Vaata peasisu

Intellektuaalomand ettevõtete teenistuses

Oleme käesolevale lehele kokku kogunud EIS teenused, toetused ja tööriistad, millega aitame ettevõtetel kaitsta ja kasvatada oma eristumis- ja konkurentsivõimet rahvusvahelisel turul, teha arenduskoostööd maailma võimsamate äripartneritega ning panna oma intellektuaalne vara tulu teenima.

Vali omale huvi pakkuv valdkond või teenus ning vaatame koos, kuidas saame Eesti ettevõtted maailmaturul suureks teha!

Scroll down

Kuidas IO-d strateegiliselt rakendada?

Intellektuaalomandi (IO) all peame siin lehel silmas ettevõtte immateriaalse vara laiemat käsitlust, sh.:

  • immateriaalne vara, mida kaitseb intellektuaalse omandi õiguste seadusandlik raamistik, mis annab selle omanikule eksklusiivseid õiguseid, sh. läbi patenteerimise, kaubamärkide, disainiõiguste ja autoriõiguste; ning
  • ettevõtte käsutuses olev “pehme IO”, mida formaalne õigussüsteem ei pruugi katta, kuid on siiski ettevõttele äriliselt väärtuslik, nagu konfidentsiaalne oskusteave, ärisaladused, andmed, algoritmid jne.

Kasutades ära neid õigusi ja võimalusi, on ettevõtetel võimalik kaitsta oma eristumis- ja konkurentsivõimet rahvusvahelistel turgudel, arendada uusi ärimudeleid, kiirendada kasvu ning suurendada kasumlikkust.

IO strateegia on ettevõtte eesmärkide saavutamise plaan, mis koondab juhiseid intellektuaalomandi (õiguste) loomise/omandamise, kaitsmise ja kasutamise/jõustamise kohta tõhusate otsuste tegemiseks, et maksimeerida väärtuse loomist ning organisatsiooni tehnoloogiatest, toodetest ja teenustest ärilise kasu kogumist.

Intellektuaalomandi tööriistad aitavad ettevõtetel luua, hoida ning arendada oma konkurentsieeliseid, olgu selleks siis tugev bränd, unikaalne disain või maailmamuutev tehnoloogia. Ettevõtetel, kellel on (kaitstud) intellektuaalomandit, on märgatavalt kõrgem kõrgem innovaatilisuse tase ja kasumlikkus, tugevam rahvusvaheline konkurentsivõime ning üldiselt ka pikem eluiga.

EUIPO ja EPO ühise uuringu kohaselt kaasavad startupid, kellel on registreeritud intellektuaalomandit, raha 2 kuni 3 korda suurema tõenäosusega ja kui neil on nii patente kui kaubamärke, isegi kuni 10x suurema tõenäosusega. Seetõttu on läbimõeldud intellektuaalomandi strateegia, kaitse- ja rakenduspositsioon äärmiselt oluline tehnoloogiamahukatele ettevõtetele, ka Eestis.

Ettevõtetes, kellel on toimiv intellektuaalomandi strateegia on enamasti ka tugev ja toimiv innovatsioonikultuur. Kui ettevõte suhtub tõsiselt oma töötajate innovaatilise loomingu rakendamisse ja kaitsmisse, tunnustades innovaatoreid ning andes neile võimaluse panustada ettevõtte edusse, on sellel tugev mõju nii töötajate produktiivusele kui ettevõtte lisandväärtusele.

Seetõttu ongi intellektuaalomandi teadlik käsitlemine ka üks olulisi parameetreid Innovatsioonitrepi metoodikas ettevõtete innovatsioonijuhtimise võimekuse määramisel.

Mida me pakume

Intellektuaalomandi-alased teenused

IO-alased 1:1 nõustamis- ja koolitusteenused ettevõtetele, kes soovivad IO-d strateegiliselt oma ettevõtte ärieesmärkide saavutamisks kasutama hakata. Vaata lähemalt

Tööriistad ettevõtetele

Valmistame ette ettevõtetele vabalt kasutatavate tööriistade komplekti IO juhtimiseks, kaitse korraldamiseks, IO-alasteks läbirääkimisteks arenduskoostööprojektides ning litsentsimiseks. Vaata lähemalt

Õppe- ja infomaterjalid

Teeme ettevõtetele kättesaadavaks info- ja õppematerjalid ning viime läbi koolitusi, et intellektuaalomandist saaks ettevõtetele igapäevane tööriist. Vaata lähemalt

Meie teenused ettevõtetele

Meie eksperdid aitavad Sul ettevõtte intellektuaalse vara üles leida ja äristrateegia ette rakendada.

Taotlusprotsessi teenuse kasutamiseks ei ole. Teenuse kasutamiseks võta meiega ühendust kas allolevale nupule vajutades või kirjutades otse meie ekspertidele alloleval lingil.

Loe lähemalt

Tehnoloogiliste võimaluste ja riskide varajane ära tundmine annab ettevõtetele otsustava konkurentsieelise. Selleks tuleb asjakohased arenevad ja tärkavad tehnoloogiad tuvastada niipea kui võimalik ning hinnata nende võimekust ja potentsiaali. See teenus võimaldab ettevõttel leida oluline signaal infomerest ja luua usaldusväärsed alused tehnoloogiaotsuste tegemiseks.

Loe lähemalt

EIS intellektuaalomandi ja tehnoloogiasiirde meeskond korraldab ettevõtetele nii avalikke kui ettevõtte jaoks kohandatud koolitusi intellektuaalomandi (IO) ärilise ja strateegilise rakendamise kohta. Vaata meie koolituste kalendrit allpool või telli just sinu ettevõtte vajadustele vastav koolitus.

Loe lähemalt

IO tööriistad ettevõttele

Intellektuaalomandist kulukeskusest väärtuskeskuse loomiseks tuleb teda teadlikult juhtida. Selleks, et midagi juhtida, on vaja see defineerida ja mõõdetavaks muuta. Ettevõtte IO juhtimisinstrumentide tööriistakastis anname ettevõtetele selleks hädavajalikud esmased vahendid.

Ettevõtte IO juhtimise tööriistad

Ettevõtete, aga ka ettevõtete ja teadusasutuste vahelistes arenduskoostöö-alastes läbirääkimistes on sageli peamiseks konaruste allikaks osapoolte poolt projekti panustatava ja selle käigus loodava intellektuaalomandi õiguste käsitlemine nii, et kõik saaks, mis tarvis ja keegi ei tunneks ennast pärast halvasti.

Intellektuaalomandi-alaste läbirääkimiste parimate praktikate juhendi arenduskoostöös kokku panemiseks oleme sisendiks võtnud rahvusvaheliste ettevõtete, ekspertide ja teadusasutuste kogemused ning parima teadmise. Nüüd on see ning sinna juurde kuuluvad tööriistad Eesti keeles meie ettevõtetele vabalt kasutatavad.

Arenduskoostöö IO tööriistad (tulemas)

Creative Commons on litsentsitüüp teoste (tekstid, raamatud, audio-​ ja visuaalsed teosed jne) vabalt kasutamise ja levitamise võimaldamiseks. CreativeCommons võimaldab teoste kasutada andmisel reguleerida, kas ja kui vabalt teoseid kasutada võib, alates ainult teose kuvamise või esitamise õigusest kuni täieliku, piiranguteta kasutamiseni välja.

Tutvu CreativeCommons litsentsidega ja nende kasutamisega siin:

Tutvu Creative Commons litsentsidega

Koostöös Eesti parimate intellektuaalomandi, tehnoloogiasiirde ja õiguse valdkonna spetsialistidega oleme loonud ettevõtetele kasutamiseks komplekti tööriistu ja lepingupõhju, mida kasutada oma intellektuaalomandi- ja arenduskoostöö-alastes ettevõtmistes. Muu hulgas:

  • Konfidentsiaalsusleping arenduskoostöö läbirääkimiste ajaks
  • Arendustöö tellimusleping
  • Arenduskoostöö leping
  • Tehnoloogia IO õiguste omandamine või litsentseerimine

Lepingupõhjad avaldame oodatavasti septembris 2024

IO-d on võimalik väärindada, andes selle mõnele teisele osapoolele või ettevõttele kasutada, kas siis tasu eest või tasuta. EUIPO on koostanud juhendmaterjali ettevõtetele, kes soovivad intellektuaalomandit sellisel moel kommertsialiseerima hakata:

EUIPO juhendmaterjal IO kommertsialiseerijale

Oleme kokku panemas ja teeme ettevõtetele vabalt kasutatavaks parimad praktikad ja tööriistad.

Intellektuaalomandi litsentseerimise tööriistad (täiendamisel)

Õppe- ja infomaterjalid

Oleme kokku pannud intellektuaalomandi aluspõhimõtete ja peamiste liikide kompaktse juhend- ja õppematerjali. Materjal annab kiire ülevaate sellest, MIKS on intellektuaalomand oluline, MIS on erinevad intellektuaalomandi liigid ja MIDA teha selleks, et need ettevõtte või muude loojate poolt kasutusele saaks võtta.

Õppematerjali panid kokku Eesti parimad intellektuaalomandi eksperdid ja EISi intellektuaalomandi konsultandid. Õppematerjal on mõeldud nii ettevõtetele kui tudengitele, teaduritele ja kõikidele teistele, kellel on vaja kiiret ning asjalikku ülevaadet intellektuaalomandist ja selle praktilisest rakendamisest. .

Õppematerjal on kõigile vabalt kasutatav Creative Commons 4.0 BY-SA litsentsi alusel.

 

Lae õppematerjal alla

Meie tehnoloogia- ja  iduettevõtetele suunatud, inglisekeelses, podcastis räägime intellektuaalomandist inimkeeles. Rääkijateks on ettevõtted ise ja IO eksperdid, kes neid nõustavad. Ettevõtete seast leiame muu hulgas, näiteks, Bolti ja Cleveroni, ekspertide seast inimesed, kes on nõustanud nii Starshipi kui Dipperfoxi. Oled sa suur või väike innovaator, see podcast on sinu jaoks!

Link podcastile Spotify's

Kõikidele ettevõtetele ja huvilistele sobilik intellektuaalomandi õiguslikke aluseid ja intellektuaalomandi liike tutvustav seminaride sari koos näidetega Eesti ettevõtetest ja kaasustest. Käsitletavad teemad on:

  • intellektuaalomandi alused
  • autoriõigus
  • ärisaladused
  • disaini kaitsmine
  • kaubamärgid
  • leiutised ja patendid
  • autoriõiguse käsitlus tarkvaras
Link seminaride sarjale Youtube'is

Eesti Patendiameti kodulehel on põhjalik infomaterjal intellektuaalse omandi ja selle erinevate liikide põhimõtete ja kaitsmise viiside kohta.

Link materjalidele

Intellektuaalomandi registreerimisega tegelevad ja nõustavad ettevõtteid Eesti ja rahvusvahelised organisatsioonid

Eesti Patendiamet

Euroopa Intellektuaalomandi Organisatsioon (EUIPO)

Euroopa Patendiamet (EPO)

Maailma Intellektuaalomandi Organisatsioon (WIPO)

Tagasi üles