Vaata peasisu

Ettevõtjate kogemus: mida annab ESG strateegia ja kuidas sellega tasuta alustada? 

Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutus
6. juuni 2025
4 min
Eesti Pandipakendi meeskond ja Marko Siller Sustinerest ESG strateegia meistriklassi lõpetamisel

Kuigi Euroopa Komisjon kaalub hetkel ESG ehk jätkusuutliku ettevõtluse aruandluskohustuse ja kestlikkusalase hoolsuskohustuse lihtsustamist, jääb ESG strateegiline tähtsus ettevõtetele alles. Värsked uuringud näitavad, et kliendid, partnerid ja hanked ootavad ettevõtetelt jätkusuutlikkusega arvestamist, olgu selleks keskkonnamõjude juhtimine, sotsiaalne vastutus või läbipaistev juhtimine. 

Swedbanki 2025. aasta tööstusuuring ja Sustinere kevadine kliendiküsitlus kinnitavad, et ESG strateegia aitab maandada riske, tugevdada positsiooni rahvusvahelistel turgudel ja toetada tootearendust. Just selleks, et ESG-ga sihipäraselt alustada, on Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutus (EIS) loonud tasuta veebipraktikumid ja viinud läbi ka ESG strateegia meistriklasse. 

Kuidas ettevõtted on jõudnud ESG strateegiani 

Oma kogemusest ESG strateegia loomisel räägivad meistriklassis osalenud Eesti Pandipakend (ringluspakendite käitluse korraldaja), TB Works (metallitöötlusettevõte) ja BCS Itera (ärianalüüsi ja IT-nõustamise pakkuja). 

Miks otsustasite ESG meistriklassis osaleda? 

Eesti Pandipakendi ESG-teekond sai alguse soovist teha rohkem kui ainult ringmajanduslike teenuste pakkumine. „Oleme alati pidanud end kestlikkuse suunanäitajaks, aga tundsime, et meil puudub terviklik vaade ESG-le. Meistriklass andis võimaluse seda süsteemselt üles ehitada,“ selgitab keskkonna- ja kvaliteedijuht Helen Murula.  

TB Worksi jaoks tuli ajend väljastpoolt – rahvusvahelised kliendid, kellest osa on ka börsiettevõtted, hakkasid järjest sagedamini küsima ESG teavet. „Ühel hetkel oli selge, et peame olema valmis vastama nende ootustele ja soovime seda teha läbimõeldult,“ ütleb juhatuse liige Robert Talalaev. „Lisaks nägime võimalust muuta oma protsesse kuluefektiivsemaks ja lisada väärtust.“ 

BCS Itera liitus meistriklassiga vajadusest orienteeruda järjest mitmekesisemates huvigruppide ootustes. „Tundsime, et vajame selgust selles, millised ESG teemad on meie jaoks olulisemad ja millistele peaksime ressurssi suunama,“ põhjendab talendijuht Merilin Aug

Mida andis teile ESG teemade süsteemne läbitöötamine?   

Kõik kolm ettevõtet rõhutavad, et põhjalik ESG käsitlus aitas selgemalt mõtestada nii olemasolevaid tegevusi kui ka vajakajäämisi. 

Pandipakendis hinnati esmalt ausalt hetkeolukorda – mis on juba tehtud, mis vajab veel tööd. „See aitas selgelt näha, millised teemad meie puhul fookusesse võtta,“ ütleb Murula. „Sain kinnitust, et me ei alusta päris nullist ja see motiveeris.“ 

TB Works sai esmaseks kasuks teadlikkuse kasvamise. „Oli silmiavav mõista, et oleme mitmeid ESG põhimõtteid juba praktikas kasutanud, lihtsalt neid nii nimetamata. Suurim kasu oli süsteemne arusaam, kuidas tegevused ja mõõdikud omavahel seostuvad,“ märgib Talalaev. 

BCS Itera hindas eriti õppeprotsessi metoodikat. „Topeltolulisuse põhimõte, teekaardi loomine, seoste loomine eesmärkide ja mõõdikute vahel – see kõik tuli läbi meeskonnatöö. Saime tugeva aluse järgmisteks sammudeks,“ kinnitab Aug. 

Millist kasu toob arenguprogrammides osalemine ettevõtetele?  

Murula toob välja selged, ekspertide toel kujunenud teadmised ning tugeva strateegilise raamistiku: „Tänu meistriklassile on meil nüüd kindel suund, mille järgi tegutseme – ja see toob ESG meie igapäevatöösse.“ 

Talalaev tõstab esile keskendumise ja praktilise toe väärtuse: „Meistriklass sundis võtma aja, et süvitsi mõelda. Samal ajal oli võimalik saada kiiret ja asjalikku tagasisidet ning kuulda, kuidas teised ettevõtted teemat lahendavad.“ 

Augi sõnul oli eriti inspireeriv kuuluda kogukonda, kes sarnastel teemadel aktiivselt tegutseb. „See andis julguse alustada ja teadmise, et keegi ei pea seda teekonda üksi läbima. Samas tekkis tugev vundament, millele saab oma strateegiat edasi ehitada.“ 

Mida soovitate teistele ettevõtetele, kes tahavad ESG-ga alustada?   

Pandipakend soovitab alustada ausalt ja aja varumisega. „Ilustamata hinnang hetkeolukorrale on edasiliikumise alus. Ja ilma juhtkonna toetuseta ei ole ka parim plaan kuigi tõhus,“ rõhutab Murula. 

„ESG vajab pühendumist – ja seda saab tagada siis, kui ettevõttes on inimesed, kellel on teema eest vastutus ja kes saavad selleks ka aega. See ei ole ainult aruandluse pärast, vaid võimalus oma äri paremini juhtida,“ julgustab Talalaev. 

Aug soovitab esmalt paika panna sisemise motivatsiooni: „Kui põhjus ESG-ga tegeleda tuleb organisatsiooni seest, mitte vaid välise surve tõttu, on tulemus oluliselt sisukam. Ja soovitan julgelt teiste käest õppida – kogemuste jagamine on hindamatu.“ 

Alusta ESG teekonda tasuta juhendmaterjalide abil   

ESG strateegiaga ei pea alustama üksi ega nullist. EIS on loonud tasuta e-praktikumid, mis aitavad samm-sammult kaardistada oma ettevõtte mõjukohti, mõista ESG põhimõtteid ning koostada just sinu ettevõttele sobiva strateegia. Lisaks on olemas töölehed, juhendid ja näited, mis muudavad keerulise teema lihtsalt läbitavaks. Tutvu ka kestlikkusaruandluse juhistega siin

Jaga postitust

Tagasi üles