Vaata peasisu

ESG strateegia meistriklass

ESG akronüüm viitab vastutustundlikult juhitud ettevõttele, kes pöörab tähelepanu enda tegevustega kaasnevale keskkonnamõjule (environmental), suhetele töötajate, kogukonna ja tarbijatega (social) ning ärijuhtimise praktikale (governance).  Euroopa roheleppe regulatsioonid ja sellest tekkiv turunõudlus suunab ettevõtteid ESG teemadega süsteemselt tegelema. ESG kohta küsivad ärikliendid, partnerid välisturgudel ning rahastajad. Ettevõtte jaoks olulistest ESG teemadest võivad tekkida riskid või võimalused äritulemustele ja konkurentsivõimele. 

Kandideeri ESG strateegia meistriklassi ja muuda rangetele kestlikkuse nõuetele vastavus enda ettevõtte ärivõimaluseks ja konkurentsieeliseks. 

 

Nimi
ESG strateegia meistriklass
Kestus
6 kuud
Hind
1300 EUR + KM
Töökeel
eesti ja inglise keeles
Staatus
Suletud

ESG strateegia meistriklassi infoseminari salvestus

Mis sinu ettevõttes muutub?

Sinu ettevõte saab kompaktse ja tervikliku ülevaate ESGst ja kestlikkusest Eesti suurima kogemusega ekspertide tiimilt

Koostöös mentoriga analüüsid enda ettevõtte tänast ESG olukorda ning lood praktilise strateegia ja teekaardi edasiseks

Lood kontakti sarnaste ettevõtetega, kes ESG teekonnal samade küsimustega pead murravad

Millisele ettevõttele on meistriklass mõeldud?

  • On tegutsenud vähemalt kolm aastat;
  • Pakub tööd vähemalt kümnele töötajale ning on väikese- või keskmise suurusega ettevõte;
  • Ekspordib või planeerib eksporti;
  • Kes soovib luua ESG strateegia ja teekaardi;
  • On valmis pingutama, et kohaneda ja maandada riske ning suurendada oma ärimudeli, toodete/teenuste positiivset mõju ja konkurentsivõimet;
  • Omab piisavalt ressurssi tulla programmi 2-3 osalejaga. Meeskonnas peab olema vähemalt üks ettevõtte juht või juhtkonna liige, kellel on mandaat teha strateegilisi otsuseid.

Meistriklass on eriti kasulik juhul, kui ettevõtte tarneahel, koostööpartnerid või kliendid on rahvusvahelistel turgudel. Samuti kui planeeritakse kaasata rahastust pankadelt, investoritelt, Euroopa Liidu või Eesti rahastusmeetmetest või mujal finantssektorist.

 

ESG strateegia meistriklass aitab Sinu ettevõttel turu nõudmistele vastata, ootustega kohaneda, maandada riske ja tõsta oma ärimudeli, toodete/teenuste positiivset mõju ja konkurentsivõimet. Programmi valitakse 20 ettevõtet. 

Teenuses osalemise VTA (vähese tähtsusega abi) ettevõtte kohta on kuni 12 810 eurot. 

Vaata, mis on sinu ettevõtte VTA jääk

Kandideerimine

  • Programmi kandideerimiseks tuleb täita kandideerimisankeet. Kandideerimise tähtaeg on 6. oktoober 2024. 
  • Kandideerimisankeedi täitnud ettevõtted kutsutakse virtuaalsele 15-​minutilisele vestlusele, mis toimuvad vahemikus 23. september kuni 11. oktoober. 
  • Vestluse, kandideerimisvormi ja majandusaasta aruande tulemusena hinnatakse ettevõtte ambitsioone ning ressursse ja motivatsiooni ESG strateegia meistriklassis osalemiseks, lisandväärtust töötaja kohta, ekspordi müügitulu ja EBITDA marginaali.    
  • Pärast kandideerimisperioodi lõppu teeb osalejate lõpliku valiku Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutuse (EIS) hindamiskomisjon.  
  • Programmi valitakse osalema 20 ettevõtet, kes vastavad osalejatele ettenähtud tingimustele ja kelle jaoks programm loob enim väärtust. Kinnitus programmi valituks osutumisest saadetakse ettevõtetele umbes 16.oktoobril ehk kaks nädalat enne meistriklassi avapäeva toimumist.

Programmi sisu ja ajakava

Osalejad jaotatakse kahte gruppi. Toodud on mõlema grupi kuupäevad. Avapäeva ja 6. koolituspäev koos lõpuüritusega on kahele grupile ühine. Koolituspäevad toimuvad Tallinnas.

  • 30.10.2024 (ühine, kl 10-16) –  Avapäev Erinevate Tubade Klubis Tallinnas: programmi sisu, ESG teemade ülevaade, ettevõtte juhi roll, mentorite ja teiste osalejatega tutvumine;
  • 19. või 20.11.2024 (kl 10-16) – 1. koolituspäev: Keskkonnateemade mõjukohtade, riskide ja võimaluste kaardistamine;
  • 10. või 11.12.2024 (kl 10-16) –  2. koolituspäev: Sotsiaalsete ja juhtimisega seotud mõjukohtade, riskide ja võimaluste kaardistamine, ärimudeli innovatsioon ja ärivõimalused;
  • 14. või 15.01.2025 (kl 10-16) – 3. koolituspäev: Keskkonnateemade ambitsiooni seadmine, juhtpõhimõtted, eesmärgid, mõõdikud, teekaart;
  • 4. või 5.02.2025 (kl 10-16) – 4. koolituspäev: Sotsiaalsete ja ärijuhtimise teemade ambitsiooni seadmine, juhtpõhimõtted, eesmärgid, mõõdikud, teekaart;
  • 4. või 5.03.2025 (kl 10-16) – 5. koolituspäev: Tervikliku ESG strateegia loomine, juhtimisstruktuur ettevõttes;
  • 26.03.2025 (ühine, kl 10-20) – 6. koolituspäev ja lõpuüritus: ESG strateegia/teekaardi juurutamine (juhtidele suunatud koolituspäev ESG governance teemal) ja muudatuste juhtimine ettevõttes.

ESG hetkeseisu kaardistus

Avapäeva järel aitab mentor viia ettevõttes läbi ESG ja kestlikkuse teemade hetkeseisu kaardistuse. Selle eesmärk on hinnata ettevõtte senist lähenemist, võimekust ja arenguvajadusi. Selle põhjal teavad  ettevõte ja mentor täpsemalt, millele ESG meistriklassi raames keskenduda.

Kaardistus viiakse läbi etteantud küsimustiku toel, kus mentor ja ettevõte analüüsivad Sinu ettevõtte tänast olukorda.

Süsiniku jalajälje mõõtmine (vabatahtlik lisaväärtus)

Iga osalev ettevõte saab võimaluse viia programmi raames läbi oma ettevõtte süsiniku jalajälje esmane analüüs. Selleks saavad osalejad tasuta kasutamiseks programmi läbiviija Sustinere poolt loodud digiplatvormi arvutuse teostamiseks. Süsiniku jalajälje mõõtmine on vabatahtlik.  

Lõppväljund: ESG strateegia ja teekaart

Meistriklassi lõpuks loovad osalejad enda ettevõtte ESG ja kestlikkuse strateegia ning teekaardi. Strateegia on katusdokument, mis sõnastab ESG juhtpõhimõtted, ettevõtte kestlikkuse visiooni ja ambitsiooni ning fookusteemad. Kuni 3-aastane teekaart defineerib vajalikud tegevussuunad planeeritu saavutamiseks, seab eesmärgid ja mõõdikud tegevuste monitoorimiseks, määrab esialgse ajakava, vastutajad/elluviijad ja vajalikud ressursid. 

Strateegia ja teekaart koos loovad eeldused ettevõtte ESG ja kestlikkuse aruande koostamiseks.

Meistriklassi tulemusena:

  • valmib igal ettevõttel oma mõjukohtadest, riskidest ja võimalustest lähtuv ESG ja kestlikkuse strateegia ning teekaart;  
  • teostab iga ettevõte enda esmase süsiniku jalajälje analüüsi;
  • analüüsib iga ettevõte enda olulisemate tarnijate ESG alast tegevust.

Koolitajad ja mentorid

Paula Kristel Kaljula, koolitaja ja mentor

Paula on Sustinere keskkonnaekspert, kellel on praktiline tööstusettevõtte kvaliteedi- ja keskkonnajuhtimise kogemus. Ta aitab tööstusettevõtetel kujundada roheteekaarte, viib läbi erinevaid töötubasid ja koolitusi ning loob straeegiaid ja tegevuskavasid keskkonnamõjude vähendamiseks. Eelnevalt on ta töötanud erinevatel positsioonidel autotööstuses, kus lisaks insener-tehnilistele ülesannetele viis läbi siseauditeid ja keskkonnamõju hindamisi olemasolevatele ja uutele projektidele. Paulal on magistrikraad Tallinna Tehnikaülikoolist keemia- ja keskkonnakaitsetehnoloogia erialalt. Lisaks on andnud ta loenguid organisatsiooni keskkonnajuhtimissüsteemide kohta Tallinna Ülikoolis ja Rohetiigri Akadeemia raames.

 

Marko Siller, koolitaja ja mentor

Marko on Sustinere asutaja, partner ja ESG ekspert, kes on enam kui 10 aasta jooksul aidanud rohkem kui 30 ettevõtetel kujundada strateegilist lähenemist ESG ja jätkusuutlikkuse teemade juhtimisele – alates oluliste mõjukohtade ja fookusteemade kaardistamisest kuni mõõdikute, eesmärkide ja arendustegevuste seadmise ning raporteerimiseni. Ta on viinud läbi rohkelt esitlusi, töötubasid, arutelusid ja meeskonnaüritusi ettevõtete juhtidele ja töötajatele. 2010. aastal oli Marko oli üks esimesi, kes Vastutustundliku Ettevõtluse Foorumi juhina tegeles püsivalt ESG ja jätkusuutlikkuse teemade teadliku arendamisega Eesti ärimaastikul.

 

Susanna Vain, koolitaja ja mentor

Susanna on Sustinere keskkonnaekspert, kliimamõjude ja elurikkuse hindamise ja juhtimise projektide juht, ekspert ja analüütik. Ta keskendub eelkõige põllumajanduse ja toidutööstuse ettevõtete aitamisele. Tal on bakalaureusekraadi ökoloogias ning elustiku kaitses, magistrikraadi bioloogias ning hetkel on lõpetamas doktorantuuri jätkusuutliku põllumajanduse vallas (kõik Tartu Ülikoolist). Enne Sustinerega liitumist tegeles Susanna teadustööga jätkusuutliku põllumajanduse edendamiseks. Lisaks on ta ka osalenud mitmesugustes elurikkusega seotud projektides alates seirest kuni majandamiseni.

Els Heile, mentor

Els on Sustinere ESG ekspert, kes aitab ettevõtetel kaardistada ning hinnata oma ühiskondlikku mõju, mille põhjalt koostada terviklik ESG strateegia. Lisaks nõustab ta ettevõtteid jätkusuutlikkuse ja ESG regulatsioonide alal. Els on viinud läbi palju ESG ja kestlikkuse esitlusi ja seminare, töötubasid ning arutelusid Eesti suurimate ettevõtete juhtidele, huvigruppide kohtumisi ja fooksugruppe. Ta on külalislektor EBSi „ESG juhi arenguprogrammis“. Els on lõpetanud Lundi Ülikooli International Human Rights Law magistriprogrammi (LL.M). Tal on varasem töökogemus sotsiaalsete- ja inimõiguste valdkonnas. 

Maris Ojamuru, mentor

Maris on Sustinere asutaja, partner ja ESG ekspert, kellel on enam kui 15 aastat praktilist kogemust ESG ja jätkusuutlikkuse teemade strateegilise juhtimise ja juurutamise valdkonnas. 2013-2015 oli Maris tegev Baltikumi ainsa strateegilise filantroopia fondi, Heateo SA, juhina. Lisaks sellele on ta olnud aktiivne juhatuse liige Vastutustundliku Ettevõtluse Foorumis, koolitaja ja konsultant ettevõtetele ja avaliku sektori organisatsioonidele alates 2012. aastast. Marisel on ärijuhtimise magistrikraad Tallinna Tehnikaülikoolist ja ta on täiendanud ennast Stockholmi Ülikooli ja Stockholm Resilience Centre jätkusuutlikkuse juhtimise programmis.

Dace Helmane, välisriigi mentor (Läti)

Dace on Sustinere Läti kaas-asutaja, partner ja ESG ekspert. Ta on toetanud erinevaid Läti era-, riigi- ja börsiettevõtteid ESG ja jätkusuutlikkuse juhtimise küsimustes. Samuti on Dace läbi viinud töötubasid ja koolitusi nende tippjuhtide meeskondadele ja töötajatele. Mittetulundusühingu Institute for Sustainability and Responsibility juhina alates 2011. aastast on ta koolitanud Läti ettevõtteid kestliku arengu teemadel ning toetanud neid jätkusuutlikkuse ja vastutustundliku ettevõtluse juurutamisel.

Mayri Tiido, mentor

Mayri on 10 aastase kogemusega kutsega täiskasvanute koolitaja (tase 6) ja ettevõtja. Igapäevaselt tegeleb ta Eestis ringmajanduse edendamisega läbi koolituste, teavitustöö ja iduettevõtte Materjalivoog. Ta on sertifitseeritud ringdisaini meetodi CIRCO koolitaja Eestis ja täiendanud end Ringsete Ärimudelite Innovatsiooni teemal Cambridge’i Ülikoolis. Ta kuulub maailma suurima ringmajandust edendava sihtasutuse Ellen MacArthur Foundation võrgustikku ja on külalisõppejõud Eesti Kunstiakadeemias jätkusuutlikkuse ja ringmajanduse teemadel. Mayri on olnud mitme rohe- ja ringmajanduse teemalise koolitusprogrammi juht ja koolitaja (nt Pärnumaa ringmajanduse meistriklass, 2021; Prototroni rohevoor, 2022; Rae valla ringmajanduse arenguprogramm, 2023).

Klaudia Shevelyuk, välisriigi mentor

Klaudia on strateegilise ESG ja jätkusuutlikkuse vanemkonsultant Ramboll Management Consulting Stockholmi kontoris. Ta omab 20-aastast kogemust jätkusuutlikkuse ja säilenõtkuse strateegia ja poliitika kujundamisel ja nõustamisel rahvusvahelistes ja kohalikes organisatsioonides ja ettevõtetes. Viimased 10 aastat on ta töötanud konsultandina ja projektijuhina koostöös selliste rahvusvaheliste organisatsioonidega nagu EBRD, NEFCO, ÜRO Arenguprogramm (UNDP) Ukraina, UNDP Accelerators Lab Ukrainas ja Süürias, ÜRO Global Compact Network Rootsi, Taani saatkond Poolas, erinevad rahvusvahelised ärikoolid. Ta on tegelenud kestliku ja õiglase ülemineku, Agenda 2030 ja kestliku arengu eesmärkide integreerimise, Pariisi kokkuleppe, ESG, ringmajanduse ja kliimamuutustega kohanemise ning sotsiaalse vastupanuvõime valdkondades.

Mihkel Tammo, mentor

Mihkel on praktikuna vedanud eest kestlikkuse transformatsioone kõigis kolmes sektoris ning on rõõmus, et Estanci näol on suudetud nende mudelist luua piparkoogivorm teistele ja Rohetiigris on loodud kõige aktiivsemalt kestlikkuses kaasa rääkiva ja avalikkust mõjutava liikmesoraganisatsiooni erasektorile. Täna pakub Mihklile enim pinget ettevõtete edasi aitamine kestlikkuses läbi inspiratsioonikõneluste ja mentorprojektide. Ehk seal kus ettevõtted ise kinni kiiluvad oma muutuse protsessis.

Mariliis Kolk, mentor

Mariliis on Sustinere ESG ekspert, kes aitab ettevõtteid ESG teemade süsteemsel juhtimisel ja raporteerimisel. Ta aitab ettevõtteid Euroopa Liidu kestlikkuse aruandluse regulatsioonide mõistmisel, mõõdikute valikul, andmete kogumisel ning vajalike juhtimissüsteemide loomisel. Varem on ta töötanud teadusajakirjanikuna Eesti ühes suurimas meediamajas, kus keskendus palju ka kestlikkuse teemalise sisu loomisele, samuti kogemus kohaliku omavalitsuse rohetegevuste koordineerimisel. Mariliisil on keskkonna- ja ärikorralduse haridus Taanist Erhvervsakademi Aarhusist ning Tartu Ülikooli ja Eesti Maaülikooli ühine magistrikraad keskkonnajuhtimise erialal.

Laura Viilup, mentor

Laura on Sustinere ESG ekspert, kes aitab ettevõtteid ESG teemade süsteemsel juhtimisel ja raporteerimisel. Laura on tegelenud kestlikkuse teemadega pea 10 aastat, tema taust sel teemal on kindlasti terviklik ja lai. Ta on töötanud Riigikantseleis, kus tema ülesandeks oli monitooriga Eesti kestliku arengu eesmärkide täitmist. Tema tugevus ESG teemades on just sotsiaalse mõju ja jätkusuutliku töökeskkonna kujundamise osas, sest ta on pikalt töötanud peresõbraliku tööandja arenguprogrammi ja märgise süsteemi loomisega Eestis, mille tänaseks on läbinud üle 200 organisatsiooni. Laural on avaliku halduse magistrikraad Tallinna Ülikoolist.

Ivar Heinola, mentor

Ivar on meeskonnajuht IT valdkonnas ja jätkusuutlikkuse coach. Tal on praktiline ettevõtja kogemus ärimudeli mõttes kestliku ettevõtte Werrowool Technologies asutaja ja pikaaegse juhina 2007-2020. Ivar on mitmel järjestikusel aastal planeerinud ja osalenud aktiivselt Climate-KIC Pioneers into Practice rohetehnoloogiate teemalise arenguprogrammi õppetöö läbiviimisel ning panustanud kolmel viimasel aastal mentorina Rohetiigri Akadeemia programmis, olles igal aastal mentorina toeks 1-2 ettevõttele.

Indrek Talpsep, mentor

Indrek on Sustinere ESG ekspert, kelle fookus on ettevõtetega koostöös nende jaoks olulised ESG teemad lahti mõtestada ja neile strateegiliselt läheneda.

Indrek on kestlikkuse teemadega erinevates valdkondades ja erinevate nurkade alt tegelenud ligi 15 aastat nii Eesti ja Baltikumi kui ka Euroopa ja globaalsel tasandil. Tema tugevus on süsteemses lähenemises ESG teemadele ning strateegiliselt suurema pildi nägemises. Enne Sustinerega liitumist on Indrek olnud pikalt osa jätkusuutlikku metsanduse organisatsioonist Forest Stewardship Council (FSC), kus täitis aastate jooksul erinevaid rolle. Sealt omab Indrek ka rahvusvahelist juhtimise ning strateegiliste protsesside vedamise kogemust ning tegeles palju erinevate huvirühmade kaasamise arhitektuuri loomisega, erinevaid väärtusi esindavate liikmetega töögruppide vedamise ning grupidünaamika juhtimise ja paljude osapooltega läbirääkimistega, samuti strateegiate ja tegevuskavade loomise ning muutuste juhtimisega. Lisaks on Indrekul ka mikroettevõtete loomise ja juhtimise kogemus.

Indrekul on keskkonnatehnoloogia ökotehnoloogia magistrikraad (MSc) Tartu Ülikoolist, kuid sellele järgnenud töökogemused on viinud pildi laiemalt ESG teemadele, sealhulgas ettevõtete sotsiaalsete mõjude ning juhtimistavade juurde, mistõttu on läbinud hulgaliselt täiendkoolitusi juhtimise, kaasamise, läbirääkimiste ja auditeerimise teemades.

ESG strateegia meistriklass

  • Programmi kandideerimiseks tuleb täita kandideerimisankeet. Kandideerimise tähtaeg on 6. oktoober 2024. 
  • Kandideerimisankeedi täitnud ettevõtted kutsutakse virtuaalsele 15-​minutilisele vestlusele, mis toimuvad vahemikus 23. september kuni 11. oktoober. 
  • Vestluse, kandideerimisvormi ja majandusaasta aruande tulemusena hinnatakse ettevõtte ambitsioone ning ressursse ja motivatsiooni ESG strateegia meistriklassis osalemiseks, lisandväärtust töötaja kohta, ekspordi müügitulu ja EBITDA marginaali.    
  • Pärast kandideerimisperioodi lõppu teeb osalejate lõpliku valiku Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutuse (EIS) hindamiskomisjon.  
  • Programmi valitakse osalema 20 ettevõtet, kes vastavad osalejatele ettenähtud tingimustele ja kelle jaoks programm loob enim väärtust. Kinnitus programmi valituks osutumisest saadetakse ettevõtetele umbes 16.oktoobril ehk kaks nädalat enne meistriklassi avapäeva toimumist.

Osalejad jaotatakse kahte gruppi. Toodud on mõlema grupi kuupäevad. Avapäeva ja 6. koolituspäev koos lõpuüritusega on kahele grupile ühine. Koolituspäevad toimuvad Tallinnas.

  • 30.10.2024 (ühine, kl 10-16) –  Avapäev Erinevate Tubade Klubis Tallinnas: programmi sisu, ESG teemade ülevaade, ettevõtte juhi roll, mentorite ja teiste osalejatega tutvumine;
  • 19. või 20.11.2024 (kl 10-16) – 1. koolituspäev: Keskkonnateemade mõjukohtade, riskide ja võimaluste kaardistamine;
  • 10. või 11.12.2024 (kl 10-16) –  2. koolituspäev: Sotsiaalsete ja juhtimisega seotud mõjukohtade, riskide ja võimaluste kaardistamine, ärimudeli innovatsioon ja ärivõimalused;
  • 14. või 15.01.2025 (kl 10-16) – 3. koolituspäev: Keskkonnateemade ambitsiooni seadmine, juhtpõhimõtted, eesmärgid, mõõdikud, teekaart;
  • 4. või 5.02.2025 (kl 10-16) – 4. koolituspäev: Sotsiaalsete ja ärijuhtimise teemade ambitsiooni seadmine, juhtpõhimõtted, eesmärgid, mõõdikud, teekaart;
  • 4. või 5.03.2025 (kl 10-16) – 5. koolituspäev: Tervikliku ESG strateegia loomine, juhtimisstruktuur ettevõttes;
  • 26.03.2025 (ühine, kl 10-20) – 6. koolituspäev ja lõpuüritus: ESG strateegia/teekaardi juurutamine (juhtidele suunatud koolituspäev ESG governance teemal) ja muudatuste juhtimine ettevõttes.

Avapäeva järel aitab mentor viia ettevõttes läbi ESG ja kestlikkuse teemade hetkeseisu kaardistuse. Selle eesmärk on hinnata ettevõtte senist lähenemist, võimekust ja arenguvajadusi. Selle põhjal teavad  ettevõte ja mentor täpsemalt, millele ESG meistriklassi raames keskenduda.

Kaardistus viiakse läbi etteantud küsimustiku toel, kus mentor ja ettevõte analüüsivad Sinu ettevõtte tänast olukorda.

Iga osalev ettevõte saab võimaluse viia programmi raames läbi oma ettevõtte süsiniku jalajälje esmane analüüs. Selleks saavad osalejad tasuta kasutamiseks programmi läbiviija Sustinere poolt loodud digiplatvormi arvutuse teostamiseks. Süsiniku jalajälje mõõtmine on vabatahtlik.  

Meistriklassi lõpuks loovad osalejad enda ettevõtte ESG ja kestlikkuse strateegia ning teekaardi. Strateegia on katusdokument, mis sõnastab ESG juhtpõhimõtted, ettevõtte kestlikkuse visiooni ja ambitsiooni ning fookusteemad. Kuni 3-aastane teekaart defineerib vajalikud tegevussuunad planeeritu saavutamiseks, seab eesmärgid ja mõõdikud tegevuste monitoorimiseks, määrab esialgse ajakava, vastutajad/elluviijad ja vajalikud ressursid. 

Strateegia ja teekaart koos loovad eeldused ettevõtte ESG ja kestlikkuse aruande koostamiseks.

Meistriklassi tulemusena:

  • valmib igal ettevõttel oma mõjukohtadest, riskidest ja võimalustest lähtuv ESG ja kestlikkuse strateegia ning teekaart;  
  • teostab iga ettevõte enda esmase süsiniku jalajälje analüüsi;
  • analüüsib iga ettevõte enda olulisemate tarnijate ESG alast tegevust.

Paula Kristel Kaljula, koolitaja ja mentor

Paula on Sustinere keskkonnaekspert, kellel on praktiline tööstusettevõtte kvaliteedi- ja keskkonnajuhtimise kogemus. Ta aitab tööstusettevõtetel kujundada roheteekaarte, viib läbi erinevaid töötubasid ja koolitusi ning loob straeegiaid ja tegevuskavasid keskkonnamõjude vähendamiseks. Eelnevalt on ta töötanud erinevatel positsioonidel autotööstuses, kus lisaks insener-tehnilistele ülesannetele viis läbi siseauditeid ja keskkonnamõju hindamisi olemasolevatele ja uutele projektidele. Paulal on magistrikraad Tallinna Tehnikaülikoolist keemia- ja keskkonnakaitsetehnoloogia erialalt. Lisaks on andnud ta loenguid organisatsiooni keskkonnajuhtimissüsteemide kohta Tallinna Ülikoolis ja Rohetiigri Akadeemia raames.

 

Marko Siller, koolitaja ja mentor

Marko on Sustinere asutaja, partner ja ESG ekspert, kes on enam kui 10 aasta jooksul aidanud rohkem kui 30 ettevõtetel kujundada strateegilist lähenemist ESG ja jätkusuutlikkuse teemade juhtimisele – alates oluliste mõjukohtade ja fookusteemade kaardistamisest kuni mõõdikute, eesmärkide ja arendustegevuste seadmise ning raporteerimiseni. Ta on viinud läbi rohkelt esitlusi, töötubasid, arutelusid ja meeskonnaüritusi ettevõtete juhtidele ja töötajatele. 2010. aastal oli Marko oli üks esimesi, kes Vastutustundliku Ettevõtluse Foorumi juhina tegeles püsivalt ESG ja jätkusuutlikkuse teemade teadliku arendamisega Eesti ärimaastikul.

 

Susanna Vain, koolitaja ja mentor

Susanna on Sustinere keskkonnaekspert, kliimamõjude ja elurikkuse hindamise ja juhtimise projektide juht, ekspert ja analüütik. Ta keskendub eelkõige põllumajanduse ja toidutööstuse ettevõtete aitamisele. Tal on bakalaureusekraadi ökoloogias ning elustiku kaitses, magistrikraadi bioloogias ning hetkel on lõpetamas doktorantuuri jätkusuutliku põllumajanduse vallas (kõik Tartu Ülikoolist). Enne Sustinerega liitumist tegeles Susanna teadustööga jätkusuutliku põllumajanduse edendamiseks. Lisaks on ta ka osalenud mitmesugustes elurikkusega seotud projektides alates seirest kuni majandamiseni.

Els Heile, mentor

Els on Sustinere ESG ekspert, kes aitab ettevõtetel kaardistada ning hinnata oma ühiskondlikku mõju, mille põhjalt koostada terviklik ESG strateegia. Lisaks nõustab ta ettevõtteid jätkusuutlikkuse ja ESG regulatsioonide alal. Els on viinud läbi palju ESG ja kestlikkuse esitlusi ja seminare, töötubasid ning arutelusid Eesti suurimate ettevõtete juhtidele, huvigruppide kohtumisi ja fooksugruppe. Ta on külalislektor EBSi „ESG juhi arenguprogrammis“. Els on lõpetanud Lundi Ülikooli International Human Rights Law magistriprogrammi (LL.M). Tal on varasem töökogemus sotsiaalsete- ja inimõiguste valdkonnas. 

Maris Ojamuru, mentor

Maris on Sustinere asutaja, partner ja ESG ekspert, kellel on enam kui 15 aastat praktilist kogemust ESG ja jätkusuutlikkuse teemade strateegilise juhtimise ja juurutamise valdkonnas. 2013-2015 oli Maris tegev Baltikumi ainsa strateegilise filantroopia fondi, Heateo SA, juhina. Lisaks sellele on ta olnud aktiivne juhatuse liige Vastutustundliku Ettevõtluse Foorumis, koolitaja ja konsultant ettevõtetele ja avaliku sektori organisatsioonidele alates 2012. aastast. Marisel on ärijuhtimise magistrikraad Tallinna Tehnikaülikoolist ja ta on täiendanud ennast Stockholmi Ülikooli ja Stockholm Resilience Centre jätkusuutlikkuse juhtimise programmis.

Dace Helmane, välisriigi mentor (Läti)

Dace on Sustinere Läti kaas-asutaja, partner ja ESG ekspert. Ta on toetanud erinevaid Läti era-, riigi- ja börsiettevõtteid ESG ja jätkusuutlikkuse juhtimise küsimustes. Samuti on Dace läbi viinud töötubasid ja koolitusi nende tippjuhtide meeskondadele ja töötajatele. Mittetulundusühingu Institute for Sustainability and Responsibility juhina alates 2011. aastast on ta koolitanud Läti ettevõtteid kestliku arengu teemadel ning toetanud neid jätkusuutlikkuse ja vastutustundliku ettevõtluse juurutamisel.

Mayri Tiido, mentor

Mayri on 10 aastase kogemusega kutsega täiskasvanute koolitaja (tase 6) ja ettevõtja. Igapäevaselt tegeleb ta Eestis ringmajanduse edendamisega läbi koolituste, teavitustöö ja iduettevõtte Materjalivoog. Ta on sertifitseeritud ringdisaini meetodi CIRCO koolitaja Eestis ja täiendanud end Ringsete Ärimudelite Innovatsiooni teemal Cambridge’i Ülikoolis. Ta kuulub maailma suurima ringmajandust edendava sihtasutuse Ellen MacArthur Foundation võrgustikku ja on külalisõppejõud Eesti Kunstiakadeemias jätkusuutlikkuse ja ringmajanduse teemadel. Mayri on olnud mitme rohe- ja ringmajanduse teemalise koolitusprogrammi juht ja koolitaja (nt Pärnumaa ringmajanduse meistriklass, 2021; Prototroni rohevoor, 2022; Rae valla ringmajanduse arenguprogramm, 2023).

Klaudia Shevelyuk, välisriigi mentor

Klaudia on strateegilise ESG ja jätkusuutlikkuse vanemkonsultant Ramboll Management Consulting Stockholmi kontoris. Ta omab 20-aastast kogemust jätkusuutlikkuse ja säilenõtkuse strateegia ja poliitika kujundamisel ja nõustamisel rahvusvahelistes ja kohalikes organisatsioonides ja ettevõtetes. Viimased 10 aastat on ta töötanud konsultandina ja projektijuhina koostöös selliste rahvusvaheliste organisatsioonidega nagu EBRD, NEFCO, ÜRO Arenguprogramm (UNDP) Ukraina, UNDP Accelerators Lab Ukrainas ja Süürias, ÜRO Global Compact Network Rootsi, Taani saatkond Poolas, erinevad rahvusvahelised ärikoolid. Ta on tegelenud kestliku ja õiglase ülemineku, Agenda 2030 ja kestliku arengu eesmärkide integreerimise, Pariisi kokkuleppe, ESG, ringmajanduse ja kliimamuutustega kohanemise ning sotsiaalse vastupanuvõime valdkondades.

Mihkel Tammo, mentor

Mihkel on praktikuna vedanud eest kestlikkuse transformatsioone kõigis kolmes sektoris ning on rõõmus, et Estanci näol on suudetud nende mudelist luua piparkoogivorm teistele ja Rohetiigris on loodud kõige aktiivsemalt kestlikkuses kaasa rääkiva ja avalikkust mõjutava liikmesoraganisatsiooni erasektorile. Täna pakub Mihklile enim pinget ettevõtete edasi aitamine kestlikkuses läbi inspiratsioonikõneluste ja mentorprojektide. Ehk seal kus ettevõtted ise kinni kiiluvad oma muutuse protsessis.

Mariliis Kolk, mentor

Mariliis on Sustinere ESG ekspert, kes aitab ettevõtteid ESG teemade süsteemsel juhtimisel ja raporteerimisel. Ta aitab ettevõtteid Euroopa Liidu kestlikkuse aruandluse regulatsioonide mõistmisel, mõõdikute valikul, andmete kogumisel ning vajalike juhtimissüsteemide loomisel. Varem on ta töötanud teadusajakirjanikuna Eesti ühes suurimas meediamajas, kus keskendus palju ka kestlikkuse teemalise sisu loomisele, samuti kogemus kohaliku omavalitsuse rohetegevuste koordineerimisel. Mariliisil on keskkonna- ja ärikorralduse haridus Taanist Erhvervsakademi Aarhusist ning Tartu Ülikooli ja Eesti Maaülikooli ühine magistrikraad keskkonnajuhtimise erialal.

Laura Viilup, mentor

Laura on Sustinere ESG ekspert, kes aitab ettevõtteid ESG teemade süsteemsel juhtimisel ja raporteerimisel. Laura on tegelenud kestlikkuse teemadega pea 10 aastat, tema taust sel teemal on kindlasti terviklik ja lai. Ta on töötanud Riigikantseleis, kus tema ülesandeks oli monitooriga Eesti kestliku arengu eesmärkide täitmist. Tema tugevus ESG teemades on just sotsiaalse mõju ja jätkusuutliku töökeskkonna kujundamise osas, sest ta on pikalt töötanud peresõbraliku tööandja arenguprogrammi ja märgise süsteemi loomisega Eestis, mille tänaseks on läbinud üle 200 organisatsiooni. Laural on avaliku halduse magistrikraad Tallinna Ülikoolist.

Ivar Heinola, mentor

Ivar on meeskonnajuht IT valdkonnas ja jätkusuutlikkuse coach. Tal on praktiline ettevõtja kogemus ärimudeli mõttes kestliku ettevõtte Werrowool Technologies asutaja ja pikaaegse juhina 2007-2020. Ivar on mitmel järjestikusel aastal planeerinud ja osalenud aktiivselt Climate-KIC Pioneers into Practice rohetehnoloogiate teemalise arenguprogrammi õppetöö läbiviimisel ning panustanud kolmel viimasel aastal mentorina Rohetiigri Akadeemia programmis, olles igal aastal mentorina toeks 1-2 ettevõttele.

Indrek Talpsep, mentor

Indrek on Sustinere ESG ekspert, kelle fookus on ettevõtetega koostöös nende jaoks olulised ESG teemad lahti mõtestada ja neile strateegiliselt läheneda.

Indrek on kestlikkuse teemadega erinevates valdkondades ja erinevate nurkade alt tegelenud ligi 15 aastat nii Eesti ja Baltikumi kui ka Euroopa ja globaalsel tasandil. Tema tugevus on süsteemses lähenemises ESG teemadele ning strateegiliselt suurema pildi nägemises. Enne Sustinerega liitumist on Indrek olnud pikalt osa jätkusuutlikku metsanduse organisatsioonist Forest Stewardship Council (FSC), kus täitis aastate jooksul erinevaid rolle. Sealt omab Indrek ka rahvusvahelist juhtimise ning strateegiliste protsesside vedamise kogemust ning tegeles palju erinevate huvirühmade kaasamise arhitektuuri loomisega, erinevaid väärtusi esindavate liikmetega töögruppide vedamise ning grupidünaamika juhtimise ja paljude osapooltega läbirääkimistega, samuti strateegiate ja tegevuskavade loomise ning muutuste juhtimisega. Lisaks on Indrekul ka mikroettevõtete loomise ja juhtimise kogemus.

Indrekul on keskkonnatehnoloogia ökotehnoloogia magistrikraad (MSc) Tartu Ülikoolist, kuid sellele järgnenud töökogemused on viinud pildi laiemalt ESG teemadele, sealhulgas ettevõtete sotsiaalsete mõjude ning juhtimistavade juurde, mistõttu on läbinud hulgaliselt täiendkoolitusi juhtimise, kaasamise, läbirääkimiste ja auditeerimise teemades.

Tagasiside

Ivar Sikk
Ivar Sikk
Bauroc AS tegevjuht

Ühelt poolt oli hea tõdeda, et senised ettevõtte tegevussuunad suures osas juba ühtisid ESG põhimõtetega, aga me ei teinud seda struktuurselt. Meistriklassi raames sai kaardistatud ettevõtte olulisemad mõjualad, mille baasilt on võimalik juba ettevõtte kliimamõju numbriliselt jälgida ja suunata. See muudab oluliselt seniseid protsesse kuna investeeringute ja tarnijate valiku otsuste tegemise üheks oluliseks faktoriks saab olema kliimamõju vähendamine. 

Kristi Voorel
Kristi Voorel
Arras Construction Furniture kvaliteedijuht

Meistriklass tõi ettevõttesse strateegilise fookuse ESG eesmärkide integreerimiseks, teadlikumad otsused igapäevaprotsessides ning tihedama koostöö tarneahela partneritega, et tagada kestlikkuse põhimõtete järgimine kogu tarneahelas. Enim väärtust pakkusid praktilised tööd ja juhised ESG põhimõtete rakendamiseks, mille tulemusena valmis meie ettevõtte ESG strateegia. 

Maiu Antsmaa
Maiu Antsmaa
Trimtex Baltic juhataja

Meistriklassi programmi ülesehitus, teemad ja koolitajad olid väga head. Meeldis väga, et koolituse käigus valmis ESG ja kestlikkuse strateegia dokument koos tegevusplaaniga. Saime teadmisi regulatsioonidest, laiapõhjalisest riskide haldamisest ning olulistest aspektidest  tarneahelas. Suur väärtus oli see, et koolitusel osalesime ettevõttest kolmekesi ning nüüd saame koos rakendada õpitud teadmisi ettevõtte juhtimispõhimõtete arendamisel.

Teenuse partner ja lisainfo

Meie partneriks teenuse elluviimisel on:

Sustinere

Lisainfot küsi: [email protected]

Programmi kaasrahastatakse Euroopa Liidu Ühtekuuluvuspoliitika fondi vahenditest.

Aasta eksportöör Nortal: kui meie klientidel läheb hästi, läheb ka meil hästi

Möödunud aasta tõi Eesti tehnoloogiaettevõttele Nortal märkimisväärset edu ja rahvusvahelist tunnustust. Majanduslangusest hoolimata kasvas ettevõtte müügitulu 224 miljoni euroni, millest 196 miljonit tuli ekspordist. Mis peitub edu taga ja millisena näeb äsja Ettevõtluse auhinna konkursil aasta eksportööri tiitli saanud Nortal tulevikku, selgitab Nortal Eesti juht Ats Albre. “See, et oleme olnud võimelised kasvama keerulises majanduskeskkonnas, on suur tunnustus meie tiimile,” ütleb Albre. Nortali kasvustrateegia on olnud tema sõnul mitmekihiline: osa kasvust on tulnud ettevõtete ostmise kaudu, kuid suur osa edust on saavutatud ka orgaanilise laienemisega. 2023. aastal ostis Nortal rahvusvahelise tarkvaraarendaja Questers, mis liideti tütarettevõtte Pwrteams alla, ja hiljuti ka

Ettevõtluse auhind 2024: Eesti parimad eksportöörid laienevad isuga

Ettevõtluskonkursi „Ettevõtluse auhind“ aasta eksportööri kategooria kolm nominenti on täiesti eriilmelised: üks on juba tuntud suur tegija, teine kiiresti tõusev täht, aga on ka ettevõte, mille tõeline tõus võib alata lähikuudel. Eestis on kõigi turuosa väikeste killast. Kaitsetööstus DefSecintel Solutions on nomineeritud ka aasta innovaatori kategoorias ja sai alguse, kui selle tegevjuht Jaanus Tamm lahkus ettevõttest, mis kaitse- ja julgeolekuvaldkonna asemel teise suuna valis. Toona ei olnud valdkond nii kuum, Euroopas ei olnud sõda. Küll oli arenenud tehnoloogia ja tehisaruga andis juba palju ära teha. Tamm leidis, et kaitse- ja julgeolekuvaldkonnas saab selle valguses palju ära teha. „Tundsin mitmeid piirivalvejuhte

Ettevõtluse auhind 2024: Eesti kestliku ettevõtluse tipptegijad: see pole mingi trend, vaid suund

Ettevõtluskonkursi „Ettevõtluse auhind“ kestliku ettevõtte nominendid lahendavad jätkusuutlikkuse küsimust oma nurkadest. Ühes on nad kindlad – see pole mööduv trend, vaid suund ettevõttele. Eesti ühe mõjukama toidutööstuse Orkla Eesti juhatuse esimees Kaido Kaare selgitab, et kestlikkus on ettevõtte fookuses olnud pikalt, ent süsteemsemalt tegeldakse sellega alates 2016. aastast. „Meie kestlikkuse eesmärgid ja mõõdikud katavad keskkonnaalaseid, sotsiaalseid ning valitsemise teemasid,“ selgitas Kaare. „Panustame kõige rohkem seal, kus meie mõju on kõige suurem,“ lisas ta. Orkla Eesti tegevuste tõhusust kinnitab mullu pälvitud vastutustundliku ettevõtluse kuldmärgis. Orklal on Eestis mitu toiduainetööstust. FOTO: Svrén Arbet | Delfi Meedia Eesti toidutootmine mõjutab elutingimusi siit kaugel

Ettevõtluse auhind 2024 | Eesti innovatsioonitipp: tahaks jõuluks rohkem ruutmeetreid, mitte raha

Ettevõtluskonkursi „Ettevõtluse auhind“ aasta innovaatori nominendid aitavad säästa – raha, keskkonda ja inimelusid. Praeguseks maailma tippu jõudnud tehnoloogia on kohati sündinud garaažis ja katse-eksituse meetodil. Esimene nominent R8 Techonogies tegeleb hoonete energiatarbimise optimeerimisega, millega aina elektrinäljasemas maailmas aidatakse kaasa kinnisvarasektori energiakadude vähendamisele. „Kõige odavam elekter on see elekter, mida ei olegi vaja toota,“ on nende põhisõnum. Ettevõtte partner Kristo Peerna ja arendusjuht Ahmet Köse saavad nominatsiooni üle rõõmustada teist aastat järjest. Eelmisel aastal kaotati Peerna sõnul Eesti kõige innovaatilisemale ettevõttele ehk Icosagen Cell Factory OÜ-le. „Meie ettevõttes on 35% töötajatest doktorikraadiga ja kasutame erinevaid algoritme ning AI-lahendusi. See on Eestis

Intellektuaalomand – Eesti ettevõtete peidetud kasvuvõimalus

Fakt 1: SP500 indeksi, ehk maailma väärtuslikemate ettevõtete summaarsest väärtusest moodustab nende immateriaalne vara 90%. See tähendab, et vaid 10% nende väärtusest/varast on neil ettevõtetel betoonis, tehaste sisseseades, laoseisus, muus varas. Võrdluseks, statistikaameti andmetel moodusta immateriaalne vara Eesti ettevõtete bilanssidest kokku vaid umbes 6%.   Fakt 1: intellektuaalomandit ehk IO-d kaitsvate ettevõtete kasumlikkus ja lisandväärtus on 1,3-2 korda kõrgemad kui neil, kes seda ei tee1. IO-d kaitsvad iduettevõtted (eriti süvatehnoloogia idud) kaasavad rahastust kuni 10 korda kiiremini ja rohkem kui need, kellel kaitstud intellektuaalomandit ei ole2.  Fakt 2: ühe miljoni inimese kohta esitavad meie peamiste eeskuju-riikide (näit. Soome, Rootsi, Saksamaa jne)

Tagasi üles