Vaata peasisu
Kaasrahastanud Euroopa LiitEuroopa Liidu kaasrahastuse logo (EST)

Küberturvalisuse taseme kaardistamise ja arendamise toetus

Toetuse eesmärk on edendada Eesti väikese- ja keskmise suurusega ettevõtjate küberturvalisust

Toetuse abil saavad Eesti väikese ja keskmise suurusega ettevõtjad välise nõustaja kaasabil selgitada välja oma IT süsteemide küberturvalisuse taseme ja teha vajalikke arendusi selle tõstmiseks, et kaitsta ennast küberrünnakute ja nendega kaasnevate (majandus)kahjude vastu. Toetust rakendatakse koostöös Riigi Infosüsteemi Ametiga.

Taotlusvoorud on suletud.

Toetust kaasrahastatakse Digital Europe vahenditest.

Nimi
Küberturvalisuse taseme kaardistamise ja arendamise toetus
Suurim toetus
60 000
Omafinantseering
50%
Kogu toetussumma
865 000
Staatus
Suletud

Kelle jaoks on toetus mõeldud?

  • Ettevõtjatele, kes soovivad tõsta küberturvalisuse alast teadlikkust ning juurutada lahendusi, mis aitavad end kaitsta võimalike küberrünnakute ja nendest tingitud kahjude eest
  •  Toetust saavad taotleda Eesti äriregistrisse kantud väikesed- ja keskmise suurusega ettevõtjad, kelle tegevusala kuulub järgmistesse EMTAK jagudesse: B (mäetööstus), C (töötlev tööstus), D (elektrienergia, gaasi, auru ja konditsioneeritud õhuga varustamine), E (veevarustus, kanalisatsioon, jäätme- ja saastekäitlus), F (ehitus), G (hulgi- ja jaekaubandus), H (veondus ja laondus), I (majutus ja toitlustus), J (info ja side), K (finants- ja kindlustustegevus), L (kinnisvaraalane tegevus), M (kutse-, teadus- ja tehnikaalane tegevus), N (haldus- ja abitegevused), Q (tervishoid ja sotsiaalhoolekanne), R (kunst, meelelahutus ja vaba aeg)
    Kontrolli oma ettevõtte EMTAK koodi sobivust
  • Projekti tegevused peavad toimuma Euroopa Liidu liikmesriigis või Euroopa Majanduspiirkonna riikides (Norra, Island, Liechtenstein). Taotleja ettevõtja üle kontrolli omav ettevõtja peab samuti olema registreeritud EL või EEA piirkonnas
  • Toetuse taotleja peab olema väike-​ või keskmise suurusega ettevõte (VKE). Vaata VKE definitsiooni

Milliseid projekte ootame?

Ettevõtja kaasab küberturvalisuse teenust pakkuva ettevõttevälise nõustaja (teekaardi koostaja), kellel on põhjalikud teadmised ja kogemused võrgu- ja infosüsteemide küberturvalisuses ja turvanõrkuste hindamises.

Koostatakse teekaart, millega antakse hinnang ettevõtte küberturvalisusele, tuuakse välja puudujäägid, küberturvalisuse taseme tõstmiseks vajalikud tegevused ja ettepanekud tehniliste-, füüsiliste- ja organisatoorsete kaitsemeetmete parandamiseks.

Lisaks peab teekaart sisaldama hinnangut vajalike arendusmeetmete kestusele, tegevuste järjestust ning ühe aasta tegevuskava.

Projekti elluviimine kuni 4 kuud.

Küberturvalisuse teenust pakkuva ettevõtja abil (arendustegevuse läbiviija) viiakse ellu teekaardis plaanitud muudatused. Seeläbi paraneb ettevõtte küberturvalisuse tase. Projekti elluviimise lõpptähtajaks on 28.02.2025.

Mis minu ettevõttes muutub?

Suureneb teadlikkus küberohtudest

Selged suunised küberturvalisuse taseme tõstmiseks

Suureneb teadlikkus küberohtudega toimetuleku viisidest

Ettevalmistus teekaardi koostaja leidmiseks

Teekaardi koostaja on ettevõtjaväline teenusepakkuja. Teenuse ostmiseks koosta lähteülesanne, kus kirjeldad teekaardi koostamisega seonduvaid ootusi eksperdile või ekspertide grupile. Selleks tutvu kindlasti eelnevalt teekaardi koostamise juhendi ja vormiga.

Võta lähteülesande alusel hinnapakkumised – kui teenuse kogumaksumus on alla 20 000 euro (KM-ta), siis piisab ühest pakkumisest, kui summa on 20 000 eurot või suurem, siis kaks hinnapakkumist. Hinnapakkumiste küsimisel veendu esmalt alljärgnevas:

  • Hinnapakkumise tegija ei ole toetust taotleva ettevõttega seotud ja on erapooletu
  • Hinnapakkumise tegijal on põhjalikud teadmised ja kogemused võrgu- ja infosüsteemide küberturvalisuses ja turvanõrkuste hindamises

Juhend hinnapakkumiste võtmiseks ja lähteülesande koostamiseks

Kes võib olla teenusepakkuja? Leia endale sobiv teekaardi koostaja

Valminud teekaarti hinnatakse lähtuvalt RIA hindamislehest, seega tuleks teekaart vormistada ülesehituselt vastavalt hindamislehes toodud struktuuri ja sisuga.

Taotluse ettevalmistamine

Taotlus täidetakse ja esitatakse struktuurifondide e-toetuse keskkonnas

Taotluse koostamiseks tutvuge eelnevalt toetuse andmise tingimustega

Taotlusvormi näidis

Teekaardi koostamise juhend ja vorm

Teekaardi koostaja varasema kogemuse vorm

Kontserni liikmete skeem EISi vormil (juhul kui taotleja kuulub kontserni ja kontserni andmed ei ole äriregistris kuvatud)

Volikirja näidis (juhul kui taotluse allkirjastaja ei ole taotleja esindusõiguslik isik)

Taotlusele tuleb lisada veel:

  • Lähteülesanne ja 2 hinnapakkumist, kui teenuse maksumus on 20 000 eurot või kõrgem (käibemaksuta). Kui teenuse maksumus jääb alla 20 000 euro, piisab ühest hinnapakkumisest
  • Taotlemisele eelneva majandusaasta aruanne või finantsaruanded (kui majandusaasta aruande esitamise tähtaeg on saabunud, peab aruanne olema esitatud äriregistrile)
  • Taotleja bilanss ja kasumiaruanne taotlemisele eelneva kvartali seisuga
  • Kontserni konsolideeritud majandusnäitajad (töötajate arv, bilanss ja kasumiaruanne) tuleb esitada, kui ettevõte kuulub kontserni ja kontserni kuulumine ei ole tuvastatav äriregistri andmete põhjal

Kirjuta lahti teekaardis toodud ühe aasta arendustegevus(ed), info lisatakse taotlusvormi.
Taotlusvormi näidis

Taotluse esitamiseks vajaminevad lisadokumendid:

Teekaardi koostamise juhend ja vorm (juhul, kui teekaart ei ole koostatud esimese astme toetuse abil, tuleb teekaart koostada iseseisvalt)

Eelarve vorm

Meeskonnaliikmete ja ettevõttevälise kompetentsi kaasamise korral hinnapakkumised

Välise nõustaja kaasamisel elulookirjeldus, mis tõendab eksperdi eelnevat kogemust (vähemalt kahes tulemuslikus projektis ning 1 aasta IT-turvalisuse tõstmise kogemus)

Kontserni liikmete skeem EISi vormil (juhul kui taotleja kuulub kontserni ja kontserni andmed ei ole äriregistris kuvatud)

Volikirja näidis (juhul kui taotluse allkirjastaja ei ole taotleja esindusõiguslik isik)

Taotluse dokumentide kokkupanekul pööra tähelepanu hindamismetoodikale ning taga, et teekaardis ja taotluses toodud informatsioon vastab hindamismetoodikas toodule.

 

Taotluse esitamine

Taotlusvoorud on suletud.

 

Taotluse hindamine

Tutvu teekaardi hindamislehega

Teekaardi koostamise taotluse hindamiseks kulub kuni 20 tööpäeva.
Teekaardist tuleneva arendustegevuse taotluse hindamiseks kuni 30 tööpäeva.

I tegevussuuna projektide osas viime läbi taotluse vastavushindamise:

  • kas projekt vastab toetuse määruse eesmärgile
  • kas taotlus vastab määruses kehtestatud nõuetele
  • kas taotleja vastab määruses kehtestatud nõuetele

Esmalt viime läbi taotluse vastavushindamise. Projekte hindab vastavalt hindamismetoodikale Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutus koostöös Riigi Infosüsteemide Ameti ekspertidega.

Hindamismetoodika

Hindamiskriteeriumid:

  • 50% projekti mõju toetuse andmise eesmärgile, ettevõtja küberturvalisuse taseme kasvule ja teekaardis toodud tegevusplaani saavutamisele. Hinnatakse teekaardist tuleneva(te) arendustegevus(t)e ulatust ja keerukust ja tegevuste mõju küberturvalisuse taseme kasvule
  • 25% projekti kvaliteet, mille raames hinnatakse projekti realistlikkust, selgust ja tulemuste mõõdetavust
  • 25% taotleja võimekus projekti ellu viia, mille raames hinnatakse taotleja küber- ja finantsvõimekust

Projekti elluviimine

Vii tegevused lähtuvalt taotluses kirjeldatust edukalt ellu ja saavuta seatud eesmärgid!

Olles saanud toetust, on sul ka kohustus avalikkust toetuse kasutamisest teavitada.
Toetust saanud ettevõtja peab avalikkust teavitama toetuse päritolust alates toetuse saamisest, viidates kõnes või tekstis, et projekti on rahastanud Euroopa Liidu vahenditest. Selleks tuleb objektide ja avalikkusele suunatud esemete ja dokumentide märgistamisel kasutada Euroopa Liidu embleemi märkega „Kaasrahastanud Euroopa Liit” ja Euroopa Küberkompetentsikeskuse embleemi tekstiga “Projekti toetab Euroopa Küberkompetentsikeskus oma liikmetega”. Kui objekti eripärast tulenevalt või avalikkusele suunatud tekstides ei ole logo kasutamine võimalik, tuleb nimetada fond, millest projekti rahastatakse. Vaata täpsemalt teavituse lehelt (leia lehelt „Kübertoetuse logod ja teavitusreeglid (Digital Europe programm)“).

Toetuse saajal on kohustus eristada projektiga seotud kulud teistest kuludest.
Projekti kulude eristamist on sõltuvalt ettevõttes kasutusel olevast raamatupidamistarkvarast võimalik korraldada läbi projektile eraldi kulukonto avamise või projekti kulude eristamise, konto koodidele vastavate tunnuste lisamisega (objekt, projekt vms).

Aruandlus

Esita projektiga seonduv aruandlus ja väljamaksetaotlused struktuurifondide e-toetuse keskkonna kaudu:

esita aruanne

Lõpparuande näidisvorm (aruanded täidetakse ja esitatakse e-toetuses)

Teekaardi koostamise juhend

Teekaardi näidisvorm   (Teekaart tuleb esitada koos lõpparuandega etteantud vormil)

Toetuse väljamakse tehakse 30 tööpäeva jooksul peale lõpparuande (st teekaardi) esitamist.

Teekaardist tuleneva arendustegevuse projektid esitavad sõltuvalt projekti pikkusest lisaks lõpparuandele ka vahearuande(d). Vahearuandes too välja kõik antud perioodil tehtud tegevused ja saavutused ning esita antud perioodi kulud.

Lõpparuandele lisa valminud arendustegevust tõendavad materjalid. Too välja oma hinnang projekti tulemuslikkusele.

Toetus  makstakse välja 30 tööpäeva jooksul pärast seda, kui on esitatud aruanne projekti tulemuste saavutamiste kohta. Kui selgub, et töö ei vasta nõuetele, siis toetust välja ei maksta.

Vahe- ja lõpparuande näidisvorm  (aruanded täidetakse ja esitatakse e-toetuses)

Juhend hinnapakkumiste võtmiseks ja lähteülesande koostamiseks

Projekti etapid

Teekaardi koostaja on ettevõtjaväline teenusepakkuja. Teenuse ostmiseks koosta lähteülesanne, kus kirjeldad teekaardi koostamisega seonduvaid ootusi eksperdile või ekspertide grupile. Selleks tutvu kindlasti eelnevalt teekaardi koostamise juhendi ja vormiga.

Võta lähteülesande alusel hinnapakkumised – kui teenuse kogumaksumus on alla 20 000 euro (KM-ta), siis piisab ühest pakkumisest, kui summa on 20 000 eurot või suurem, siis kaks hinnapakkumist. Hinnapakkumiste küsimisel veendu esmalt alljärgnevas:

  • Hinnapakkumise tegija ei ole toetust taotleva ettevõttega seotud ja on erapooletu
  • Hinnapakkumise tegijal on põhjalikud teadmised ja kogemused võrgu- ja infosüsteemide küberturvalisuses ja turvanõrkuste hindamises

Juhend hinnapakkumiste võtmiseks ja lähteülesande koostamiseks

Kes võib olla teenusepakkuja? Leia endale sobiv teekaardi koostaja

Valminud teekaarti hinnatakse lähtuvalt RIA hindamislehest, seega tuleks teekaart vormistada ülesehituselt vastavalt hindamislehes toodud struktuuri ja sisuga.

Taotlus täidetakse ja esitatakse struktuurifondide e-toetuse keskkonnas

Taotluse koostamiseks tutvuge eelnevalt toetuse andmise tingimustega

Taotlusvormi näidis

Teekaardi koostamise juhend ja vorm

Teekaardi koostaja varasema kogemuse vorm

Kontserni liikmete skeem EISi vormil (juhul kui taotleja kuulub kontserni ja kontserni andmed ei ole äriregistris kuvatud)

Volikirja näidis (juhul kui taotluse allkirjastaja ei ole taotleja esindusõiguslik isik)

Taotlusele tuleb lisada veel:

  • Lähteülesanne ja 2 hinnapakkumist, kui teenuse maksumus on 20 000 eurot või kõrgem (käibemaksuta). Kui teenuse maksumus jääb alla 20 000 euro, piisab ühest hinnapakkumisest
  • Taotlemisele eelneva majandusaasta aruanne või finantsaruanded (kui majandusaasta aruande esitamise tähtaeg on saabunud, peab aruanne olema esitatud äriregistrile)
  • Taotleja bilanss ja kasumiaruanne taotlemisele eelneva kvartali seisuga
  • Kontserni konsolideeritud majandusnäitajad (töötajate arv, bilanss ja kasumiaruanne) tuleb esitada, kui ettevõte kuulub kontserni ja kontserni kuulumine ei ole tuvastatav äriregistri andmete põhjal

Kirjuta lahti teekaardis toodud ühe aasta arendustegevus(ed), info lisatakse taotlusvormi.
Taotlusvormi näidis

Taotluse esitamiseks vajaminevad lisadokumendid:

Teekaardi koostamise juhend ja vorm (juhul, kui teekaart ei ole koostatud esimese astme toetuse abil, tuleb teekaart koostada iseseisvalt)

Eelarve vorm

Meeskonnaliikmete ja ettevõttevälise kompetentsi kaasamise korral hinnapakkumised

Välise nõustaja kaasamisel elulookirjeldus, mis tõendab eksperdi eelnevat kogemust (vähemalt kahes tulemuslikus projektis ning 1 aasta IT-turvalisuse tõstmise kogemus)

Kontserni liikmete skeem EISi vormil (juhul kui taotleja kuulub kontserni ja kontserni andmed ei ole äriregistris kuvatud)

Volikirja näidis (juhul kui taotluse allkirjastaja ei ole taotleja esindusõiguslik isik)

Taotluse dokumentide kokkupanekul pööra tähelepanu hindamismetoodikale ning taga, et teekaardis ja taotluses toodud informatsioon vastab hindamismetoodikas toodule.

 

Taotlusvoorud on suletud.

 

Tutvu teekaardi hindamislehega

Teekaardi koostamise taotluse hindamiseks kulub kuni 20 tööpäeva.
Teekaardist tuleneva arendustegevuse taotluse hindamiseks kuni 30 tööpäeva.

I tegevussuuna projektide osas viime läbi taotluse vastavushindamise:

  • kas projekt vastab toetuse määruse eesmärgile
  • kas taotlus vastab määruses kehtestatud nõuetele
  • kas taotleja vastab määruses kehtestatud nõuetele

Esmalt viime läbi taotluse vastavushindamise. Projekte hindab vastavalt hindamismetoodikale Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutus koostöös Riigi Infosüsteemide Ameti ekspertidega.

Hindamismetoodika

Hindamiskriteeriumid:

  • 50% projekti mõju toetuse andmise eesmärgile, ettevõtja küberturvalisuse taseme kasvule ja teekaardis toodud tegevusplaani saavutamisele. Hinnatakse teekaardist tuleneva(te) arendustegevus(t)e ulatust ja keerukust ja tegevuste mõju küberturvalisuse taseme kasvule
  • 25% projekti kvaliteet, mille raames hinnatakse projekti realistlikkust, selgust ja tulemuste mõõdetavust
  • 25% taotleja võimekus projekti ellu viia, mille raames hinnatakse taotleja küber- ja finantsvõimekust

Vii tegevused lähtuvalt taotluses kirjeldatust edukalt ellu ja saavuta seatud eesmärgid!

Olles saanud toetust, on sul ka kohustus avalikkust toetuse kasutamisest teavitada.
Toetust saanud ettevõtja peab avalikkust teavitama toetuse päritolust alates toetuse saamisest, viidates kõnes või tekstis, et projekti on rahastanud Euroopa Liidu vahenditest. Selleks tuleb objektide ja avalikkusele suunatud esemete ja dokumentide märgistamisel kasutada Euroopa Liidu embleemi märkega „Kaasrahastanud Euroopa Liit” ja Euroopa Küberkompetentsikeskuse embleemi tekstiga “Projekti toetab Euroopa Küberkompetentsikeskus oma liikmetega”. Kui objekti eripärast tulenevalt või avalikkusele suunatud tekstides ei ole logo kasutamine võimalik, tuleb nimetada fond, millest projekti rahastatakse. Vaata täpsemalt teavituse lehelt (leia lehelt „Kübertoetuse logod ja teavitusreeglid (Digital Europe programm)“).

Toetuse saajal on kohustus eristada projektiga seotud kulud teistest kuludest.
Projekti kulude eristamist on sõltuvalt ettevõttes kasutusel olevast raamatupidamistarkvarast võimalik korraldada läbi projektile eraldi kulukonto avamise või projekti kulude eristamise, konto koodidele vastavate tunnuste lisamisega (objekt, projekt vms).

Esita projektiga seonduv aruandlus ja väljamaksetaotlused struktuurifondide e-toetuse keskkonna kaudu:

esita aruanne

Lõpparuande näidisvorm (aruanded täidetakse ja esitatakse e-toetuses)

Teekaardi koostamise juhend

Teekaardi näidisvorm   (Teekaart tuleb esitada koos lõpparuandega etteantud vormil)

Toetuse väljamakse tehakse 30 tööpäeva jooksul peale lõpparuande (st teekaardi) esitamist.

Teekaardist tuleneva arendustegevuse projektid esitavad sõltuvalt projekti pikkusest lisaks lõpparuandele ka vahearuande(d). Vahearuandes too välja kõik antud perioodil tehtud tegevused ja saavutused ning esita antud perioodi kulud.

Lõpparuandele lisa valminud arendustegevust tõendavad materjalid. Too välja oma hinnang projekti tulemuslikkusele.

Toetus  makstakse välja 30 tööpäeva jooksul pärast seda, kui on esitatud aruanne projekti tulemuste saavutamiste kohta. Kui selgub, et töö ei vasta nõuetele, siis toetust välja ei maksta.

Vahe- ja lõpparuande näidisvorm  (aruanded täidetakse ja esitatakse e-toetuses)

Juhend hinnapakkumiste võtmiseks ja lähteülesande koostamiseks

Abiks taotlejale

Anari Lilleoja
teenusejuht
+372 627 9452
[email protected]

Klienditeenindus
+372 627 9700
[email protected]

Lauri Tankler
Teaduse ja arenduse koordineerimisosakond
Küberturvalisuse teenistus
Riigi Infosüsteemi Amet
[email protected]

Küberturvalisuse all peetakse silmas tehnilisi, füüsilisi ja organisatoorseid turvameetmeid, millega kaitstakse võrgu- ja infosüsteeme, nende kasutajaid ja teisi isikuid küberohtude eest.

Teekaart on hinnang ettevõtja küberturvalisuse hetkeseisule, milles tuuakse välja puudujäägid, küberturvalisuse taseme tõstmiseks vajalikud tegevused ja ettepanekud tehniliste-, füüsiliste- ja organisatoorsete kaitsemeetmete parandamiseks. Teekaardi koostamisel tuleb tugineda RIA poolt koostatud metoodikale ja teekaardi vormile (koostamisel).

Teekaardi koostaja on ekspert või ekspertide grupp, kellel on põhjalikud teadmised ja kogemused võrgu- ja infosüsteemide küberturvalisuses ja turvanõrkuste hindamises.

Arendustegevuste läbiviija on ekspert või ekspertide grupp, kellel on põhjalikud teadmised võrgu- ja infosüsteemidest.

Avasta, milliseid projekte ja mis mahus oleme aastate jooksul toetanud.

Uuri lähemalt
Michelini restoranide auhinnagala 2025
Turismijuht Anneli Lepp: „Eesti sööstis täna toidumaana Põhjala ja Baltimaade tippu!“ 

Täna tunnustati Niguliste muuseumis neljandat korda Eesti parimaid, Michelini giidi pääsenud restorane. Kunagi varem pole giidi pääsenud nii palju uustulnukaid. Ühtlasi teeb Eesti kvaliteedimärgiga restoranide arvuga silmad ette oma naabritele. „Alates tänasest on Eestil rohkem Michelini poolt tunnustatud restorane kui Lätis, Leedus või Soomes ning astume kandadele Norrale. Kõrvutades seda tulemust rahvaarvuga, on Eestis tänasest kõige rohkem Michelini restorane elaniku kohta kogu regioonis. Olemegi muutumas riigiks, mille toitu ainult reisilt lahkudes ei kiideta, vaid kuhu päriselt toiduelamuse pärast ka tullakse,“ ütles Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutuse turismijuht Anneli Lepp. Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutus sõlmis lepingu Micheliniga 2022. aasta veebruaris. See riiklik

Kaarel Aus
EISi leping Euroopa Investeerimisfondiga annab ettevõtetele 109 miljoni euro jagu soodsamat rahastust

Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutus (EIS) sõlmis Euroopa Investeerimisfondiga (EIF) märgilise lepingu, mis aitab Eesti ettevõtetele pakkuda 109 miljoni euro ulatuses soodsamaid laene ja laenukäenduseid. Strateegiline partnerlus loodi eesmärgiga suunata era- ja avaliku sektori investeeringuid Euroopa Liidu jaoks tähtsatesse valdkondadesse nagu rohe- ja digitaalüleminek, innovatsioon ning sotsiaalne kaasatus. Leping sõlmiti Euroopa Liidu (EL) InvestEU programmi raames ning see aitab EISil pakkuda paremaid finantsteenuseid, jagades riske EIFiga. Eesti mikro-, väike- ja keskmise suurusega ettevõtete jaoks muudab see EISi finantsteenused soodsamaks. „Laenude ja käenduste soodsamaks muutmine on kindlasti hea uudis meie ettevõtjatele, mis paneb Euroopa Liidu vahendid tööle majanduse elavdamiseks,“ sõnas majandus- ja

INTERVJUU | Eestit külastanud Saksa digihariduse ekspert: Eesti võiks suunata vähem raha betooni ja rohkem õpilaste digivahenditesse

Kuidas paistab Eesti hariduse digivõimekus kõrvaltvaatajale? Saksamaa digihariduse nõustaja ja koolitaja dr Dorothee Pietzko, kellel on ka varasem koolijuhikogemus, külastas hiljuti Eestit, et tutvuda siinsete hariduslahenduste ja EdTechi ökosüsteemiga. Intervjuus jagab ta muljeid Eesti tugevustest – nagu varajane loodusainete ja koodikirjutamise õpetus, andmepõhine koolihaldus ja vanemate kaasamine – kuid ei pelga ka kriitikat. Tema sõnul on Eesti koolides tugev digitaristu ja õpetajakeskne õpikäsitus, kuid see ei lähe kokku ootustega 21. sajandi õpilasele. Õppetöös kasutatakse vähe õpilastele mõeldud seadmeid, puudub selge visioon, kuhu digiharidusega liikuda, ja liiga palju ressursse läheb uhketele koolihoonetele. Saksa kogemusele tuginedes soovitab ta rohkem keskenduda iseseisvale, õpilaskesksele

Viis kulukat viga, mida idufirmad teevad oma intellektuaalomandiga
Viis kulukat viga, mida idufirmad teevad oma intellektuaalomandiga

Aeg, raha ja närvid on kolm peamist ressurssi, mis kipuvad idufirmadel kõige sagedamini nappima. Seepärast tuleb iga äriline otsus teha strateegiliselt, et vältida nende väärtuslike varade raiskamist juhuslike vigade tõttu. Alljärgnevalt toome välja viis levinumat eksimust, mida alustavad ettevõtted intellektuaalomandi (IO) valdkonnas teevad, ning jagame praktilisi soovitusi nende vältimiseks. Brändi loomine ilma kaitseta Idufirmad püüavad tihti silma paista loominguliste nimede või löövate loosungitega, mis peegeldavad nende tegevusvaldkonda ja väärtusi. Kujutlege nüüd järgmist olukorda: olete kaua ja põhjalikult töötanud oma brändi kallal, esitanud seda potentsiaalsetele klientidele ja investoritele. Kõik tundub minevat suurepäraselt, tagasiside on positiivne, info levib, huvi kasvab. Ja siis

Boschi endine hankejuht Eesti eksportivatele ettevõtetele: kui tahate kasvada, peab teie taust olema laitmatu – nii kvaliteet kui tarnekindlus

Hiljuti Tallinnas toimunud Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutuse (EIS) ekspordikonverentsil Smart North Summit esinenud Robert Huter töötas Saksamaa ettevõttes Bosch 33 aastat, pühendudes kogu selle aja ühele valdkonnale – hangetele. Robert rääkis, kuidas hangete valdkond on ajas muutunud, kuidas toimivad nüüd rahvusvahelised tarneahelad ning jagas ka soovitusi Eesti eksportivatele ettevõtetele, kuidas rahvusvaheliselt kasvada ja edu saavutada. Mis on aastate jooksul muutunud hankejuhi töös? Hanked on muutunud abifunktsioonist stiilis „lihtsalt hangi osi“ palju strateegilisemaks rolliks. Materjalide, tooraine ja komponentide hankimise kulud on aastakümnetega märkimisväärselt kasvanud. 30–40 aastat tagasi tegid ettevõtted palju ise. Nad ei ostnud ainult terast – nad lõikasid seda, tegid

Tagasi üles