Vaata peasisu

Threod Systems: Eesti kaitsetööstuse kiiret kasvu piirab kvalifitseeritud tööjõu puudus

Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutus
18. oktoober 2024
3 min

Eesti kaitsetööstus on viimastel aastatel jõuliselt kasvanud, jõudes globaalsete sündmuste taustal uuele tasemele. Seda kasvutrendi kinnitab ka vaatlusdroone ja -seadmeid arendav ettevõte Threod Systemsi tegevjuht Arno Vaik. “Nõudlus kaitsetööstuse toodangu järgi on alates täiemahulise sõja algusest Ukrainas kasvanud peaaegu kõigil turgudel,” ütleb ta.

Siiski ei möödu kiire kasv ilma probleemideta. Üks suuremaid väljakutseid on Vaigu sõnul kvalifitseeritud tööjõu puudus: „Kasv vajab inimesi, kes seda teostavad, ja suurimaks väljakutseks on olnud uute meeskonnaliikmete kaasamine ja koolitamine.“

Olemasolevad kasvavad ja uued tulevad juurde

Mehitamata õhusõidukite tootja Threod Systems, kelle müügitulu kasvas eelmisel aastal kolm korda, on suutnud seda nõudluse kasvu ära kasutada, suurendades oma toodete müügimahtu ja saades lahinguväljalt otsest tagasisidet.  „Meie ettevõttele on see andnud võimalusi müüa oma tooteid varasemast suuremal mahul ja arendada neid edasi vastavalt praktilistele kogemustele,“ lisab Vaik.

Kaitsetööstuse rekordilised käibenumbrid on Vaigu sõnul saanud Eestis võimalikuks mitmete tegurite koosmõjul. „Peamine on muidugi globaalne nõudluse kasv, kuid oluline on ka see, et Eesti ettevõtted suudavad pakkuda kõrgetasemelisi tooteid ja teenuseid,“ selgitab ta.

„Eestis on tekkinud uusi ambitsioonikaid ettevõtteid ning ka varasemad tegutsejad on laiendanud oma tootevalikut, leides uusi täitmata nõudlusega nišše,“ räägib Vaik.

Aastatepikkune töö rahvusvahelistel turgudel hakkab tema sõnul nüüd vilja kandma, sest paljudel riikidel on tekkinud reaalsed vajadused ning rahalised vahendid meie toodete ostmiseks.

Probleemiks tööjõu puudus

Samas seisavad Eesti kaitsetööstusettevõtted Vaigu sõnul silmitsi ka oluliste väljakutsetega.  “Suurimaks väljakutseks on kindlasti vajalike teadmiste ja kogemustega inimeste piiratud arv,” tunnistab ta. „Lisaks seab piirid Eesti väiksus ja siseturu vähene nõudlus, mis teeb uute toodete arendamise keerulisemaks.“

Tema sõnul toetavad suuremad riigid oma kaitsetööstust märkimisväärselt, kuid Eestis on sellise toetuse võimalused väiksemad. “Kuigi Eesti riik toetab kaitsetööstust, jäävad meie ressursid ja turg ikkagi piiratuks suurte riikidega võrreldes,” tõdeb ta.

Tuleviku ambitsioonid on siiski suured – Eesti kaitsetööstuse eesmärk on 2030. aastaks saavutada miljardiline käive, mille saavutamine nõuab sihikindlust ja strateegilist mõtlemist.  „Tuleb jätkata kõike seni tehtut veelgi suuremas mahus – otsida võimalusi, leida partnereid, kaasata inimesi,“ sõnastab Vaik edasised plaanid.

„Kaitsetööstus pole ainult äri – see toetab kogu riigi ja ühiskonna julgeolekut ning jätkusuutlikkust,“ lisab Threod Systemsi juht Arno Vaik.

Hea teada:

  • 2022. aastal teenis peamiselt vaatlusdroone ja -seadmeid arendav ettevõte Threod Systems 6,9 miljoni eurose käibe juures üle 150 000 euro ärikasumit. Eelmisel, 2023. aastal ulatus müük 20,4 miljoni ja kasum 4,5 miljoni euroni, seisab ettevõtte majandusaasta aruandes.
  • Kui eelmisel, 2023. aastal oli Threod Systemsi palgal ligi sada töötajat, siis täna juba 140 ja kasv jätkub.

Jaga postitust

Tagasi üles