Vaata peasisu

Peipsi põhjarannikule kerkib loodusspaahotell

Piret Malv
17. juuli 2024
3 min

Peipsi järve põhjakaldale investeeritakse ligemale 36 miljonit eurot, et rajada esimene omalaadne loodusspaahotell. Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutus (EIS) toetab turismi mitmekesistavat projekti õiglase ülemineku fondi vahenditest 13 miljoni euroga, millele lisaks  investeerib osaühing Loodusspaahotell ligemale 23 miljonit eurot. Sellise suurusega projekt on esimene turismi suurinvesteering Ida-Viru õiglase ülemineku fondi vahenditest, samuti viimaste aastate suurim turismiinvesteering väljaspool Tallinna ning kõige mahukam arendus Peipsi järve piirkonnas.

“Loodusspaahotell aitab oma kaasaegse ärikontseptsiooniga arendada kogu regiooni ning tõsta piirkonna populaarsust nii sise- kui välisturistide seas. Lisandunud külastajad toovad tulu ka regiooni teistele ettevõtjatele ning loovad eelduse uute töökohtade tekkeks. Samuti on uus spaa kindlasti atraktiivne kohalike inimeste heaolu tõstjana,“ ütles EISi juhatuse liige Sigrid Harjo.

Projekti raames rajatakse Ida-Virumaale Alutaguse valda Uuskülla unikaalne loodusspaahotell, mis eristub oma asukohaga Peipsi järve kaldal, ümbritsevat loodust väärtustava planeeringu ja uudsete teenuslahendustega. Loodusspaahotell on kavandatud viisil, et see vastaks LEED-keskkonnasertifikaadi kuldtaseme kvaliteedinõuetele, mis annab rajatavale loodusspaahotellile kõrge rahvusvahelise keskkonnaalase tunnustuse.

“Kavandatav loodusspaahotell ei ole pelgalt funktsiooni ja vormi väljendus, vaid külastajate füüsilist ja vaimset heaolu tõstev elamuskogemus. Hotelli on planeeritud 97 numbrituba koos restorani, kahe lounge’i, multifunktsionaalse seminariruumi, spaakompleksi basseinide ala ning kahe spaasviidiga, hoolitsusala ning palju muu huvitava ja ka harivaga. Igale toale ja toimealale on loodud omaette identiteet nii arhitektuurilt, kujunduselt kui ka ümbritsevalt vaatelt, mis on täiesti uudne praktika spaahotelli kavandamisel. See tõstab esile ruumi mõju ja teenuse sisu, mitte pelgalt ruumi ja teenuse olemasolu,” ütles Loodusspaahotell OÜ juhatuse liige ja kontseptsiooni juht Jako Kapp.

Loodusspaahotelli arhitektiks on KUU arhitektid, sisekujundajaks ArtAku Sisearhitektuuribüroo, maastikuarhitektiks KINO Maastikuarhitektid ja peaprojekteerijaks Projekt O2.

EISi turismijuhi Anneli Lepa sõnul vajab Ida-Virumaa asendust Vene turistile ning uus spaa loob selleks head eeldused. “Uued eristuvad pakkumised muudavad piirkonda atraktiivsemaks meie teiste lähiturgude, Soome ja Läti külastajate silmis, kellest praegu sõltub peamiselt turismiettevõtjate teenitav eksporditulu,” sõnas Lepp. Lepa sõnul plaanitav projekt teiste Ida-Viru spaahotellidega otseselt ei konkureeri, sest on unikaalse asukoha ning oma selge nišiga, pakkudes majutust ja teenuseid teadlikule ning kvaliteeti otsivale kliendile.

EISi turismiuuringute andmetel tarbib 14% Eesti väliskülastajatest reisil ilu- ja spaateenuseid, 55% neist on soomlased ja 40% lätlased.

Jako Kapi sõnul kaasneb loodusspaahotelli turule tulekuga 45 000–50 000 täiendavat ööbimist aastas ning ligikaudu 2 miljonit eurot täiendavat otsest maksutulu riigile ja kohalikele omavalitsustele, millele lisanduvad kaudsed tulud tänu mõjule ka teistele piirkonna ettevõtjatele. „Koos hooajaliste ja kaudsete töökohtadega luuakse projekti mõjul piirkonda ligemale 100 uut töökohta“ sõnas Kapp.

 Õiglase ülemineku fond on Euroopa Liidu loodud rahastusmehhanism, mille eesmärgiks on toetada majandust, inimesi ja keskkonda nendes piirkondades, mida ootavad ees olulised sotsiaalmajanduslikud väljakutsed seoses Euroopa Liidu 2030 energia- ja kliimaeesmärkide ja 2050 kliimaneutraalsuse saavutamisega.

Jaga postitust

Tagasi üles