Vaata peasisu

Eesti tervisetehnoloogia ettevõtted said Euroopa Innovatsiooninõukogu kiirendist kokku üle 18 miljoni euro

Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutus
29. juuni 2023
3 min

Eesti tervisetehnoloogia iduettevõtted GeneCode ja BetterMedicine said Euroopa Innovatsiooninõukogu ettevõtluskiirendist EIC Accelerator kokku €18,4 miljoni suuruse toetuse.

1,7 miljoni suuruse granditoetuse ja sellele pärast eel-kliinilist uuringut lisanduva 14,3 miljoni suuruse omakapitaliinvesteeringu kaasanud iduettevõtte GeneCode on välja töötanud ravimi selliste krooniliste ja progresseeruvate neurodegeratiivsete haiguste raviks nagu näiteks Parkinsoni tõbi ja lihaste kärbumine ehk ALS. Kokku nii suurt finantseeringut ei ole varem ükski Eesti ettevõte EIC Acceleratorist saanud.

Genecode’i juhi Paavo Pilve sõnul on toetus neile äärmiselt oluline ning aitab koheselt teadus- ja arendustegevustega jätkata. Samuti on tulevikus võimalus kõrgema väärtuse pealt kapitali kaasata. „Meie eesmärk on järgmistel aastatel viia läbi eel-kliinilised uuringud ehk taotleme luba inimkatsete läbiviimiseks, millele järgneb loogilise sammuna litsentsileping globaalse ravimifirmaga,“ sõnas Pilv.

Tema sõnul aitas EIC taotlusvooru läbimisel eelnev EASi rakendusuuringute programmi edukas läbimine, mis oli abiks nii taotluse koostamisel kui ka laiemalt arendusprotsessis.

551 taotlusest 51 said rahastuse


GeneCode´i ravim aitab kahjustatud dopamiini neuroneid taastada ja suurendab ajukoes sisalduvat dopamiinitaset. Kui ravim osutub kliiniliste uuringute tulemusel ohutuks ja tõhusaks näeb EIC selles turgu muutvat ravimeetodit. 

EIC Acceleratorist 2,5 miljoni suuruse granditoetuse saanud Eesti ettevõte BetterMedicine automatiseerib vähktõvega seotud CT-skanneeringute analüüse. Tehisintellektil töötav lahendus suudab erinevalt teistest kasutusel olevatest meetoditest tuvastada vähi metastaatilist levikut erinevates elundites üle terve keha ning hinnata haiguse progresseerumist ja ravivastust.

Arvestades, et metastaatiline vähk põhjustab 90% kõikidest vähisurmadest, on Better Medicine diagnostikaturgu muutev, sest vähendab oluliselt metastaaside diagnoosimisele kuluvat aega. Ka Better Medicine on varem saanud nõustamist ja toetust rakendusuuringute programmist.

“Esimene samm teadmusmahuka arendustöö tegemisel on pöörduda meie rakendusuuringute programmi eelnõustamisse”

Rakendusuuringute programmi arendusjuht Kaupo Reede

Alates sellest aastast on rakendusuuringute programm (RUP) sertifitseeritud kui ettevõtluskiirendi pistikprogramm, mis tähendab, et RUPi toetuse saanud ettevõtetel on pärast riiklikul tasandil esitatavat lühikest vahearuandlust võimalik liikuda otse EIC Accelerator täistaotluse esitamise vooru. 

„Ehk siis esimene samm teadmusmahuka arendustöö tegemisel on pöörduda meie rakendusuuringute programmi eelnõustamisse – sealt oskame juba sobivate kontaktide ja rahastuseni edasi suunata,“ kinnitas rakendusuuringute programmi arendusjuht Kaupo Reede.

EIC Accelerator on osa Euroopa Liidu raamprogrammist Euroopa Horisont 2021-2027 ning pakub riskialtimat kapitali idu- ja kasvufaasis olevatele süvatehnoloogia ettevõtetele. Tervis ja farmaatsia, kuhu kuuluvad ka mõlemad viimasest voorust toetust saanud Eesti kapitalil põhinevad ettevõtted, on Euroopa Innovatsiooninõukogu suurim projektiportfell, mille maht on €308 miljonit.

Rohkem infot toetust saanud ettevõtete kohta leiad Euroopa Innovatsiooninõukogu kodulehelt.
 

Jaga postitust

Tagasi üles