Vaata peasisu

Ravimiarendusest tehisintellektiga kindlustusjuhtumite lahendamiseni – 12 ettevõtet alustavad EISi toel rakendusuuringuid

Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutus
19. detsember 2024
4 min
Teadlane laboris.

Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutuse (EIS) rakendusuuringute toetuste toel alustatakse peagi väga eripalgeliste ja riskantsete arendustöödega, mis edu korral viivad globaalselt unikaalsete ning suure lisandväärtusega toodete või teenusteni.

EISi rakendusuuringute programm (RUP) loodi 2020. aastal eesmärgiga aidata ettevõtetel maandada ohte ning kiirendada suure riskiga uuenduslikku arendustööd. Teadmusmahukas arendustöö on vältimatu rahvusvaheliselt konkurentsivõimeliste toodete ja teenuste loomiseks.

Äsja kuulutas RUP välja järjekorras seitsmenda taotlusvooru tulemused, kus 12 ettevõtte arendustööd 13 projekti puhul toetatakse kokku enam kui 15 miljoni euroga. Taaskord on projektid väga erinevatest valdkondadest, alustades näiteks ravimiarendusest, kaitsetööstusest, toidu biotehnoloogiast ning lõpetades mitmesuguste tehisintellektipõhiste lahendustega. 

„Järjekorras juba 7. rakendusuuringute programmi taotlusvoor näitab riigi pühendumist teadus- ja tehnoloogiamahuka ettevõtluse toetamisele ning on rõõm tõdeda, et ettevõtete huvi programmi vastu on jätkuvalt suur,“ sõnas majandus- ja tööstusminister Erkki Keldo. „Hiljuti avaldatud 2023. aasta teadus- ja arendustegevuse (TA) statistika näitas, et viimastel aastatel on jõudsalt kasvanud nii erasektori TA-kulude maht kui ka TA-d tegevate ettevõtete hulk, millele on oma positiivne mõju olnud ka rakendusuuringute programmil. Teadus- ja arendustegevusel on väga suur roll kõrgema lisandväärtusega toodete ja teenuste loomisel ja meie majanduse kasvatamisel.“

„Hea meel on näha taaskord suurt huvi rakendusuuringute programmi vastu,“ ütles EISi juhatuse liige Sigrid Harjo. „See viitab, et teadmusmahukat arendustööd nähakse olulise võimalusena konkurentsivõime kasvatamiseks välisturgudel. Julgustan ettevõtteid kasutama ka EISi teisi teenuseid, mis toetavad arendustööd ning selle hilisemat kommertsialiseerimist,“ lisas ta.

Ühena sai toetust ravimiarenduses revolutsiooni otsiv Tartu ettevõte Chemestmed. Nende juhatuse liige Neinar Seli pidas RUPi rolli ülivajalikuks: „Ravimiarendus on Eesti jaoks suure potentsiaaliga, aga väga riskantne valdkond. Oleme koostöös Tartu Ülikooliga identifitseerinud unikaalse ja väga suure potentsiaaliga sihtmärki mõjutavad keemilised ühendid, mis peaksid toetama neuropsühhiaatriliste häiretega patsientide ravi. RUPi tugi meie intellektuaalomandi kommertsialiseerimiseks, edasiseks arenduseks ja kliinilisse faasi jõudmiseks on kriitilise tähtsusega.“

DriveX Technologies lubab aga hoopis sõidukite kahjukäsitlust kiirendada ja hõlbustada. DriveXi juhatuse liikme ja tegevjuhi Rauno Siguri sõnul aitab RUP ettevõttel kärmemalt rahvusvaheliste partneritega koostööd alustada.

„Kahjukäsitlus on autoomanikule sageli aeganõudev ja frustreeriv kogemus. Kõige enam esineb autokindlustuses klaasikahjusid, aga nende manuaalne hindamine on kindlustusseltsidele ja autopargi omanikele paras väljakutse. Pettuse tõkestamine ja õigete remondiotsuste tegemine suurel skaalal nõuab palju kätega tehtavat tööd. Sektor soovib aga liikuda järjest enam jätkusuutlikkuse suunas – klaasikahju parandamine on 10 korda soodsam ja tekitab 1000 korda vähem saastet kui esiklaasi vahetus.

DriveXi tehisintellekti põhine lahendus tuvastab iseteeninduses klaasikahjud ning annab paari sekundiga ülitäpse remondisoovituse. RUP toetab meie uuringuid, arendusi ja intellektuaalse vara kaitsmist, aidates kindlustada meie liidripositsiooni globaalsel turul. Tulemuseks sihime kiiret laienemist enam kui 40 riigis koos sadade kindlustusettevõtetega,“ kinnitas Rauno Sigur.

RUP hõlbustab ka välismaiste ekspertidega uuringute läbi viimist. Digimeditsiini ettevõte Cognuse arendab RUPi toel välja järgmise põlvkonna tugisüsteemi tervisehoiutöötajatele läbi konkreetsete meetmete patsienditurvalisuse, ravikvaliteedi ja personali enesekindluse suurendamisel. „Tulemusi valideerime era- ja avalikõiguslike kliiniliste partneritega, sealhulgas annavad sisendit oma ala absoluutsed tipud Harvard Medical School’ist, Johns Hopkins Medicine’ist, Tartu Ülikooli Kliinikumist ja Põhja-Eesti Regionaalhaiglast,“ näitlikustas Cognuse omanik Andres Mellik.

EISi rakendusuuringute osakonna juht Mart Toots rõõmustas, et kaasa on võimalik aidata niivõrd eripalgeliste ettevõtete arengule: „Meie hindamisprotsess võtab küll mõned kuud aega, kuid tipptasemel ekspertide kaasamise toel on meil võimalik valida välja kõige suurema tehnoloogilise ja ärilise potentsiaaliga ettevõtted, keda toetada.

Hea meel on näha tipptasemel tegijaid nii mitmetest valdkondadest. Kõik nad lahendavad globaalseid väljakutseid ning olen veendunud, et panustavad märkimisväärselt Eesti majanduse arengusse. Paljud toetatud ettevõtted on alguse saanud Eesti teadusasutustest või teevad nendega tihedat koostööd. Selliselt areneb ka teadus ning suureneb selle panus majandusse. Julgustan kõiki ettevõtteid meiega ühendust võtma ja oma ideid meie ekspertidega arutama. Aitame leida sobivaimad võimalused, kuidas EIS saab aidata.“

RUPi abiga on erinevatel viisidel toetatud juba ligikaudu 1000 Eesti ettevõtet ja finantseeritud ligikaudu 200 arendusprojekti mahuga enam kui 130 miljonit eurot. Sel korral alustavad EISi toel rakendusuuringuid AS ESTANC, AS TFTAK, Cybernetica AS, DriveX Technologies OÜ, eAgronom OÜ, Fractory Solutions OÜ, Frankenburg Technologies OÜ, GeneCode AS, OÜ Chemestmed, OÜ Cognuse, Solis BioDyne OÜ ja zerofy OÜ.

Järgmine võimalus arendustööks tuge saada on juba välja kuulutatud ning järjekorras kaheksanda vooru taotluste eelhindamiseks esitamise tähtaeg on 21.02.2025. Praegu on õige aeg alustada projekti planeerimist, et mõne kuu pärast konkurentsivõimeline rahastustaotlus kokku panna.

Lisainfot saab Rakendusuuringute programm – EIS või mart.toots@​eis.​ee. 

Foto: Renee Altrov

Jaga postitust

Tagasi üles