Vaata peasisu

Valmis eestikeelne rahvusvahelise konkurentsivõime aastaraamat

Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutus
6. märts 2025
2 min
Mees joonistab tahvlile valemeid

IMD rahvusvahelise konkurentsivõime aastaraamatu kohaselt langes Eesti uuringus osalenud 67 riigi võrdluses 2024. aastal seitse kohta, peatudes sellega 33. kohal, ning Euroopa Liidu liikmesriikide arvestuses langesime kahe koha võrra, olles nüüd 13. kohal.  

Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutuse (EIS) tellitud ja Eesti Konjunktuuriinstituudi (EKI) koostatud aastaraamat põhineb Šveitsi instituudi IMD maailma konkurentsivõime uuringu andmetel. 

Meie olulisematest kaubanduspartneritest on Rootsi 6. kohal, Soome 15. kohal, Saksamaa 24. kohal, Leedu 30. kohal ja Läti 45. kohal. 

2024. aasta raporti järgi on maailma kõige konkurentsivõimelisemad (TOP 10) riigid (sulgudes eelmise aasta koht edetabelis): 

  1. Singapur (4. koht) 
  2. Šveits (3. koht) 
  3. Taani (1. koht) 
  4. Iirimaa (2. koht) 
  5. Hongkong (7. koht) 
  6. Rootsi (8. koht) 
  7. AÜE (10. koht) 
  8. Taiwan (6. koht) 
  9. Holland (5. koht) 
  10. Norra (14. koht) 

Vastavalt IMD poolt väljatöötatud metoodikale vaadatakse kogutud informatsiooni nelja faktori lõikes: majanduse seisund, valitsuse töö tõhusus, äritegevuse efektiivsus ja infrastruktuuri arengutase. Valitsuse töö tõhususe arvestuses on Eesti 20. kohal (langus viis kohta), äritegevuse efektiivsuse arvestuses on Eesti 31. kohal (langus kuus kohta), infrastruktuuriarengutasemelt on Eesti 32. kohal (langus kolm kohta) ning majanduse seisundi poolest on Eesti 54. kohal (koht ei muutunud).  

Nimetatud neli faktorit jagunevad omakorda alamfaktoriteks. Eesti parimad tulemused on äriseadustiku (11. koht, langus kuus kohta) ja hariduse (16. koht, langus kaheksa kohta) alamfaktorites.

Äriseadustiku hea positsiooni taga on ettevõtete asutamise lihtsus (1. koht, ei muutunud aastaga), suur uute asutatud ettevõtete arv (1. koht, ei muutunud aastaga) ja välisinvestorite võimekus vabalt omandada kontrolli kodumaiste ettevõtete üle (6. koht, langus neli kohta). Hariduse alamfaktoris aitasid hea positsiooni saavutada head PISA testi tulemused (7. koht, langus kolm kohta) ning koolides suure tähelepanu pööramine reaalainetele ja lugemisele (6. koht, langus kolm kohta). 

Võrreldes 2023. aastaga tõusis Eesti positsioon vaid baasinfrastruktuuri, tööjõuturu, väliskaubanduse ja hindade alamfaktorite osas ning seda maksimaalselt kuni kolme koha võrra.

IMD poolt arendatud metoodika riikide rahvusvahelise konkurentsivõime hindamiseks on leidnud laialdast rahvusvahelist tunnustust. 2024. aastal võeti konkurentsivõime reitingu arvutamisel arvesse 256 kriteeriumit, millest 164 olid statistilised (kvantitatiivsed) ja 92 ettevõttejuhtidelt küsitluse teel kogutud (hinnangulised) andmed.  

Aastaraamatus on toodud ära 67 riigi konkurentsivõime hindamise tulemused (võrreldes eelmise aastaga lisandusid Ghana, Nigeeria ja Puerto Rico). Reitingu arvutamisel on kasutatud peamiselt 2023. aasta statistikat. Ettevõttejuhtide küsitlus viidi läbi 2024. aasta alguses. 

Tutvu lähemalt Eesti rahvusvahelise konkurentsivõime aastaraamatuga!

Jaga postitust

Tagasi üles