Vaata peasisu

Eesti võimalused Inglismaa turul

EASi ja KredExi ühendasutus
7. aprill 2015
5 min

Eesti võimalused Inglismaa turul, EASi ekspordinõunik Heiki Pant, Äripäev 7. aprill 2015

Arvestades Eesti kõrget kompetentsi puitmajade tootmises, loob kinnisvarahindade kõrge hüpe Suurbritannias võimaluse äripartnerluseks, leiab EASi Suurbritannia ekspordinõunik Heiki Pant.

Viimasel paaril aastal on Suurbritannia majanduskasv olnud kiire ning tänavu saab Briti majanduskasv olema maailma seitsme juhtiva tööstusriigi hulgas kiireim.

Kinnisvarahinnad on Ühendkuningriikide eri regioonides teinud suure hüppe, märkimisväärselt on need tõusnud Inglismaa kaguosas. Londoni piirkonnas on teravaim poliitiline teema elamuaseme kriis – aastaid on eramuid juurde ehitatud vähem, kui selleks on olnud nõudlust. See on loonud olukorra, kus kinnisvaraomanikud saavad küsida kosmiliselt kõrgeid rendihindu. Praeguseks on selge, et Londonis üles kasvanud noored ei saa oma kodulinnas kunagi kinnisvaraomanikuks, tekkimas on nn rentnike põlvkond.

Lõuna- ja Kagu-Inglismaal, sealhulgas Londoni ümbruses on dominantseks elamute ehitusmaterjaliks kivi. Puitkarkass- ja korrusmaju leiab siin väga vähe ajaloolistel põhjustel. Londoni suur tulekahju 1666. aastal viis puitkorrusmajade ehituskeeluni tiheasustusaladel ja see keeld tühistati alles 1980. aastal. Ühendkuningriikides moodustab puitmajade osakaal kaks kolmandikku kõigist uutest valmivatest hoonetest.

Mitmed Eesti tootjad müüvad juba praegu oma tooteid Suurbritanniasse. Tooteid on ehitusmaterjalidest ning käsitööpalkidest aia- ja moodulmajadeni, grillkodadest tünnisaunadeni. Lisaks on mitmed akende ja uste tootjad Briti turul tegutsenud juba aastaid ja saavutanud siin oma turuosa.

Teenuste roll majanduses

Ühendkuningriigid olid 2013. aastal maailma suuruselt neljandad eksportöörid kui ka importöörid, riiki tulnud investeeringute mõistes maailmas lausa teisel kohal. Siiski ei ole kaupade ja toodete eksport osutunud Briti majanduskasvu loodetud veduriks, küll on aga domineeriv roll teenustel, mis moodustavad ligi 80% Suurbritannia majandusest. Finantsteenused hõlmavad 10% kogu sisemajanduse kogutoodangust, sealhulgas veerandi Londoni majandusest moodustavad seal töötavad finantsteenuste 700 000 spetsialisti. Ka eestlaste loodud Transferwise Sir Richard Bransonilt saadud investeeringuga on sealse finantsteenuseid osutava sektori üheks killuks.

Lisaks on oluline osa teadus- ja haridusteenustel. Maailma kümne parima ülikooli sisse reastatud õppeasutused (Cambridge, Oxford, Imperial College London) toovad kohale õppureid maailma erinevatest paikadest. Samuti on omaette tööstusharuks erinevad konverentsid, täienduskoolitused, sertifitseerimis- ja tasemeõpped. Kindlasti leiavad nimetatud valdkonnas võimalusi ka Eesti ettevõtted koostöös kohalike partneritega.

Kuidas pääseda oma tootega Briti kaubanduskettidesse?

Suurbritannia turust huvitatud ettevõtetel tasub silmas pidada, et asjad võtavad Eestiga võrreldes oluliselt kauem aega. Väga oluline on põhjalik kodutöö ja enda kurssi viimine sealse vastava sektoriga ning alles seejärel saab testida, kas toode on Briti turule sobilik.

Erinevad sertifikaadid on olulised, sõltuvalt valdkonnast sageli ka vältimatult vajalikud. Sageli on sertifikaatide nõudjaks Briti kindlustajad, näiteks oma toote kaubalettidele saamiseks on vaja vastutuskindlustust. Vahel aktsepteeritakse vaid Suurbritannia sertifikaate, üks levinumaid komistuskivisid on sageli Briti tuleohutussertifikaat.

Skeptilisus ja hirm kõige ees, mis tuleb mandrilt või üle mere, on üsna tavaline. Seega tasub kaaluda oma ettevõtte registreerimist Suurbritanniasse nagu ka kodulehele Briti domeeni registreerimist. Peamine domeeni lõpp on .co.uk, samuti on usaldusväärne .com. Sealjuures ei ole laialt kasutusel .eu ja üldiselt EU lühendil ei ole siin kõige parem maine.

Suurte kettide ostujuhtideni jõudmine on siin turul väga keeruline. Oluline on omada võrgustikku, et saaks tekkida otsesuhtlus otsustaja või ostuinimesega. Reeglina on sellise profiiliga inimesed n-ö müüri taga, kaitstud sekretäride ja juhiabidega ning ainuüksi telefoni teel nendeni jõudmine on juba suur kadalipp. Ainuüksi mobiilinumbri saamine on suur töövõit. Suuresti on see seotud asjaoluga, et Briti turg on rikas ja üle maailma erinevate tootjate tung siia on meeletu.

Kuidas saavad EAS ja saatkond ettevõtet aidata?

Esmase turuinfo ja kontaktidega saavad aidata nii saatkonna majandusdiplomaat kui EASi ekspordinõunik. Viimane osutab lisaks ka ekspordipartneri otsingu teenust, mis aitab alustada dialoogi Suurbritannia ettevõtetega, kes on avatud uutele tarnijatele või on huvitatud koostööst.

Ettevõtja saab üldise ülevaate kohalikust majanduskeskkonnast, ärikultuurist ja tavadest. Võimalik on koostöös saatkonnaga uue toote esitlus, temaatiline seminar ärivisiidile tulevatele ettevõtetele, vastuvõtt messidelegatsioonile ja palju muud sellist. Kasulik on teada, et Eestil on Suurbritannia eri piirkondades kuus aukonsulit, kes võivad oma kontaktide ja kogemustega samuti abistada.

Jaga postitust

Tagasi üles