasa uusi perspektiive ja arenenud tehnoloogilisi lahendusi.
Millised on olnud Eesti merendussektori hiljutised tähtsaimad saavutused Saksamaa turul?
Eesti on viimastel aastatel saavutanud Saksamaa turul mitmeid märkimisväärseid verstaposte. Üks silmapaistvamaid on Tallink Grupi laienemine. Tallink on intensiivistanud reisijatevedu Saksamaa ja Eesti vahel, pakkudes kombineeritud pileteid läbi Rootsi ja Soome.
Eesti on samuti aktiivselt osalenud mitmetes rohelise laevanduse algatustes, edendades säästvaid ja jätkusuutlikke praktikaid, nagu puhtamate kütuste ja energiatõhusate laevade kasutuselevõtt.
Need pingutused sobivad hästi Saksamaa jätkusuutlikkuse fookusega. Rohelisema merenduse loomisel on esirinnas Eesti ettevõtted, nagu SRC Group, kes töötavad selliste projektidega nagu Methanol Superstorage ja ShoreLink, mis on spetsialiseerunud erinevate laevatüüpide kaldajõu- ja laadimislahendustele.
BLRT Grupp avas hiljuti riigi suurima ujuvdoki, 180 meetri pikkuse rajatise laevade remontimiseks. See nüüdisaegne dokk tõstab oluliselt Eesti merendusvõimet ja positsioneerib riigi konkurentsivõimelisena Euroopa laevaremonditurul. Rohelisele laevandusele ja meretehnoloogiale keskendunud Saksamaa jaoks tõstab see areng Eestit kui laevaremondi, innovatsiooni ja jätkusuutlikkuse strateegilist partnerit, pakkudes koostöövõimalusi Balti regioonis.
Eesti merenduse tugevusteks on digitaalne innovatsioon, koostöö ökosüsteem ja toetav ettevõtluskeskkond. Lisaks rõhutab riik kohandatud lahendusi, nagu nutikad sadamad ja keskkonnasõbralikud tehnoloogiad, mis aitavad kujundada laevanduse ja logistika tulevikku.
Eesti ettevõtted SMM Hamburgil:
SMM Hamburg 2024 messil esitlevad Eesti ettevõtted uuenduslikke lahendusi laevade ehituses, remondis ja jätkusuutlikes meretehnoloogiates.
Eesti stendil esitlevad end järgmised ettevõtted:
Adretec – on spetsialiseerunud mere- ja tööstussektori hooldus- ja korrastusteenustele, kasutades täiustatud laserkattetehnoloogiat, et pakkuda tõhusaid kohapealseid ja töökojapõhiseid lahendusi.
EST Flag – Eesti merendussektor pakub laevandusettevõtetele kaasaegset ja tõhusat keskkonda, kus on täiustatud laevaregistrid, riigiabi hüved ning era- ja avaliku sektori suhtlust tõhustavad digilahendused.
Estonian Marine and Manufacturing Initiative – EMI – esindab Eesti laevaehitussektori ettevõtete kollektiivi, mis on tuntud oma usalduse, kvaliteedi, paindlikkuse ja kõrgete rahvusvaheliste standardite täitmisele pühendumise poolest, aidates kaasa tööstuse kasvule nii riiklikul kui ka globaalsel tasandil.
ProForce Industry – pakub spetsiaalseid tööjõulahendusi merendus- ja tööstusprojektidele üle Euroopa, keskendudes keevitus-, montaaži- ja paigaldusteenustele.
Pentamet – On spetsialiseerunud kõrgekvaliteediliste metallkonstruksioonide projekteerimisele ja valmistamisele energiasektoris, järgides E.J.M.A standardeid ja pakkudes laia valikut kohandatavaid tooteid.
ShoreLink – on spetsialiseerunud erinevate laevatüüpide jaoks kohandatud kaldajõu- ja laadimislahenduste väljatöötamisele ja tootmisele, keskendudes sadamaalade süsinikdioksiidiheite vähendamisele ja merenduse jätkusuutlikkuse edendamisele mitmes riigis.
Varcus Solutions Ltd. – AEGIR XR koolitusplatvorm pakub uuenduslikke virtuaal- ja liitreaalsuse lahendusi mere- ja avamerekoolituseks, mille eesmärk on täiustada mereohutust täiustatud VR/AR/MR tehnoloogiate abil.
SRC Group – on spetsialiseerunud terviklike EPCI lahenduste pakkumisele mere- ja avamereprojektidele, pakkudes pakkudes eritellimusel projekteerimise, inseneritehnika, tehnilise, elektroonilise ja interjööri restaureerimise teenuseid.
Marmi Futerno – on spetsialiseerunud kvaliteetsete kivide (marmor, graniit, kvartsiit jt) valmistamisele ja paigaldamisele luksuslike interjööride jaoks, keskendudes üha enam kruiisilaevade ja hotellide segmentidele.
Insta Globe Engineering – on spetsialiseerunud laiaulatuslike mere- ja avamere elektriteenuste pakkumisele, sealhulgas automaatikasüsteemide ja navigatsiooniseadmete paigaldus, kasutuselevõtt ja projektijuhtimine.
SMM Hamburg 2024-l (3.-6. september) osaleb veel mitmeid teisi Eesti merendusettevõtteid, nagu Baltic Workboats Ltd, BLRT Grupp, ESB Service Group, ITK Marine, LTH-Baas, Tammer.
SMM mess Hamburgis (Shipbuilding, Machinery & Marine Technology) on üks maailma suurimaid ja olulisemaid messide seeriaid, millel on suurepärane maine laevade ehituse, masinate ja meretehnoloogia valdkonnas. Üle 2000 eksponendi ja umbes 40 000 külastajaga mess toob kokku professionaalid ja spetsialistid kogu maailmast, nende hulgas 17 ettevõtet Eestist.
Hea ettevõtja! Kui oled huvitatud Saksa turust, võta julgelt ühendust EISi kohapealse ekspordinõunikuga:
Tiina Kivikas
Ekspordinõunik (Saksamaa)
E-post: tiina.kivikas@eas.ee
Mobiil: +499 113 749 548
Keeled: saksa keel, inglise keel, eesti keel