Riik avas toetuse teadusarendustegevuse taristu arendamiseks
EASi ja KredExi ühendasutus avas ettevõtetele suunatud teadusarendustegevuse (edaspidi TA) teenustaristu vooru. Toetus on mõeldud ettevõtetele, kes osutavad teistele ettevõtetele ja organisatsioonidele TA teenuseid. Vooru kogumaht on 10 miljonit eurot ning maksimaalne toetus ühe taotleja kohta on 2 miljonit eurot.
„Eesti on võtnud endale strateegilise eesmärgi – tõsta riigis loodav lisandväärtus aastaks 2035 110 protsendile Euroopa Liidu keskmisest. Hetkel on see 85 portsenti keskmisest,“ tõdes ettevõtlus- ja infotehnoloogia minister Kristjan Järvan.
Ministri hinnangul on selline oluline hüpe on võimalik ainult siis, kui Eesti ettevõtted tõstavad olulisel määral oma investeeringuid teadus- ja arendustöösse ja panustavad senisest teadusmahukatesse toodetesse ja teenustesse. „Kuna arendustegevus on seotud suure riskiga, siis on riigi kohustus tulla ettevõtjatele selles osas appi,“ lisas Järvan.
Riik toetab 50% ulatuses TA teenuse osutamiseks vajaliku taristu näiteks seadmete, katsestendide ja muu taolise soetamist. EASi ja KredExi ühendasutuse juhatuse liikme Sigrid Harjo sõnul on EASi rakendusuuringute programm (RUP) osutunud väga populaarseks ja vajalikuks tööriistaks teadusmahuka ettevõtluse arendamisel.
„Üheks kitsaskohaks on osutunud spetsiifiliste TA teenuste pakkujate võimekus teenindada ettevõtete üha kasvavat huvi. Seega lisaks konkreetsetele ettevõtetele, kes arendustegevust läbi viivad ja saavad selleks RUPi võimalusi kasutada, on vaja arendada ka laiemat TA ökosüsteemi,“ sõnas Harjo.
Alates 2020. aastast on RUPi tiim nõustanud üle 300 unikaalse TA projekti. RUPi arendusjuhi Kaupo Reede sõnul ei piisa heast ideest, vaid on vaja ka taristut selle idee teostamiseks. „Kuna 98% Eesti ettevõtetest väikese või keskmise suurusega, siis puudub neil võimekus ja ka mõte luua enda ettevõttesse arenduslabor või testimiskeskus. Selleks on turule tekkinud vastavad teenusepakkujad, kellele ongi uus toetus mõeldud,“ ütles RUPi arendusjuht.
Ta lisas, et kui ülikoolidel on TA teenuse pakkumine üks paljudest tegevusvaldkondadest, siis nende ettevõtete peamine eesmärk ongi pakkuda kvaliteetset TA teenust ja seda ka rahvusvahelisel tasandil.
Toetuse maksimum summa on 2 miljonit eurot ja miinimum 100 000 eurot. Toetusmäär on kuni 50% abikõlblikest kuludest. Toetuse eest võib soetada TA teenuse osutamiseks vajalikke seadmeid ja immateriaalset vara – laboriseadmed, katsestendid, tarvikud jms. Projektide hindamisel võetakse arvesse taotleja senist TA tegevust ja potentsiaalsete klientide arvu ning mõju Eesti majandusele.
Toetuse taotlemine on avatud ning taotluse esitamise on vajalik läbida kohustuslik eelnõustamine.