Vaata peasisu

Fotogalerii: Michelini restoranide auhinnagala 2024

Piret Malv
21. mai 2024
4 min

Fotogalerii: Michelini restoranide auhinnagala 2024

Täna õhtul kogunesid Arvo Pärdi Keskusse 2024. aasta Michelini giidi pääsenud restoranide peakokad, et võtta vastu Michelini perre kuulumist tähistavad plaadid. Restoranid tunnistasid üksmeelselt, et kahel Michelini-aastal on olnud suur mõju: on tõusnud töötajate huvi restoranimaailmas kaasa lüüa ja sellele pühenduda, gurmaanide külastused ei koondu ainult nädalavahetustele ning nii Eesti inimesed kui ka välisturistidest fännid käivad oma lemmikrestoranides sagedamini.

Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutus (EIS) sõlmis lepingu Micheliniga 2022. aasta veebruaris. See riiklik leping on igal aastal eelduseks Eesti Michelini tunnustusega restoranide väljakuulutamisele. 2022. aastal pääses Eestist Michelini giidi kokku 31 restorani, tänavu juba 35. Tärnirestorane on Eestil algusest peale olnud kaks: NOA Chef’s Hall on hoidnud üht tärni, restoran 180° hinnati nii mullu kui ka sel aastal kahe tärni vääriliseks.

„Michelini tunnustus on parim võimalus tuua noori inimesi meie erialale ja näidata, et see on suurepärane töö. Hea restoran toimib nagu hea armee, kus distsipliin käib käsikäes pidev õppimise ning uute ülesannetega. Samuti võin kindlalt öelda, et neid tärne poleks meil ilma NOA restoranita, see on aus võistlus koos sügava lugupidamisega üksteise töö vastu,“ ütles restorani 180° peakokk Matthias Diether.

NOA Chef’s Halliga kolmandat korda tärni saavutanud peakokk Tõnis Siigur rõõmustas, et Michelini tunnustusega on juurde tulnud eeskätt püsiklientide külastusi. „Kui varem käis meie püsiklient kord aastas, siis nüüd leiab ta tee meie juurde palju sagedamini ning see kehtib nii Eesti gurmaanide kui ka lähiriikide külastajate kohta.“

Esimest korda sai Michelini giidi ja pälvis jätkusuutliku toiduvalmistamise eest ka rohelise tärni restoran Kolm Sõsarat kaugelt Eesti-Läti piiri äärest Lüllemäelt. Tooraine kasvatatakse ise või varutakse lähikonnast. „Me keegi pole õppinud toidutegemist, aga Michelini tunnustus näitab, et isegi kui oled väga väikesest kohast, kaugelt Vana-Võromaalt Lüllemäelt, aga usud, mida teed, ja nende traditsioonide vaimus, mida oled maast madalast õppinud, siis see läheb maailmale korda,“ ütles üks Kolme Sõsara vedajatest, Triin Rätsep.

Lydia hotelli ja restorani Hõlm tegevjuhi Diana Timbergi sõnul tõusis külastatavus pärast Michelini giidi pääsemist märgatavalt. „Seda just nädalasisestel päevadel, esmaspäevast-teisipäevast sai uus reede,“ iseloomustas Timberg Michelini mõju.

„Pärast Michelini tunnustuse saamist on tunda kliendi ootuste muutust, see on pannud meile ülesande latti pidevalt kõrgel hoida nii pakutavas toidus kui ka teeninduses. Väga palju rõõmu ja perspektiivitunnet tekitab see, et töötajatel on hüppeliselt suurenenud ametiuhkus. Nad ei näe praegust töökohta millegi ajutisena, vaid soovivad oma tulevikku siduda külalislahkuse sektoriga, juurde õppida ja selles vallas karjääri teha. Fellin on tegutsenud üksteist aastat, kuid see on selgelt viimase kahe aasta muutus,“ tõi välja Viljandis tegutseva Fellini restorani omanik Merit Berzin.

Michelini tunnustus rõhutab eelkõige toiduvalmistamise isikupära, kvaliteetset toorainet ja head teenindust, mitte ainult vähestele kättesaadavat eksklusiivsust. Eestis on algusest peale esindatud kõik tunnustused, nii tärnirestoranide tippgurmee kui ka suurepärase hinna ja kvaliteedi suhte eest tunnustatud restoranitoit. Ka jätkusuutliku toiduvalmistamise tipptaset näitavaid rohetärne on igal aastal juurde tulnud. „Teeb rõõmu, et Eesti tervikuna on tõeliselt tugev toidumaa, meil on hulk Michelini poolt märgitud restorane ka väljaspool pealinna. See ei ole Euroopas sugugi tavaline. Näiteks suurepärase toidurenomeega Taanis on Michelini restoranid valdavalt koondunud ikkagi Kopenhaagenisse,“ tõi välja Michelini kolm aastat tagasi maale tuua aidanud EISi rahvusvaheliste teenuste juht Liina Maria Lepik.

Riikliku lepingu hoidjana EIS on analüüsinud Michelini tunnustuse majanduslikku mõju Eesti restoranidele. Kahe aasta jooksul on Michelini tunnustusega restoranid teinud Michelinile eelnenud ajaga võrreldes 8 miljonit eurot lisakäivet, millest on maha arvatud hinnatõusu mõju ning sektori ettevõtete keskmine kasv. Michelini tunnustusega restoranide tööhõive on võrreldes 2021. aastaga kasvanud 14%. EISi väliskülastajate piiriuuringu (2023) järgi on meie restoranid ja kohvikud peamiseks põhjuseks Eestisse reisida tervelt kolmandikule meie kõige olulisema turismituru Soome külastajatele. Samuti selgus uuringust, et kõik väliskülastajad, kes reisivad siia toiduelamuse pärast, kulutavad keskmisest rohkem nii restoranidele kui ka majutusele.

“Oleme ikka öelnud, et sageli ei oska meie külastajad Eestisse veel tulla toidu pärast, kuid toit on alati see, mida lahkudes kiidetakse. Iga aastaga, mis Michelin on Eestis, on järjest enam põhjust see lause ümber teha, tänu Michelinile oskavad meie külalised ka Eestisse tulla,” võttis Liina Maria Lepik kokku Michelini tähenduse Eestile.

Fotogalerii leiate siit, fotograaf Rauno Liivand

Eesti restoranid Michelini giidis 2024

Head kolmandat Michelini-aastat!

Jaga postitust

Tagasi üles