Vaata peasisu

Work in Estonia tööandjatele Latitude59 konverentsil: tähelepanekud tehnoloogiast ja inimestest

Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutus
27. mai 2025
4 min
Work in Estonia L59

Latitude59 konverents Tallinnas tõi taaskord kokku innovaatilise mõtlemise, tehnoloogia arendamise ja inimfookusega ettevõtluse entusiastid.

Work in Estonia osales kahepäevasel konverentsil, mille üheks läbivaks teemaks kujunes muuhulgas tehisintellekti (AI) roll – mitte ainult tehnoloogias, vaid ka meeskondade juhtimises ja inimeste töökorralduse planeerimises.

EIS-ist osalesid lisaks Work in Estonia tiimile ka teised Eesti majandust rahvusvaheliselt edendavad üksused nagu e-Estonia, Invest Estonia, Startup Estonia, Visit Estonia ning e-Residency.

Sündmust külastas üle 3500 inimese, sealhulgas üle 900 idufirma esindaja ja 20 riikliku delegatsiooni. Sel aastal osales ligi 700 investorit ning lavadel oli näha 170 esinejat. 

Kokku oli osalejaid enam kui 70 erinevast riigist üle maailma.

AI – tööriist või tööandja?

Konverentsi esimene päev keskendus tulevikku vaatamisele: mida me juba AI-ga saavutanud oleme ja kuidas panna AI meie heaks tööle. Üheks suurimaks küsimuseks kujunes: “Kas arendame tarkvara inimestele või hoopis agentidele?”

Selgus, et kuigi AI loob järjest rohkem koodi, ei vähene testimise vajadus – pigem kasvab töömaht, sest loodud kood ei pruugi olla kvaliteetne. Seega ei kao arendajate roll, vaid muutub: AI entusiastist peab saama AI juht – inimene, kes oskab masinat tööle panna nii, et see säästaks aega ja looks väärtust.

Õiged inimesed õigel kohal

Bolt’i kaasasutaja ja tegevjuht Markus Villig tõi välja, et kui peaks uuesti alustama, pööraks ta veelgi enam tähelepanu inimeste sobivusele – nii kultuuriliselt kui ka kompetentsi poolest. Tema sõnul on suurimad probleemid sageli seotud mitte tehnoloogia, vaid inimestega – läbipõlemise ja sobimatuse tõttu. Parim talent ei otsi tööd, sest nad on juba praegugi põnevates rollides – seega tuleb neile pakkuda tähendusrikast keskkonda, mitte lihtsalt uut tööpakkumist.

Sarnase mõtte tõi esile ka Boyan Slat, The Ocean Cleanup tegevjuht – kui ta oleks oma meeskonna õigel ajal õigete inimestega komplekteerinud, oleks paljud unetud ööd jäänud olemata. Kuid samas rõhutas ta ka “odavate vigade” olulisust – kõige olulisemad õppetunnid tulevad kogemusest, mitte loengusaalist.

Kultuur, loovus ja ebaõnnestumised

Teisel päeval kõlas rohkem loovuse ja isikliku tee leidmise teemadel. Artist NOËP rääkis, kuidas ei tohi oma loomingut liiga tõsiselt võtta – tuntud biit Rihanna lugude pealkirjadest või lugu Jennifer Lawrence’ist tuletavad meelde, et mängulisus viib tihti meeldejääva loominguni.

Tema enda üks suurimaid “ebaõnnestumisi” (viide tema loole “fk this up“) leidis aset, kui ta otsustas üheks ERR-i otse-eetri esinemiseks mitte piisavalt ettevalmistusi teha. Esinemine kukkus kehv välja ning lõpuks tuli tal režissööriga eraldi läbi rääkida ning teda paluda, et salvestatud klipp eetrisse ei jõuaks. Sellest vahejuhtumist alates ei võta ta ühtegi esinemisvõimalust iseenesestmõistetavana ning mõtleb kõik detailid läbi.

Töö ja eraelu tasakaal

Üks läbiv mõte, mis kõlas korduvalt mitme startupi valdkonna tegevjuhi poolt, oli lihtne, kuid tihti unustatud: “Magage hästi, sööge hästi, liikuge!”. Kui inimene on tasakaalus, tuleb ka tulemus. Paljud läbipõlemised ei tule ületöötamisest, vaid sellest, et töö ei too soovitud tulemust. Kui pole arengut ega tulemust, võib olla iga tööpingutus frustreeriv.

Lõpetuseks

Latitude59 näitas selgelt, et Eesti on koht, kus testitakse julgelt uusi tehnoloogiaid, kuid ei unustata inimesi nende taga. AI ei ole eesmärk iseenesest, vaid tööriist, mis õigesti kasutades võib võita sulle isegi kaks kuud vaba aega aastas.

Küsimus ei ole enam ainult selles, kuidas ehitada paremat tehnoloogiat – vaid kuidas ehitada paremaid meeskondi ja keskkondi, kus inimesed tahavad töötada.

Tutvu kõigi Work in Estonia võimalustega www.eis.ee/valistalent 

Võta meiega ühendust [email protected] 

Fotol on Work in Estonia ettevõtete konsultandid Katre Rohumägi ja Andrea Maidla.

Jaga postitust

Tagasi üles