Pipelife: ehitussektoris üksi tangot ei tantsi
Ehitussektor jääb oma tootlikkuses teistest sektoritest maha ja ilma digipöördeta pole silmnähtavat muudatust võimalik esile kutsuda, räägib Pipelife´i tegevjuhi Anti Orav. Digitaliseerimine on äriprotsesside arendamisel loomulik areng ning konkurentsis püsimiseks peaksid kõik ettevõtte põhiprotsessid olema automatiseeritud.
Põhjalik eeltöö viib sihile
Orav rõhutab, et tööstusharus, kus nad igapäevaselt tegutsevad, ollakse üksteisest sõltuvad. „Usume oma klientidesse ja nende suutlikkusse äri kaasajastada, mistõttu otsustasime asuda selleks eeldusi looma,“ kommenteeris Orav. Möödunud aastal viis Pipelife EASi rahastuse kaasabil läbi digiauditi peamiste valukohtade ning digitaliseerimise, automatiseerimise ja robotiseerimise potentsiaali tuvastamiseks. Audit aitas ettevõttel luua tervikliku pildi digitaliseerimise võimalustest.
Siiani on Pipelife tegelenud peamiselt eelduste loomisega digitaliseerimise järgmisteks sammudeks. Paari aasta eest juurutati tootmise jälgimise süsteemi EVOCON, et saada reaalajas ülevaadet tootmises toimuva kohta. Eelmisel aastal võeti kasutusele uus ERP-süsteemi. „Juurutusprotsessiga kaasnes suur andmete kvaliteedi parendamine, mis on digitaliseerimise juures kõige aluseks,“ selgitas Orav. Kui pole vajalikus koguses ja kvaliteediga andmeid, ei saa rääkida digitaliseerimise n-ö keerulisemast otsast. Loogilise arengu on läbi teinud ka Pipelife´i laomajandus, kus praegu käib kogu töö koodilugejate ja tahvelarvutitega.
Rohkem aega äriarenduse jaoks
Rääkides hiljutistest arengutest toob Orav välja oktoobris kasutusele võetud tooteandmete haldamise süsteemi pilvepõhises PIM-andmebaasis. „Lahendus annab meie klientidele kvaliteetse sisendi nende süsteemidesse, olgu selleks veebipood või tootekataloog. See on märgiline samm edasi Exceli-põhisest infovahetusest,“ selgitas tegevjuht. Samuti liigutakse vaikselt mudelprojekteerimise suunas – eelmisel aastal sai ettevõtte projekteerijatele kättesaadavaks Master 3 Plus, vaikse hoonekanalisatsioonisüsteemi BIM (ehitise infomudel) tootepakett. „Liigume siit edasi koos projekteerijate nõudluse arenguga.“
Pipelife´il on plaanis jätkata oma klientidega ka EDI-lahenduste (elektrooniline andmevahetus) juurutamisega, et tellimustega seonduva info liigutamine põhiklientidega oleks automaatne. Seeläbi jääb ettevõttel enam aega äri arendamisega tegelemiseks. „Praegu sõltume suuresti oma partnerite valmisolekust – üksi ju tangot ei tantsi. Piduriks on siiani olnud see, et digitaliseerimise projektide tasuvust hinnatakse sageli pelgalt võimaliku säästetava tööaja kulu kaudu.“
Digitaliseerimise kasu väljendub Pipelife´i jaoks eelkõige andmetega tegelemiseks kuluva aja raiskamise vähendamises. Suur hulk sellisest tööst pole töötajate jaoks eriti arendav ega tähenduslik. „Peame oma töötajaid vabastama tööst, mida suudavad paremini teha masinad ja selle asemel hoopis nende loovust rakendama,“ selgitas Orav. Kvaliteetsete andmete kiire liigutamine tarneahela ulatuses on kriitilise tähtsusega tootlikkuse oluliseks tõstmiseks. Kindlasti loob digitaliseerimine ka eeldusi uute kliendilahenduste tarbeks, mis muudavad koostöö lihtsamaks ja tulemuslikumaks.
Kõik räägivad, vähesed tegutsevad
„Täna oleme olukorras, kus peaaegu kõik räägivad digitaliseerimisest, automatiseerimisest ja robotiseerimisest. Vähesed aga teevad seda,“ ütles Orav. On selge, et kogu see teekond on seotud investeeringute ja kuludega. See, kas ja kuidas ettevõtet arendada, sõltub aga otsusest. Pipelife on valinud kaasajastamise tee. „Meil on head kliendid, pühendunud töötajad ja tugev juhtmeeskond. Tegutseme igapäevaselt, et meil oleks jätkuvalt turu parim tooteportfell ning tarnesüsteem,“ selgitas Orav, kelle sõnul ootab neid lähitulevikus kindlasti ees tootmise edasine kaasajastamine, põhiprotsessi digitaliseerimise jätkamine ning uute toodete, süsteemide ja teenuste arendamine klientide jaoks.
Ehitussektor vajab hüpet innovatsioonis
Eesti Ehitusettevõtjate Liidu tegevdirektor Indrek Peterson
Väga palju on räägitud, et ehitussektori tootlikus on teiste valdkondadega võrreldes maha jäänud. Viimase viie aasta jooksul on aga toodang ehitussektoris ühe hõivatu kohta kasvanud üle 60%. Tänaseks on sisemine reserv tootlikkuse kasvuks sektoris ennast ammendanud, mistõttu edasiseks kasvuks oleks kindlasti vaja hüpet innovatsioonis.
Kui räägime digitaliseerimisest ehitussektoris, siis näiteks 3D mudeldamise tehnoloogia on Eesti suuremad ehitusettevõtted tänaseks kasutusele võtnud ja kõik suuremad objektid projekteeritakse 3D mudelis. Kuna ehitussektor on väga mitmekihiline, seisneb siin peamine väljakutse selles, kuidas digirevolutsioon jõuaks igasse kihti ehk ka töömeheni (müürsepp, maaler, lukksepp jt).
Peamiseks takistuseks innovatsiooni kasvule tänases olukorras on asjaolu, et “halli majanduse” kahanev, kuid endiselt suur osakaal ja ebaaus konkurents sektoris ei motiveeri ettevõtjaid innovatsiooni piisavalt panustama. MTA andmetel on „halli majanduse“ osakaal ehitussektoris 20-25%, ehitusettevõtete keskmine kasumimarginaal aga kõigest 2-5%, mis näitab, et innovaatiliste lahenduste abil (mis tihtipeale on seotud pikaajaliste investeeringutega) on äärmiselt keeruline hinnakonkurentsis püsida.
Tihtipeale räägitakse innovatsioonist ainult digitaliseerimise võtmes, kuid tegelikult kätkeb innovatsioon ehitussektoris ka muid olulisi komponente nagu näiteks innovaatilised tehnoloogiad ja seadmed, robotlahendused, kaasaegsed juhtimisprotsessid, targad ehitusmaterjalid jne.
Lisaks arvan, et riik ei peaks ettevõtteid läbi erinevate regulatsioonide innovatsioonile liialt survestama, et ei tekiks olukorda, kus innovatsiooni tehakse innovatsiooni pärast, mitte aga kvaliteetsema, keskkonda säästvama ja kulutõhusama eesmärgi saavutamiseks. Riik peaks siin pigem olema teenäitajaks, luues ettevõtetele innovatsiooni arenguks kõik eeldused ja võimalused. See oleks oluline paradigma muutus.
Liitu Tark Tööstus Facebook grupiga
Kõik tööstusettevõtete juhid ning teised digitaliseerimise ja automatiseerimise vastu huvi tundvad inimesed on oodatud liituma vastloodud Facebook grupiga Tark Tööstus. Mine loe, kuidas teised on alustanud.