Ettevõtte asutamine võimalusterohkes USAs
USAs ettevõtet asutades peab arvestama, et tohutute võimalustega kaasnevad suured kulud ning protsess on aeganõudev. Lühikokkuvõtte teeb EASi ja KredExi ühendasutuse uus ekspordinõunik Silve Parviainen.
USA turu kohta võib üldiselt öelda, et see pole homogeenne, vaid pigem paljude turgude kombinatsioon, kus mõni osariik erineb teisest rohkem kui Põhjamaad omavahel. See ei väljendu mitte ainult õigusaktides, vaid ka nõuetes vajalikele sertifikaatidele, äritavade mitmekesisuses ja ettevõtte registreerimisnõuetes. USAd võib selles aspektis käsitleda ikkagi umbes 50 eri turuna või vähemasti mitme regioonina.
USA turg on väga suur ja võimalusi täis, ent sinna sisenedes tuleb arvestada, et selleks tuleb ennast hoolikalt ette valmistada. Olenevalt valdkonnast peaks kas ressursse olema mitmeks kuuks või piisav rahavoog turule sisenemise toetamiseks. Loomulikult tuleb ette kiireid edulugusid, kus juba mõne kuuga saadakse suured investeeringud või õnnestub ettevõte astronoomilise summa eest maha müüa, aga iga sellise loo kohta tuleb sadu ettevõtteid, kes ei kasva muinasjutulise kiirusega. USA on küll kindlasti ärisõbralik, aga on siiski tegureid, millega tuleb tegeleda. Kui Eestis on ettevõtte asutamine üsna lihtne, siis USA on selles asjaajamislikult kümneid aastaid tagapool. Sealne ühiskond on väga legalistlik, nii et turule sisenemisel on vaja kasutada kogenud juristi abi.
Esimesed sammud – nagu esmased kohtumised potentsiaalsete partneritega, võrgustiku loomine ja turu tundmaõppimine – saab teha siis, kui viibite riigis turistiviisaga. Ettevõtlusega tegelemiseks on aga vaja kas äri- või investorviisat vms. Ärge unustage konsulteerida immigratsioonijuristiga, et teada saada, milline on teie jaoks parim valik. Kui ettevõtja tegeleb toodete või tehnoloogiaga, tuleb arvestada, et Euroopa patendid ei pruugi katta USA turgu, nii et selleski valdkonnas võib eksperdi abi vaja minna. Juristide abi kasutamine pole küll odav, aga see on möödapääsmatu kulu USAs äri alustamisel. Kulusid suurendab ka see, et mitmel põhjusel on USAs soovitatav asutada kohalik äriüksus. Üldreeglina võite kokkuvõttes maksta palju rohkem, kui proovite odavalt hakkama saada. Nendes valdkondades saan teid aidata usaldusväärsete teenusepakkujate kontaktidega.
Ülioluline on ärivõrgustiku arendamine. Paljud kohtumised toimuvadki seetõttu, et keegi tunneb kedagi ja viib teid kokku. Siin saan ka mina abiks olla, sest mu roll ongi muu hulgas kontaktide leidmine ja inimeste omavahel tutvustamine. Suhtlusvõrgustikku saab muidugi kõige paremini luua ja arendada siis, kui ettevõtja tegutseb USAs kohapeal. Tean küll üksikuid inimesi, kes on suutnud püsti panna eduka ettevõtte USAS, elades ise eemal, aga see tähendab siis väga sagedasi lennureise. Reeglina peaks ettevõtte juht või võtmeisik ikkagi USAs kohapeal tegutsema.
Vaatamata sellele, et USA turule sisenemine on kulukas ja aeganõudev ning nõuab sihikindlust, tasub seda kindlasti kaaluda, sest seal on tohutult palju võimalusi. Kuigi riskiinvesteeringud on mõnevõrra aeglustunud, on Ameerika Ühendriikides praegu kolm tugevat valdkonda: kliimatehnoloogia, tehisintellekt ja digitervishoid.
Kui olete huvitatud Ameerika Ühendriikide turust, võtke lisateabe saamiseks julgelt ühendust Ameerikas asuva ekspordinõunikuga.