Aasta eksportöör Nortal: kui meie klientidel läheb hästi, läheb ka meil hästi

Möödunud aasta tõi Eesti tehnoloogiaettevõttele Nortal märkimisväärset edu ja rahvusvahelist tunnustust. Majanduslangusest hoolimata kasvas ettevõtte müügitulu 224 miljoni euroni, millest 196 miljonit tuli ekspordist. Mis peitub edu taga ja millisena näeb äsja Ettevõtluse auhinna konkursil aasta eksportööri tiitli saanud Nortal tulevikku, selgitab Nortal Eesti juht Ats Albre.
“See, et oleme olnud võimelised kasvama keerulises majanduskeskkonnas, on suur tunnustus meie tiimile,” ütleb Albre. Nortali kasvustrateegia on olnud tema sõnul mitmekihiline: osa kasvust on tulnud ettevõtete ostmise kaudu, kuid suur osa edust on saavutatud ka orgaanilise laienemisega.
2023. aastal ostis Nortal rahvusvahelise tarkvaraarendaja Questers, mis liideti tütarettevõtte Pwrteams alla, ja hiljuti ka Suurbritannia küberturbe konsultatsioonifirma 3DOT Solutions, mis teeb koostööd Ühendkuningriigi kaitseväe ja luureteenistustega. “Nende ettevõtete integreerimine on meile andnud olulise eelise küberturvalisuse ja arendusvõimekuse valdkonnas ning suurendanud meie jõudlust globaalsetel turgudel,” selgitab Albre.
Lisaks on Nortal viimastel aastatel laienenud ka eksporditurgudel ehk sisenenud Ühendkuningriigi, Kanada, Saudi Araabia ja Austria turule. Samuti alustati Mehhikos uue arenduskeskuse loomist ja laieneti ettevõtte ostmise kaudu Bulgaariasse.
Lähiaastatel hoitakse Albre sõnul fookus praegustel koduturgudel kasvamisel. ”Samas otsime ka võimalust laiendada oma arenduskeskuste võrgustikku, et teenindada paremini nii meie Põhja-Ameerika, Euroopa kui ka Pärsia lahe riikide kliente,” lisab ta.
Fookuses neli kasvavat valdkonda
Albre sõnul on ettevõtte arengus olnud lähiajal kolm olulist edufaktorit: teenuste pakkumise pidev areng, kohanemine muutuva majanduskeskkonnaga ning uute strateegiliste ettevõtete ostmine, mis täiendavad Nortali väärtuspakkumist.
“Meie eesmärk on hoida teenused asjakohased ja pakkuda lahendusi, mis päriselt loovad klientidele väärtust. Näiteks oleme viimasel ajal keskendunud tehisintellekti, küberturvalisuse ja kaitsetööstuse valdkondadele, mis on üha olulisemad meie kliendibaasile,” selgitab Albre.
2025. aastal plaanibki ettevõte suurendada oma investeeringuid mitmesse mainitud valdkonda, kus nad näevad kasvavat vajadust, rõhutab Albre tulevikust rääkides. “Järgmine aasta keskendume küberturvalisusele, tehisintellektile, kaitse- ja e-tervise valdkonnale, mille järele on ülemaailmselt suur nõudlus,” räägib Albre. Kaitsevaldkonda suunatud tähelepanu on ettevõtte jaoks suur samm edasi, kuna Nortal on tuntud oma digiriigi lahenduste poolest, mida nad on aastaid edukalt eksportinud paljudesse riikidesse Nigeeriast Kanadani.
„Aasta eksportööri tiitel on suur tunnustus meie inimeste tööle, kes jätkuvalt innukalt panustavad, et üks Eesti peakontoriga ettevõte suudaks üha enam mängida rahvusvahelises kõrgliigas. Ning üha rohkem seal ka võita.“
Ats Albre, Nortal Eesti juht
Viimase aasta jooksul on Nortal teinud suuri edusamme ka oma e-riigi teenuste eksportimisel lääneriikidesse, kus seni oli keeruline tõestada Eesti digiriigi mudeli rakendatavust. „Nortal on sõlminud mitmeid olulisi lepinguid suurte lääneriikidega ning suudab nüüd pakkuda oma e-riigi lahendusi laiemale sihtrühmale kui kunagi varem. Suurim murrang ongi olnud nendes lääneriikides, kus Eesti kogemust digiriigi ehitamisel on hakatud tõsiselt hindama. Näiteks aitasime Saksamaal, 84 miljoni elanikuga riigis, luua ja juurutada e-arvelduse standardi, mis viis nad suure sammu edasi paberipõhisest maailmast andmepõhise majanduse poole,” selgitab ta.
Hetkel on Nortali digiriigi pakkumise vastu olulist huvi üles näidanud veel Ühendkuningriik ja Kanada, kus Nortalil on töös erinevad projektid.

Nortali peakontor Tallinnas Ülemiste Citys.
Põhiline on vältida hype-lõksu
Kuid mis määrab ettevõtte edu järgmisel aastal? Albre usub, et see sõltub eelkõige turgude taastumise kiirusest ja investeeringute võimalikkusest. “Meil läheb hästi siis, kui meie klientidel läheb hästi,” ütleb ta.
Kuna tehnoloogilised võimalused arenevad kiiresti, on ettevõtte jaoks väga oluline olla kursis ka uusimate arengutega ja suunata kliente tegema teadlikke valikuid, mis toovad nende ärile suurimat väärtust. “Tahame aidata klientidel vältida nn hype-lõksu, pakkudes neile lahendusi, mis tõepoolest toovad kasu. See omakorda tähendab, et surve olla kursis pidevalt muutuvate võimalustega on suurem, kui eales varem, mistõttu pöörame palju tähelepanu inimeste arendamisele,“ lisab Albre.
Nortali jaoks on oluline ka nende ettevõtete ja partnerite valik, kellega nad koostööd teevad. “Uute ettevõtete ostmine ja nende integreerimine on võtmetähtsusega, et suurendada meie rahvusvahelist mõju ja arendada teenuseid, mida saame pakkuda veelgi laiemale kliendibaasile,” sõnab Albre.
“Nortal on täna tõeliselt globaalse haardega eksportöör ja teerajaja järgmistele ambitsioonikatele Eesti ettevõtetele ka kõige kaugematel ja komplekssematel välisturgudel. Nortal eristub julguse, kiiruse ja nutikusega, järjepidevalt laienedes mitte ainult geograafiliselt, vaid ka jõuliselt investeerides uutesse valdkondadesse, mis on täna ja tulevikku vaatavalt kriitilise tähtsusega, seda tehisintellektist ja küberturvalisusest kaitsetööstuseni.”
Eva-Kristiina Ponomarjov, EISi ekspordiosakonna juht
Eestisisestest arengutest rääkides usub Albre, et kuigi Eesti on maailmas tuntud kui digiriik, kus 99% teenustest on internetis, võiks nüüd keskenduda riiklike teenuste keerukuse vähendamisele.
“Meie eesmärk võiks olla vähem keerukust ja seeläbi ka vähem teenuseid. Ja see, mida pakutakse, peaks olema maksimaalselt automatiseeritud ning kodanikukeskne,” arvab Albre. Tema sõnul ei ole oluline mitte teenuste arv, vaid nende lihtsus ja kasutajasõbralikkus.
Albre sõnul on aasta eksportöör 2024 tiitel suur tunnustus ettevõtte töötajatele. „Pea pool Nortali globaalsest ärist on seotud riikide digitaliseerimisega ning oleme seega suurim Eesti digiriigi kogemuse ja lahenduste eksportija. See tähendab, et meie rahvusvaheline meeskond, olgu nad Põhja-Ameerikas või Lähis-Idas, töötab igapäevaselt selle nimel, et viia Eesti digiriigi edulugu maailmaturule. See tiitel on suur tunnustus meie inimeste tööle, kes jätkuvalt innukalt panustavad, et üks Eesti peakontoriga ettevõte suudaks üha enam mängida rahvusvahelises kõrgliigas. Ning üha rohkem seal ka võita,“ ütleb Nortali juht Ats Albre kokkuvõtteks.
See, kas Nortal võidab ka aasta ettevõtte tiitli, selgub juba laupäeval, 2. novembril toimuval auhinnagalal, kus tunnustatakse „Ettevõtluse auhinna“, „Konkurentsivõime edetabeli“ ja noore ettevõtja konkursi parimaid ning selgub aasta ettevõte. Üritust saab jälgida samal õhtul ETV vahendusel.
Eesti parimaid ettevõtteid tunnustavad Eesti Kaubandus-Tööstuskoda, Eesti Tööandjate Keskliit ja Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutus.
„Ettevõtluse auhinna“ konkursi korraldamist kaasrahastab Euroopa Liit.
TASUB TEADA
Nortal AS
Asutatud: 1994
Töötajaid: 2073 (2023); 1677 (2022)
Müügitulu: 224 miljonit eurot (2023); 196,5 miljonit eurot (2022)
Kasum: 28,6 miljonit eurot (2023); 31,7 miljonit eurot (2022)
Turud, kus tegutsetakse: Eesti, Leedu, Soome, Serbia, Omaan, Saudi Araabia, Egiptus, USA, Kanada, Botswana, Saksamaa, Luksemburg, Poola, Ukraina, Ühendkuningriik, Araabia Ühendemiraadid, Austria, Bulgaaria, Mehhiko
www.nortal.com
TAUST
Nortali 2023. aasta olulisemad saavutused:
– Lansseeriti edukalt tehisintellektil põhinev AI-toode: Nortal Tark, mis aitab klientidel suurte keelemudelite pakutavaid võimalusi ära kasutada.
– Ettevõtte Questers omandamine ja integratsioon Pwrteamsiga.
– Lähis-Ida piirkonnas asutati piirkondlik peakontor Ar-Riyadis.
– Asutati Ladina-Ameerika arenduskeskus Mehhikos.
– Ehitati maailma kõige ambitsioonikamat kognitiivset linna Lähis-Idas.
– Toetati Saudi Araabia kohalikku Statistikaametit 2022. aasta rahvaloenduse tulemuste edukal avalikustamisel.
– Täiustati andme- ja maksuinfo analüüsi lahendust Omaani maksuametile. Samuti töötati Omaanile välja uus äriplatvorm, et luua maailma parimat äriökosüsteemi.
– USAs loodi tehisintellektil põhinev globaalne platvorm juhtivale päikeseenergia lahendusi pakkuvale ettevõttele.
– Saksamaal jätkati haldusteenuste digitaliseerimist.
– Tugevdati kohalolekut Soome nafta-, gaasi- ja energiasektoris.
– Loodi Eesti esimene riiklik infrastruktuur andmete edastamiseks geenivaramu, meditsiinilaborite, meditsiiniseadmete ja tervise infosüsteemi vahel.
Artikli fotol: Ats Albre, Nortal Eesti juht (foto: Nortal)