Oskus oma ettevõtet ja projekti sisu tutvustada on aina suurema tähtsusega ka Euroopa suurtoetuse EIC Accelerator taotlemisel

Mais toimus Tallinnas rahvusvaheline ettevõtlusfestival Latitude59, mis tõi kokku üle 3500 innovatiivse ettevõtte, investori ja muu tehnoloogia ökosüsteemi osapoole üle maailma.
Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutus (EIS) oli üritusel esindatud mitmes rollis: nii välisinvesteeringute, e-residentsuse, ekspordi kui ka rahvusvahelise rahastuse poole pealt. Viimase osas oli fookuses Euroopa Innovatsiooninõukogu toetusmeede EIC Accelerator ehk ettevõtluskiirendi.
EIC Accelerator on toetuste olümpia. Tee sinnani ei ole kerge – vajab korralikku sisu, hoolikat ettevalmistust ning ka väliste ekspertide abi. Aga kui medal on võidetud, siis on auhind suur- kuni 2,5 miljonit toetusraha, lisaks võimalus saada kuni 15 miljoni euro suurune omakapitaliinvesteering, ligipääs erinevatele Euroopa innovatsiooninõukogu teenustele ja nähtavus investorite maailmas.
Kuna EIC Accelerator toetab läbimurdelise innovatsiooni arendamist, on Latitude59 just õige koht, kus ettevõtete jaoks kohal olla. Olime sel aastal kohal kahel viisil: nii stendiga demoalal kui ka seminariga.
Keskkond oli tõesti elav ja stendil nõustavad kolleegid, Anna-Liisa Laarits ja Eve Päärendson, ei saanud hetkekski hinge tõmmata. Huvi innovatsioonitoetuste vastu on suur ja rõõm on tõdeda, et tehakse palju vajalikke ja teadmusmahukaid arendustegevusi. Selleks, et ettevõtetel oleks võimalus jõuda EIC Accelerator toetusteni, on aga vaja enamat.
EIC Accelerator konkurss on äärmiselt tihe. Konkurentsis on läbimurdelist innovatsiooni tegevad ettevõtted üle kogu Euroopa ja protsess rahastuseni jõudmiseks on ajamahukas ning nõuab oskusi ja teadmisi. Ettevõte peab innovatsiooninõukogu hindajate ette astuma kahel korral: esimeses etapis toimub etteastumine videopitchi teel ja kui ülejäänud protsess läheb edukalt, siis viimases etapis, milleks on intervjuuvoor.
Enda ettevõtte esitlemine ja arenduse olemuse selgitamine on äärmiselt oluline taotlusprotsessis. Seetõttu korraldasime Latitude59 raames ettevõtetele seminari, kus tutvustasime intervjuuvooru ülesehitust ja ootusi ning mängisime läbi kahe ettevõtte, Mifundo OÜ ja Vectiopep OÜ, intervjuuvooru esitlused.

Abiks kutsusime kohale rahvusvahelise eksperdi Angela Stathi, kellel on EIC Acceleratori osas ettevõtete toetamise kogemus ning kes on muuhulgas aidanud ühe meie ettevõtte, RAIKU Packaging OÜ, innovatsiooninõukogu toetuseni.
Mõned kasulikud näpunäited Angela Stathi esitlusest:
- Kaardista oma plussid ja miinused vastavalt intervjuudel arutatavatele kriteeriumitele.
- Kasuta välist eksperti intervjuuks valmistumisel, kes annab konstruktiivset tagasisidet ja on valmis sinu esitlust täiuslikkuseni lihvima.
- Harjuta, harjuta, harjuta.
Soovime edu neljale Eesti ettevõttele, kellel on võimalus juba juunis õpitu praktikasse panna, pitchides oma läbimurdelist innovatsiooniprojekti Euroopa innovatsiooninõukogu intervjuuvoorus.
Kui on soovi rohkem teada saada EIC Accelerator toetusvõimaluste kohta, siis pöördu julgelt Anna-Liisa Laarits ([email protected]) poole.
Seminari toimumist kaasrahastas Euroopa Liit.