Vaata peasisu Ühtekuuluvuspoliitika logo 2021-2027 (kaasrahastanud EU, EST)

Ringdisaini meistriklass

Tule muuda kestlikud ja jätkusuutlikud lahendused oma ettevõtte konkurentsieeliseks.

Ringdisain on tootearendusprotsess, mille fookuses on toodete ja teenuste keskkonnamõju vähendamine ning uuenduslike lahenduste leidmine. Tooraine ja materjalide kättesaadavus ja tarneprobleemid ning selle mõju planeedile on tootmisettevõtetes süvenev probleem, kus ringdisaini printsiipidel on oluline roll.

Ringdisaini meistriklass on tööstusettevõtetele abiks toote või teenuse protsesside ümbermõtestamisel ja –disainimisel, seades esikohale märksõnad kestlikkus ja innovaatilisus.

Tegemist on programmiga, kus 10 ambitsioonikat ettevõtet saavad süsteemselt läbi mõelda, kuidas muuta rohepööre oma ettevõtte konkurentsieeliseks. Rahvusvahelised ringmajanduse ja jätkusuutlikkuse tippteadmised jõuavad kohalike disainijuhtide valvsa pilgu all otse meeskonnani, ettevõttesse, tootesse, teenusesse, ärimudelisse.

Kandideerimine on avatud kuni 8. mai 2024.  

Nimi
Ringdisaini meistriklass
Kestus
7 kuud
Hind
1300 eurot + KM
Töökeel
eesti ja inglise keeles
Staatus
Suletud

Kellele on meistriklass mõeldud?

  • Tööstussektoris tegutsevale ettevõttele, kellel on ambitsioonikad eesmärgid ja kasvupotentsiaal ning kes omab oma toodet/teenust või selle prototüüpi;
  • Ettevõte on soovitavalt tegutsenud vähemalt 3 aastat, tal on ekspordikogemus ja/või planeerib eksporti;
  • Ettevõtte meeskond soovib programmi käigus tegeleda kestliku toote- või teenusearendusega, väärtustab kestlikku tarneahelat;
  • Ettevõttel peab olema piisavalt ressurssi, et tulla programmi 2-3 osalejaga ning läbida programm täies mahus. Osalevas meeskonnas peab olema vähemalt üks ettevõtte võtmeisik, kellel on oluline roll juhtimisotsuste langetamisel või isik, kes vastutab tootearenduse eest).

Teenuses osalemise VTA (vähese tähtsusega abi) ettevõtte kohta on kuni 13 480 eurot.

 

 

Vaata, mis on sinu ettevõtte VTA jääk

Tutvu programmiga

Mis sinu ettevõttes muutub?

Valmib ringsetel põhimõtetel toote või teenuse prototüüp.

Ringmajanduse ja jätkusuutlikkuse tippteadmised jõuavad meeskonnani, ettevõttesse, tootesse, teenusesse, ärimudelisse.

Kasvab meeskonna teadmine, kuidas läbi ringdisaini suurendada konkurentsivõimet ja leida uusi ärivõimalusi.

Kandideerimine

  • Programmi kandideerimiseks tuleb täita kandideerimisankeet.
  • Kandideerimisankeedi täitnud ettevõtted kutsutakse virtuaalsele 15-minutilisele vestlusele.
  • Vestluse, kandideerimisvormi ja majandusaasta aruande tulemusena hinnatakse ettevõtte ambitsioone, ressursse ja motivatsiooni, lisandväärtust töötaja kohta, ekspordi müügitulu ja EBITDA marginaali.
  • Vestlusel käsitletavad teemad saadetakse kandideerijale intervjueerimisaja kinnituse järel.
  • Pärast kandideerimisperioodi lõppu teeb osalejate lõpliku valiku EISi hindamiskomisjon.
  • Programmi valitakse osalema 10 ettevõtet, kes vastavad osalejatele ettenähtud tingimustele ja kelle jaoks programm loob enim väärtust.

Avapäev

Avapäeva peamiseks eesmärgiks on osapoolte omavaheline tutvumine, et moodustada meistriklassiks ettevõtete ning disainijuhtide koostööpaarid. Lisaks sellele tehakse sissejuhatus ringmajandusse ja ringdisaini ning eesootavasse meistriklassi programmi.

Avapäev toimub 29.05.2024.

Ringdisaini audit

Ringdisaini meistriklass algab disainijuhi poolt läbiviidava disainiauditiga. Ringdisaini auditi eesmärk on hinnata ettevõtete disainivõimekust ja võimalikke ringdisaini võtteid/lahendusi, et integreerida ringdisaini ning ringmajandusega seotud aspektid oma äristrateegiasse/ärimudelisse ja toote- ja/või teenusearenduse protsessi.

Audit võimaldab aru saada, kus asub ettevõte ringsete põhimõtete rakendamisel täna ja mida teha, et olla tulevikus selles veelgi edukam.

Ringdisaini auditi viib disainijuht läbi enne koolitusprogrammi algust. Ettevõttel on võimalik ringdisaini audit enesehindamise põhimõttel läbi viia ka programmi lõpus, et hinnata oma ringse toote- ja teenusearenduse võimekust ja meistriklassi jooksul toimunud arengut.

Programmi ajakava

08.05.2024 – Kandideerimistähtaeg

29.05.24 – Avapäev ehk Program Kick-off

Personaalse disainijuhi poolt viiakse läbi ringdisaini audit ettevõttes (periood ca 2 kuud), sh vähemalt 1 päev disainijuhi külastusega ettevõttesse kokkulepitud ajal.

28.08.24 – Workshop 1: Building the Foundation
Esimene töötuba keskendub süsteemi tasandile, teemadeks ettevõtte ringne strateegia ja ärimudeli võimalused. Eesmärk on anda ülevaade ringmajanduse lahenduste potentsiaalist ettevõtte strateegiast lähtuvalt, ringmajanduse- ja disaini põhilisest terminoloogiast ja kontseptsioonidest.

Koolitajad Anne Raudaskoski, Ida Urmas, Ville Grönlund
Töötuba toimub inglise keeles.

29.08.24 – Workshop 2: Designing Circular Product

Teine töötuba keskendub tootedisaini tasandile, teemadeks ringsed materjalid, kemikaalid ja tooteomadused. Eesmärk on anda ülevaade ringsetest tooteomadustest ja nende kasutamisest, mis aitab ettevõttel luua jätkusuutlikke ja keskkonnasõbralikke tooteid ning vähendada negatiivset mõju keskkonnale.

Koolitajad: Anne Raudaskoski, Ida Urmas, Ville Grönlund
Töötuba toimub inglise keeles.

25.09.24 – Workshop 3: Designing a Circular Customer Journey, Prototyping

Kolmas töötuba keskendub kasutaja vaatele, teemadeks ringne kasutajakogemus, toote- ja teenusedisain ning prototüüpimine. Eesmärk kujundada ringne klienditeekond ja väärtuspakkumine, mis aitab ettevõttel paremini mõista ja rahuldada nii klientide kui koostööpartnerite ootuseid ja vajadusi ning püsida seeläbi konkurentsivõimeline ja hoida head mainet. Prototüüpimine võimaldab ettevõttel kiiresti testida ja arendada uusi ideid ning tagab arendatud lahenduste parema kvaliteedi ja vastavuse kasutajate ootustele.

Koolitajad: Jane Oblikas ja Kaarel Mikkin
Töötuba toimub eesti keeles.

16.10.2024 – Workshop 4: Circular Business Model

Neljas töötuba keskendub ringsele ärimudelile ja ökosüsteemi võimalustele nii tarneahela kui ka kliendi ja kasutaja suundadel. Analüüsime planeeritava lahenduse mõju erinevatele ringsuse tasanditele ja sellele, mida aitab meie lahendus vältida, vähendada, asendada, pikendada ja taastada. Seome kogu seni läbitud teekonna ühtseks tervikuks, mille tulemusena tekib kokkuvõte sellest, mis on lahendatav probleem, idee selle lahendamiseks ja kellele ning millist uut väärtust ja kasu sellega luuakse.

Koolitajad: Jane Oblikas, Kaarel Mikkin
Töötuba toimub eesti keeles.

18.10.24 – Veebiseminar (IO ehk intellektuaalomand äris ja AI kasutamine)

06.11.24 – Workshop 5: Leading the Circular Transition

Viies töötuba keskendub süsteemi tasandile, teemadeks ringne bränd, ringsele mudelile üleminek. Eesmärk soodustada üleminekut lineaarselt ärimudelilt ringsele ärimudelile, luua tegevusplaan edasisteks sammudeks ning tõsta ringse ökosüsteemi loomise ja juhtimise kompetentsi.

Koolitajad: Anne Raudaskoski, Jane Oblikas, Kaarel Mikkin
Töötuba toimub eesti ja inglise keeles.

08.11.24 – Veebiseminar: Ettevalmistus lõpuürituseks

27.11.24 – Lõpupäev ehk Program Wrap-up

Koolitajad ja disainijuhid

Koolitajate ja disainijuhtide kohta saate lisa lugeda SIIT.

Koolitusprogrammi on koostanud ja viivad läbi eksperdid Eestist ja Soomest: ringse äriarenduse edendamisele spetsialiseerunud organisatsioonist Ethica Finland ning disainibüroodest Brand Manual ja Design Minds.

Anne Raudaskoski, Väliskoolitaja ja disainijuht

Ethica Finland üks asutajaist, Nordic Circular Hotspot juhtivpartner ja pikaajalise kogemusega jätkusuutlikkuse ekspert. Anne on töötanud paljude rahvusvaheliste ettevõtetega suunates neid süsinikuneutraalsest ja ringdisainipõhisest tegevusviisist lähtudes regenereeruva kasvu suunas. Lisaks strateegilisele tööle on Anne tunnustatud ringdisaini eestvedaja – 2016. aastast on ta erinevates riikides läbi viinud ringdisaini sprinte ettevõtetega alustades mööblist, pakendamisest, ehitusest, elektroonikast, tekstiilidest kuni toidutööstuseni välja. Annel on kestlikkuse eksperdina üle 15-aastane kogemus ja enne Ethica asutamist töötas ta Londonis Westminsteri ülikoolis jätkusuutlikkuse juhina ja on panustanud mitmetesse rahvusvahelistesse teadusuuringutesse.

Ida Urmas, Väliskoolitaja ja disainijuht

Kogenud ringdisaini ja Cradle to Cradle (n-ö ‘’hällist-hällini’’) tootedisaini ekspert – tegemist on ainsa disainiraamistikuga, mis aitab luua tõeliselt ringseid tooteid keskendudes mitte ainult toodete taaskasutatavusega, vaid võttes arvesse ka tervislikke materjale ja kemikaale. Aastate jooksul on Ida fookuse võtnud just hällist-hällini metoodikast inspireeritud tootearendusele ja innovatsioonile juhtides C2C sertifitseerimise projekte läbi erinevate faaside alates disainist kuni materjalide, tootearenduse, tootmise kuni turuvalmis tooteni. Ta on spetsialiseerunud ka tervislikele biopõhistele ehk taastuvast allikast materjalidele. Varasemalt on Ida töötanud Berliinis ringdisaini juhina ettevõttes Beneficial Design Institute GmbH ja koordineerinud muuhulgas ka näiteks tuntud jaemüügiketi Lidl projekte.

Ville Grönlund, Väliskoolitaja ja disainijuht

Ta töötab ringse strateegia ja disaini konsultandina aidates leida ja luua ettevõtetel uusi taastuvaid lahendusi. Ta keskendub kliendikesksele strateegiale ja teenuste disainile ning naudib uudsete, ringsete kontseptsioonide loomist. Villet inspireerib nende lahenduste väljatöötamisel ringmajanduse poolt pakutavate eksponentsiaalsete võimaluste ning selgete ja mõõdetavate ärikasude ühendamine – seda on võimalik teha kasutades Ethica taastava kasvu strateegiat ja ringdisaini metoodikaid. Üheks suurimaks viimase aja väljakutseks on Villel olnud riikliku Circular Design pilootprogrammi käivitamine koos Ethica meeskonnaga. Programmis osaleb 50 Soome ettevõtet – nende hulgas näiteks Ensto, Marimekko, UPM, Genelex ja teised. Varasemalt on Ville töötanud juhtimiskonsultatsiooni ja digitaalsete teenuste arendamise valdkonnas Elisa IoT-äris.

Koolitaja ja disainijuht Jane Oblikas

Koolitaja ja disainijuht Jane Oblikas on 25-aastase disainvaldkonnas töötamise kogemusega disainmõtlemise treener, teenusedisainer ja disainijuht, disainibüroo DesignMinds asutaja. Ta on seotud arvukate (100+) disainmõtlemise koolituste, meistriklasside ning äri- ja avaliku sektori innovatsiooniprogrammide läbiviimisega nii eestvedaja, koolitaja kui ka disainijuhi rollis.

Koolitaja ja disainijuht Kaarel Mikkin

Koolitaja ja disainijuht Kaarel Mikkin on teenusedisainer, Brand Manuali kaasasutaja. Neliteist tegutsemisaastat on tekitanud hulgaliselt kokkupuuteid metalli-, puidu-, tekstiili-, toidu-, joogitootjatega, erinevate teenusvaldkonna ettevõtetega jaekaubandusest energeetikani, avastades nende köögipoolt ja erinevaid nüansse, mis igapäevast tegutsemist ja ka jalajälge mõjutavad. Kaarel on läbi viinud mitmeid ringdisaini auditeid ning aidanud luua ringseid strateegiaid uute toodete ja teenuste loomiseks ja ka olemasolevate parendamiseks.

Ringdisaini meistriklass

  • Programmi kandideerimiseks tuleb täita kandideerimisankeet.
  • Kandideerimisankeedi täitnud ettevõtted kutsutakse virtuaalsele 15-minutilisele vestlusele.
  • Vestluse, kandideerimisvormi ja majandusaasta aruande tulemusena hinnatakse ettevõtte ambitsioone, ressursse ja motivatsiooni, lisandväärtust töötaja kohta, ekspordi müügitulu ja EBITDA marginaali.
  • Vestlusel käsitletavad teemad saadetakse kandideerijale intervjueerimisaja kinnituse järel.
  • Pärast kandideerimisperioodi lõppu teeb osalejate lõpliku valiku EISi hindamiskomisjon.
  • Programmi valitakse osalema 10 ettevõtet, kes vastavad osalejatele ettenähtud tingimustele ja kelle jaoks programm loob enim väärtust.

Avapäeva peamiseks eesmärgiks on osapoolte omavaheline tutvumine, et moodustada meistriklassiks ettevõtete ning disainijuhtide koostööpaarid. Lisaks sellele tehakse sissejuhatus ringmajandusse ja ringdisaini ning eesootavasse meistriklassi programmi.

Avapäev toimub 29.05.2024.

Ringdisaini meistriklass algab disainijuhi poolt läbiviidava disainiauditiga. Ringdisaini auditi eesmärk on hinnata ettevõtete disainivõimekust ja võimalikke ringdisaini võtteid/lahendusi, et integreerida ringdisaini ning ringmajandusega seotud aspektid oma äristrateegiasse/ärimudelisse ja toote- ja/või teenusearenduse protsessi.

Audit võimaldab aru saada, kus asub ettevõte ringsete põhimõtete rakendamisel täna ja mida teha, et olla tulevikus selles veelgi edukam.

Ringdisaini auditi viib disainijuht läbi enne koolitusprogrammi algust. Ettevõttel on võimalik ringdisaini audit enesehindamise põhimõttel läbi viia ka programmi lõpus, et hinnata oma ringse toote- ja teenusearenduse võimekust ja meistriklassi jooksul toimunud arengut.

08.05.2024 – Kandideerimistähtaeg

29.05.24 – Avapäev ehk Program Kick-off

Personaalse disainijuhi poolt viiakse läbi ringdisaini audit ettevõttes (periood ca 2 kuud), sh vähemalt 1 päev disainijuhi külastusega ettevõttesse kokkulepitud ajal.

28.08.24 – Workshop 1: Building the Foundation
Esimene töötuba keskendub süsteemi tasandile, teemadeks ettevõtte ringne strateegia ja ärimudeli võimalused. Eesmärk on anda ülevaade ringmajanduse lahenduste potentsiaalist ettevõtte strateegiast lähtuvalt, ringmajanduse- ja disaini põhilisest terminoloogiast ja kontseptsioonidest.

Koolitajad Anne Raudaskoski, Ida Urmas, Ville Grönlund
Töötuba toimub inglise keeles.

29.08.24 – Workshop 2: Designing Circular Product

Teine töötuba keskendub tootedisaini tasandile, teemadeks ringsed materjalid, kemikaalid ja tooteomadused. Eesmärk on anda ülevaade ringsetest tooteomadustest ja nende kasutamisest, mis aitab ettevõttel luua jätkusuutlikke ja keskkonnasõbralikke tooteid ning vähendada negatiivset mõju keskkonnale.

Koolitajad: Anne Raudaskoski, Ida Urmas, Ville Grönlund
Töötuba toimub inglise keeles.

25.09.24 – Workshop 3: Designing a Circular Customer Journey, Prototyping

Kolmas töötuba keskendub kasutaja vaatele, teemadeks ringne kasutajakogemus, toote- ja teenusedisain ning prototüüpimine. Eesmärk kujundada ringne klienditeekond ja väärtuspakkumine, mis aitab ettevõttel paremini mõista ja rahuldada nii klientide kui koostööpartnerite ootuseid ja vajadusi ning püsida seeläbi konkurentsivõimeline ja hoida head mainet. Prototüüpimine võimaldab ettevõttel kiiresti testida ja arendada uusi ideid ning tagab arendatud lahenduste parema kvaliteedi ja vastavuse kasutajate ootustele.

Koolitajad: Jane Oblikas ja Kaarel Mikkin
Töötuba toimub eesti keeles.

16.10.2024 – Workshop 4: Circular Business Model

Neljas töötuba keskendub ringsele ärimudelile ja ökosüsteemi võimalustele nii tarneahela kui ka kliendi ja kasutaja suundadel. Analüüsime planeeritava lahenduse mõju erinevatele ringsuse tasanditele ja sellele, mida aitab meie lahendus vältida, vähendada, asendada, pikendada ja taastada. Seome kogu seni läbitud teekonna ühtseks tervikuks, mille tulemusena tekib kokkuvõte sellest, mis on lahendatav probleem, idee selle lahendamiseks ja kellele ning millist uut väärtust ja kasu sellega luuakse.

Koolitajad: Jane Oblikas, Kaarel Mikkin
Töötuba toimub eesti keeles.

18.10.24 – Veebiseminar (IO ehk intellektuaalomand äris ja AI kasutamine)

06.11.24 – Workshop 5: Leading the Circular Transition

Viies töötuba keskendub süsteemi tasandile, teemadeks ringne bränd, ringsele mudelile üleminek. Eesmärk soodustada üleminekut lineaarselt ärimudelilt ringsele ärimudelile, luua tegevusplaan edasisteks sammudeks ning tõsta ringse ökosüsteemi loomise ja juhtimise kompetentsi.

Koolitajad: Anne Raudaskoski, Jane Oblikas, Kaarel Mikkin
Töötuba toimub eesti ja inglise keeles.

08.11.24 – Veebiseminar: Ettevalmistus lõpuürituseks

27.11.24 – Lõpupäev ehk Program Wrap-up

Koolitajate ja disainijuhtide kohta saate lisa lugeda SIIT.

Koolitusprogrammi on koostanud ja viivad läbi eksperdid Eestist ja Soomest: ringse äriarenduse edendamisele spetsialiseerunud organisatsioonist Ethica Finland ning disainibüroodest Brand Manual ja Design Minds.

Anne Raudaskoski, Väliskoolitaja ja disainijuht

Ethica Finland üks asutajaist, Nordic Circular Hotspot juhtivpartner ja pikaajalise kogemusega jätkusuutlikkuse ekspert. Anne on töötanud paljude rahvusvaheliste ettevõtetega suunates neid süsinikuneutraalsest ja ringdisainipõhisest tegevusviisist lähtudes regenereeruva kasvu suunas. Lisaks strateegilisele tööle on Anne tunnustatud ringdisaini eestvedaja – 2016. aastast on ta erinevates riikides läbi viinud ringdisaini sprinte ettevõtetega alustades mööblist, pakendamisest, ehitusest, elektroonikast, tekstiilidest kuni toidutööstuseni välja. Annel on kestlikkuse eksperdina üle 15-aastane kogemus ja enne Ethica asutamist töötas ta Londonis Westminsteri ülikoolis jätkusuutlikkuse juhina ja on panustanud mitmetesse rahvusvahelistesse teadusuuringutesse.

Ida Urmas, Väliskoolitaja ja disainijuht

Kogenud ringdisaini ja Cradle to Cradle (n-ö ‘’hällist-hällini’’) tootedisaini ekspert – tegemist on ainsa disainiraamistikuga, mis aitab luua tõeliselt ringseid tooteid keskendudes mitte ainult toodete taaskasutatavusega, vaid võttes arvesse ka tervislikke materjale ja kemikaale. Aastate jooksul on Ida fookuse võtnud just hällist-hällini metoodikast inspireeritud tootearendusele ja innovatsioonile juhtides C2C sertifitseerimise projekte läbi erinevate faaside alates disainist kuni materjalide, tootearenduse, tootmise kuni turuvalmis tooteni. Ta on spetsialiseerunud ka tervislikele biopõhistele ehk taastuvast allikast materjalidele. Varasemalt on Ida töötanud Berliinis ringdisaini juhina ettevõttes Beneficial Design Institute GmbH ja koordineerinud muuhulgas ka näiteks tuntud jaemüügiketi Lidl projekte.

Ville Grönlund, Väliskoolitaja ja disainijuht

Ta töötab ringse strateegia ja disaini konsultandina aidates leida ja luua ettevõtetel uusi taastuvaid lahendusi. Ta keskendub kliendikesksele strateegiale ja teenuste disainile ning naudib uudsete, ringsete kontseptsioonide loomist. Villet inspireerib nende lahenduste väljatöötamisel ringmajanduse poolt pakutavate eksponentsiaalsete võimaluste ning selgete ja mõõdetavate ärikasude ühendamine – seda on võimalik teha kasutades Ethica taastava kasvu strateegiat ja ringdisaini metoodikaid. Üheks suurimaks viimase aja väljakutseks on Villel olnud riikliku Circular Design pilootprogrammi käivitamine koos Ethica meeskonnaga. Programmis osaleb 50 Soome ettevõtet – nende hulgas näiteks Ensto, Marimekko, UPM, Genelex ja teised. Varasemalt on Ville töötanud juhtimiskonsultatsiooni ja digitaalsete teenuste arendamise valdkonnas Elisa IoT-äris.

Koolitaja ja disainijuht Jane Oblikas

Koolitaja ja disainijuht Jane Oblikas on 25-aastase disainvaldkonnas töötamise kogemusega disainmõtlemise treener, teenusedisainer ja disainijuht, disainibüroo DesignMinds asutaja. Ta on seotud arvukate (100+) disainmõtlemise koolituste, meistriklasside ning äri- ja avaliku sektori innovatsiooniprogrammide läbiviimisega nii eestvedaja, koolitaja kui ka disainijuhi rollis.

Koolitaja ja disainijuht Kaarel Mikkin

Koolitaja ja disainijuht Kaarel Mikkin on teenusedisainer, Brand Manuali kaasasutaja. Neliteist tegutsemisaastat on tekitanud hulgaliselt kokkupuuteid metalli-, puidu-, tekstiili-, toidu-, joogitootjatega, erinevate teenusvaldkonna ettevõtetega jaekaubandusest energeetikani, avastades nende köögipoolt ja erinevaid nüansse, mis igapäevast tegutsemist ja ka jalajälge mõjutavad. Kaarel on läbi viinud mitmeid ringdisaini auditeid ning aidanud luua ringseid strateegiaid uute toodete ja teenuste loomiseks ja ka olemasolevate parendamiseks.

Kogemuslood

Sven Kasemaa
Sven Kasemaa
Mellon Interior OÜ asutaja

„Kes ei ole väga kokku puutunud rohemajanduse või keskkonnateadlike, jätkusuutlike teemadega, võiksid sellest kursusest saada väga hea baasarusaamise, et läbivalt mõista oma ettevõtte asukohta ringmajanduses – kui palju selle jaoks tegelikult tehakse ja millised on need päris sammud, mida ringmajanduse praktikate rakendamiseks on vaja teha.“

Loe lisa
Marit Tiits
Marit Tiits
Nurme Looduskosmeetika OÜ tegevjuht

„Nägime, et kasutame väga palju upcycled materjale, mis on teiste tootmiste jäägid, oma toodete sees. Ma pole kunagi neid sellise pilguga vaadanud, et kui palju neid on ja kas me saaksime seda kogust tõsta ja milline mõju sellel on globaalselt.“

Loe lisa
Kairi Palm
Kairi Palm
moomoo tootmisjuht

„Turule jäävad püsima need ettevõtted, kellel on lahendused juba enne muutusi olemas. Koostööpartnereid ei leita nipsust üleöö, vaid see on pikaajaline protsess, millele kulub aega ja ressurssi. Maailm liigub jätkusuutlikumate ärimudelite poole ning sellega tuleb kaasas käia.”

Loe lisa

Teenuse partnerid ja lisainfo

Intellektuaalomand – Eesti ettevõtete peidetud kasvuvõimalus

Fakt 1: SP500 indeksi, ehk maailma väärtuslikemate ettevõtete summaarsest väärtusest moodustab nende immateriaalne vara 90%. See tähendab, et vaid 10% nende väärtusest/varast on neil ettevõtetel betoonis, tehaste sisseseades, laoseisus, muus varas. Võrdluseks, statistikaameti andmetel moodusta immateriaalne vara Eesti ettevõtete bilanssidest kokku vaid umbes 6%.   Fakt 1: intellektuaalomandit ehk IO-d kaitsvate ettevõtete kasumlikkus ja lisandväärtus on 1,3-2 korda kõrgemad kui neil, kes seda ei tee1. IO-d kaitsvad iduettevõtted (eriti süvatehnoloogia idud) kaasavad rahastust kuni 10 korda kiiremini ja rohkem kui need, kellel kaitstud intellektuaalomandit ei ole2.  Fakt 2: ühe miljoni inimese kohta esitavad meie peamiste eeskuju-riikide (näit. Soome, Rootsi, Saksamaa jne)

Rohepöördest võib saada Eesti meremajanduse uus käivitaja

Teekond kliimaneutraalsuseni pakub nii Eesti merendussektorile kui ka Tallinna Sadamale  võimalusi konkurentsieelise loomiseks, reisijate ja kaubamahu kasvuks ning uuteks ärivõimalusteks, kirjutab Tallinna Sadama juhatuse esimees Valdo Kalm arvamusartiklis. Eesti on osanud megatrende ära kasutada. Digiriigi arendusega suudeti luua suur konkurentsieelis, mille maine kestab siiani. Kliimaneutraalsuseni jõudmine loob Eestile ja merendussektorile uusi ärivõimalusi. Laevade tavapärane kasutusiga on ca 30-50 aastat olenevalt laevatüübist, dokkidest ja hooldustest. Tegemist on pika investeeringuga, mis tähendab, et tulenevalt keskkonnaalaste regulatsioonide survest tekib vajadus laevade ümberehitamiseks. Siinkohal on võimalus luua Eestisse laevade ümberehituse keskus ehk retrofit-hub, mis tooks Eesti riigile ja sektorile laiemalt otsest majanduskasu ja võimaldaks

Rohepööre toob Eesti merendusettevõtetele uue tõusulaine

Merendus on nii Eestis kui globaalselt rohepöörde ootel. Rahvusvaheline Mereorganisatsioon (IMO) plaanib vähendada 70% aastaks 2040 rahvusvahelise laevanduse aastaseid kasvuhoonegaaside heitkoguseid, et jõuda 2050. aastaks kliimaneutraalsuseni. Need eesmärgid pakuvad Eesti Merendusklastri esinaise Riina Palu sõnul Eesti ettevõtetele mitmeid ärivõimalusi.  „Klastri liikmeskonnas on arendamisel näiteks nii vesinikutehnoloogial kui metanoolil põhinevad lahendused keskkonnasäästlikumate kütuste kasutuselevõtuks, kuid ka sensoritel ja andmetel põhinevad lahendused, et olemasolevaid tehnoloogiad optimaalsemalt kasutada,“ rääkis Palu võimalustest. Merendus on suur ja ülemaailmne äri, mistõttu on Palu sõnul otstarbekas keskenduda Eesti ettevõtetel tehnoloogiatele, milles meil on ajalooline eelis või hea positsioon tarneahelates.   Eesti merendussektori tugevusteks teiste riikide ees on merendusklastri

Oslo Innovation Week – kuidas rahvusvaheline innovatsiooninädal viis eduka koostööni

Oslo Innovation Week (OIW) on üks Euroopa olulisemaid platvorme jätkusuutliku innovatsiooni ja ettevõtluse edendamiseks, kus ettevõtted üle maailma saavad luua uusi kontakte, vahetada ideid ja leida koostöövõimalusi. Eesti ettevõte UP Catalyst, mis arendab jätkusuutlikke süsiniktooteid, osales OIW-l eesmärgiga laiendada oma partnerlusvõrgustikku ja leida sarnaselt mõtlevad ettevõtted, kes jagavad nende pühendumust jätkusuutlikkusele.   UP Catalysti jaoks oli peamine eesmärk leida partnereid, kes hindavad süsinikujalajälje vähendamist ja otsivad rohelisi alternatiive oma tegevustes. Oslo on tuntud oma jätkusuutliku innovatsiooni toetava keskkonna poolest ning just see oli peamine motivatsioon üritusel osalemiseks. „Norra on tuntud jätkusuutliku mõtteviisi poolest, mistõttu lootsime kohtuda ettevõtetega, kes hindavad keskkonnateadlikke

Ettevõtjatele avaneb võimalus saada toetust teadus- ja arendustegevuse soodustamiseks
Ettevõtjatele avaneb võimalus saada toetust teadus- ja arendustegevuse soodustamiseks

Eesti ettevõtjad saavad alates tänasest, 15. augustist taotleda toetust teadus- ja arendustöötajate tööjõukulude katmiseks. Toetuse suurus on kuni 25 protsenti töötaja 2024. aasta esimesel poolaastal teadusarendustegevusega seotud töötasult arvestatud tulumaksust.  „Valitsuse eesmärk on viia Eesti majandus taas kasvule. Selleks soovime aidata Eesti ettevõtetel tõsta oma konkurentsivõimet soodustades kõrgema lisandväärtusega toodete ja teenuste arendamist, milleks vajatakse juurde teaduse ja innovatsiooni tippspetsialiste. Selle toetusmeetmega aitame ettevõtetel teadus- ja arendustöötajate palkamist ja palgal hoidmist veidigi soodsamaks muuta,” selgitas majandus- ja tööstusminister Erkki Keldo. „Innovatsioon nõuab nutikust, raha ja aega, aga lisaks ka sobivaid inimesi. Julgustame ettevõtjaid investeerima rohkem arendustegevusse teadus- ja arendustöötajate töökohtade

Tagasi üles