Ekspordikonverents Smart North Summit tõi Tallinnasse rahvusvahelised tipptegijad roheenergeetika, kaitsetööstuse ning IKT valdkonnast

Sel nädalal toimus Tallinnas esimest korda rahvusvaheline ekspordikonverents Smart North Summit, mis viis omavahel kokku Eesti ettevõtjad ja roheenergeetika, kaitsetööstuse ning IKT valdkonna tunnustatud tipptegijad- ja otsustajad Euroopast ja USA-st, aga ka Lähis-Idast, Aafrikast ja Aasiast. Konverentsil arutati maailma kaubanduse suundumusi, kaitsetööstuse arenguid ja Eesti koostöövõimalusi võtmeturgudel nagu Suurbritannia, Poola ja Lõuna-Korea.
„Smart North Summit’i mõte oli tutvustada maailma mõjukatele ettevõtetele ja otsustajatele Eestit. Teisalt aga tuua meie ettevõtetele maailm füüsiselt koju kätte, sest Tallinnas said kokku Eesti majanduse jaoks kolme olulise sektori, roheenergeetika, kaitsetööstuse ning IKT, eksperdid ja otsustajad üle maailma,“ sõnas Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutuse (EIS) ekspordi osakonna juht Eva-Kristiina Ponomarjov.
Nii jagasid konverentsil oma kogemusi ning kohtusid Eesti ettevõtetega juhid ettevõtetest Marubeni Corporation (Jaapan), Sinai (USA), Jakson Green (India), Grid ESS Europe, LG Energy Solution (Lõuna-Korea), Thunderstrike Aviation Europe (Taani), Robert Bosch GmbH (Saksamaa), Plexal (UK), Coseke Limited (Keenia) jmt.

Bosch GmbH endine globaalse ostuvaldkonna asepresident Robert Huter (foto: Rauno Liivand)
„Kaubandussõda jääb kestma veel mõneks ajaks,“ sõnas Bosch GmbH endine globaalse ostuvaldkonna asepresident Robert Huter konverentsi avakõnes. „Ja ma ei mõtle siinkohal ainult Trumpi. Maailmajaod muutuvad iseseisvamaks ja isemajandavamaks. See sunnib iga ettevõtet taas oma hankeplaane ja põhimõtteid üle vaatama. Kui saad üleöö 25%-se tariifi, siis see muudab oluliselt su äri. See võib hävitada kõik selle, mida ettevõte algselt soovis saavutada,“ selgitas ta. Muutlikkus ja ennustamatus globaalsetes tarneahelates püsib. Geopoliitilised pinged ja tarneahelate keerukus ning pidevalt muutuvad tuurootused mõjutavad ettevõtete võimet kasvada ja eksporditurge vallutada.
Järgnenud arutelupaneelis jagati mõtteid teemal, millised oskused on maailmakaubanduses jätkuvalt asendamatud, mida ei lahenda tehisintellekti ja automatiseeritud süsteemidega. Vestlusring keskendus erinevate sihtturgude – USA, Aafrika, Aasia ja Lähis-Ida – konkreetsetele väljakutsetele ja potentsiaalile. Arutelus osalesid USA rohetehnoloogiaettevõtte Sinai Technologies partnerlussuhete juht Graeme Flaxman Byrd, India taastuvenergiaettevõtte Jakson Green asepresident Bhaskar Bose, Aafrika IT-ettevõtte Coseke Group-i juht Jeff Thuo ning Miltton Eventsi juht ja Araabia Ühendemiraatide–Eesti Ärinõukogu kaasesimees Lehari Kaustel.

Foto: Rauno Liivand
Päeva esimese poole lõpetas arutelu, milliseid võimalusi pakub UK turg kaitsetööstusettevõtetele. UK innovatsioonikeskuse ja tehnoloogiaettevõtete inkubaatori Plexal kaitsevaldkonna juht Hamza Huda ja EISi UK ekspordinõunik Andreas Heiki Pant analüüsisid Ühendkuningriigi rolli globaalse kaitsetööstuse keskuse ja trendiloojana. „Umbes 50–60 suuremat ettevõtet saavad lõviosa UK 5 miljardi suurusest kaitse-eelarvest. Eesti ettevõtetel on kõige lihtsam pääseda nende väärtusahelasse läbi kohapealse koostööpartneri – eriti sellise, kes on huvitatud uute tarnijate, näiteks väikeste ja keskmise suurusega ettevõtete kaasamisest,“ nentis Pant.
Pärastlõuna tõi konverentsil osalejateni eduka koostöö näite Eesti-Korea rohetehnoloogia ja energialahenduste vallas – fookuses oli Eesti suurima, Auveres asuva akusalvesti rajamine, mille ehitas Eesti energialahenduste ettevõte Diotech Grupp ning mille uue põlvkonna akutehnoloogia tarnis LG Energy Solution. Projekti esitles Kyuwon Heo, Euroopa võrguenergiasalvestussüsteemide (ESS) ärijuht ettevõttes LG Energy Solution. Järgnenud arutelus osalesid ka Eesti Energia juhatuse liige Kristjan Kuhi, Diotech Grupi juhatuse liige Mart Moora ning projekti Eestisse jõudmisele kaasa aidanud EISi Lõuna-Korea ekspordinõunik Soonhea Bae.

Foto: Rauno Liivand
Päeva lõpetas vestlusring, mille fookuses oli kaitsetööstuse roll innovatsiooni eestvedajana. Eesti tugevus on nutikus, mitte massiivne tootmine, sõnas Eesti Kaitse- ja Kosmosetööstuse Liidu tegevjuht Kalev Koidumäe. „Me ei hakka tootma tanke ega allveelaevu, aga saame olemasolevatele süsteemidele luua nutikamaid lahendusi,“ rääkis ta. Eesti kaitsetööstusettevõtted paistavadki täna Euroopas silma oma teadus- ja arendustööga.
„Meil on vaja ettevõtteid, kes suudavad kiiresti reageerida ja tootmise käivitada hetkel, kui seda vaja on,“ lisas Poola kaitsetööstusettevõtte Polski Holding Rozwoju S.A. juht Wojciech Dąbrowski. Tootmisvõimekus ja teenindus ning tugi on uue kaitsetööstuse nurgakiviks, kinnitas ta, mida suudavad pakkuda ka Eesti ettevõtted. Vestlusringis osales lisaks Koidumäele ja Dąbrowskile veel Taani kaitsetööstusettevõtte Thunderstrike Aviation Europe asepresident suurklientide valdkonnas Morten Hvalsøe-Dybdahl.

Foto: Rauno Liivand
Eva-Kristiina Ponomarjovi sõnul tõestas Smart North Summit, et Eesti ettevõtjatel on nii teadmised kui ka julgus tegutseda rahvusvaheliselt. „Turuvaliku, tehnoloogia ja partnerluse õigel kokkusattumisel võib ka väike riik mängida suurt rolli globaalses innovatsioonis,“ lisas ta.
Ekspordikonverentsile järgnenud päeval külastasid Eestisse tulnud rahvusvahelised ostjad Eesti ettevõtteid ja kohtusid ettevõtjatega.
Artikl peafotol EISi ekspordi osakonna juhataja Eva-Kristiina Ponomarjov. Foto: Rauno Liivand