Vaata peasisu

Tööstussümbioosi võimalused: kuidas ettevõtted saavad koostöös luua jätkusuutlikuma tuleviku 

Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutus
15. oktoober 2024
3 min

Tööstussümbioosi seminar tõi kokku Eesti ettevõtted, et avastada, kuidas omavaheline koostöö ja ressursivahetus aitab luua tõhusamaid ja keskkonnasõbralikumaid tootmisprotsesse. Osalejad said uusi teadmisi, loodi väärtuslikke kontakte ning algatati reaalseid projekte, mis aitavad kaasa ringmajanduse laiemale juurutamisele. See seminar oli võimalus, millest haarasid kinni mitmed ettevõtted. 

Türi Kultuurikeskuses toimunud seminar keskendus tööstussümbioosi kontseptsiooni tutvustamisele ning ettevõtete vaheliste sümbioosivõrgustike loomisele. Kuigi praktika pole veel Eestis laialt levinud, pakub see ettevõtetele võimalust jagada tootmisjääke ja ressursse, vähendades sellega nii keskkonnamõju kui ka kulusid. Seminar oli kohalolijatele ideaalne võimalus mõelda läbi, kuidas oma tootmises tekkivaid ülejääke teisele ettevõttele edasi anda ning samas ka ise koostööst kasu lõigata. 

Seminaril osalejad, kes otsisid lahendusi oma tootmisjääkide ja ülejääkide paremaks kasutamiseks, said hulgaliselt uusi koostöövõimalusi ja ideid, kuidas muuta oma tegevus rohelisemaks. Tööstussümbioos võib pakkuda täiesti uusi võimalusi ettevõtetele, kes on valmis koostööks ja ressursikasutuse optimeerimiseks. Koolituspäev oli tasuta ja andis osalejatele võimaluse mitte ainult saada uusi teadmisi, vaid ka luua väärtuslikke kontakte. 

Pärast Türil toimunud töötuba said kõik osalejad võimaluse liituda kahekuulise mentorlusprogrammiga, kus kogenud mentorid aitavad neil leida praktilisi lahendusi ja koostööpartnereid. Mentorlusprogramm, mis kestab novembri keskpaigani, võimaldab programmiga liitunud ettevõtetel leida võrgustikke teiste ettevõtetega, et teisesele toormele leida maksimaalselt väärtuslikku väljundit. Programmis osalemine pakub väärtuslikku strateegilist tuge, mis aitab viia ellu konkreetsed sümbiootilised lahendused. 

Lisaks seminarile toimus ka külastus Pakri Teadus- ja Tööstusparki, kus osalejad said inspiratsiooni sümbioosilahenduste praktiliseks rakendamiseks. Külastusel osalenud ettevõtted said põhjaliku ülevaate toimivatest sümbioosivõrgustikest ja sellest, millist reaalset kasu need toovad nii ettevõtetele kui ka keskkonnale. 

Tagasiside, mis osalejatelt seminarile ja töötoale laekus, oli väga positiivne. Enim toodi välja seda, et sellised koostöövõimalused aitavad ettevõtetel paremini mõista, kuidas nad saavad ressursse jagada ja oma tegevust efektiivsemaks muuta. Mitmed ettevõtted leidsid kohe ka esimesed potentsiaalsed sümbioosipartnerid, kellega koos oma ressursikasutust optimeerida.  

Tööstussümbioos tervikuna annab suurepärase võimaluse kõigile ettevõtetele viia oma roheteekond uuele tasemele. Kui EIS’i korraldatud esimeses faasis keskenduti uute teadmiste ja kontaktide loomisele, siis teine faas pakub praktilist tuge ja juhendamist ettevõtetele, kes soovivad sümbiootilisi lahendusi reaalselt rakendada. Ettevõtted saavad töötada koos kogenud mentoritega, nagu Ergi Prommik, Karmo Kapstas, Margit Kull, Paula Kristel Kaljula ja Rainer Pesti, kes aitavad neil leida viise, kuidas oma ressursse ja jääke kõige efektiivsemalt kasutada ning toetavad neid kogu protsessi vältel.

Jaga postitust

Tagasi üles