Dubai on taas tõusmas ihaldatud turismi- ja ärisihtkohaks
Araabia Ühendemiraatide äripealinnaks peetav Dubai võõrustab hetkel Expo 2020 maailmanäitust, kus on ärivõimalusi otsimas ning koostöösuhteid sõlmimas ka paljud Eesti ettevõtted ning organisatsioonid. Tõhusad koroonavastased meetmed tagavad turvalise olemise nii näitusel osalejatele kui ka turistidele, kelle arv on taas kasvule pööranud.
Dubais elab 3,4 miljonit inimest ning selle emiraadi majandus sõltub otseselt pandeemia ajajärgul tugevalt kannatada saanud majandusharudest – eelkõige turismist ja kaubandusest. Suurim langus tabas meelelahutus- ja vaba aja sektorit, kus käibed kahanesid 55 protsenti, samuti olid löögi all transport ja ladustamisteenused ning majutus- ja toitlustusasutused. Tänaseks on Dubai taas kasvukursil, lõppeva aasta esimeses kvartalis kasvas majandus eelneva kvartaliga võrreldes 11 protsenti, kuigi aasta varasemast oldi siiski 3,7 protsendiga maas. Majanduse kaks suurimat haru, hulgi- ja jaekaubandus ning finantsteenused, kasvasid vastavalt 2,8 ja 3,5 protsenti.
Ühena esimestest maailmas avas Dubai oma uksed turismile juba eelmise aasta juulikuus, muutudes kiiresti üheks ihaldatuimaks reisisihtkohaks eeskätt talvekuudel, mil inimesed olid piirangutest väsinud ning soovisid veidigi nautida minevikuhõlma jäänud tavaelu. Paraku kaasnes sellega nakatumiste arvu kasv, kuigi Dubai oli järjepidevalt ning aktiivselt tegelenud oma elanike vaktsineerimisega. Tänaseks on 85 protsenti Dubai elanikest vaktsineeritud kahe doosiga ning tegemist on ühe turvaliseima reisisihtkohaga maailmas, kus testimine on kõikjal kättesaadav ning vaktsineerituse tase kõrge.
Omandi- ja viisareeglite lõdvendamine meelitab välisinvestoreid
Kinnisvarasektori taastumine näib küll tugev, kuid on siiski ebaühtlane. Seda ka põhjusel, et siinne kinnisvaraturg oli languses juba enne pandeemia algust. Karmilt kritiseeritud Dubai kinnisvara ülepakkumine andis eriti tugevalt tunda 2020. aastal, mil Dubai elanikkond vähenes 8,4 protsenti. Pärsia lahepiirkonna riikide seas oli tegemist järseima rahvastikuarvu langusega, peamiselt lahkusid pered seetõttu, et üks või mitu inimest leibkonnast kaotas töö. Võrreldes eelmise aasta lõpu seisuga on eluasemehinnad tõusutrendis, suurenenud on nii sise- kui ka välisinvestorite huvi.
Välisinvestorite huvile on kahtlemata kaasa aidanud uuenenud viisapoliitika, mis võimaldab teatud tingimustel taotleda ka kuni 10 aasta pikkust viisat. Vähemoluline ei ole ka ettevõtte omandireeglite märkimisväärne lõdvendamine, nimelt on uue regulatsiooni kohaselt võimalik Dubais omada reaalselt funktsioneerivat 100-protsendiliselt välisomanduses olevat ettevõtet, kaotades sellega varasema eeltingimuse kohaliku partneri kaasamiseks. Need on vaid mõned näited Dubais elluviidavatest reformidest, et majandust kiiremini jalule saada ning meelitada ligi globaalseid talente.
Eesti Expo paviljonis on kiired ajad
Dubai majanduse taastumisel mängib võrreldamatut rolli oktoobris uksed avanud maailmanäitus Expo 2020, mida jõudis esimese kuuga külastada juba 2,3 miljonit inimest, kellest 17 protsenti saabusid väljastpoolt emiraate. Expo raames on seni korraldatud üle 5600 ametliku ürituse, millest nii mõnedki meeldejäävamad sündmused on toimunud just Eesti paviljonis. Juba on meie paviljoni jõudnud külastada Dubai valitseja šeik Mohammed bin Rashid Al Maktoum ja Dubai kroonprints Hamdan bin Mohammed bin Rashid Al Maktoum, samuti ka AÜE välisminister ja haridusminister.
Lisaks kohaliku eliidi võõrustamisele ei möödu Eesti paviljonis päevagi, mil ei toimuks kohtumisi Eesti ettevõtete või organisatsioonide esindajatega, kes on siin maad kuulamas äriedendamise ja suhete loomise eesmärgil. Maailmanäituse nimetuski viitab suuremale ambitsioonile luua sidemeid palju laiema hulga ettevõtjatega kui vaid Pärsia lahe piirkonna esindajatega. Juba enne Expo 2020-l osalemise kinnitamist oli Eestis palju juttu Dubaist ja AÜEst kui väravast Aafrikasse, sellise huviga ongi Expol osalemas Eesti paviljoni üks võtmepartnereid, Eesti ITK klaster.
Info- ja Telekommunikatsiooniettevõtete Liidu juht Doris Põld märgib, et suurem Eesti IT-ettevõtete delegatsioon osaleski Expol just sel perioodil, mil maailmanäituse fookuses oli koostöö Aafrikaga, mis pakub Eesti IT-sektoritele oma ärivõimalustega suurt huvi. “Meie jaoks on Expo strateegiliselt oluline sündmus, kus saame tutvustada Eesti IT-ettevõtete võimekust veelgi suurema auditooriumi ees, avada uksi uutele partnersuhetele ning hoida kõrgel meie e-riigi mainet. Headeks näideteks partnerlusest on sõlmitud koostöömemorandum Sharjah kaubanduskojaga ja Eesti paviljonis korraldatud ühisseminar Smart Africaga,” selgitab Põld.
Ühise koostöö memorandumi allkirjastamine
Kuigi IT-sektor on kujunenud Eesti rahvusvahelise äri visiitkaardiks, ei jäeta Expol tähelepanuta ka teisi majandusvaldkondi. Novembris kogunesid Eesti ehitus- ja disainiettevõtted Standard, UKU Pure Earth, Adamlights, Projekt Kuubis, Viljandi Aken ja Uks ning ETS Nord EASi ja Expo Eesti paviljoni korraldatud ühisseminarile, kus tutvustati potentsiaalsetele uutele klientidele jätkusuutlikke ja nutikaid ehitus- ja disainilahendusi.
Novembri eelviimasel nädalal korraldas EAS kohalikele juhtivatele toidublogijatele ja ajakirjanikele Eesti toidusektorit tutvustava ürituse, kus Eesti paviljoni restoran Taste Estonia pakkus Eestile omaseid maitseid alates kukeseentest ja mustast leivast kuni kohapeal suitsutatud lõheni. Lisaks andis restoran Lee omanik Kristjan Peäske ülevaate Eesti toidukultuurist ja kestlikkuse põhimõtetest laiemalt.
Taste Estonia üritus toidublogijatele ja ajakirjanikele
Eesti fookuses on ka teised laheriigid
Lisaks Dubaile ja AÜE-le on Eesti jaoks oluline luua ja hoida suhteid ka teiste Pärsia lahe piirkonna riikidega, nii hoogustus oktoobris koostöö Eesti ja Saudi-Araabia vahel. Esmakordselt toimus Eesti ettevõtlus- ja infotehnoloogiaministri Andres Suti ja teda saatva äridelegatsiooni visiit Riyadhi, kus kahe päeva jooksul tutvuti Saudi Araabia muljetavaldava digitaalse ja ühiskondliku arenguga. Avatum ühiskond ja innovaatiline mõtlemine loob head eeldused edukaks rahvusvaheliseks äritegevuseks, mille vastu olid huvi tundmas peamiselt Eesti IT-sektori ja kaitsetööstuse ettevõtted, kellest nii mõnedki on osalemas ka märtsis 2022 Riyadhis toimuval kaitsetööstuse messil World Defense Show.
Eesti delegatsioon Saudi Araabias oktoobris 2021
Expo 2020 on täies hoos. Dubai talvine kliima meenutab Eestimaa sooja suve ning suurendab veelgi Expo külastatavuse kasvu. Tulge osa saama sellest suursugusest ja innovaatilisest maailmanäitusest niisama huvilisena või juba konkreetsema ärihuviga.
Lisainfo saamiseks Araabia Ühendemiraatide turgudele sisenemise kohta või küsimustega võimalike koostööprojektide teemal palun võtke ühendust:
Ege Devon Ekspordinõunik Araabia Ühendemiraatides E-post: [email protected] |
Projekti kaasrahastatakse Euroopa Liidu Regionaalarengu Fondist.