Vegvisir: Eesti kaitsetööstuse kasvu üheks võtmeteguriks võiks olla riigi tellimused Ukraina toetamiseks
Eesti kaitsetööstus on viimastel aastatel kogenud märkimisväärset kasvu, mida on toetanud nii geopoliitiline olukord kui ka tehnoloogia areng. Samas seisavad ettevõtted silmitsi väljakutsetega, nagu kodumaise referentsi puudumine ja rahastuse leidmine. Eesti kaitsetööstusettevõtte Vegvisir tegevjuht Ingvar Pärnamäe rõhutab, et riigi ja kaitsetööstuse koostöö võib aidata Eesti ettevõtetel jõuda 2030. aastaks miljardilise käibeni.
Konventsionaalne sõda Ukrainas on pannud kaitsevägesid üle maailma mõtlema sellele, et milliste tehnoloogiatega järgmisse sõtta minnakse ja milleks tuleb valmis olla enda riigikaitse vaates, leiab Pärnamäe. Seetõttu on ka Eesti kaitsetööstuse ettevõtted, sealhulgas Vegvisir, viimase kahe aasta jooksul kiiresti arenenud.
Vegvisiri juhi sõnul on 2023. aasta olnud nende jaoks murranguline. „Meil õnnestus arendada välja kaks toodet, Vegvisir Core ja Vegvisir Remote ning saime ka oma esimese maksva kliendi,“ ütleb ta. „2024. aastal oleme keskendunud suuremate müükide tegemisele, mis on hetkel graafikus.“
Ukraina sõda on Pärnamäe sõnul märkimisväärselt mõjutanud kogu kohalikku kaitsetööstust, suurendades nõudlust soomusmasinate ja mehitamata platvormide kaitsesüsteemide järele. „Soomusmasinate roll on lahinguväljale tagasi tulnud, kuid nende kaitse peab olema tõhusam, näiteks FPV droonide vastu,“ selgitab Pärnamäe. Samuti toimub tema sõnul kiire areng maismaarobootikas, kus ka Vegvisiri visuaaltehnoloogial on suur potentsiaal, kuidas neid masinaid maastikul distantsilt liigutatakse-juhitakse.
Väljakutsed ja lahendused
Eesti kaitsetööstuse edu ei tule aga kergelt. Pärnamäe märgib, et suurimaks takistuseks on kodumaise referentsi puudumine. „Kui Eesti kaitsevägi ei kasuta meie tooteid, on neid raskem müüa ka mujal,“ selgitab ta. Lahenduseks oleks tihedam koostöö Eesti riigiga, kus riik ise toetaks kaitsetööstuse toodete katsetamist ja arendamist.
Teine oluline väljakutse on rahastuse leidmine. „Oleme sulgemas investeerimisringi, millega kogusime kokku 3 miljonit eurot, kuid rahastuse leidmine on jätkuvalt keeruline. Eriti Euroopa Investeerimispanga piirangud kaitsetööstusesse investeerimisel on probleem,“ ütleb Pärnamäe. Tema sõnul on ka investoritel julgust kaitsetööstusesse investeerida jätkuvalt palju vähem kui turunõudlus täna eeldaks.
Pärnamäe loodab, et Eesti riik hakkab rohkem strateegiliselt mõtlema ja kaaluma võimalusi kaitsetööstuse toetamiseks, sealhulgas otseinvesteeringuid ettevõtetesse.
Ukraina ja rahvusvaheline turg
Ukraina sõda on selge tegur, mis on tõstnud riikide kaitsekulutusi üle maailma. „Ukraina sõda, Lähis-Ida pinged ja teadmatus USA presidendivalimiste tulemuste osas loovad rahutud olud. See suurendab kaitsekulutusi ja kaitsetööstuse toodete nõudlust,“ ütleb Pärnamäe.
Ta usub, et üks viis Eesti kaitsetööstuse kasvu kiirendamiseks on Ukrainale antava relvastusabi suunamine läbi Eesti ettevõtete. „Selle asemel, et osta relvastust välisriikidest, võiks jätta maksumaksja raha Eestisse ja osta tooteid siit,“ pakub Pärnamäe. See toob raha tagasi Eesti majandusse ja aitab kasvatada kohalike ettevõtete käivet.
1 miljardi käibe eesmärk
Eesti kaitsetööstuse eesmärgiks on jõuda 2030. aastaks miljardilise käibeni. Pärnamäe sõnul ei vaja see eesmärk tingimata uut läbimurret, vaid olemasolevate toodete suuremas mahus eksportimist. „Mida rohkem erinevaid tooteid ja kliente, seda suurem on võimalus müügiks,“ selgitab ta.
Kuid Pärnamäe rõhutab, et selleks on vajalik tihedam koostöö riigiga. Ta toob välja võimaluse rakendada vastuoste kaitsevaldkonna hangetes, kus välisriikidest relvasüsteemide ostmisel kohustatakse neid riike ostma ka Eesti kaitsetööstuse tooteid ja teenuseid. „See aitaks tasakaalustada kasvavaid kaitsekulusid, aidata Eesti kaitsetööstusel käivet kasvatada ja hoida maksumaksja raha Eestis,“ selgitab ta.
Uute klientide leidmisel on eriti oluline Eesti riigi tugi ja tihe koostöö Eesti kaitsetööstusettevõtetega, kuna kiiremini ja suurema tõenäosusega on võimalik nende müükideni jõuda sel juhul, kui poliitiline tugi on nähtavalt taga, leiab Pärnamäe.
Oluline on tema sõnul ka kaitsevägi kui arenduspartner, kelle panus nii ideede valideerijana kui ka reaalsete põllukatsetuste läbiviimisel võib olla ülioluline mõne toote kiiremal valmimisel. „Uus koalitsioonileping annab siin kusjuures mitmes punktis palju lootust, et võiks minna paremaks Eesti kaitsetööstuse vaates,“ usub Pärnamäe.
Eesti kaitsetööstuse eelised
Kuigi Eesti kaitsetööstus on täna mahult väike, on selle innovatsioonitase kõrge. „Meie eeliseks on uudsed, nutikad ja unikaalsed lahendused, mis võivad oma nišis olla maailma parimad,“ ütleb Pärnamäe. Samuti aitab ettevõtetel edu saavutada Eesti tugev start-up ökosüsteem ja kiire tootevalmimise võimekus.
„Eesti kaitsetööstuse ettevõtted on julged ja mõtlevad globaalselt, mis ei ole alati iseloomulik paljudele teistele riikidele,“ märgib Pärnamäe, lisades, et selle mõtteviisi abil on võimalik saavutada edu ka rahvusvahelistel turgudel.
Kokkuvõte
Eesti kaitsetööstuse kasv ja areng sõltub suures osas riigi toetusest ning rahvusvahelistest suhetest. Koostöö riigi ja ettevõtete vahel on oluline, et saavutada miljardiline käive aastaks 2030 ning suurendada eksporti. Pärnamäe sõnul võiks Eesti riik kaaluda relvastusabi suunamist Ukraina kaudu ja vastuoste kaitsehangetes, mis aitaks tugevdada Eesti kaitsetööstust ja viia riigi suurematele turgudele.
„Mida rohkem strateegilist kahepoolset koostööd koos tööstusalase koostööga kahe riigi vahel Eesti riik suudab ehitada meie liitlastega, seda suurem on tõenäosus, et me jõuame selle miljardini ning ajalises mõttes võime jõuda isegi kiiremini kui aastaks 2030,” lisab Vegvisiri tegevjuht Ingvar Pärnamäe.
Hea teada:
- Vegvisir arendab segareaalsusel põhinevat olukorrateadlikkuse lahendust, mis võimaldab näiteks soomukijuhil virtuaalreaalsusprillidega näha 360 kraadi ulatuses läbi soomuki metallist kere.
- 2023. aastal oli ettevõttes töötajaid 7, 2024. aasta viimase kvartali seisuga 11 töötajat.
- Jaanuaris sõlmisid Vegvisir ja India kaitsetööstuseettevõtte MKU Limited partnerlusleppe, mis avab Vegvisirile uksed India kaitseturule.
- Septembris sõlmis Vegvisir lepingu Austraalia armeega ning austraallastele müüdi esimene partii oma tehnoloogiat. See on ettevõtte esimene leping lõppkasutajaga.
- Oma tegevuse jooksul on Vegvisir kokku kaasanud 3,6 miljonit eurot.