Vaata peasisu

Kagu-Aasia ekspordipäeval avalikustati Malaisia, Tai, Vietnami, Indoneesia, Filipiinide ja Singapuri turgudele sisenemist toetavad ekspordistrateegiad

Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutus
8. aprill 2025
3 min

Välisministeeriumis toimus 3. aprillil Kagu-Aasia ekspordipäev, mis tõi kokku ettevõtjad, rahvusvahelised eksperdid ja diplomaadid. Üritusel jagati kogemusi ja nõu ning avalikustati ekspordi strateegiad erinevatele Kagu-Aasia turgudele sisenemise toetamiseks.


Ürituse avas välisministeeriumi välismajanduse ja arengukoostööküsimuste asekantsler Mariin Ratnik, kes rõhutas Kagu-Aasia kui regiooni võimalusi. „Mul on hea meel näha, et nii paljud Eesti ettevõtted on valmis avastama uusi võimalusi maailma ühes dünaamilisemas ja kiirema majanduskasvuga piirkonnas. Kagu-Aasia on majanduslikult erakordselt elujõuline piirkond, kus elab üle 680 miljoni inimese ja asuvad maailma kiiremini kasvava majandusega riigid,“ rääkis Ratnik.

Asekantsleri sõnul iseloomustab piirkonda noor ja tehnoloogialembene rahvastik ning kasvav keskklass. „See piirkond on võtnud digipöörde omaks enneolematu kiirusega, luues nõudluse uusimate lahenduste järele finantstehnoloogia, küberjulgeoleku, e-valitsemise ja targa taristu valdkondades, kus Eestil on suur potentsiaal,“ loetles Ratnik.

Eesti suursaadik Singapuris Priit Turk ning majandusdiplomaat Kristel Alver julgustasid Eesti ettevõtteid saatkonnaga ühendust võtma. „Singapuri ärisektori inimesed tunnevad Eestit, meie ükssarvikuid ja meie e-riigi lahendusi küllaltki hästi. Ükskõik millises sektoris tegutsedes otsitakse maailmatasemel innovatsiooni ja tehnoloogiaid,“ ütles suursaadik.

Mitmel Aasia turul tegutseva lennukite hooldusettevõtte Magnetic MRO juht Risto Mäeots julgustas samuti Kagu-Aasia poole vaatama. „Ei pea ootama, et Euroopas suureks kasvad ja alles siis Aasia poole vaatad, meie sektori näitel võib olla hoopis lihtsam seal laieneda,“ kinnitas Mäeots.

Ta lisas, et kindlasti tuleb kohapeale minna ja olusid tunnetada. „Kõik riigid on seal meie vaates piisavalt suured, seega on oluline, et oleks tunnetus ja usk konkreetse turu võimalustesse,“ ütles Mäeots ning rõhutas ka kohaliku tiimi tähtsust.

Samuti on oluline partnerite valik ning mitte esimesele huvilisele eksklusiivõigust ära anda. „Mina soovitan võimalikke partnereid testida näiteks kõige väiksema riskiga toote või teenusega ja vaadata, mida nad suudavad,“ jagas oma kogemusi Magnetic MRO juht.

Ettevõtete vestlusringi juhtis Florian Marcus, kes on Cybernetica müügi- ja partnersuhete juht, ning oma kogemusi jagasid 5.0 Roboticsi tegevjuht Carlo Lustrissimi, NEXDi kliendiedu juht Barbara Kärtner ja Liviko ekspordi turundusspetsialist Gloria Hallaste.

Rahvusvahelise konsultatsioonibüroo Orissa International juht Sarath Menon rääkis põhjalikult erinevate turgude eripäradest ning tõi välja, et ainuüksi just toimunud Eesti ettevõtete vestlusring näitab, et võimalusi jagub väga erinevatele sektoritele. Ta rõhutas, et inimestevahelised suhted on kõige alus ning nende loomiseks peab olema valmis oma aega investeerima.

Päeva teises pooles toimusid ärisektorite põhised töötoad ning kohalikku kultuuri ja tavasid aitasid lahti mõtestada Vietnami suursaadik Eestis Pham Thi Thanh Binh, Tai ajutine asjur Eestis Kosin Phonmang, Malaisia ajutine asjur Eestis Mohamed Ariff Bin Mohamed Ali ja Orissa Internationali kaubandusjuht Niranjana K Doraraj.

Üritusel avalikustati ka Kagu-Aasia turgudele sisenemist toetavad ekspordistrateegiad, millega saab iga huviline tutvuda välisministeeriumi kodulehel.

ALLIKAS: Välisministeerium

Jaga postitust

Tagasi üles