EASi esindaja Poolas: “Eestit tuntakse siin kui Silicon Valley 2.0”
Daniel Bajer alustas tööd EASi ekspordinõunikuna Poolas täpselt aasta tagasi, 2020. aasta novembris. Koroonapandeemia oli vallutanud kogu riigi, vaktsiine ei paistnud veel silmapiirilgi ning pealinn Varssavi oli täielikult lukku pandud.
Enne EASiga liitumist juhtis Daniel oma konsultatsiooniettevõtet, mis aitas rahvusvahelistel ettevõtetel Poola turule siseneda. “Üks Eestiga seotud klient ärgitas mind külastama ning oma silmaga nägema ühe väga uuendusmeelse riigi muljetavaldavaid saavutusi. EASi tööpakkumise saamise hetkeks olin juba veendunud, et soovin töötada riigi heaks, mida iseloomustab vankumatu huvi tehnoloogia ja innovatsiooni vastu ning julgus uusi lahendusi igapäevaelus koheselt rakendada,” meenutab Daniel.
Poola ekspordinõunikuna ongi Danieli roll tutvustada Eestit ja siinseid ettevõtjaid võimalikele Poola partneritele ning luua sildu kahe riigi vahel. Miks üleüldse kaaluda Poolat sihtturuna? Tegemist on siiski ühe suurima Euroopa Liidu liikmesriigiga, kus elab 37 miljonit elanikku, kelle ostujõud on viimase kolmekümne aasta vältel ainult ülespoole kerkinud. Kesk- ja Ida-Euroopa suurim sihtturg asub Eestist vaid tuhande kilomeetri kaugusel, kuhu pääseb lennukiga kaks korda päevas vaid pooleteise tunniga. Poolakad on oma loomult väga avatud ning alati huvitatud uutest ärivõimalustest, tehnoloogiatest ja uuendustest.
Palju kõrgetasemelisi seminare ning üritusi
Hoolimata keerulistes tingimustes alanud aasta väljakutsetest, on EAS suutnud Poolas tekitada tõsist huvi Eesti vastu ning korraldanud mitmeid kõrgetasemelisi üritusi.
Näiteks toimus veebruaris Varssavi-Tallinna innovatsioonisilla virtuaalkonverents koostöös Cambridge Innovation Centeriga, mis on üks suurimaid startup-keskuseid Varssavis. Tänu konverentsile sõlmiti Venture Cafe Campusi, Varssavi Eesti saatkonna ning EASi vahel koostööleping, mille kohaselt saavad Eesti ettevõtjad kasutada kohalikku idufirmade kampust töötamiseks, kohtumisteks ning võrgustumiseks enam kui 200 Poola idufirmaga.
Koos Eesti hariduslahenduste algatusrühma Education Estoniaga toimus veebiseminar Eesti haridustehnoloogia uuenduste tutvustamiseks Poola haridusasutustele, mille esimese käegakatsutava tulemusena on juba jõutud koostöölepinguni Poola partneri ja Eesti lasteaiatarkvara arendaja vahel.
Mastaapide mõistmiseks on hea näide Eesti finantstehnoloogiate tutvustamiseks korraldatud veebiseminar, kus osalenud Poola pankade kogubilanss ulatub 98 miljardi euroni ning kokku esindavad nad 14 miljonit pangaklienti. Seetõttu on Danielil väga hea meel, et Poola olulisust on Eesti riik mõistnud kõrgeimal tasemel, mille ilmekaks tõestuseks oli tänavune president Kersti Kaljulaidi riigivisiit Poola. Presidenti saatnud äridelegatsioonile korraldas EAS mitmeid kohtumisi, millest on tänaseks sündinud mitu tegusat koostööprojekti. President Kaljulaid avas koos Poola presidendi Andrzej Dudaga ka EASi, Poola-Eesti kaubanduskoja ning Orlen Eesti poolt korraldatud ühisseminari, mis käsitles kliimamuutusi ning roheteemasid.
Eesti kui Silicon Valley 2.0
Väga suurt tähelepanu pälvib Eesti Poolas seoses IT-sektori edulugude ja õitsva startup-ökosüsteemiga. EASi esindajana on Daniel esinenud Kesk- ja Ida-Euroopa suurimal tehnoloogiakonverentsil Infoshare 2021 ning startup-festivalil Wolves Summit 2021, millel osales 2086 osavõtjat 60 riigist. Eestit teatakse Poolas kui Silicon Valley 2.0, viidates siinsele viljakale kasvukeskkonnale tärkavatele tehnoloogiaettevõtetele. Sellist nimetust on Eestist kirjutamisel kasutanud näiteks Forbesi Poola väljaanne, aga ka mitmed teised kohalikud meediakanalid.
Daniel on käesoleva aasta jooksul aidanud kümnetel Eesti ettevõtetel leida vastuseid neid huvitavatele küsimustele lainemisvõimaluste kohta Poola suunal. “Ettevõtted on erinevatel ekspordivalmiduse astmetel – mõned soovivad kontrollida oma toote või teenuse sobivust kohalikule turule ning teised vajavad üldist infot turu kohta ja sektorite ülevaateid,” märgib Daniel. Suurem osa senistest päringutest on olnud seotud tarkvaraarendustega, sekka ka küsimusi pakenditootjatelt, logistikafirmadelt ning energeetika- ja rasketööstuse ettevõtetelt.
Poolas õnnestumiseks on vaja leida kohalik partner
Edukaimad Poola turul tegutsevad Eesti ettevõtted on sisse seadnud kohalikud esinduskontorid koos kohalike töötajatega, kes igapäevase tegevuse juhtimise eest vastutavad. “Sel aastal olen õppinud, et edu saavutamisele aitab suurel määral kaasa ka kohaliku partneri kaasamine, kes aitaks ettevõtet asutada ning kohapealset müüki suurendada,” lisab Daniel.
Üks järgmise aasta eesmärke ongi Danieli jaoks andmebaasi loomine usaldusväärsetest Poola ettevõtetest, keda Eesti eksportijatele saaks otse partnerina soovitada.
Lisaks tehnoloogiale pakub Poolas väga head arenguperspektiivi ka puitmajade turg, mis on valdkonnana samuti osa Eesti majanduse eduloost. Poolas müüdi eelmisel aastal vaid 905 puitmaja, moodustades vaid ühe protsendi kogu ehitusturust. Poola puitmajade liidu president usub, et turg kasvab järgmistel aastatel vähemalt 100 protsenti aastas, sest ka Poolas suureneb Euroopale sarnaselt nõudlus tervislike ja keskkonnasõbralike elamute järele. Juba on korraldamisel kohtumised Poola ning Eesti puitmajasektori võtmeisikute vahel, et koostööle veelgi hoogu juurde anda.
Danieli strateegia järgmiseks aastaks põhineb proaktiivsel lähenemisel. “Soovin senisest veelgi enam jõuda Eesti ettevõteteni, kellel on parimad võimalused Poola hiigelturul läbi löömiseks ning turuliidriks kasvamiseks. Seega kutsun üles kõiki Poola turust huvitatud ettevõtjaid minuga ühendust võtma, et saaksime üheskoos analüüsida läbilöögivõimalusi ning konkreetseid samme seada,” julgustab Daniel.
Daniel Bajer Ekspordinõunik Poolas E-post: [email protected] |