Märgiline samm: Eesti tervisetehnoloogiat testiti kaaluta olekus
Euroopa Kosmoseagentuuri (ESA) korraldatud värsketel paraboollendudel osales Eesti ettevõte Right Step, mille arendatud tervisetehnoloogiat testiti kaaluta olekus.
Right Step on ESA Eesti äriinkubaatori ettevõte, mis tegeleb luude tervisega. Euroopa Kosmoseagentuur lennutas ettevõtte töötajad novembris kolmel korral kaaluta olekusse eksperimendi raames, millega hinnati harjutuste mõju luukoormusele mikrogravitatsiooni tingimustes.
Luuhõrenemise või liigesekulumusega puutub maailmas kokku iga neljas inimene, mistõttu vajavad tervisetöötajad üha paremaid vahendeid, et haigusi ennetada, jälgida ja ravida. Kosmoses kaotavad parimas füüsilises vormis astronaudid igakuiselt lausa 2% luutihedust. Seetõttu sooviski Right Step erinevates gravitatsioonitingimustes hinnata luukadu ja tuvastada võimalusi vastumeetmeteks, et aidata nii astronaute kui kõige tavalisemaid inimesi.
„Usume, et luukadu ennetamise õppimine kosmoses süvendab meie arusaamu luude füsioloogiast ja sellest, kuidas erinevad harjutused, toitumine ja ravimid võivad mõjutada luu koostist ilma patsiente ohustamata,“ sõnas Right Stepi looja Mike Crooks.
Ta lisas: „Astronautide luuhõrenemise vältimiseks kasutatavaid meetmeid saab kohandada ning kasutada Maal olevate patsientide jaoks, vähendades luukadu või selle koguni ümber pöörates.“
Right Step on Lääne-Londoni ülikooli professori Jin Luo uuringutele tuginedes loonud algoritmi, mis kvantifitseerib kiirendusmõõturite abil skeletisüsteemi kogetava koormuse. See on omakorda ettevõtte loodud luude tervist uurivate teadlaste platvormi Nexuse tuumaks.
Nexuse eesmärk on muuta luustiku koormuse jäädvustamine lihtsaks ja taskukohaseks, kõrvaldades tehnoloogilised väljakutsed ning tagades uuringutes järjepidevad ja võrreldavad andmed. Paraboollend oli esimene samm kosmoseuuringuteni jõudmiseks, kogudes kaaluta olekus andmeid kõndimise, jooksmise ja hüppamise ajal.
Right Step kavandas ja ehitas koos teise Eesti kosmosetehnoloogia ettevõtte Golbriak Space OÜ-ga kaaluta oleku tarvis spetsiaalse jooksulindi. Koostöös TalTechi keskkonnaseire tehnoloogiate keskuse dotsendi Jeffrey Tuhtani meeskonna ja luustiku füsioloogia juhtiva eksperdi doktor Laurence Vicoga Prantsusmaalt St. Etienne’i ülikoolist töötati välja uudne suure andmeedastuskiirusega andur, mis jälgib skeletisüsteemi vibratsioone tasemel, mida turul olemasolevad andurid ei suuda. Osteosense’i nime kandva tootega saab vajalikud mõõtmised teha vähem kui kolme minutiga.
Euroopa Kosmoseagentuuri Eesti äriinkubaatori juht Sven Lilla tõdes, et Right Step võib tulevikus paljude inimeste tervist parandada. „Äge on näha, et uudsed tervise- ja kosmosetehnoloogiad koos reaalsete lahendustega nihutavad tulevaste pikaajaliste kosmosemissioonide piire, toetades astronautide tervist. Kosmoses saadud teadmisi saab hõlpsalt üle kanda maapealsetele terviseprobleemidele,“ ütles Lilla.
Right Stepi loojad Mike Crooks ja Marcus Carter startisid novembris Prantsusmaalt ESA toel kolmele paraboollennule, mille vältel tehti igal korral 31 parabooli, igaüks kestusega umbes 22 sekundit. Niisiis oldi kokku kaaluta olekus üle poole tunni. Viimasel lennul testis Osteosense’i endine paraolümpia sprinter, kirurg ja ESA ajaloo esimene para-astronaut John McFall.
Eelmine Eesti ettevõte, mis paraboollennul käis, oli 2012. aastal Myoton. Nende lihase biomehaanilisi omadusi mõõtev seade jõudis lõpuks rahvusvahelisse kosmosejaama.
Eesti on Euroopa Kosmoseagentuuri liige alates 2015. aastast. Eestit esindab ESAs kosmosebüroo, mis kuulub Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutuse (EIS) koosseisu.