Eesti ettevõtjad murravad end Ühendkuningriigi taristuprojektidesse

Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutus (EIS) toetab ettevõtjaid eksporditurgudele laienemisel ning viimase aja suund on saada Eesti ettevõtete jalg ukse vahele Ühendkuningriigi taristuprojektides. Seal tegutsevad edukalt suurte objektide seisukorda selgitav GScan, veealuste masinate tootja Stako Diler ning masinatööstuse osapooli ühendav Fractory Solutions.
Suured taristuprojektid on need, milleks on vaja tunda avaliku sektori asjaajamise keerukust ja suurprojektide eripära, kuna eelistatakse kohalikke ettevõtteid. Siin tuleb appi Eesti saatkonna ja EISi eksporditugi Ühendkuningriigis kohapeal.
Paar aastat tagasi valis just Ühendkuningriigi oma esimeseks turuks objektide läbivalgustamisel kosmilist taustkiirgust rakendav Eesti ettevõte GScan. See turg osutus valituks, kuna seal on rikkalik tööstuspärand ja palju 1960ndatel ja 70ndatel ehitatud sildu, mis hakkavad oma elukaare lõpule jõudma ning mille kontrollimine on avaliku võimu mure. Seni oli ainuke võimalus nende seisukorra hindamiseks osa sillast lahti lõigata, Eesti ettevõte pakkus palju uuenduslikumat, kuluefektiivsemat ja täpsemat lahendust. “Oleme koos oma kahe maineka ja suure kliendiga – National Highways ja AtkinsRealis – meie unikaalse ja väga uuendusliku tehnoloogia valideerinud ning sel aastal teeme Ühendkuningriigis nelja-viie töös oleva silla mõõtmised,” sõnab GScani tegevjuht Marek Helm.
Sarnane ekspordiedu saadab ka uuenduslikke tooteid ja täislahendusi pakkuvaid Eesti masinatööstusettevõtteid. Ettevõte Stako Diler alustas viis aastat tagasi ja valis veealuste masinate valmistamise suuna kui tulevikuteema. Tänaseks ulatub ettevõtte käive 8 miljoni euroni aastas ja ligi pool sellest tuleb Ühendkuningriigist. „Nägime, et Põhjamaade potentsiaal on küsimärgi all ning tegime kohe kannapöörde UK turu suunas,“ räägib ettevõtte projektijuht Taavi Anger, kes täna tegeleb juba ka ülejärgmise aasta tellimustega.
Sektor on kuum, kuna merepõhja paigaldatakse üha rohkem kaableid. „Kui praegu rendivad 10–20 teenusepakkujat ühte kaablit, siis tulevikusuund on, et suuremad sideteenuse pakkujad panevad isikliku kaabli ja selleks on vaja paigaldamismasinaid,“ kirjeldab ettevõtte juht potentsiaali.
Märtsis on plaanis hakata tootma maailma kõige suuremaid veealuseid „künnimasinaid“, millel on võimekus jõuda merepõhjas 7 meetri sügavusele, et sinna ühendusi paigaldada. Aasta lõpuks peaks olema klientidele tarnitud kaks 80-tonnist masinat.
Tootmisettevõtteid, insenere ja tellijaid pilvepõhise teenusega ühendav tehnoloogiaettevõte Fractory Solutions teeb samuti edukat müüki Ühendkuningriigis, kus neil on juba üle 30 000 tööstuskliendi konto.
„Suurimad kasvukohad Ühendkuningriigis on praegu energiataristu ja raudteega seonduv, üldse suured infraprojektid, kuhu paneb raha valitsus,“ selgitab ettevõtte müügidirektor Joosep Merelaht.
Neile, kes Ühendkuningriiki mitte ainult ei müü, vaid ka kohapeal tegutsevad nagu Fractory, on olulised kohapealsed olud. Fractoryl on esindus Manchesteris ja mitte põhjuseta: „Oleme märganud, et põhja pool on kulubaas madalam ja ka talendikaid töötajaid kergem leida,“ tutvustab müügidirektor ettevõtte kogemust.
Merelaht toob välja, et kuigi kõik justkui oskavad täna inglise keelt, ei piisa sellest kaugeltki ja suurimad väljakutsed on seotud kohaliku tiimijuhtimise ja tööõigusega: „Eesti ja Briti juhtimiskultuurid erinevad märkimisväärselt, sellest raskusest aitab üle, kui värvata tiimijuhid kohapealt.”
EISi ekspordiesindaja Andreas Heiki Pant tõdeb, et ettevõtted, mis on Ühendkuningriigi turul läbi löönud, eristuvad just oma toote, mitte hinnaga. „Tootmine võib Eestis küll viiendiku või neljandiku odavam olla, kuid tollimaksud ja transport söövad selle vahe kiirelt. Seega sõltub edu lõpuks ikkagi kvaliteedist, mida pakutakse.“
Lisaks tuleb Ühendkuningriigis Pandi sõnul suurele turule tüüpiliselt sageli ette olukorda, kus lubatakse rohkem, kui suudetakse teha. Seega paistab silma usaldusväärne tarnija. Pant tõi välja ka sertifikaatide olulisuse keerukate tipptehnoloogiliste toodete äris: mõne ettevõtte kvaliteedikontroll UK partneri poolt võib kesta üle poole aasta, kuid nendeta lepinguni ei jõuta.