Vaata peasisu

Eesti rahvusvahelise maja kaaslaste programm aitab välistalentidel pikemalt Eestisse jääda

Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutus
4. märts 2024
4 min

2019. aastal alustas Eesti rahvusvahelise maja (IHE), Talent Mobility Managmenti ja MoveMyTalenti koostöös karjääriprogramm “Re-invent yourself in Estonia”. Viis aastat ja sadu (edukaid) osalejaid hiljem räägivad programmi loojad Siiri Sutt ja Laura Sildmäe, kuidas see on aastate jooksul aidanud välistalentidel ja nende peredel end Eestis hästi tunda.

Koos partneriga uude riiki kolimine võib olla üsna raske teekond ja katsumus. Sageli tuleb kaaslasel oma karjäär maha jätta – nii võib oma eesmärkide ja tee seadmine uues keskkonnas olla keeruline. Kuus nädalat kestev karjääriprogramm aitab inimestel, kes on välistalendiga siia kaasa tulnud, leida uusi väljavaateid ja luua enesele nii professionaalne kui sotsiaalne kohapealne võrgustik.

Programmi üks eestvedaja ja asutaja Siiri Sutt sõnab, et siia jõudnud talendi kaaslane võib ilma väljavaadeteta muutuda kiirelt õnnetuks. “Risk, et välistalent läheb Eestist ära, kui tema kaaslane ei leia siin rakendust ega tuge, on väga suur. Selleks, et talent siia meelitada, kulub palju ressurssi, see on suur investeering nii riigile kui tööandjale ja meie hoolitseme selle eest, et talendi pereliikmed oleksid Eestis õnnelikumad.”

Kaaslased vajavad rakendust, olgu selleks siis oma koduriigis alustatud karjääritee jätkamine Eestis või sootuks oma senise tööelu ümberkujundamine

“Üldjuhul on partnerid, kes meieni jõuavad, samuti väga hea haridusega tippspetsialistid. Eestile on ka nende teadmised ja kogemused suureks kasuks, meil on vaja nende oskuseid. Laiemalt rääkides on meil välistalendi kaaslasest ühiskondlikult suur abi ka maksumaksjatena. Kuid teinekord on meie ees inimesed, kes erinevatel põhjustel oma senist karjääri siin jätkata ei saa. Näiteks meditsiinitöötajad. Selles valdkonnas on keeleoskus hädavajalik ning kuigi väga paljud siia elama tulnud välismaalased hakkavad üsna kiirelt ka keelt õppima, kulub meie keele eripärade ja keerukuse tõttu siiski aastaid enne, kui nad suudavad ka eesti keeles erialast tööd teha. Niisiis on meil palju neid programmis osalenuid, kes on leidnud endale hoopis teised väljundid.”

Lastepsühholoogist sai muuseumitöötaja. “Mitukümmend aastat lastepsühholoogina töötanud naine aga leidis Eestis olles endas julguse proovida karjääripööret. Ta avaldas, et on juba ammu soovinud töötada hoopis kultuurivaldkonnas, kuid oma koduriigis ei julgenud seni sellist sammu teha. Meie programmi läbinuna jõudis ta aga muuseumisse tööle ja ülikooli kultuuriajalugu õppima,” kirjeldas Siiri Sutt säravat näidet täiesti uuesti alanud tööelust.

Kõik algused ei ole lillelised

Laura ja Siiri kirjeldavad programmis osalenud naist, kes oli selle alguseks juba kaks aastat Eestis olnud, siin tulutult tööd otsinud ning väga muserdunud. “Me nägime, kuidas ta oli ikkagi täiesti murtud. Finantsalase haridusega, tark ja muljetavaldava CV-ga naine ei leidnud Eestis kuidagi rakendust. Kui ta kaaslaste programmi jõudis, olid tema enesekindlus ja -hinnang juba nullilähedased. Kuue nädala vältel me nägime õidepuhkemist. Läbi programmi leidis ta uusi tutvuseid, mis pälvisid lõpuks kolme erineva tööpakkumisega. See naine jõudis meieni tõesti viimasel hetkel, aga lõpuks läks ikkagi kõik hästi.”

Ka ettevõtlusega alustanuid on palju ning ennekõike avaldab välismaalastele muljet Eesti ettevõtlusteekonna lihtsus ja läbipaistvus. “Meil on hulgaliselt neid, kes teevad tänaseks edukat vabakutselisetööd ja on iseenda tööandjad. Leidub nii personaaltreenereid, kommunikatsioonivaldkonna spetsialiste kui ka sotsiaalmeediameistreid, kes pakuvad ettevõtetele teenuseid ja seeläbi enda karjääri edendavad.”

Kaaslaste programm ise kestab kuus nädalat, mille jooksul räägitakse Eestis kohanemisest, maksudest, tööjõuturul toimuvast ning enda elulookirjelduse Eesti töömaastikule sobivaks kohendamisest, ettevõtlusest ning sellega alustamisest, külastatakse ettevõtjaid ja korraldatakse üks kiirkohtingu stiilis mentoritega kohtumine, kus iga programmis osaleja saab kohalikega kontakte luua ning küsida nõu kõige kohta, mis puudutab tema (töö)elu Eestis.

Programmist on tänaseks läbi käinud üle kahesaja välistalendi kaaslase rohkem kui neljakümnest eri rahvusest. Programmis saavad osaleda kõik Eestis viibivad välistalentide kaaslased, kes hetkel ei tööta, on motiveeritud ja valmis Eestis tööturule astuma, neil on tähtajaline elamisluba ning vestlustasandil inglise keele oskus.

Jaga postitust

Tagasi üles