Töösturid: protsesside kaardistamine on digitaliseerimise aluseks
Eesti tööstusettevõtted on väga teadlikud, et konkurentsis püsimiseks on vaja tegutseda üha targemalt. Üks võimalus selleks on vaadata digitaliseerimise ja automatiseerimise suunas. Sobivate digilahenduste leidmisel ja nende juurutamise esimeste sammude juures saavad ettevõtted abi 3 kuud vältavast digitaliseerimise meistriklassist.
Ehitus- ja fassaadiplaate tootva Centene Pro kaasomanik ja tegevjuht Jana Volt ning maitseainesegusid valmistava Saue Productioni juht Veiko Soome jagavad oma kogemust digitaliseerimise meistriklassis osalemisest.
Mõlemad kiirendis osalenud ettevõtjad tõdevad, et ehkki programm on väga intensiivne, annab see väga lühikese ajaga palju tagasi. Centene Pro’d juhtiv Jana Volt nendib, et ei osanud alguses aimatagi, kui palju aega võtab eeltöö, mis digilahenduste kasutuselevõtule eelneb. ”Samas kogesime, kui palju sellest eeltööst kohe kasu oli – inimesed tajusid paremini protsesside seoseid ja seeläbi ka oma vastutust. Suhtumine muutus ka kohe tänu sellele.”
Põhjalik eeltöö on vajalik, olenemata vilumusest
20 töötajaga Centene Pro jaoks oli digitaliseerimise meistriklassiga liitumine üks esimesi samme digitaliseerimise maailmas. Suurt väärtust kandiski nende jaoks kolmekuuline õppimise protsess iseenesest. Ettevõtte tegevjuhi sõnul valdavad nad tänu meistriklassile täna digitaliseerimise sõnavara ja orienteeruvad selle valdkonna maastikul. ”Ei ole võimalik süsteemselt lahendusi välja töötada ja hankijatega läbirääkimisi pidada, kui teema kaugeks jääb,” ütleb Jana Volt.
Erinevalt Centene Pro’st tegi Saue Production oma esimesed sammud digitaliseerimise teekonnal juba varem. Meistriklassiga liitumise ajendiks oli läbida n-ö viimane miil paberivaba tootmiskeskkonna saavutamise nimel. ”Ettevõtte ja valdkonna spetsiifikat arvestades olime jõudnud digitaliseerimisega juba üsna kaugele ning saanud lahti enamusest paberitest ja manuaalsest ebavajalikust tööst,” selgitab Saue Productioni tegevjuht Veiko Soome.
Ta lisab, et programm andis hea teoreetilise baasi ja läbi protsesside kirjeldamise oskuse leiti kohe 4-5 täiendavat probleemi, mis on julge pealehakkamise juures kõik küllaltki kiiresti lahendatavad. Veiko Soome kiidab ka programmis ettevõtteid abistavaid mentoreid, kes olenemata osalejate digitaliseerimise arengutasemest oskavad aidata leida suuna, millega edasi tegeleda.
Protsesside kirjeldamine loob vajalikku selgust
Meistriklassis avastas Saue Production üllatuslikult, et vaatamata oma senisele kogemusele digitaliseerimise valdkonnas, ei teata protsesside kirjeldamisest suurt midagi. ”Positiivne on see, et programmi käigus õpetati seda väga hästi tegema. Ma usun, et see on igasuguste digitaliseerimise, aga ka laiemalt otsuste tegemise aluseks igale ettevõttele.”
Protsesside kirjeldamise hädavajalikkust kinnitab ka Jana Volt. Oma kogemusele tuginedes on Centene Pro kogenud, kuidas nendega liitunud inimesed on alguses sageli segaduses, kuidas ettevõttes midagi tehakse, mis järjekorras, kes otsustab ja vastutab. ”See on nüüd tänu protsesside kaardistamisele oluliselt selgem ning uute kolleegide integreerimine kiirem ja mugavam,” kirjeldab Centene Pro tegevjuht.
Kokku on digitaliseerimise meistriklassi läbinud pea 40 Eesti tööstusettevõtet. Teine lend, kuhu kuulusid nii Centene Pro kui ka Saue Production, lõpetas tänavu detsembris. Jana Volt märgib, et omaette väärtus seisneski teiste ettevõtete kogemustega tutvumine. ”Samuti saime endale pikaajalised partnerid sellele teel. Tunneme paljusid antud ala tegijaid nüüd isiklikult ning meil on võrgustik, kelle abiga plaanitud muudatusi ellu viia,” räägib Volt.
Tahad optimeerida ettevõtte protsesse ja vähendada ressursside raiskamist? Kandideerimine EAS Digitaliseerimise meistriklassi on avatud kuni 07.02.2024 nii TÖÖSTUS- kui TEENUSETTEVÕTETELE. Lisainfo ja kandideerimine: www.eas.ee/digimeistriklass
Esmakordselt avaldasime artikli aastal 2021