Vaata peasisu

Turismiettevõtjad kasutavad kriisiaega muutusteks ning loovad uusi ambitsioonikaid teenuseid

EASi ja KredExi ühendasutus
22. aprill 2021
12 min

Taas selgusid Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse (EASi) turismi ärimudelite arendamisele suunatud programmi toel rahastatud projektid. Toetuse abiga turismiettevõtted hakkavad looma uusi teenuseid, automatiseerima teenuseid ja/või looma rohelisi lahendusi. Kokku on EAS aasta kestnud kriisi jooksul rahastanud 102 ettevõtte ärimudeli arendamist kokku 8,5 miljoni euroga.

„Ärimudelite toetus on tegelikult olnud saadaval juba aastaid, kuid enne kriisi oli huvi leige. Ettevõtted on kriisis mõistnud, et madalseis turismis on just õige aeg oma teenuste üle vaatamiseks, et turismi taastudes olla võimalikult konkurentsivõimeline,” ütles EASi turismiarenduskeskuse direktor Liina Maria Lepik.

Euroopa Regionaalarengufondist rahastatavat suurprojektide toetust sai taotleda kuni 200 000 eurot projekti kohta ning selle eesmärk oli rahastada lahendusi, mis võimaldaksid võita uusi kliendisegmente, kokku hoida kulusid või suurendada Eesti turismi konkurentsivõimet läbi leidlike teenuste. Nüüd on kõik rahastatud projektid selgunud ning ettevalmistamisel palju uuenduslikke teenuseid. Toetusega tuuakse turule uusi teenuseid, muudetakse kliendisegmenti või võetakse kasutusele sootuks uus ärimudel.

Paljudes Lääne-Euroopa riikides võimatut karuvaatlust on Eestis tehtud ammu, kuid Natourest tuleb välja selles vallas palju mugavama pakkumisega, kui see on seni võimalik olnud. „Kui tavaliselt käib karuvaatlus spartalikes tingimustes, ööbimine on magamiskotiga onnis ja karu saab vaadata ainult väikesest pilust, siis me plaanime luua kõigi mugavustega peegelklaasseinaga onni, kuhu sisse tuleb dušš ja WC ning ööbitakse mugavalt linade vahel. Peegelsein võimaldab tekitada looduses olemise tunde ja võiks pakkuda pisut ka adrenaliini,“ sõnas projekti eestvedaja Bert Rähni.

OÜ Spinnaker plaanib taastada ajaloolise Narva ja Narva-Jõesuu vahelise laevaliikluse Euroopa Liidu ja Venemaa piiril regulaar- ning tellimusreisideks. „Hetkel veel sobiva laeva osas läbirääkimised käivad, kuid see saab olema kahetekiline, millest ülemine on avatud ja laeva mahutavuseks ca 100 inimest. Laevasõidu ajal on võimalik mobiilsest audiogiidist kuulata infot vaatamisväärsuste ja piirkonna ajaloo kohta,“ ütles projekti juht Kaspar Eisel.

Toetust saanud Hara sadam muutub toetuse abil rahvusvaheliselt tuntuks atraktiivseks militaar-merepargiks, kus pakutakse mitmekesiseid Eesti merepärandi taasloomist, loodusturismi toetavaid ning aktiivseid tegevusi. „Saadud toetus annab olulise tõuke Hara sadama uue ärimudeli rakendamisele. Plaanime toetuse abil luua Hara sadama turismitoote ärikliendile, loodusturistile ja adrenaliinituristile,“ ütles Hara sadama projektijuht Katrin Suursoo. Hara sadama peakai renoveeritakse ja muudetakse külastajatele turvaliseks, luuakse näituseala ning juurdepääs lõunakaile. Ühtlasi rajatakse Hara saarele paadisild, soetatakse aktiivturismi pakkumiseks erinev inventar ning laiendatakse pakutavaid teenuseid.

Digitaalsetest lahendustest arendab Nordic Experience ekskursioonide tellimise rakendust, mille kaudu saavad turistid endale lühikese etteteatamisega tellida eri sihtkohtades giiditeenust. Kliendi jaoks muutub ekskursiooni tellimine hõlpsamaks, ettevõtte jaoks vähendab automatiseerimine nii aja- kui ka rahakulu. Navicup arendab platvormi tuurideks täisautomaatse audiogiidi juhendamisel. Nordic Hotels tuleb välja Eestit tutvustava kontaktivaba hotelliga Tallinna kesklinnas, samas Toolse Nostalgiakülas saab kogeda Nõukogude Eesti elu ning Haapsalus saab öö veeta seitsmetärnihotellis.

Rohelahendustest hakkab Prangli Reisid OÜ külastajale pakkuma kestliku turismi põhimõtetest lähtuvat ja piirkonna eripära esile toovat majutusteenust, Markall OÜ arendab elektrijalgrattaga tehtavat turismi ning Go Hotel Shnelli võtab ette projekti Go Green, millega suunab oma pakkumise keskkonnasõbralikke teenuseid hindavale külastajale.

Toetus on ainult osa EASi tegevustest, mis on suunatud ärimudelite arendamisele. Lisaks viiakse kokku IKT teenusepakkujad turismiettevõtetega, et hoogustada teenuste digitaliseerimist ja uute tehnoloogiate kasutuselevõttu. Kestlikku turismi suunab EAS läbi Green Key ja EHE märgise, kuid ka Roheliste Sihtkohtade TOP100 nimekirja on juba aidatud 7 Eesti sihtkohta. Samuti korraldab EAS teenuste disaini praktikume ning pakub ärimudelite teemalist mentorteenust.

 

Sügisel 2020 ärimudelite programmist toetuse saanud projektid: https://static.visitestonia.com/docs/3559676_arimudelite-projektid-2020-sugis.pdf

 

Kevadel 2021 toetuse saanud projektid:

Art hotell Pallasesse uute kliendisegmentide toomine uue toidukoha N58 rajamise läbi

Kokkuvõte:

Eesmärk on uuendada Art hotell Pallase ärimudelit, rajades Tartu kesklinnas samas hoones tühjaks jäänud pinnale uue restorani nimega N58, ühendades nii hotelli kui ka toidukoha väärtuspakkumise ühte kontseptsiooni. Söögikoha rajamisega on võimalik hotell ja N58 muuta koos elamuskeskuseks, kus elab kultuur, muutudes projekti abil Lõuna-Eesti tuntuimaks külastuskeskuseks.

Toetuse saaja: OÜ Hotell Pallas, toetuse suurus 200 000 eurot.

Kontakt: Verni Loodmaa, juhatuse liige, tel. 503 4722, e-post: [email protected]

 

Leib Restoran OÜ ärisuuna muutus uue kontseptsiooni, loodava veinibaari ja renoveeritud interjööriga.

Kokkuvõte:

Projekti eesmärk on muuta restoran atraktiivseks uuele, oluliselt nooremale kliendisegmendile. Uue segmendi haaramiseks töötatakse välja uus bränd, uus fun dining söömiskogemuse kontseptsioon, renoveeritakse restorani ruumid, ehitatakse soojendusega väliterrass, soetatakse uus mööbel ja luuakse uus veinibaar. Kuna noorem sihtrühm eelistab vabamat ning lõbusamat keskkonda, siis nimetatud tegevused muudavad restorani neile palju atraktiivsemaks.

Toetuse saaja: Leib Restoran OÜ, toetuse suurus 176 459,48 eurot.

Kontakt: Kristjan Peäske, juhatuse liige, tel. 53496832, e-post: [email protected]

Saaremaiseid elamusi loov Saare Koda

Kokkuvõte:

Projekti eesmärgiks on avada 2022. aasta kevadel Läätsal saaremaiseid elamusi loov SAARE KODA, kus pakutakse aastaringselt saaremaiseid elamusi, saarele iseloomulikku toitu, jutustatakse piirkonna kultuurist kantud lugusid ja korraldatakse töötubasid. Saare Kojas ühendatakse omavahel kohalikud traditsioonid kaasaegsete mugavustega. Kesksel kohal on piirkonnale omane toit ja kultuur ning säästva turismi põhimõtted.

Toetuse saaja: Oktoober OÜ, toetuse suurus 200 000 eurot.

Kontakt: Tiit Reinfeldt, juhatuse liige, tel. 5645 0921, e-post: [email protected]

Kuressaare Linnahotelli ärimudeli muudatus

Kokkuvõte:

Projekti tulemusel saab Kuressaare Linnahotellist innovaatiline ja keskkonnasäästlik peresõbralik majutuskoht.

Toetuse saaja: OÜ TS Partner, toetuse suurus 188 114,11 eurot.

Kontakt: Steven Nepper, tegevjuht, tel. 515 3080, e-post: [email protected]

 

Go Hotels Shnelli Go Green projekt

Kokkuvõte:

Projekti raames soetab OÜ GoHotels uue hooneautomaatika, mõõtmissüsteemi ning kaasajastab valgustuse. OÜ GoHotelsi Shnelli hotelli majutusteenuse pakkumine muutub efektiivsemaks tänu energiatarbimise vähenemisele 30% võrra (elekter, küte). Projekti käigus uuendatakse hotelli ärimudelit ning tänu uuenenud kvaliteetsemat sisekliimat pakkuvale ning keskkonnasõbralikumale teenusele kasvavad pakutava teenuse hind ning maht 10%.

Toetuse saaja: OÜ GoHotels, toetuse suurus 82 774,27 eurot.

Kontakt: Alver Pupart, tegevjuht, tel. 5222044, e-post: [email protected]

 

Eestit tutvustav kontaktivaba hotell Tallinna kesklinnas

Kokkuvõte:

Eesmärgiks on muuta Nordic Hotel Forum kaasaegsete tehnoloogiliste lahenduste abil turvaliseks keskkonnaks selle külalistele ja toetada sellega Eesti e-riigi kuvandit. Projekti raames luuakse kontaktivaba külastuskogemus ja viirusevaba õhuvahetus, millega tagatakse luuakse klientidele turvaline keskkond ka viiruse edaspidisel levikul. Luuakse võimalused restoranis animeeritud õhtusöökide pakkumise ning sisustatakse peresõbralikud toad, laiendades seeläbi teenuse pakkumist uuele kliendisegmendile. Täiendava tegevusena arendatakse hotellis TIPS FROM LOCAL kontseptsiooni, mille raames kaasatakse oma töötajaid külalistele Eestit tutvustama.

Toetuse saaja: Osaühing Nordic Hotels, toetuse suurus 177 423,20 eurot.

Kontakt: Feliks Mägus, juhatuse liige, tel. 5040 766, e-post: [email protected]

 

Fra Mare tervendava joogakeskuse rajamine

Kokkuvõte:

Projekti eesmärk on ehitada Fra Mare tervendav joogakeskus, mis avatakse veebruaris 2022. Projekti tulemusena lisatakse tänasesse heaolu- (wellness) ja ravispaa kontseptsiooni ravi- ja wellness jooga moodustades tervikpakkumise – jooga, tervislik toitumine, lõõgastavad ja ravivad protseduurid-hoolitsused, rahustav looduskeskkond (meri, mets). Fra Mare saab olema esimene teaduslikult tõestatud ravijooga teenuse pakkuja ja kompetentsikeskus.

Toetuse saaja:  Aktsiaselts HEAL, toetuse suurus 192 878,00 eurot.

Kontakt: Maret Sukles, juhatuse liige, tel. 5035886,e-post: [email protected]

 

Elektrijalgrattaturismi arendamine

Kokkuvõte:

Projekti käigus luuakse sobivad tingimused elektrijalgrattaturismi arendamiseks Eestis. Projekti eesmärgiks on kaardistada üle Eesti põnevaimad rattarajad, soetada vastupidavad elektrirattad ja vajalik lisavarustus tuuride ja matkateenuste pakkumiseks, luua funktsionaalne ja ülevaatlik teenuseid tutvustav veebileht. Projekti tulemusena on välja arendatud uudsed teenused elektrijalgrattamatkade ja tuuride näol ning Eesti on jalgrattaturistile ligitõmbav ja võimalusterohke sihtkoht.

Toetuse saaja: Markall OÜ, toetuse suurus 187 830,40 eurot.

Kontakt: Reelika Sippol, tegevjuht, tel. 5358 6353, e-post: [email protected]

 

Keller-spaa Kernu Badehaus

Kokkuvõte:

Projektiga raames ehitatakse mõisa muinsuskaitse all oleva keldri võlvlagede alla privaatse baltisaksa ajaloost inspireeritud ja baltisakslaste lugu ja pärandit tutvustava keller-spaa Kernu Badehaus. Arendustööde tulemusel valmib põnev kompleksteenus, mille abil siseneme erakliendi sihtturule ja väheneb ettevõtte ärimudeli sõltuvus hooajast. Täiendav panus antakse piirkonna elukeskkonna arengule läbi uute teenuste ja loodud töökohtade.

Toetuse saaja: Kernu mõis OÜ, toetuse suurus 200 000 eurot.
Kontakt: Meelis Kolk, projektijuht, tel. 56618616, e-post: [email protected]

 

Hara sadama uute turismiteenuste loomine

Kokkuvõte:

Projekti eesmärgiks on muuta Hara väikesadam rahvusvaheliselt tuntuks atraktiivseks militaar-merepargiks, kus pakutakse mitmekesiseid Eesti merepärandi taasloomist, loodusturismi toetavaid ning aktiivseid tegevusi. Eesmärgi saavutamiseks renoveeritakse ja muudetakse külastajatele turvaliseks Hara sadama peakai ning luuakse näituseala. Ühtlasi soetatakse aktiivturismi pakkumiseks erinev inventar. Toetuse tulemusel on võimalik Hara väikesadamas pakkuda uusi teenuseid uuele sihtgrupile (sh välisturistidele, kelle Hara sadam kui atraktsioon huvi pakub) ning suurendada seeläbi ettevõtte tulusid.

Toetuse saaja: Hara sadam OÜ, toetuse suurus 172 679,20 eurot.

Kontakt: Tarvi Velström, juhatuse liige, tel. 502 1000, e-post: [email protected]

 

Rakett69 Teadusstuudiod

Kokkuvõte:

Projekti sisuks on täisvarustuses suurte Rakett69 Teadusstuudiote rajamine, mis pakuvad põnevaid, efektseid, kaasavaid ja käed-küljes teadusvaldkonna katseid ning annavad osalejale nö telesaate „Rakett69“ kogemuse. Eesmärgiks on luua uus kontseptsioon meelelahutus- ja teadusmaastikule, muutes passiivse kliendikogemuse aktiivseks ning tekitada elevust võrdselt nii lastes kui täiskasvanutes. Ettevõtte soov on viia Eesti lisaks e-riigile maailmakaardile ka teadust populariseeriva ja edendava riigina.

Toetuse saaja: Mainor Ülemiste AS, toetuse suurus 199 998,76 eurot.

Kontakt: Kristi Märtin, toetuse saaja partneri esindaja, projektijuht; tel. 5662 6927, e-post: [email protected]

 

Lahemaa tervikliku turismikorralduse lahenduse loomine

Kokkuvõte:

Ökokulleri ja Lahemaa Turismiühingu koostöös parendatakse Lahemaa turismikorraldust. Projekti eesmärgiks on pikendada Lahemaa külastusaega, toetada kohapeal säästlike ja alternatiivsete liikumisviiside populariseerimist (ratas, buss, sõidujagamine) ning pakkuda ehedaid kohalikke teenuseid. Selleks luuakse sihtkoha turundusorganisatsioon (DMO) ja kavandatakse kogu koostöövõrgustiku ühiseid turundustegevusi;  luuakse veebiplatvorm, mis vahendab Lahemaal pakutavaid teenuseid ning võimaldab teenuste broneerimist ja kahepoolset kiiret suhtlust külastajatega; korraldatakse rattarenti (sh soetatakse rattaid kohtadesse, kus neid veel ei ole) ning pakutakse bussiteenust (transfeer tellimisel + liikuv infopunkt). Parandatakse ka külastusinfo kogumist ja selle alusel korrigeeritakse piirkondlikku tootepakkumist.

Toetuse saaja: MTÜ Ökokuller, toetuse suurus 200 000 eurot.

Kontakt: Kaisa Linno, tegevjuht, tel. 5239239, e-post: [email protected]

 

Toolse Nostalgiaküla loomine

Kokkuvõte:

Projekti eesmärgiks on kujundada Toolse Puhkekülast Toolse Nostalgiaküla, kus kohtuvad Haljala kihelkonna kultuurilugu ja nõukogudeaegse Eesti ajalugu. Toetuse abil muudetakse endise Toolse pioneerilaagri asukohas oleva Toolse puhkeküla ärimudelit, muutudes senisest peamiselt odavhinda otsivate külastajate peatuskohast peredele suunatud puhkekohaks. Tulemuse saavutamiseks rajatakse peredele sobivad suuremad kämpingud, olmehoone vajalike pesemisvõimalustega, grillimajad, laste mänguväljak ja taastada võrkpalliväljak. Rajatakse infopunkt-nostalgiamaja, kuhu tuleb näitus ning laste mängutuba originaal-nõukaaja mänguasjadega (mängutuba on avatud piletiga külastuseks ka teistele külastajatele).

Toetuse saaja: Toolse Puhkeküla OÜ, toetuse suurus 199 865,36 eurot.

Kontakt: [email protected]

 

Saare KEK muuseum – Kena Elu Keskus

Kokkuvõte:

Projekti eesmärk on kauni arhitektuuriga endine Saare KEKi peahoone, Muinsuskaitse väärtobjekt, on arenemas mitmekülgseks veidi boheemlaslikuks kogupere aja veetmise keskuseks, omamoodi Telliskivi Loomelinnakuks. Projekti raames valmivad nõukogude ajale pühendatud õpetlik ja nostalgiline muuseumiväljapanek, väljakutseid pakkuv põgenemistuba, luuakse võimalused erinevateks teema-üritusteks, kunsti- ja fotonäitusteks ning elavneb suvine õueala (välilava, taluturg).

Toetuse saaja: Singular OÜ, toetuse suurus 170 222,30 eurot.

Kontakt: [email protected]

 

Moe mõisahotelli rajamine

Kokkuvõte:

Projekti eesmärgiks on tõsta Moe mõisa atraktiivsust külastajatele, kujundades Moe mõisakompleksi külastajatele atraktiivsemaks tööstuspärandit väärtustavaks ja vaba aja veetmise võimalusi mitmekesistavaks turismiobjektiks. Eesmärgi saavutamiseks arendatakse välja uus turismitoode, Moe mõisa hotell, millega lisanduvad uued kliendisegmendid ja pikeneb külastajate külastusaeg mõnelt tunnilt mõnele päevale.

Toetuse saaja: Moe Mõis MTÜ, toetuse suurus 199 628,75 eurot.

Kontakt: [email protected]

 

Loodusenergia maja, majutusteenuste kaasajastamine Prangli saarel

Kokkuvõte:

Projekti tulemusena luuakse kaasaegne, looduslähedane, piirkonnale omane ja säästva turismi põhimõtetest lähtuv majutus Prangli saarele. Majutus on mõeldud pikemalt viibivale saare külastajale nii Eestist kui välisriikidest, mis toob ettevõttele uue kliendisegmendi, pikendab külastuste aega ja hooaega.

Toetuse saaja: Prangli Reisid OÜ, toetuse suurus 200 000 eurot.

Kontakt: Annika Prangli, tegevjuht, tel. 53413109, e-post: [email protected]

 

Dorpat hotelli ärimudeli arendus läbi välismaise peresegmendi lisamise ja ärisegmendi edasiarenduse

Kokkuvõte:

Projekt keskendub Eesti peresegmendi, välismaiste peresegmentide lisamisele ja ärisegmendi teenuste edasiarendusele, mis aitab tõsta ettevõtte konkurentsivõimet, peatumisaega hotellis ning ettevõtte käivet ning kasumlikkust uutes tekkinud oludes.

Toetuse saaja: OÜ Dorpat, toetuse suurus 199 640,73 eurot.

Kontakt: Pille Uiga, tegevjuht, tel. 520 0737, e-post: [email protected]

 

Traveller Tours ärimudeli uuendamine ja tarkvarasüsteemide arendamine

Kokkuvõte:

Projekti eesmärgiks on Traveller Toursi fokusseerimine privaattuuride korraldamise segmendile. Projekti käigus arendatakse välja uudne privaattuuride kokkupanemiseks loodud reisiplaneerija, giididele mõeldud mobiiliäpp, mis lihtsustab päevareisigiidi tööd ja aruandlust ning täiustatakse kliendisuhtluse, broneeringute, sõidukite ja giidide haldamise süsteeme.

Toetuse saaja: Traveller Tours OÜ, toetuse suurus 123 923,00 eurot.

Kontakt: e-post: [email protected]

 

Audru ringraja kardikeskus

Kokkuvõte:

Projekti raames arendatakse Audru ringrajal välja kardirada, et pakkuda täiendavalt senistele teenustele hobikardi ja võistluskardi teenuseid, mille tulemusel laieneb sihtgrupp ning seeläbi suurenevad ettevõtte tuluvood.

Toetuse saaja: Rada OÜ, toetuse suurus 199 960,00 eurot.

Kontakt: [email protected]

 

Narva jõe ajaloolise laevaliikluse taastamine

Kokkuvõte:

Projekti eesmärgiks on Narva ja Narva-Jõesuu vahelise laevaliikluse taastamine regulaarreisideks, samuti lisandub täiendavate tellimusreiside tellimise võimalus regulaarliini välisel ajal. Laevasõidu ajal on võimalik mobiilsest audiogiidist kuulata infot vaatamisväärsuste ja piirkonna ajaloo kohta.

Toetuse saaja: OÜ Spinnaker, toetuse suurus 196 000,00 eurot.

Kontakt: [email protected]

 

Täisautomaatse audiogiidi tuuride platvormi loomine

Kokkuvõte:

Projekti eesmärk on turule tuua unikaalne tehnoloogiline lahendus – täisautomaatne audiogiidi loomise platvorm, kus iga huviline saab luua endale sobiva audiogiidi tuuri (linna-, loodus-, lossituurid jne). Uue lahenduse peamine väärtus seisneb selles, et see võimaldab turismiettevõtjatel luua külalistele uusi huvitavaid väljundeid, hõivata uusi kliendisegmente, vähendada olemasolevate süsteemide töös hoidmise kulusid ja seeläbi panustada kogu Eesti turismisektori konkurentsivõime kasvu.

Toetuse saaja: Navicup OÜ, toetuse suurus 153 008,00 eurot.

Kontakt: e-post: [email protected]

 

Hämsa Maheresto ja heaolukeskus

Kokkuvõte:

Hämsa Maheresto ja heaolukeskus on kompleksina tegutsev tervik, kus lisaks heale, mahedale ja tervislikule toidule Maherestos saab Hämsas nautida ka meelelisi, hinge tasakaalustavaid teenuseid omanäolises heaolukeskuses, kus lisaks pärimuslikule saunakogemusele on võimalik osa saada hingamisteraapia tundidest, massaažimõnudest ja taimeravi seanssidest keset Võrumaa kaunist loodust.

Toetuse saaja: Andi Invest OÜ, toetuse suurus 104 853,76 eurot.

Kontakt: Ulvi Parksepp, tel. 516 1399, e-post: [email protected]

Jaga postitust

Tagasi üles