Vaata peasisu Kaasrahastanud Euroopa LiitEuroopa Liidu kaasrahastuse logo (EST)

Muuda innovatsioon osaks oma ettevõtte DNAst

Hetkel on Tippinnovaatorite programmi kandideerimine suletud – kui oled programmis osalemisest huvitatud tulevikus, jäta meile enda ettevõtte kontaktandmed vormil “registreeri huvi”. 

Programmis saavad 10 ambitsioonikat ettevõtet võimaluse innovatsioonivaldkonna tippekspertide- ja mentorite toel välja töötada oma tulevikukindla innovatsioonistrateegia ning luua vajalikud eeldused selle edukaks elluviimiseks (protsessid, struktuurid, kultuur, juhtimine). 

Programmi elluviimisesse on kaasatud rahvusvahelised koolitajad ja mentorid, kellel on kogemused töötamisest maailma tippettevõtetega. Tutvu programmi koolitajate ja mentoritega siin. 

Programmi osalustasu ettevõtte kohta on 5000 eurot + km, ettevõttest ootame osalema 3-4 võtmeisikut.  

 

Nimi
Tippinnovaatorite programm
Kestus
8 kuud (nov - juuni) + 6 kuud jätkuprogramm
Hind
5000 eurot + KM
Töökeel
eesti ja inglise keeles

Kellele on programm mõeldud?

  • Ambitsioonikatele kasvupotentsiaaliga ettevõtetele, kellel on soov panustada innovatsiooni ja arengusse ning leida uusi viise oma äri kasvatamiseks ja järgmiseks arenguhüppeks. 
  • Ettevõttel on selge soov äri rahvusvaheliseks laiendamiseks ja ekspordimahu kasvuks.
  • Ettevõttel on piisavalt ressurssi, et osaleda programmid 3-4 võtmeisikuga ning läbida programm täies mahus. Loe tingimusi lähemalt siit
  • Ettevõttel on vähemalt 10 töötajat ning majandusaasta netokäive vähemalt 300 000 eurot. Kandideerida saavad nii väike-, keskmisedkui ka suurettevõtted (v.a riigi osalusega äriühingud).
  • Ettevõte soovib suurendada oma tegevuse teadusmahukust ja panustada oma tuleviku arendustegevusega mõnda järgmistest TAIE fookusvaldkondadest:
    – digilahendused igas eluvaldkonnas
    – tervisetehnoloogiad ja -teenused
    – nutikad ja kestlikud energialahendused
    – kohalike ressursside väärindamine
    – toit, puit, maapõueressurssid, teisene toore ja jäätmed.
    Loe lähemalt siit.

Teenuses osalemise VTA (vähese tähtsusega abi) ettevõtte kohta on kuni 53 713,75 eurot. 

Vaata, mis on sinu ettevõtte VTA jääk

Mis sinu ettevõttes muutub?

Innovatsioon muutub ettevõttes igapäeva lahutamatuks osaks

Arendate tulevikukindla innovatsioonistrateegia

Meeskonnas tekib oskus innovatsiooni strateegiliselt juhtida

Kandideerimine

  • Programmi kandideerimiseks tuleb täita kandideerimisankeet.
  • Kandideerimisankeedi täitnud ettevõtted, kes vastavad osalejatele ettenähtud tingimustele, kutsutakse virtuaalsele 30- minutilisele vestlusele. 
  • Vestluse tulemusena hinnatakse ettevõtte sobivust ja motivatsiooni programmis osalemiseks. Intervjuul käsitletavad teemad saadetakse kandideerijale peale intervjueerimisaja kinnitamist. 
  • Peale kandideerimisperioodi lõppu teeb osalejate lõpliku valiku Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutuse hindamiskomisjon. 
  • Programmi valitakse osalema 10 ettevõtet, kelle jaoks programm loob enim väärtust. 

Programmi ülesehitus

Programm on üles ehitatud teemasprintidena. Töötatakse paralleelselt kolme teemasprindiga:

  1. innovatsiooni strateegia sprint
  2. innovatsiooni protsessi sprint
  3. innovatsiooni toetava organisatsiooni loomise sprint

Sprintide pidepunktideks on praktilised töötoad ja progressi ülevaated. Sprinte toetavad erinevad õpiformaadid nagu online õpe, mentorlus, buddy group ja õpikohtumised, õppekäigud, iseseivad tööd, teaduskoostöö toetamise tegevused ja startup demopäevade külastused jm (vt täpsemalt allpool). 

 

 

Innovatsioonivõimekuse diagnostika

Enne programmi algust viiakse kõigi osalevate ettevõttega läbi innovatsioonivõimekuse diagnostika, et hinnata ettevõtte innovatsioonivõimekust ning tuvastada arendamist vajavad valdkonnad. Innovatsioonidiagnostika läbiviimisel kasutatakse Innovation Health Check tööriista ja metoodikat, mille on välja töötanud Enterprise Ireland. 

Disainmõtlemise Online Akadeemia

Osalejad saavad ligipääsu disainmõtlemise Online Akadeemiasse, et viia end iseseisvalt kurssi disainmõtlemise metoodika, protsessi ning tööriistadega, mida programmis usinalt rakendama asutakse.  

Avaüritus

Avaürituse eesmärgiks on anda ülevaade programmist, rääkida selgeks ootused kõigile osapooltele, luua soodne eelhäälestus ning inspireerida osalevaid ettevõtteid ambitsiooni kasvatama. Samuti saada omavahel tuttavaks ja viia kokku mentorpaarid, kes programmi raames hakkavad tihedalt koostööd tegema. 

Avaürituse osaks on ka innovatsioonistrateegia esimene töötuba, mille raames lepivad osalevad meeskonnad kokku ettevõtte innovatsioonistrateegia alustalades – kui kõrgele sihitakse, mis on ettevõtte välised ja sisemised innovatsiooni käivitajad, kus ettevõte täna on ning millised innovaatilised ideed juba täna töös on. 

Peale avaüritust moodustatakse programmis koos töötavad mentor-ettevõte koostööpaarid. Samuti algab koheselt sisuline töö innovatsioonistrateegiatega.  

Innovatsioonistrateegia sprint

Strateegiasprindi tulemusena valmivad osalevate ettevõtete terviklikud innovatsioonistrateegiad, sh pannakse paika visioon ja fookusvaldkonnad, eesmärgid ja mõõdikud, innovatsiooni portfoolio, eelarve ja ressursid, vajalikud struktuurid, protsessid ja võimekused ning koostatakse tegevuskava strateegia elluviimiseks. 

Innovatsioonistrateegia sprint koosneb:

  • innovatsioonistrateegia töötubadest:
    – Programmi avapäev ja innovatsioonistrateegia töötuba 1 (2 p)
    – Intellektuaalomandi töötuba (4 h)
    – Innovatsiooni rahastamise töötuba (1 p)
    – Innovatsioonistrateegia töötuba (1 p)
  • Iseseivast meeskonnatööst strateegia loomiseks (info kogumine, analüüs, otsuste tegemine, tulemi vormistamine, progressi ülevaadeteks valmistumine jmt) 
  • Strateegia loomise progressi ülevaated kahel korral välis– ja Eesti mentorite/panelistide ees. 

Innovatsioonistrateegia disainimine on iteratiivne mitte-lineaarne protsess, st strateegia loomine ja pidev täiendamine toimub kogu programmi vältel.  Innovatsioonistrateegia sprindi viivad läbi Patrick van der Pijl, Tim Mulder ja Leroy Spiekerman (Business Models Inc.), Heidi Kakko, Siim Kinnas, praktikutest ettevõtjad jt inspiratsiooniesinejad.  

Innovatsiooniprotsessi sprint

Innovatsiooniprotsessi sprindi eesmärgiks on praktiline innovatsiooniprotsessi läbitegemine ja kogemine. Fookusesse võetakse 1 reaalne innovatsiooniidee, mida läbi töötada ja testida. Sprint on üles ehitatud disainmõtlemise protsessile (mõistmine, ideestamine, valideerimine).

Innovatsiooniprotsessi sprint koosneb:

  • sissejuhatavast online Akadeemiast, kus antakse ülevaade disainmõtlemise kontseptsioonist (läbitakse enne programmi algust)
  • praktilistest töötubadest:
    – Uuri ja mõista (1 p)
    – Ideesta ja ehita (1 p)
    – Ehita ja valideeri (1 p)
  • iseseisvatest meeskonnatöödest innovatsiooniidee väljatöötamisel ja testimisel (nt kliendiintervjuud, prototüüpimine ja valideerimine, jne). 

Innovatsiooniprotsessi sprindi viivad läbi Leroy Spiekerman ja Bas Brilman (Business Models Inc.). 

Innovatsiooni toetava organisatsiooni loomise sprint

Innovatsiooni toetava organisatsiooni loomise sprint aitab ettevõtetel kujundada innovatsiooni võimaldavat organisatsiooni ning valmistada ettevõte ja inimesed ette innovatsiooniga kaasnevateks muutusteks. Samuti annab tööriistad innovatsiooni edukaks kommunikeerimiseks. 

Innovatsiooni toetava organisatsiooni loomise sprint koosneb:

  • praktilistest töötubadest:
    – Kultuur ja eestvedamine (2 p)
    – Inimeste ja protsesside juhtimine innovatsioonis (1 p)
    – Innovatsiooni väliskommunikatsioon (1 p)
  • iseseisvatest meeskonnatöödest (nt juhtimise ja eestvedamise arendamine, sisekommunikatsiooni rakendamine muutuste juhtimiseks, innovatsiooni toetava tegevusmudeli loomine jne). 

Sprinti viivad läbi välisekspert Thomas Reibke ning Kadri Lainas, Kati Vabi ja Enn Parel Akkadian Change Labist. 

Õppekäigud ja kogemusreis

Programmi raames toimub õppekäik Amsterdami ning mitmete Eesti innovaatiliste ettevõtete külastused. Õppekäikude eesmärgiks on tutvuda teiste ettevõtete praktikatega (nt innovatsioonijuhtimine ja kultuur, IO, valideerimine, innovaatiline organisatsioon jne) ja põnevate innovaatiliste ärimudelitega, et koguda inspiratsiooni ja õpitut rakendada oma ettevõttes. 

Mentorlus

Võtmementor: Programmis toetavad ettevõtteid personaalsed võtmementorid. Võtmementorid on innovatsiooni- ja äriarenduse eksperdid, kes toetavad osalevaid ettevõtteid igakülgselt eesmärgiga jõuda tulemusliku innovatsioonistrateegiani ning ettevõtte valmisolekuni seda edukalt ellu viia. Mentorluse maht on 25h programmi kogu perioodi jooksul ning lisaks osaleb mentor koos ettevõttega ka kuues töötoas. Tutvu mentoritega siin

Vajaduspõhised valdkondlikud mentorid: igal osaleval ettevõttel on võimalus kaasata valdkondlikke mentoreid spetsiifilise nõu (nt finantsid, tootearendus, müük, juriidika jm) saamiseks mahus 3 tundi. Vajaduspõhiste mentoritega tutvu siin. 

Välismentorid: Programmi välismentorid Bas Brilman ja Leroy Spiekerman toetavad meeskondi töötubades, fassiliteerivad õpi- ja buddy group (väikese rühma regulaarsed kohtumised üksteiselt õppimiseks) kohtumisi.

Õpi- ja buddy group kohtumised

Õpikohtumised on lühikesed online sessioonid, mis keskenduvad konkreetsete tegevuste ettevalmistamisele ja osalejate juhendamisele. 

Programmi raames toimub 2 õpikohtumist:

1) ettevõttesisese ideepäeva ettevalmistuseks (2h)
2) lõpuesitluse ettevalmistuseks (1h).
 

Buddy Group kohtumised on välismentorite poolt modereeritud kohtumised teiste meeskondadega, et töötubade vahelisel ajal väiksemas ringis (2/3 ettevõtet) üle vaadata tehtud töö, aidata üksteist üle kitsaskohtadest, vastata tekkinud küsimustele metoodika ja protsessi osas, jagada kogemusi, reflekteerida õpitu ja kogetu üle. 

Innovatsiooni koostöövõrgustiku arendamine

Programm pakub ettevõtetele rohkelt võimalusi oma innovatsiooni võrgustiku laiendamiseks ning koostöövõimaluste leidmiseks, sh: 

  • teiste osalevate ettevõtete tegevuse ja võimekuste tundmaõppimine programmis, võimalike koostöökohtade tuvastamine 
  • kaasatud koolitajatel ja mentoritel on lai Eesti ja rahvusvaheline võrgustik, keda vastavalt vajadusele saab ettevõtetele vahendada 
  • Programmis külastatakse mitmeid Eesti ja Hollandi ettevõtteid. Külastuste käigus luuakse kontaktid ning eeldused koostööks. 
  • Programmi raames luuakse koostöösidemed potentsiaalsete T&A koostööpartneritega 
  • Programmi raames on võimalus osaleda Eesti startup kiirendiprogrammide demopäevadel ning luua suhteid startup- ja investorkogukonnaga 
  • Võimalus liituda jätkuprogrammi raames Innovatsiooniliidrite klubiga. 

Demopäev

Programmi kulminatsiooniks on demopäev, mille käigus „lend“ tippinnovaatoreid kaitseb enda ettevõtte vastloodud innovatsioonistrateegiat ja tegevusplaani strateegia ellu viimiseks žürii ees. 

Järelprogramm

Peale programmi lõpetamist pakume osalejatele järelprogrammi. Järelprogrammi eesmärgiks on toetada ettevõtteid innovatsioonistrateegiate rakendamisel. 

Järelprorgammi perioodil jätkuvad ettevõtete kohtumised mentoritega (5h mahus), toimub turule sisenemise teemaline töötuba ning progressi ülevaated (2 korda).  

Kõikidel osalejatel on võimalus liituda tasuta aastaks ajaks Innovatsiooniliidrite klubiga. Klubi tegevuses osalemine võimaldab hoida innovatsiooniteema aktuaalsena ka peale programmi lõppu, leida praktilisi koostöövõimalusi innovatsiooni- ja arendustegevuste elluviimiseks ning ammutada uusi kogemusi ja teadmisi innovatsiooni juhtimiseks. Innovatsiooniliidrite klubi kohtub umbes 1 kord kuus. Osalemine üritustel on vabatahtlik. 

Programmi ajakava

15. august 2024 – Kandideerimise tähtaeg

Juuli – august 2024 – Intervjuud kandidaatidega

Septembri algus 2024 – Osalejate valik ja teavitamine

September – oktoober 2024 – Disainmõtlemise Online Akadeemia (online kursus iseseivaks läbimiseks)

September – oktoober 2024 – Innovatsioonivõimekuse diagnostika läbiviimine

 

Programm: november 2024 – juuni 2025

6-7.11.2024 – Avaüritus ja innovatsioonistrateegia töötuba I (2 päeva, ööbimisega)

20.11.2024 – Buddy group kohtumised (2h, online)

27.11.2024 – Uuri ja mõista töötuba (1 päev)

28.11.2024 – Startup Inkubaatori kiirendite demopäev (osalemine vabatahtlik)

11.12.2024 – Buddy group kohtumised (2h, online)

18-19.12.2024 – Kultuur ja eestvedamine (2 päeva, ööbimisega)

08.01.2025 – Õpikohtumine (2h, online)

Jaanuar 2025 – Ettevõttesisene ideepäev (1 päev)

23.01.2025 – Intellektuaalomandi töötuba ja ettevõtte külastus (1 päev)

05-06.02.2025 – Ideesta ja ehita töötuba; Inimeste ja protsesside juhtimine innovatsioonis töötuba ja ettevõtte külastus (2 päeva)

19.02.2025 – Buddy group kohtumised (2h, online)

12-13.03.2025 – Ehita ja valideeri töötuba ja ettevõtte külastus; Innovatsiooni rahastamise töötuba (2 päeva)

27.03.2025 – Teadus-arendus koostöö töötuba (1 päev)

8-10.04.2025 – Õppereis Amsterdami, sh buddy group kohtumised, progressiülevaadete tegemine (3 päeva, ööbimisega)

29.04.2025 – Buddy group kohtumised (2h, online)

07-08.05.2025 – Innovatsioonistrateegia töötuba II; Innovatsiooni väliskommunikatsiooni töötuba (2 päeva, ööbimisega)

20-21.05.2025 – TIP3 x ScaleAble matchmaking (osalemine vabatahtlik)

21.05.2025 – Buddy group kohtumised (2h, online)

04.06.2025 – Õpikohtumine (1h, online)

12.06.2025 – Programmi lõpuüritus (1 päev)


Jätkuprogramm, sh Innovatsiooniliidrite klubi:

Mentori tugi kogu jätkuprogrammi jooksul.

September 2025 – Turule sisenemise töötuba, progressiülevaadete tegemine (1 päev)

Detsember 2025 – Progressiülevaadete tegemine (0,5 päeva)

Juuni 2025 – Juuni 2026 – Innovatsiooniliidrite Klubi liikmelisus

Teekond

  • Programmi kandideerimiseks tuleb täita kandideerimisankeet.
  • Kandideerimisankeedi täitnud ettevõtted, kes vastavad osalejatele ettenähtud tingimustele, kutsutakse virtuaalsele 30- minutilisele vestlusele. 
  • Vestluse tulemusena hinnatakse ettevõtte sobivust ja motivatsiooni programmis osalemiseks. Intervjuul käsitletavad teemad saadetakse kandideerijale peale intervjueerimisaja kinnitamist. 
  • Peale kandideerimisperioodi lõppu teeb osalejate lõpliku valiku Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutuse hindamiskomisjon. 
  • Programmi valitakse osalema 10 ettevõtet, kelle jaoks programm loob enim väärtust. 

Programm on üles ehitatud teemasprintidena. Töötatakse paralleelselt kolme teemasprindiga:

  1. innovatsiooni strateegia sprint
  2. innovatsiooni protsessi sprint
  3. innovatsiooni toetava organisatsiooni loomise sprint

Sprintide pidepunktideks on praktilised töötoad ja progressi ülevaated. Sprinte toetavad erinevad õpiformaadid nagu online õpe, mentorlus, buddy group ja õpikohtumised, õppekäigud, iseseivad tööd, teaduskoostöö toetamise tegevused ja startup demopäevade külastused jm (vt täpsemalt allpool). 

 

 

Enne programmi algust viiakse kõigi osalevate ettevõttega läbi innovatsioonivõimekuse diagnostika, et hinnata ettevõtte innovatsioonivõimekust ning tuvastada arendamist vajavad valdkonnad. Innovatsioonidiagnostika läbiviimisel kasutatakse Innovation Health Check tööriista ja metoodikat, mille on välja töötanud Enterprise Ireland. 

Osalejad saavad ligipääsu disainmõtlemise Online Akadeemiasse, et viia end iseseisvalt kurssi disainmõtlemise metoodika, protsessi ning tööriistadega, mida programmis usinalt rakendama asutakse.  

Avaürituse eesmärgiks on anda ülevaade programmist, rääkida selgeks ootused kõigile osapooltele, luua soodne eelhäälestus ning inspireerida osalevaid ettevõtteid ambitsiooni kasvatama. Samuti saada omavahel tuttavaks ja viia kokku mentorpaarid, kes programmi raames hakkavad tihedalt koostööd tegema. 

Avaürituse osaks on ka innovatsioonistrateegia esimene töötuba, mille raames lepivad osalevad meeskonnad kokku ettevõtte innovatsioonistrateegia alustalades – kui kõrgele sihitakse, mis on ettevõtte välised ja sisemised innovatsiooni käivitajad, kus ettevõte täna on ning millised innovaatilised ideed juba täna töös on. 

Peale avaüritust moodustatakse programmis koos töötavad mentor-ettevõte koostööpaarid. Samuti algab koheselt sisuline töö innovatsioonistrateegiatega.  

Strateegiasprindi tulemusena valmivad osalevate ettevõtete terviklikud innovatsioonistrateegiad, sh pannakse paika visioon ja fookusvaldkonnad, eesmärgid ja mõõdikud, innovatsiooni portfoolio, eelarve ja ressursid, vajalikud struktuurid, protsessid ja võimekused ning koostatakse tegevuskava strateegia elluviimiseks. 

Innovatsioonistrateegia sprint koosneb:

  • innovatsioonistrateegia töötubadest:
    – Programmi avapäev ja innovatsioonistrateegia töötuba 1 (2 p)
    – Intellektuaalomandi töötuba (4 h)
    – Innovatsiooni rahastamise töötuba (1 p)
    – Innovatsioonistrateegia töötuba (1 p)
  • Iseseivast meeskonnatööst strateegia loomiseks (info kogumine, analüüs, otsuste tegemine, tulemi vormistamine, progressi ülevaadeteks valmistumine jmt) 
  • Strateegia loomise progressi ülevaated kahel korral välis– ja Eesti mentorite/panelistide ees. 

Innovatsioonistrateegia disainimine on iteratiivne mitte-lineaarne protsess, st strateegia loomine ja pidev täiendamine toimub kogu programmi vältel.  Innovatsioonistrateegia sprindi viivad läbi Patrick van der Pijl, Tim Mulder ja Leroy Spiekerman (Business Models Inc.), Heidi Kakko, Siim Kinnas, praktikutest ettevõtjad jt inspiratsiooniesinejad.  

Innovatsiooniprotsessi sprindi eesmärgiks on praktiline innovatsiooniprotsessi läbitegemine ja kogemine. Fookusesse võetakse 1 reaalne innovatsiooniidee, mida läbi töötada ja testida. Sprint on üles ehitatud disainmõtlemise protsessile (mõistmine, ideestamine, valideerimine).

Innovatsiooniprotsessi sprint koosneb:

  • sissejuhatavast online Akadeemiast, kus antakse ülevaade disainmõtlemise kontseptsioonist (läbitakse enne programmi algust)
  • praktilistest töötubadest:
    – Uuri ja mõista (1 p)
    – Ideesta ja ehita (1 p)
    – Ehita ja valideeri (1 p)
  • iseseisvatest meeskonnatöödest innovatsiooniidee väljatöötamisel ja testimisel (nt kliendiintervjuud, prototüüpimine ja valideerimine, jne). 

Innovatsiooniprotsessi sprindi viivad läbi Leroy Spiekerman ja Bas Brilman (Business Models Inc.). 

Innovatsiooni toetava organisatsiooni loomise sprint aitab ettevõtetel kujundada innovatsiooni võimaldavat organisatsiooni ning valmistada ettevõte ja inimesed ette innovatsiooniga kaasnevateks muutusteks. Samuti annab tööriistad innovatsiooni edukaks kommunikeerimiseks. 

Innovatsiooni toetava organisatsiooni loomise sprint koosneb:

  • praktilistest töötubadest:
    – Kultuur ja eestvedamine (2 p)
    – Inimeste ja protsesside juhtimine innovatsioonis (1 p)
    – Innovatsiooni väliskommunikatsioon (1 p)
  • iseseisvatest meeskonnatöödest (nt juhtimise ja eestvedamise arendamine, sisekommunikatsiooni rakendamine muutuste juhtimiseks, innovatsiooni toetava tegevusmudeli loomine jne). 

Sprinti viivad läbi välisekspert Thomas Reibke ning Kadri Lainas, Kati Vabi ja Enn Parel Akkadian Change Labist. 

Programmi raames toimub õppekäik Amsterdami ning mitmete Eesti innovaatiliste ettevõtete külastused. Õppekäikude eesmärgiks on tutvuda teiste ettevõtete praktikatega (nt innovatsioonijuhtimine ja kultuur, IO, valideerimine, innovaatiline organisatsioon jne) ja põnevate innovaatiliste ärimudelitega, et koguda inspiratsiooni ja õpitut rakendada oma ettevõttes. 

Võtmementor: Programmis toetavad ettevõtteid personaalsed võtmementorid. Võtmementorid on innovatsiooni- ja äriarenduse eksperdid, kes toetavad osalevaid ettevõtteid igakülgselt eesmärgiga jõuda tulemusliku innovatsioonistrateegiani ning ettevõtte valmisolekuni seda edukalt ellu viia. Mentorluse maht on 25h programmi kogu perioodi jooksul ning lisaks osaleb mentor koos ettevõttega ka kuues töötoas. Tutvu mentoritega siin

Vajaduspõhised valdkondlikud mentorid: igal osaleval ettevõttel on võimalus kaasata valdkondlikke mentoreid spetsiifilise nõu (nt finantsid, tootearendus, müük, juriidika jm) saamiseks mahus 3 tundi. Vajaduspõhiste mentoritega tutvu siin. 

Välismentorid: Programmi välismentorid Bas Brilman ja Leroy Spiekerman toetavad meeskondi töötubades, fassiliteerivad õpi- ja buddy group (väikese rühma regulaarsed kohtumised üksteiselt õppimiseks) kohtumisi.

Õpikohtumised on lühikesed online sessioonid, mis keskenduvad konkreetsete tegevuste ettevalmistamisele ja osalejate juhendamisele. 

Programmi raames toimub 2 õpikohtumist:

1) ettevõttesisese ideepäeva ettevalmistuseks (2h)
2) lõpuesitluse ettevalmistuseks (1h).
 

Buddy Group kohtumised on välismentorite poolt modereeritud kohtumised teiste meeskondadega, et töötubade vahelisel ajal väiksemas ringis (2/3 ettevõtet) üle vaadata tehtud töö, aidata üksteist üle kitsaskohtadest, vastata tekkinud küsimustele metoodika ja protsessi osas, jagada kogemusi, reflekteerida õpitu ja kogetu üle. 

Programm pakub ettevõtetele rohkelt võimalusi oma innovatsiooni võrgustiku laiendamiseks ning koostöövõimaluste leidmiseks, sh: 

  • teiste osalevate ettevõtete tegevuse ja võimekuste tundmaõppimine programmis, võimalike koostöökohtade tuvastamine 
  • kaasatud koolitajatel ja mentoritel on lai Eesti ja rahvusvaheline võrgustik, keda vastavalt vajadusele saab ettevõtetele vahendada 
  • Programmis külastatakse mitmeid Eesti ja Hollandi ettevõtteid. Külastuste käigus luuakse kontaktid ning eeldused koostööks. 
  • Programmi raames luuakse koostöösidemed potentsiaalsete T&A koostööpartneritega 
  • Programmi raames on võimalus osaleda Eesti startup kiirendiprogrammide demopäevadel ning luua suhteid startup- ja investorkogukonnaga 
  • Võimalus liituda jätkuprogrammi raames Innovatsiooniliidrite klubiga. 

Programmi kulminatsiooniks on demopäev, mille käigus „lend“ tippinnovaatoreid kaitseb enda ettevõtte vastloodud innovatsioonistrateegiat ja tegevusplaani strateegia ellu viimiseks žürii ees. 

Peale programmi lõpetamist pakume osalejatele järelprogrammi. Järelprogrammi eesmärgiks on toetada ettevõtteid innovatsioonistrateegiate rakendamisel. 

Järelprorgammi perioodil jätkuvad ettevõtete kohtumised mentoritega (5h mahus), toimub turule sisenemise teemaline töötuba ning progressi ülevaated (2 korda).  

Kõikidel osalejatel on võimalus liituda tasuta aastaks ajaks Innovatsiooniliidrite klubiga. Klubi tegevuses osalemine võimaldab hoida innovatsiooniteema aktuaalsena ka peale programmi lõppu, leida praktilisi koostöövõimalusi innovatsiooni- ja arendustegevuste elluviimiseks ning ammutada uusi kogemusi ja teadmisi innovatsiooni juhtimiseks. Innovatsiooniliidrite klubi kohtub umbes 1 kord kuus. Osalemine üritustel on vabatahtlik. 

15. august 2024 – Kandideerimise tähtaeg

Juuli – august 2024 – Intervjuud kandidaatidega

Septembri algus 2024 – Osalejate valik ja teavitamine

September – oktoober 2024 – Disainmõtlemise Online Akadeemia (online kursus iseseivaks läbimiseks)

September – oktoober 2024 – Innovatsioonivõimekuse diagnostika läbiviimine

 

Programm: november 2024 – juuni 2025

6-7.11.2024 – Avaüritus ja innovatsioonistrateegia töötuba I (2 päeva, ööbimisega)

20.11.2024 – Buddy group kohtumised (2h, online)

27.11.2024 – Uuri ja mõista töötuba (1 päev)

28.11.2024 – Startup Inkubaatori kiirendite demopäev (osalemine vabatahtlik)

11.12.2024 – Buddy group kohtumised (2h, online)

18-19.12.2024 – Kultuur ja eestvedamine (2 päeva, ööbimisega)

08.01.2025 – Õpikohtumine (2h, online)

Jaanuar 2025 – Ettevõttesisene ideepäev (1 päev)

23.01.2025 – Intellektuaalomandi töötuba ja ettevõtte külastus (1 päev)

05-06.02.2025 – Ideesta ja ehita töötuba; Inimeste ja protsesside juhtimine innovatsioonis töötuba ja ettevõtte külastus (2 päeva)

19.02.2025 – Buddy group kohtumised (2h, online)

12-13.03.2025 – Ehita ja valideeri töötuba ja ettevõtte külastus; Innovatsiooni rahastamise töötuba (2 päeva)

27.03.2025 – Teadus-arendus koostöö töötuba (1 päev)

8-10.04.2025 – Õppereis Amsterdami, sh buddy group kohtumised, progressiülevaadete tegemine (3 päeva, ööbimisega)

29.04.2025 – Buddy group kohtumised (2h, online)

07-08.05.2025 – Innovatsioonistrateegia töötuba II; Innovatsiooni väliskommunikatsiooni töötuba (2 päeva, ööbimisega)

20-21.05.2025 – TIP3 x ScaleAble matchmaking (osalemine vabatahtlik)

21.05.2025 – Buddy group kohtumised (2h, online)

04.06.2025 – Õpikohtumine (1h, online)

12.06.2025 – Programmi lõpuüritus (1 päev)


Jätkuprogramm, sh Innovatsiooniliidrite klubi:

Mentori tugi kogu jätkuprogrammi jooksul.

September 2025 – Turule sisenemise töötuba, progressiülevaadete tegemine (1 päev)

Detsember 2025 – Progressiülevaadete tegemine (0,5 päeva)

Juuni 2025 – Juuni 2026 – Innovatsiooniliidrite Klubi liikmelisus

Kogemuslood

Vambola Moores
Vambola Moores
Arendusdirektor, Lunden Food

Kui varem tähendas innovatsioon meie jaoks eelkõige toote-​ või lahenduspõhist uuendust, siis nüüd mõtleme sellele, mis on innovatsioon laiemalt – kas ja kuidas toetab seda organisatsioonikultuur ning tööprotsessid. 

Loe lisa
Marika Mäsak
Marika Mäsak
Turundusjuht, MyFitness Eesti

Meie jaoks tähendas see kaheksat kuud tihedat koostööd ja sageli ka n-ö harjumuspärastest rollidest väljaspool tegutsemist. 

Loe lisa
Hannes Lilp
Hannes Lilp
Tegevjuht, SRC Group

Kui veel aasta alguses oli sihiks kasvada 50 miljoni euro väärtusega ettevõtteks, siis tippinnovaatorite programmist saadud kogemus julgustas olema veelgi ambitsioonikam.

Loe lisa

Tippinnovaatorite programmi II hooaja lõpupäeva kokkuvõte

Teenuse partnerid ja lisainfo

Teekond teadlikuma ja ambitsioonikama innovatsioonini – ettevõtete muljed tippinnovaatorite programmist 

Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutuse (EIS) tippinnovaatorite programm on loodud ettevõtetele, kes soovivad süsteemselt juhtida innovatsiooniprotsesse, suurendada oma lisandväärtust ja ehitada tulevikukindlat organisatsiooni. Tänaseks kolm kuud väldanud programmis osaleb seekord kümme ambitsioonikat ettevõtet, kelle muljeid programmis osalemisest järgmiste kuude jooksul kajastame. Innovatsioonisprindid valdkonna tipptegijatega Programm põhineb kolmel paralleelsel teemasprindil, mis käsitlevad innovatsiooni juhtimise erinevaid aspekte:  Õppimist toetavad praktilised töötoad, mentorlus, online-õpe, kogemuskohtumised ning teadus-arendus tegevused. Samuti kuuluvad programmi startup-demopäevad ja õppereisid. Programmi juhivad BDA Consulting ja Tallinna Teaduspark Tehnopol, kes toovad kokku valdkonna tippspetsialistid ja eksperdid. Programmi ülesehituse kohta leiab täpsemat infot siit.  Uurisime kahelt sel hooajal osalevalt ettevõttelt, Silenilt ja

Tekstiilijäätmetest ehitusplaat
Eesti teeb maailmas revolutsiooni: kõik tekstiilijäätmed lähevad peagi taaskasutusse

Ida-Virumaale Sillamäe tööstusparki on rajamisel kahe jalgpalliväljaku suurune tööstusala, kus hakkavad tööle tehased, mis sorteerivad ja kasutavad ära kõik Eestis tekkivad rõiva- ja tekstiilijäätmed. Väärtuslikumat osa saab taaskasutada tekstiilikiuna, väheväärtuslikumast toota nii Eestis kui ka eksporditurgudel konkurentsivõimelisi ehitusmaterjale. Investeeringu suurus on ligikaudu 100 miljonit eurot, EIS toetab projekti Õiglase Ülemineku Fondi vahenditest 39 miljoni euroga. Taristuminister Vladimir Sveti sõnul on selline investeering väga oodatud, sest kõigis omavalitsustes peab nüüd olema korraldatud tekstiilijäätmete eraldi kogumine. „Tekstiilijäätmed on üks raskemini töödeldavaid jäätmeliike ning kogu Euroopa otsib praegu lahendusi, et neid suurtes kogustes väärindada. Saame olla uhked, et meie kohalikud ettevõtjad võtsid selle

Eesti pälvis USA-s suurimal tehnoloogiamessil CES maineka innovatsiooniauhinna

Tarbijatehnoloogia Assotsiatsioon (CTA) nimetas Eesti innovatsioonitšempioniks, millega tunnustatakse riigi juhtivat rolli innovatsiooni ja majanduskasvu soodustava ettevõtluskeskkonna arendamisel. Sellega kuulub Eesti innovatsioonisõbralik ettevõtluskeskkond maailma 25 parima hulka. Auhinna võttis maailma suurimal tehnoloogiasündmusel CES25 Las Vegases vastu majandus- ja tööstusminister Erkki Keldo. Eesti pälvis tunnustuse CTA poolt läbi viidud hindamise põhjal, mille käigus analüüsiti põhjalikult 75 riiki, sealhulgas kõiki 27 Euroopa Liidu liikmesriiki. Riike hinnati 17 kategoorias 5 võtmevaldkonnas, jagades need lõpuks nelja kategooriasse: innovatsioonitšempionid (Innovation Champions), innovatsiooniliidrid (Innovation Leaders), innovatsiooni kasutuselevõtjad (Innovation Adapters) ja tagasihoidlikud uuendajad (Modest Innovators). Auhinna vastu võtnud majandus- ja tööstusminister Erkki Keldo sõnul on innovatsioon kollektiivne pingutus ja nõuab

Kuidas Lunden Food tõstis oma innovatsioonivõimekuse uuele tasemele?  

Valmistoidu tootmine ei pea olema lihtsalt “kõht täis” – see võib olla ka tasakaalustatud, tervislik ja innovaatiline. Lunden Food keskendub eelkõige valmistoidu tootmisele, põhiturgudeks on Soome ja osaliselt ka Läti. Viimasel aastal on nad läbinud kaks olulist sammu, mis on muutnud nende lähenemist tootearendusele ja turustrateegiale: osalemine Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutuse (EIS) Tippinnovaatorite programmis ja innovatsioonivõimekuse diagnostikas. Tulemused? “Lunden Food teeb ikka valmistoitu, aga nüüd palju paremini!” sõnas Vambola Moores, Lunden Foodi esindaja.  Lunden Foodi teekond algas innovatsioonivõimekuse diagnostikaga. Innovatsioonivõimekuse hindamise metoodika põhineb innovatsioonijuhtimise standardil ISO 56002, millele toetume läbivalt kõikide EISi innovatsiooniteenuste loomisel. Hindamisprotsessi käigus kohtusid meie eksperdid ettevõtte meeskonnaga,

Jaanuaris algavad tasuta ESG veebipraktikumid ettevõtetele

Viimastel aastatel on ESG (keskkonna-, sotsiaal- ja juhtimispõhimõtted) muutunud oluliseks teemaks kõigile ettevõtetele, mitte ainult suurkorporatsioonidele. Väikesed ja keskmise suurusega ettevõtted (VKE-d) seisavad üha enam silmitsi ootustega oma tegevuse jätkusuutlikkuse tõestamiseks nii partneritele, investoritele, klientidele kui ka rahastajatele. Vastutustundlik ettevõtlus ei ole pelgalt trend, vaid strateegiline vajadus, mis tagab pikaajalise konkurentsivõime. ESG strateegia rakendamine aitab VKE-del: Kuidas alustada ESG teekonda? Ettevõtte ESG strateegia loomine algab hetkeolukorra hindamisest: protsesside kaardistamisest, tugevuste ja nõrkuste analüüsist ning ettevõtte mõju hindamisest nii sisemiselt kui ka väliselt. Seejärel seatakse selged eesmärgid ja mõõdikud, määratakse vastutajad ning luuakse konkreetne tegevuskava, mis haakub ettevõtte üldstrateegiaga. Kogu protsess

Tagasi üles