Vaata peasisu

Eesti ja Saksa sadamad leppisid kokku kaubaühenduste tugevdamises

Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutus
27. mai 2026
3 min

Taristuminister Kuldar Leis viibis 26. mail koos Eesti merendus- ja logistikasektori äridelegatsiooniga Saksamaa visiidil, mille käigus sõlmis Tallinna Sadam koostöökokkulepped Lübecki ja Hamburgi sadamatega, et tugevdada Eesti ja Saksamaa vahelisi kaubaühendusi. Visiidi korraldas Tallinna Sadam koostöös Eesti saatkonnaga Berliinis, Kliimaministeeriumi ning Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutusega (EIS).

Lübeckiga sõlmitud lepe keskendub Paldiski Lõunasadama ja Lübecki vahelise meretranspordi koridori arendamisele, sealhulgas võimalusele tihendada ühendust lisaväljumiste või uue liinioperaatori kaasamisega. Hamburgiga sõlmitud lepe keskendub kaubavoogude kasvatamisele ning sadamate digilahenduste ja küberturvalisuse kogemuse vahetamisele.

Taristuminister Kuldar Leisi sõnul on Saksamaa Eesti jaoks üks olulisemaid majandus- ja logistikapartnereid Euroopas. 

“Hamburgi ja Lübecki sadamate kaudu oleme paremini ühendatud Saksamaa kui Euroopa suurima majandusega ning sealt edasi teiste Euroopa turgudega. Eesti merendussektoril on omalt poolt pakkuda digitaalseid lahendusi, mis aitavad muuta kauba liikumist kiiremaks, puhtamaks ja tõhusamaks. Tänased kokkulepped kasvatavad Eesti ettevõtete ärivõimalusi, suurendavad kaubaliiklust, tugevdavad meie majandust ja ühendavad Eestit kindlamalt Euroopaga,” sõnas minister.  

Lübecki sadam on Saksamaa Läänemere rannikul üks juhtivaid Ro-Ro keskusi ehk peamiselt veoautode ja haagiste vedu teenindavaid kaubasadamaid, Hamburg aga Euroopa suurim raudteesadam ja Saksamaa tähtsaim väliskaubanduse värav.

„Tallinna Sadama jaoks on Lübecki ja Hamburgi sadamad olulised strateegilised partnerid ning näeme suurt potentsiaali viia senised koostöösuhted uuele tasemele,” märkis Tallinna Sadama juhatuse esimees Valdo Kalm. Kalmi sõnul liiguvad kaubad Eesti ja Saksamaa vahel läbi Muuga sadama ja Paldiski Lõunasadama, kasutades regulaarseid Ro-Ro- ja konteinerliine, mis ühendavad Eestit Põhja- ja Lääne-Euroopa oluliste sõlmpunktidega ning sealt edasi Saksamaa suuremate sadamatega. 

“Tihedam koostöö Saksamaa sadamatega aitab avada uusi ärivõimalusi nii kaubavahetuses, kruiisiturismis kui ka kinnisvaraarenduses. Samuti peame väga oluliseks kogemuste vahetamist digitaliseerimise ja küberturvalisuse valdkonnas, kus sadamate roll tarneahelate töökindluse ja turvalisuse tagamisel on järjest kasvamas,” lisas Kalm.

EISi Saksamaa välisesindaja Riina Leminsky sõnul ei sündinud Eesti ja Saksa sadamate vaheline kokkulepe üleöö, vaid on aastatepikkuse koostöö tulemus. „EISi roll on olnud luua suhted, hoida dialoogi elus ja tuua ühe laua taha sadamate, ettevõtete ning avaliku sektori osapooled – läbi mitmepoolsete visiitide ja sadamakülastuste, mis tipnesid 2025. aastal korraldatud Estonian-German Port Forumiga Tallinnas. Esimestest kontaktidest on aja jooksul kasvanud sisuline ja usalduslik partnerlus, mis liigub selle kokkuleppega edasi juba konkreetsete ühiste tegevusteni,“ märkis Leminsky.

Visiidi käigus kohtus minister ka Lübecki ja Hamburgi linna ning sadamate esindajatega, külastas Lübeckis LHG Skandinavienkai terminali ning Hamburgis Euroopa ühe juhtiva sadama- ja transpordilogistika ettevõtte HHLA peakontorit. 

Ministriga kaasas olnud äridelegatsiooni kuulusid Tallinna Sadama, HHLA TK Estonia, CF&S-i, Esteve, Via 3L-i, Transfennica, DFDS-i, Bruhn Speditioni ning Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutuse esindajad.

ALLIKAS: Kliimaministeerium

Jaga postitust