Vaata peasisu

Norra sihtturu seminaril osales sadakond Eesti ettevõtjat

Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutus
28. märts 2025
3 min

Neljapäeval, 27. märtsil toimus välisministeeriumis Norra sihtturu seminar, mille fookuses oli kogemuste ja nõu jagamine Norra turule laienemiseks. Ekspordile pühendatud päeva alustasid Eesti suursaadik Norras Piia Mathisen ja Norra suursaadik Eestis Marius Dirdal, kes nõustusid, et riikide vaheline koostöö on väga hea ning väga palju sarnaseid teemasid leiab ka ühiskondlikus debatis.


„Ka meie jaoks on Venemaa naaberriik ning Ukraina toetamine on ühiskondlikult ülioluline. Samuti on tähtis Euroopa ja sealhulgas Eestiga igakülgsete suhete arendamine – olgu see poliitika, majanduskoostöö või midagi muud,“ sõnas Dirdal.


Majandusteemadest tõi ta välja sellised märksõnad nagu konkurentsivõime, innovatsioon ja rohepööre. „Rohepööre ei ole kindlasti surnud, vaid Norras endiselt ülioluline ning enamus innovatsioonist ja arendustööst toimub just selles suunas. Üks viis, kuidas Eesti ettevõtted saavad Norra omadega koostööd teha, on meie Norway Grants toetusskeem,“ tõi Dirdal välja võimaluse partneri leidmiseks.


Eesti suursaadik Norras Piia Mathisen kinnitas, et äridiplomaatia ja ettevõtete toetamine on saatkonna fookuses, ning kutsus üles kõiki ettevõtteid nii oma väljakutsetest kui ka õnnestumistest märku andma.
Rud Pederseni partner ja Norra turu ekspert Pål Arne Davidsen tegi ülevaate Norra majanduslikust maastikust ning andis nõu, kuidas osaleda avaliku sektori hankemenetlustes. „Kõikvõimalikud digitaalsed lahendused on see, mille poolest Eesti Norras tuntud on. Oma isikliku kogemuse põhjal julgen öelda, et te olete Norrast ees ja meil on teie lahendusi vaja,“ julgustas Davidsen. Lisaks tõstis ta esile ärivõimalusi kaitse-, energia-, merendus- ja transpordisektoris ning eraldi tõi ta välja saunasektori.


Ettevõtete vestlusringis osalesid Helmese, Bikeepi ja Bolti esindajad ning seda juhtis Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutuse (EIS) lähiturgude regiooni juht Tiina Tuisk.


Bikeepi juht Kristjan Lind ütles, et nende jaoks oli kõige olulisem kohaliku partneri leidmine. „Norras peavad asjad olema nii nagu nad Norras peavad olema. Selleks tasub varuda kannatlikkust, kiiresti seal midagi ei saavuta, aga samas kui midagi lubatakse, siis tavaliselt nii ka läheb,“ rääks Lind.


Tema sõnul on oluline leida tasakaal rääkimise ja kuulamise vahel. „Pead rääkima, kuidas sinu äri töötab, aga ka kuulama ja usaldama oma partnerit, et kuidas Norras asjad käivad,“ sõnas Lind.


Helmese partner ja juhatuse liige Deniss Ojastu nõustus, et kannatlikkust on Norras vaja. „Meie sektoris on konkurents ülitihe ning keegi meid seal turul otseselt ei oodanud. Nüüd on meil seal lepingud ja plaanime oma tegevust laiendada, kuid see on aastatepikkuse püsiva töö vili,“ rääkis Ojastu.


Ta lisas, et avalikule sektorile on Helmese kogemuse põhjal lihtsam oma teenuseid pakkuda koostöös kohalike partneritega, aga erasektoriga saab ka otse jutule. „Kindlasti pead näitama, et oled palju füüsiliselt kohapeal ja saad kohalikust kultuurist aru ning palju on abiks ka norra keele oskamine,“ ütles Ojastu omast kogemusest.


Bolti avaliku poliitika direktori David Mothanderi sõnul on norralased avatud ja vaba suhtumisega. „Meie kogemuse järgi on oluline oma Norra partneritele, ametnikele või poliitikutele näidata oma edulugusid ja visiooni,“ sõnas Mothander ning soovitas suhete loomisel kasutada ka saatkondade tuge.


Päeva lõpetasid EISi Norra ekspordinõunik Ryte Venckuviene ja investorkonsultant Merike Kaesveld, kes rääkisid, kuidas EIS ettevõtteid toetab ning investoreid aitab kaasata. Kaesvaldi sõnul on kõige paremad võimalused Norrast kapitali kaasamiseks taastuvenergia ja puhta tehnoloogia valdkondades.


Sihtturu seminari korraldasid Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutus, Eesti suursaatkond Oslos ja Eesti välisministeerium.


Ürituse fotod (Aron Urb)

ALLIKAS: Välisministeerium

Jaga postitust

Tagasi üles