Vaata peasisu

Ettevõtjad: teadus- ja arendustöötaja toetus annab meile julguse võtta suure potentsiaalse tuluga riske

Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutus
11. märts 2025
4 min
Teadlane

Veel nädala jooksul saavad Eesti ettevõtjad taotleda toetust proportsionaalselt juba tehtud teadus- ja arenduskuludelt. Toetuse suurus on 50 protsenti 2024. aasta teisel poolel teadus-arendustegevusega seotud töötajate eest makstud tulumaksust. Asjaajamine on bürokraatiavaba, toetuse arvestus käib Maksu- ja Tolliameti andmete põhjal ning kuna ei ole vaja eraldi projektiplaani ega täiendavat dokumentatsiooni, võtab taotlemine vähem kui pool tundi.

Kuna toetus põhineb juba tehtud kuludel, ei kaasne toetuse saamisega täiendavat aruandlust Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutusele. Toetuse eesmärk on soodustada ettevõtteid stabiilselt investeerima teadus- ja arendustegevusse, mis võimaldab ettevõtetel suurendada tootlikust ja luua kõrgema lisandväärtusega tooteid ja teenuseid. 

Varcus Solutions OÜ arendab virtuaalreaalsuse (VR) ja täiendatud reaalsuse (AR) lahendusi, mis aitavad laevajuhtidel paremini navigeerida. „Toetus võimaldab meil eraldada ressursse riskantsematele algatustele. Esialgu oleme ambitsioonikate arendajate meeskond, lisatöötajad toovad kaasa teadmised merendussektori nõuetest ja piirangutest, samuti aitavad mõista turgu ja klientide vajadusi,” ütles Varcus Solutionsi tegevjuht Oleg Tšurikov.

Tšurikov lisas, et kui ettevõte vähegi tegeleb tootearendusega või on seal koguni terve T&A osakond, tasub toetusvõimalusest kindlasti kinni haarata: „Uue toote turuletoomine on väga kallis ja keeruline, iga lisaeuro aitab ettevõtet ambitsioonikate eesmärkide saavutamisele lähemale.”

SRC Group AS arendab innovaatilisi lahendusi alternatiivsete kütuste, energiatõhususe ja laevade moderniseerimise valdkonnas. „Teadus- ja arendustoetus vähendab meie rahalist koormust ja võimaldab investeerida prototüüpimisse ning testimisse. Ilma selleta oleksid need protsessid meile ajaliselt ja rahaliselt oluliselt piiratumad,” rääkis SRC Groupi innovatsioonijuht Alex Vainokivi.

Toetus on aidanud ettevõttel tugevdada ka sidemeid teadusasutustega. „Saame prototüüpide testimisel ja valideerimisel teha teadusasutustega tihedat koostööd. See parandab nii meie toodete kvaliteeti kui tugevdab ka konkurentsivõimet rahvusvahelisel turul,” lisas Vainokivi.

CGI Eesti AS, Eesti suurim kosmoseettevõte keskendub keerukate tarkvaralahenduste loomisele ja nende omavahelisele integreerimisele. Ettevõttel on pikaajaline koostöö Euroopa Kosmoseagentuuri ja Eesti ülikoolidega. „Toetusega on riskid paremini maandatud. Täna ei saa üle ega ümber tehisintellektist, masinõppest ning neil baseeruvatest innovaatilistest lahendustest. Teadus- ja arendustöötaja toetus võimaldab uute lahendustega kaasneva õpikõvera muretumat rakendamist,” ütles CGI Eesti juht Andres Birnbaum.

Birnbaum tõi välja, et ettevõtte kasu teadus- ja arendustöötajatest ei piirdu kitsalt nende tööga: „Väärtustame õppimist ja teadmiste jagamist kõrgelt, teadus- ja arendustöötajad jagavad pidevalt oma kompetentsi ja kogemusi teiste töötajatega organisatsioonis.”

Ka CGI Eesti on teinud koostööd ülikoolide ja nende allasutustega. „Tugeva teadus- ja arendusmeeskonna olemasolu ettevõttes toetab partnerlust teadusasutustega ja loob soodsa pinnase regulaarseteks koostööprojektideks,” sõnas CGI Eesti juht.  Ta tõi välja ka meetme praktilise poole. „Kindlasti väärib märkimist, et taotluse esitamine on tõepoolest kiire ja lihtne, kulub vaid kümmekond minutit. See on hästi investeeritud aeg, mis võib olla aluseks Eesti digitaliseerimise eduloo järgmistele peatükkidele,” võttis Birnbaum kokku.

Toetust on võimalik taotleda Eestis registreeritud ettevõtetel, kellel on vähemalt üks teadus-arendusvaldkonna töötaja, kelle eest tasutakse Eestis ka tulumaksu. See võib olla teaduskraadi või kõrgharidusega insener või teadlane, kes elukutselisena tegeleb alus- ja rakendusuuringutega või teeb katse- ja arendustöid uute teadmiste, toodete, protsesside, meetodite ja süsteemide loomiseks. Aga samuti tehnik, kes on teadus- ja arendustööga seotud ning kellel on kutsetunnistus valdkonnas, milles ta töötab teadlase või inseneri juhtimisel.

Teadus- ja arendustöötajate klassifitseerimisel „teadlasteks“, „insenerideks“ ja „tehnikuteks“ ei lähtuta ametinimetusest, vaid tegevustest, millega isik asutuses tegeleb. Teadlane võib osaliselt täita ülesandeid, mis on seotud tehniku ülesannetega ning tehniku ametikohal töötav isik teadlase ülesandeid. Kui teadus- ja arendustöötaja täidab lisaks muid ülesandeid, lähtutakse toetuse arvutamisel vaid teadus- ja arendusega seotud ülesannete osakaalust.

Voor on avatud 18. märtsini kl 16. Taotlusvooru eelarve on 3 miljonit eurot ja toetust rahastatakse riigieelarvest.

Siit leiad kõik seni teadus- ja arendustöötaja toetust saanud ettevõtted
Rohkem infot toetuse kohta: https://eas.ee/toetused/teadus-ja-arendustootaja-toetus/

Jaga postitust

Tagasi üles