Vaata peasisu

Kiviluks: digitaliseerimine või automatiseerimine pole eesmärk omaette

Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutus
30. november 2021
4 min

Eesti kapitalil põhinev Kiviluks on oma digiteekonna alguses. Edukaks digitaliseerimise kogemuseks otsustati liituda kolm kuud vältava digitaliseerimise meistriklassiga. Ettevõtte finantsjuht Kätlin Lainet räägib, mida programmis osalemine ettevõttele andnud on.

Killustiku tootmise ja karjääride haldamisega tegelev Kiviluks pakub tööd 30 inimesele ning nende aastane käive on suurusjärgus 3,5 miljonit eurot. Valmisolek digitaliseerimisega algust teha oli ettevõttes olemas juba paari aasta eest. Nii võetigi ette digidiagnostika, mille käigus said kõik põhiprobleemid kaardistatud ning võimalik digitaalne lahenduski paika.

Ettevõtte finantsjuhi Kätlin Laineti sõnul oldi digitaliseerimise ideest väga vaimustatud, kuid tagantjärele tarkusena tuleb tõdeda, et ei osatud rakendusepakkujalt tegelikult õigeid küsimusi küsida. Nii jäi digilahenduste kasutuselevõtt veel mõneks ajaks ootele.

Ent soov muutuste järele ei vaibunud. Nii jõuti digitaliseerimise meistriklassi. See on tööstus- ja tootmisettevõtetele suunatud 3-kuuline programm, mille käigus valmib ettevõtte digitaliseerimise tegevuskava, mis aitab optimeerida protsesse, tõsta konkurentsivõimet ja vähendada kulusid.

Digitaliseerimine säästab aega ja raha

„Digitaliseerimise meistriklassiga liitusimegi selleks, et oskaksime üldse õigeid küsimusi küsida. Oleme ka ise nüüd targemad ja teame, et alustuseks ei peagi kohe pea ees tormama raamatupidamisprogrammi vahetama või muud sellist, vaid kõigepealt tuleb väikesed asjad ära teha,“ räägib Kiviluksi finantsjuht ja üks digitaliseerimise eestvedajaid ettevõttes.

Kiviluks lööb kaasa digitaliseerimise meistriklassi teises lennus, mis jõuab finišisse detsembris. Ettevõte on seadnud eesmärgiks programmi jooksul saada paika plaan oma kaubaväljastusprotsessi digitaliseerimiseks.

„Praegune protsess näeb välja nii, et pärast toodangu valmimist liigub see edasi laadimisse, kust väljastatakse kaalukviitung, mis tuleb füüsiliselt viia inimesele, kes saatelehti väljastab – ka need liiguvad paberkandjal edasi. Sealt edasi tulevad karjääripäevikud ja väljaveoaruanded, mis uuesti ühel hetkel Excelisse ümber toksitakse ja mille alusel väljastatakse arve,“ selgitab praegust tööprotsessi Kätlin Lainet.

Selle info digitaalselt liikuma saamises näeb ettevõte enda jaoks väga suurt ajalist võitu. Ühtlasi on paberkandjal saatekirjade aastate jooksul kontoris märkimisväärselt ruumi enda alla matnud. „Tegelikult pole üldse vaja nii palju pabereid määrida,“ teab Kätlin.

Tänaseks on Kiviluks juba välja sõelunud enda vajadustele sobiva lahendusepakkuja ning loodab oma kaubaväljastamise digitaalseks saada juba järgmise aasta märtsiks.

Digitaliseerimine ei ole eesmärk omaette

Kätlin Lainet ütleb, et digitaliseerimise meistriklass on neile õpetanud, et digitaliseerimise puhul tuleb mõista, mis on konkreetses ajaetapis üldse mõistlik ja kasulik – kõikide protsesside digitaliseerimine või automatiseerimine ei ole eesmärk omaette.

„Kui ma alguses mõtlesin, miks põhiprotsesside kaardistamisest nii palju räägitakse, see pole ju digitaliseerimisega seotud, siis tänaseks olen jõudnud arusaamale, et see on väga oluline. Esmalt kaardistad oma põhiprotsessid ära ja selle pealt liigud edasi digitaliseerimise ning automatiseerimisega. Vastasel juhul võid teha palju topelttööd.“

Ta kiidab ka Aleksander Valli, kes on Kiviluksi mentor meistriklassis. Kätlini sõnul on tal mentorina meeskonnas tasakaalustav jõud. „Aleksander oskab õigel ajal õigeid asju öelda. Ta aitab meie kohati laiali valguvaid mõtteid tagasi rööpasse suunata, et ettevõtte liiguks ikka edasi seatud eesmärkide suunas,“ räägib Kiviluksi finantsjuht.

Kiviluksi pikaajalistest digitaliseerimisplaanidest rääkides, ütleb Kätlin Lainet, et järgmise etapina võetakse ette tööajaarvestus. „Oleme programmis arutanud, et paljud digiprojektid lähevad tegelikult vastu taevast – osadel andmetel kuskil lausa 85%. Tulevikku silmas pidades aitab digitaliseerimise meistriklassis õpitu meil teha paremaid, kohati ehk vähem valusamaid otsuseid,“ ütleb Lainet teema kokkuvõtteks.

Tahad optimeerida ettevõtte protsesse ja vähendada ressursside raiskamist? Kandideerimine EAS Digitaliseerimise meistriklassi on avatud kuni 07.02.2024 nii TÖÖSTUS- kui TEENUSETTEVÕTETELE. Lisainfo ja kandideerimine: www.eas.ee/digimeistriklass

Liitu Tark Tööstus Facebook grupiga

Kõik tööstusettevõtete juhid ning teised digitaliseerimise ja automatiseerimise vastu huvi tundvad inimesed on oodatud liituma Facebook grupiga Tark Tööstus. Mine loe, kuidas teised on alustanud.

Jaga postitust

Tagasi üles