Ehitame tuleviku heaks – miks peab renoveerimisest ja energiatõhususest rääkima just praegu?

Kas hooned, kus su ettevõte tegutseb, töötavad sinu kasuks või kahjuks? Kas kulutad igakuiselt rohkem energiale, kui võiksid? Kas su toodetud lahendused võiksid olla osa rohepöördest mitte ainult Eestis, vaid kogu Euroopas?
22-23. aprillil toimuva konverentsi Roheline Laine teine päev, alapealkirjaga „Ehitame tuleviku heaks!“, keskendub just nendele küsimustele. Tegu pole pelgalt aruteluga säästlikust ehitamisest – see on üleskutse tegutseda, luua uusi lahendusi ning kasutada võimalusi, mida pakub hoonete energiatõhusus nii äriliselt kui ka ühiskondlikult.
Miks see teema on just praegu kriitiline?
Konverentsi üks korraldajaid, Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutuse (EIS) roheteenuste projektijuht Mariliis Martsepp selgitab: “Eesti hoonete energiatõhusus on nii keskkonna- kui ka majandusmõjuga probleem, mis puudutab suurt osa Eesti elanikest. Meie elamufond on vananenud ja nendes hoonetes elab 70% elanikkonnast. Hinnanguliselt tuleb meil järgnevate aastakümnete jooksul rekonstrueerida 141 000 hoonet. Kui me aga piisava tempo ja efektiivsusega ei renoveeri, siis oleme selleks ajaks olukorras, kus enamik meist elab ohtlikes ja tänapäevastele elamistingimustele mittevastavates hoonetes.”
Energiatõhususele tähelepanu pööramata jätmise kahjud on märkimisväärsed. “Lisaks kaotame võimaluse tõsta Eesti hoonete kvaliteeti, säästa energiakuludelt ja arendada valdkonda, kus innovatsioon võiks viia meie ettevõtted rahvusvahelisele turule,” nimetab ta.
Kellele on Roheline Laine mõeldud ning millest täpsemalt kuulda saab?
“See päev on mõeldud ettevõtjatele, kes panustavad hoonete rekonstrueerimisse, ehitamisse, tootmisüksuste energiatõhustamisse ning roheenergia ja ringmajanduse rakendamisse. Kuid samavõrd ka arhitektidele, projekteerijatele, omavalitsustele, teadlastele ja poliitikakujundajatele,” kutsub Martsepp osalema kõiki, kes mõtlevad, kuidas ehitada ning renoveerida targemalt ja kestlikumalt.
Konverents toob Eestisse Skandinaavia ja Kesk-Euroopa edulood, kus energiatõhusus ei ole pelgalt kohustus, vaid osa äri- ja kogukonnastrateegiast. Välisesinejad jagavad praktilisi kogemusi ja värskeid ideid, mida saab kohandada ka Eesti oludele. Arutluse all on näiteks:
– kuidas disainida hooneid energiatõhusaks algusest peale,
– milliseid tehnoloogiaid saab ehitamisel ja renoveerimisel koheselt kasutusele võtta,
– kuidas kasvatada ettevõtte võimekust ja laiendada turgu läbi rohetehnoloogia.
Lisaks käsitletakse muutuste juhtimist ja tulevikuvisioone – kuidas murda läbi tavapärastest tõketest, nagu tööjõupuudus, kõrge toetussõltuvus või tehnoloogiline mahajäämus.
Innovatsioon, koostöö ja ärivõimalused
EISi energialahenduste valdkonnajuht Villem Vohu sõnul seisneb peamine väljakutse selles, kuidas renoveerimise tempot oluliselt tõsta. “Selleks on vaja lahendusi, mis vähendavad tööjõukulu – näiteks tehaseline rekonstrueerimine, nutikad energiasüsteemid ja ringmaterjalide kasutus,” räägib ta.
“2020 aastal TalTech´i koostatud hoonete rekonstrueerimise pikaajalises strateegias märgitakse, et hoonete tervikliku rekonstrueerimisega on võimalik saavutada lõppenergia tarbimise vähenemine ~7 TWh/a. Enamik Eesti kaugküttevõrkudest teenindab kliente 70…90 EUR/MWh soojusenergia hinna eest ehk renoveerimise ülesande rahaline sääst võib olla 500…600 miljoni EUR aastas. See peaks olema oluline motivaator vastava valdkonna innovatsiooniga tegelemiseks”, selgitab Vohu.
Tegu ei ole vaid hoonetega – tegu on tulevikuga
Hoonete energiatõhusus ei ole pelgalt tehniline küsimus. See on võimalus luua targemaid linnu, tõsta elukvaliteeti, säästa kulusid ja anda hoogu majandusele. Kui tahad olla osa muutusest ja leida oma ettevõttele uusi võimalusi, siis tule osale konverentsil Roheline Laine. Kuula parimaid näiteid mujalt Euroopast, loo kontakte ja saa inspiratsiooni tegutsemiseks. Registreeru juba täna siin.
Konverents Roheline Laine toimub juba neljandat korda ning selle eestvedajaks on EIS koostöös Miltton New Nordicsi, Rohetiigri ja Turundajate Liiduga.