Aafrika ärifoorum tõi Tallinnasse kokku üle 350 ettevõtja, poliitikakujundaja ja spetsialisti

Täna, 27. mail toimub Tallinnas kolmandat korda rahvusvaheline Aafrika ärifoorum. Ürituse eesmärk on tugevdada koostööd Eesti ja Aafrika ettevõtete ja organisatsioonide vahel ning luua uusi ärivõimalusi.
„Aafrika ärifoorum toob Tallinnasse üle 350 ettevõtja, investori, poliitikakujundaja ja spetsialisti enam kui 35 riigist ning on suurim taoline konverents Baltikumis,“ ütles välisminister Margus Tsahkna. Tema sõnul on see on hea võimalus luua vahetuid kontakte ning saada praktilist nõu konkreetsete riikide äri- ja ekspordivõimaluste kohta. Tänavune programm keskendub e-valitsemisele, digitaliseerimisele ja rohelistele energialahendustele.
„Aafrika ärifoorum on meie Aafrika-suunalise äridiplomaatia alustala. Järgmiste konkreetsete sammudena läheme koos ettevõtjatega mitmetele olulistele Aafrika äriüritustele. Novembris osaleme Africa Tech Festivalil Lõuna Aafrika Vabariigis, samuti aitame korraldada Latitude59 üritust Keenias ning osaleme seal ka ÜRO rohetehnoloogia konverentsil,“ loetles minister.

Aafrika ärifoorumi avasõnad ütles välisminister Margus Tsahkna. (foto: Välisministeerium).
Päeva esimeses vestlusringis osalesid lisaks välisminister Tsahknale veel Maroko digiülemineku ja haldusreformi minister Amal El Fallah Seghrouclmi, Lõuna-Aafrika Vabariigi siseminister Leon Schreiber, Keenia siseministeeriumi kantsler Belio Kipsang ning arutelu suunas välisministeeriumi välismajanduse ja arengukoostööküsimuste asekantsler Mariin Ratnik. Päeva juhtis EISi Keenia ekspordinõunik Joel Karabiu.
Eesti ettevõtetest osalevad aruteludes näiteks Digital Nationi, Helmese, Nortali, Cybernetica ja Gridraveni esindajad. „Nii nagu mujal maailmas, on ka Aafrikas elektrivõrgud üle koormatud. Meie lahendusega on võimalik võrkude läbilaskevõimet suurendada ja seeläbi ka Aafrika majanduse arengule kaasa aidata,“ ütles elektrivõrgu optimeerimisega tegeleva Gridraveni juht Georg Rute.
Tema sõnul on eesmärk lõpuks katta kogu kontinent. „Me pakume teenust elektrivõrgu operaatoritele, keda on igas riigis mõni üksik. Praegu on meil läbirääkimised lepingu üle ühe Aafrika riikliku elektrifirmaga, et oma teenust pakkuma asuda,“ rääkis Rute.
Turule sisenetakse koostöös kohaliku ettevõttega, kes aitab navigeerida kultuuriliste erinevuste vahel. „Probleemid elektrivõrguga on väga sarnased igal pool maailmas. Peamised erinevused tulenevad kohalikust kultuurist ja asjaajamisest. Aafrika puhul on mind üllatanud valmisolek ja kiirus neid probleeme lahendama asuda,“ kinnitas Gridraveni juht.
Välisministeeriumi korraldatud Aafrika ärifoorumi juurde kuulub ka saatkondade ala, kus kohalikke ärivõimalusi tutvustavad Etioopia, Ghana, Maroko, Uganda, Tansaania ja Sambia esindajad. Koos saatkondadega on kohal ka Eesti Rahvusvahelise Arengukoostöö Keskus (ESTDEV).
Üritust rahastatakse Euroopa Liidu taasterahastu „NextGenerationEU“ vahenditest.
ALLIKAS: Välisministeerium
Artikli peafotol: Aafrika ärifoorumi päevajuht Joel Karubiu, EISi Keenia ekspordinõunik (foto: Välisministeerium)