Fotod: Eesti ettevõtted osalevad San Diegos biotehnoloogia messil
EAS viis Eesti ettevõtted ühisstendiga maailma suurimale biotehnoloogia messile „BIO International Convention 2022“, mis toimub 13.-16. juunini Ameerika Ühendriikides San Diegos.
BIO International toob kokku valdkonna juhtivad ettevõtted, investorid, teaduskeskused, akadeemilised institutsioonid ja visionäärid. Messi külastab ka Eesti ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Andres Sutt, kes esineb ka BIO laval ja kohtub Eesti ühisstendi ettevõtetega.„Biotehnoloogia muutub iga aastaga üha olulisemaks valdkonnaks, COVID-pandeemia andis sektori arengule eriti suure tõuke. Ehkki maailmas pälvib suurimat tähelepanu meie IT-sektor, sünnib Eestis innovatsiooni paljudes valdkondades ja biotehnoloogia on üks neist. Eesti väga hea ettevõtluskeskkond ning tihe koostöö teadusringkonna ja ettevõtete vahel on andnud meie biotehnoloogia ettevõtetele tugeva konkurentsipositsiooni. Seda kinnitab ka Eesti messiboksi suur populaarsus,” rääkis minister Sutt.
“2020. aastal kasvas NASDAQi börsil noteeritud biotehnoloogia ettevõtete arv 269-ni, mis on enam kui kaks korda suurem kui 2011. aastal. Möödunud aastal investeerisid USA riskikapitaliettevõtted sektorisse rohkem kui 20 miljardit dollarit,” kirjeldas EASi USA ekspordinõunik James York.
Suurte USA partnerite poole pöördudes soovitab York Eesti ettevõtetel mõelda mitte ainult sellele, millised on ettevõtte põhikompetentsid, vaid ka seda, kui paindlik on ettevõte oma teenuste või toodete kohandamisel potentsiaalse suure kliendi jaoks. “Just Eesti ettevõtete paindlikkus koos kvaliteetsete teenuste ja toodetega ning sügavate tehniliste kompetentsidega loovad parimad võimalused potentsiaalsete partnerite ja klientide poole pöördumisel,” lisas York.
Icosagen Cell Factory on ka varasemalt BIO Internationalil osalenud ning nende äriarendusdirektor Meelis Kadaja sõnul on see olnud suhtevõrgustike loomisel fundamentaalse tähtsusega.„BIO-l osalemisel on Icosagenil kaks suuremat eesmärki. Esiteks tutvustada Icosageni teenuste portfelli USA klientidele, kes arendavad antikeha ravimeid. Teiseks alustada suhete loomist farmaatsiafirmadega, kes võiks olla huvitatud meie arendatavatest ravimikandidaatidest,“ sõnas Kadaja.
Ta lisas, et nad on laiendanud oma teenuste portfelli ja pakuvad esmakordselt USAs ka bioloogiliste ravimite tootmiseks vajalike rakuliinide arendamist. „Meie valdkond on väga konkurentsitihe ja liigutakse teenuste pakkumise perioodi lühendamise suunas. Samuti eelistatakse firmasid, kellel on mitmekesine teenuste valik, mis katab kogu ravimiarenduse väärtusahela ehk niinimetatud one-stop-shop,“ rääkis Kadaja laiematest trendidest.
Toidu- ja Fermentatsioonitehnoloogia Arenduskeskus (TFTAK) osaleb messil, et leida tugevaid partnereid, kellele pakkuda bioprotsesside optimeerimise teenuseid. Lisaks soovivad nad näha, mis on maailma trendid ja millistele teemadele teised sarnased ettevõtted tähelepanu pööravad.
„Me osalesime messil ka eelmisel aastal, kui see toimus koroona tõttu virtuaalselt ning saime juba siis palju vajalikke kontakte. Näiteks rääkisime piloottehastega, kellega on plaanis varsti koostööd arendada,” ütles TFTAKi bioprotsesside arenduse direktor Ranno Nahku ning lisas, et sel aastal on ootused veel kõrgemad.
“Oluline on ettevõtete esindajatega ka päriselt kohtuda ja teemasid arutada, tugevdada võrgustikku ja leida partnereid, kellega jagame sarnaseid vaateid,” selgitas Nahku.
Riiklikul ühisstendil osalevad IKO Science OÜ, AS Toidu- ja Fermentatsioonitehnoloogia Arenduskeskus, Solis BioDyne, Icosagen Cell Factory OÜ, Bioatlas OÜ ja TBD-Biodiscovery OÜ ja Connected Health klaster.
Messil osalemist kaasrahastatakse Euroopa Liidu Regionaalarengu Fondi vahenditest.
Fotod messist ja Eesti ühisstendist leiate aadressilt (fotograaf Emily Blasquez):https://flic.kr/s/aHBqjzUoo5