Vaata peasisu

Euroopa Kosmoseagentuur otsib aparatuuri küberturvalisuse testimiseks kosmoses

Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutus
8. veebruar 2022
2 min

Euroopa Kosmoseagentuur (ESA) avab Eestile taas võimaluse osaleda kosmose küberkaitse alases arendustöös ESA tehnoloogiaprogrammi GSTP (General Support Technology Programme) raames.

Kosmosevaldkonna küberkaitse initsiatiivile sillutas teed Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi Eesti kosmosepoliitika ja -programm 2020-2027, koostöö pikemaajaline eesmärk on luua Eesti ettevõtetele võimalus valideerida oma tehnoloogiaid, tooteid ja teenuseid orbiidil ning arendada Eesti asutuste võimekust kosmosetaristu ja -teenuste kaitsmisel. Kübermissioonide programmi esimeses faasis keskenduti vaid tarkvaralistele lahendustele, teises faasis on võimalik aparatuuri ja tarkvara kombineerimine ning kaugemas tulevikus võiks valmida satelliit tehnoloogilise terviku katsetamiseks.

Esimese kosmose küberturvalisuse ideekorje tulemusena sõlmisid Euroopa Kosmoseagentuuriga lepingu SpaceIT, CybExer ja CGI Eesti, kes arendasid ühiselt satelliidi opereerimise simulaatori küberharjutusteks. Teise ja kolmanda ideekorje vooru võitnud ettevõtted on samuti Euroopa Kosmoseagentuuriga lepinguid sõlmimas.

Käesolev neljas ideekorje koosneb kahest sammust:

  • Esimeses sammus on oodatud info aparatuuri kohta (nt kaamerad, satelliitide alamsüsteemid jms), millega koos võiks küberturvalisuse tehnoloogiaid või rakendusi testida. Seejärel otsib ESA välja võimalikud missioonid, mille pardal aparatuur orbiidile lennutada.
  • Hilisemas teises sammus ootame taotlusi aparatuuri ja küberturvalisuse rakenduse valideerimiseks kosmoses. Rakendused võivad olla seotud näiteks küberharjutustega, andmete terviklikkuse tagamisega, süsteemide turvalisuse jälgimisega, krüpteeritud sidega, küberolukorrateadlikkusega, hackathonide missioonidega jne.

Eesti kosmosebüroo ootab hiljemalt 1. märtsiks 2022 esimese sammuga seotud infot aparatuuri kohta, mida saaks potentsiaalselt kasutada osana küberturvalisuse tehnoloogia demonstratsioonist. Tegevustel peavad olema jätkutegevused, mis viiksid toote või teenuse turuleviimiseni ning teretulnud on tegevuse kaasfinantseerimine ja partnerite kaasamine nii Eestist kui välismaalt. Samuti on lubatud olemasoleva või arendatava aparatuuri kasutamine, kuid eelarve koostamisel tuleb vältida tegevuste topeltfinantseerimist. Ideekorjesse ei sobi teostatavusuuringud.

11. veebruaril tutvustas Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi kosmosevaldkonna juht Paul Liias virtuaalsel infoüritusel ideekorjet. Ürituse salvestuse leiate SIIT.

Tutvu ideekorjega lähemalt:

Jaga postitust

Tagasi üles