Vaata peasisu

EAS toetab 45 ettevõtte ettevalmistusi koostööpartnerite leidmiseks Norras

Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutus
1. juuli 2019
3 min

Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus (EAS) toetab Eesti-Norra koostööprogrammi Green ICT väikevoorus 45 Eesti ettevõtte ettevalmistavaid tegevusi koostööprojektideks Norra ettevõtjatega kokku ligi 830 000 euroga. Koostööprojektide raames valmivad lahendused pakuvad kasutajatele tulevikus ressursisäästu võimaldavaid tehnoloogiaid, mille abil suureneb Eesti ettevõtete konkurentsi- ja koostöövõime.

Väliskaubandus- ja infotehnoloogiaminister Kert Kingo ütles, et Eesti-Norra koostööprogramm on ettevõtetele suurepäraseks võimaluseks viia ellu suuremahulisi nii ettevõtte- kui ka tarneahelasiseseid digitaliseerimisele suunatud projekte ning kaasata selleks vajalikku kompetentsi Norra partneritelt.

EASi juhatuse liige Sigrid Harjo lisas, et Green ICT programm on omanäoline eelkõige ettevõtete koostöö aspektist, sest programmis eelistatakse kahe riigi ettevõtete ühislahendusi. „Ettevõtetevaheline tihe koostöö annab uute lahenduste väljatöötamisele lisandväärtuse, sest võimaldab õppida teise riigi ettevõtete kogemustest ning paneb aluse kahe riigi ettevõtete pikaajaliseks ärikoostööks,“ ütles Harjo.

Cityntel OÜ tegevjuht Alar Võrk selgitas, et nende ettevõte on välja arendanud uue põlvkonna targa tänavavalgustuse lahenduse, mis vähendab tänavavalgustuse elektritarbimist kuni 80%. „Soovime Green ICT programmi raames olemasolevat lahendust edasi arendada ning tuua tark valgustus tänavalt siseruumidesse,“ ütles Võrk. Ettevõttel on olemas partner Norras, kes tegeleb avalike ning ärihoonete valgustuslahenduste planeerimise ja haldamisega. „Soovime koostöös partneriga arendada välja lahenduse, mis pakub klientidele suuremat lisandväärtust. Suudame koos pakkuda alternatiivi energiasäästlike lahenduste valdkondkonnas optimeeritud valgustuslahendustega,“ lisas Võrk.

Dermtest OÜ soovib luua uue teenuse tervisetehnoloogiate vallas. Ettevõtte tegevjuht Priit Kruus ütles, et meie missioon on vähendada melanoomi suremust. „Oleme kuus aastat pakkunud nahavähi varase avastamise teenust. Nüüd soovime teha sammu edasi ennetuse suunas – arendame melanoomi personaliseeritud ennetuse teenust, mis annab nahavähi riski puudutavaid tervisesoovitusi ka geneetilise info põhjal,“ selgitas Kruus. Teenust arendatakse koostöös Eesti Geenivaramu teadlastega ning programmi raames luuakse kontakt Norra ettevõtetega. „Norras asub spetsiaalne vähi biopank, kus on üle 300 000 geeniproovi ning andmed 90 000 vähijuhtumi kohta. Andmestiku kasutamine ning koostöö Norra ettevõtjatega aitab teenust Eesti-Norra võrdluses valideerida ning rahvusvaheliselt skaleerida,“ ütles Kruus.

Evocon OÜ tegevdirektor Aigar Koovi sõnul soovib nende ettevõte toetuse abil muuta suurandmete kogumise tootmiskeskkonnast senisest lihtsamaks ja kättesaadavamaks. „Green ICT väikeprojekti abil viime läbi lahenduse teostatavusuuringud ning loodame leida arenduspartneri Norrast, kellega lahendust koostöös välja arendada,“ ütles Koov. Tulevase partneriga näeb ettevõtte koostööd nii tehniliste teadmiste jagamisel lahenduse väljaarendamise faasis kui ka toote testimisel selle hilisemaks kasutuselevõtuks tootmisettevõtetes.

„Programmi partnerorganisatsioonil Innovation Norway on hea meel, et Eesti innovatsiooniprojektide toetuseks on eraldatud 23 miljonit eurot,“ ütles Frauke Muth Innovation Norwayst. „Tegemist on Eesti suurima programmiga Norra ja Euroopa majanduspiirkonna toetuste programmide hulgas. Me ootame huviga väljapaistvaid tulemusi nii ettevõtluse kasvu kui ka keskkonnasäästu kohta.“

Eesti-Norra koostööprogrammi Green ICT eesmärk on Eesti ettevõtjate lisandväärtuse suurendamine uuenduslike toodete ja teenuste arendamise ning tööstusettevõtete digitaliseerimise kaudu. Programmi fookuses on Eesti ettevõtjad, kes soovivad oma arendusidee elluviimiseks kaasata koostööpartnereid Norrast. Ettevalmistavaid tegevusi toetatakse tööstuse digitaliseerimise, tootearenduse ja tervisetehnoloogiate valdkondades. Arendatavad lahendused pakuvad tulevikus tööstusettevõtetele kaasaegseid tehnoloogiaid protsesside tõhustamiseks. Tootearenduse lahendustega saab laiemale avalikkusele pakkuda uusi infotehnoloogiatel põhinevaid tooteid ja teenused.

Rohkem infot Green ICT programmi kohta: www.eas.ee/norratoetus/  

Jaga postitust

Tagasi üles