Eesti-Norra koostööprogrammis loodi ainulaadne andmekogumissüsteem
Avastamata jäänud õli- ja gaasilekked põhjustavad pöördumatut kahju mere ökosüsteemidele Varasemalt ei olnud olemas tehnoloogiat, mis võimaldaks koguda ja esitada reaalajas informatsiooni vee seisukorrast. Eriti keeruline oli info kogumine ekstreemsetes ilmastikutingimustes.
Selge vajaduse ja ühise huvi tulemusena arendasid Norra ettevõte ICD Industries koostöös Eesti ettevõtte LDI Innovationiga reaalajas töötava õlireostuse seiresüsteemi. Projekti ideeks oli luua andmekogumissüsteem, mis tuvastab ja kaardistab õlireostuse võimalikult varakult. Skaneerimisseadme saab kinnitada aluse või mistahes avamere struktuuri külge ning erinevatelt sensoritelt tulenev andmestik ühildatakse edasiseks analüüsiks ja tegevusplaani koostamiseks.
Võib öelda, et Eesti-Norra koostööprogrammi „Green ICT“ abil avaldunud kahepoolset potentsiaali kasutati ettevõtete poolt kogu ulatuses, kuna projekt lõppes Norra ja Eesti partnerite ühisettevõtte loomisega. Projekt võimaldas partneritel kasutada paremaid ressursse ja laiemaid võrgustikke: Eesti pool andis peamiselt tipptasemel oskusteavet ning Norra pool teadmisi turunõuetest ning juurdepääsu kliendivõrgustikele.
Green ICT õppereis Oslosse aitas projektile saada suuremat tähelepanu ja võimaldas leida olulisi kontakte. Kahepoolne partnerlus lõi hea keskkonna innovatsiooni tekkeks ühendades ettevõtted, millel on laialdased teadmised laevandussektorist ja maailma parim laserskaneerimise oskusteave.
Selle aasta 15. oktoobril avatakse Eesti-Norra koostööprogrammi „Green ICT“ uus periood väiketoetuste taotlemiseks piduliku avaseminariga „Opening seminar of the Green ICT programme“ Tallinnas Nordic Hotel Forumis.
Avaseminari täpsem info ja registreerimine: https://www.eas.ee/events/opening-seminar-of-the-green-ict/