Vaata peasisu

10 000-eurose disaini meistriklassi peapreemia võitis Artproof

EASi ja KredExi ühendasutus
28. aprill 2021
3 min

Eile, 27. aprillil lõppenud Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse (EAS) tootearenduse programmi „Disaini meistriklass“ 10 000 euro suuruse peapreemia võitis rahvusvahelisele kunstiturule suureformaadilisi pilte ning kõrgväärindatud pildiraame valmistav Artproof.

Programmi tulles oli Artproofi soov välja arendada lihtsalt tellitavad, turvalised ja soodsad kunsti transpordipakendid, kuid samas kaaluti ka klientidele suunatud mobiilirakenduse väljatöötamist, mis lihtsustaks toodete tellimist.

„Meie klientideks on rahvusvahelise haardega galeriid, kes pakuvad oma klientidele kaasaegset fotokunsti. Meistriklassi käigus viisime läbi intervjuud Ühendkuningriikide, Saksamaa ja Rootsi galeriidega ning taipasime, et klientide jaoks oli probleemiks hoopis kastide kaal ja nende utiliseerimine. Vana lahendus prügikasti lihtsalt ei mahu ning keskkonna jalajälg on suur,“ selgitas Artproofi partner Krister Rekkaro, kelle sõnul andis disainimeistriklassi võit ja ekspertide tunnustus palju positiivset energiat.

Lisaks Krister Rekkarole olid meeskonnas veel Ando Heilmann, Eero Valge ja disainijuht Joel Kotsjuba. 

EASi tootearenduse programmi raames loodi ohtralt protototüüpe, katsetati nii puidust kui teistest materjalidest kaste ning lõpuks jõuti taastoodetavast kartongist pakendini.

„See on esialgsest puitpakendist 75% kergem, saame seda toota automatiseeritult ning see on kergemini utiliseeritav,“ rääkis Rekkaro, kes usub, et sellest saab uus kunsti pakendamise standard. Pakendit testiti Berliinis ja Düsseldorfis ning see pälvis klientidel positiivset vastukaja.

Disaini meistriklassi publiku lemmiku auhinna pälvis Vahva Solutions, kes arendab abivahendeid nõrkade kätega ratastoolikasutajatele. Meistriklassis arendati randmesirutusega töötava haaratsi „I Can Grab“  välisturgudele sisenemise strateegiat Saksamaa näitel.

EASi innovatsiooni teenuste projektijuhi Triin Jürgensi sõnul oli ägedaid tootearenduse projekte väga palju. „Valdkondade lõikes oli pilt positiivselt kirju – kes tegeles nutika piletivaba parkimissüsteemi, kes põllukultuuride monitooringu teenuse, kes vee taaskasutussüsteemide loomisega kodudele ja kes meditsiinivaldkonda sobiva valamu moodulkomplekti arendamisega,“ loetles Jürgens ning lisas, et kõikidel ettevõtetel on oma tootega rahvusvaheline ekspordiambitsioon.

Programmi viisid läbi suurte kogemustega koolitajad Kaarel Mikkin ja Jane Oblikas ning 20 tipptasemel disainijuhti. Lisaks oli igale koolituspäevale kaasatud praktikutest ettevõtjad, kes jagavad oma kogemusi tootearendusest ja disaini rakendamisest oma ettevõttes, näiteks Silen, Reet Aus, Comodule jt.

Jane Oblika sõnul on disaini meistriklass ettevõtete jaoks unikaalne programm, mis tõendatult tõstab meeskondade võimekust uusi teenuseid ja tooteid disainida. „Kuna programm kestab kuus kuud, siis jõuab inimkeskne lähenemine arendusele juurduda osaliste mõtteviisis. Kiire ja agiilne arendus ning kliendi kaasamine protsessi saavad uueks normaalsuseks. See on tegelikult ka ainus viis jõuda maailmaturul konkurentsivõimeliste lahendusteni,“ rõhutas Oblikas.

Teisipäeval toimunud meistriklassi finaalis esitlesid programmis osalenud ettevõtted oma arendusideid ja prototüüpe žüriile, kuhu kuulusid Yrjö Ojasaar, Ruth Oltjer, Meelis Lang, Martin Goroško ja Triin Jürgens.

Programmis osales kokku 30 ettevõtet: AuVe Tech OÜ, Artproof OÜ, Bepco OÜ, Breden Kids OÜ, Centene Pro OÜ, Directo OÜ, Eesti Pandipakend OÜ, Entigo OÜ, Eumar Santehnika OÜ, Fienta Ticketing OÜ, Hansab Group OÜ, Huntloc OÜ, Lydian OÜ, Kadarbiku Köögivili OÜ, KappaZeta OÜ, MSM OÜ, MyDello OÜ, Neular OÜ, Nordic Houses KT OÜ, Union FinTech OÜ, AS EGCC, Elamusstuudio OÜ, FEMW OÜ, Fliis Trade OÜ, FocusIT OÜ, Kase Furniture OÜ, Laomaailm AS, Spa Tours OÜ, Vahva Solutions OÜ ja Woodbright OÜ.

EASi loodud programmi „Disaini meistriklass“ aitavad ellu viia BDA Consulting, Brand Manual ja Design Minds. Järgmisesse disaini meistriklassi on võimalik kandideerida 5. oktoobrini.

Jaga postitust

Tagasi üles