RUPi ekspert: Aeg kohustuslikuks eelnõustamiseks hakkab otsa saama
Rakendusuuringute programmi (RUP) arendusjuht Kaupo Reede tuletab kõigile programmi huvilistele meelde, et rakendusuuringute toetuse taotlemisel on kaks eeldust, mis on kohustuslikud:
- Projekt peab olema läbinud eelnõustamise;
- Projektil peab olema positiivne eelhinnang.
Neid tingimusi täitmata taotluseid vastu ei võeta.
Eelnõustamine on protsess, mitte üks kõne või e-kiri
Programmi pikaaegne ekspert rõhutab, et eelnõustamine ei tähenda ühte telefonikõne või ühe meili saatmist, vaid see on protsess, mida ettevõtja läbib koos RUPi erialaeksperdiga.
„Eelnõustamise jooksul saab programmi ekspert aru projekti olemusest ning sellest kas projekti on võimalik komisjonide ees ära kaitsta. Lisaks antakse ettevõtjale väärtuslikke näpunäiteid ja tehnoloogilist nõu, kuidas koostada projekt nii, et sellest oleks ettevõtjale ka päriselt kasu. Samuti korratakse üle, kuidas kirjeldada oma mõtted nii, et nende pealt läbiks projekt erialaekspertide ja RUP hindamiskomisjoni ekspertide hinnangu positiivselt,“ selgitas Reede ning lisas, et eelnõustamine tähendab reaalsuses ettevõtja ja RUP nõustaja aktiivset suhtlust ja tööd projekti kallal. Projekt dokumentatsiooni põrgatatakse mitmeid kordi omavahel enne, kui see saab esitatud eelhindamiseks.
Eelhindamiseks tuleb edastada RUPi eksperdile KOGU projekti dokumentatsioon – projektiplaan, eelarve, finantsprognoos, bilanss, kasumiaruanne, pakkumused, CV-d, garantiikirjad (kui vaja) ning kõik vajalikud muud lisad. Eelhindamine on vajalik veendumaks, et projektis on kõik oluline olemas ja arvesse võetud ning esitatud.
Reede sõnul näitab praktika, et eelhindamise läbivad esimese korraga vähesed. „Ikka selgub ekspertide arutelus tõsiasju, mis on puudu või puudulikult esitatud. Sellega tuleb arvestada,“ selgitab Reede ja lisab, et vajalikud parandustööd võivad võtta teinekord nädalaid.
Aeg hakkab otsa saama
Seetõttu annab Reede taotlejatele mõista, et aeg kandideerimiseks hakkab tasapisi otsa saama. „Praktikas võib väita, et projektid, mis praeguseks ajaks ei ole eelnõustamisse jõudnud, ei pruugi jõuda ka taotlema,“ selgitab Reede. „Kui tahate jõuda mõistliku ajaga taotluse sisse anda, siis eelhindamiseks tuleks materjalid esitada juba käesoleval või järgmisel nädalal.“
Reede hoiatab, et 9. juunil ehk päev enne lõpptähtaega on materjale eelhindamiseks esitada väga lühinägelik. Suure tõenäosusega ei jõua ettevõte enam sel juhul vajalikke parandusi õigeaegselt sisse viia ja nii võib saamata jääda ka positiivne eelhinnang. Seega, tõstame tempot!
Tutvu lähemalt rakendusuuringute programmiga siin!