Püsi kestlikkusega konkurentsis – alustab ringdisaini meistriklass!
Selleks, et kestlikkus ei jääks pelgalt abstraktseks mõisteks, millest kuuleme ainult määruste ja direktiivide võtmes, tuleme ettevõtetele appi. Oleme kokku pannud koolitusprogrammi, mille keskmes on toodete ja teenuste keskkonnamõju vähendamine ning uuenduslike lahenduste leidmine.
Augusti lõpus alustav ringdisaini meistriklass on mõeldud tööstusettevõtetele oma toote või teenuse protsesside ümbermõtestamiseks ja –disainimiseks, seades esikohale kestlikkuse ja innovatsiooni. Koolitusprogrammi on koostanud ja viivad läbi rahvusvaheliselt tunnustatud Ethica Finland eksperdid.
Ringse äriarenduse eksperdi ning programmis koolitajana kaasa tegeva Anne Raudaskoski sõnul on ringdisaini meistriklass ka maailma mastaabis üsna unikaalne ettevõtmine. “Mõne kuuga maailma ei muuda, ent luban, et osalejad saavad meistriklassist teadmised ja kogemuse, mis aitavad oma äri teise pilguga hinnata,” märkis Raudaskoski. Programmi jooksul loovad ettevõtted kestliku toote või teenuse prototüübi. Ringdisaini puhul ei ole sugugi välistatud, et varasemast tootmisettevõttest võiks koguni saada teenusettevõte.
„Ringdisain on tänase lineaarse tootmissüsteemi järgmine tase, praktiliselt disain 2.0, millele on tehtud tarkvarauuendus. Selles on esikohale seatud looduskeskkond ning innovaatiliste lahenduste leidmine tootedisainis. Võrreldes tavapärase disainiprotsessiga, lähtub ringdisain toote elutsükli hindamisest, kus juba toodet luues mõeldakse detailselt selle kasutusperioodile ja jalajäljele kogu eluea jooksul,“ selgitas EASi ja KredExi ühendasutuse roheteenuste projektijuht Anet Adamson.
Ta lisas, et põhjuseid ringdisaini poole liikumiseks ja selle rakendamiseks on palju: suurenevad tootmiskulud, tooraine nappus ja kättesaadavus, tarneprobleemid ning aina nõudlikumad ja teadlikumad tarbijad. „Keegi ei soovi sabassörkija olla, võitjateks kiputakse kroonima üldjuhul neid, kes trendidega esimeste seas kaasa spurdivad,“ ütles Adamson.
Ringdisaini meistriklass toob rahvusvahelised ringmajanduse ja jätkusuutlikkuse parimad teadmised Eesti ettevõteteni. Koolitajatena löövad kaasa eksperdid, kes nõustanud selliseid ettevõtteid nagu Lumene, Paulig Group, Lidl, Ensto, UPM, Marimekko, P&G Braun, Nepra Wear, Oulun Energy jt.
Ringdisaini meistriklassi stardijoonel läbib ettevõte auditi oma hetkeolukorra kindlaks tegemiseks. Sellele järgneb süsteemne teemade käsitlus, kus olulisel kohal on ringsed ärimudelid, materjalikasutuse optimeerimine, sisendmaterjalide valik, ressursitõhus tootmine, toote eluea pikendamine, tootmisjääkide kasutamine ja toode-teenus paradigma muutus. „Programmi koostades oleme silmas pidanud, et see oleks praktiline ning tulemustele orienteeritud,“ rääkis Adamson.
Kui soovite pöörata kestlikkuse oma ettevõtte konkurentsieeliseks, siis tasub kiirustada – augusti lõpus alustavas ringdisaini meistriklassis on kohti vaid kümnele ettevõttele. Kandideerimine on avatud kuni 8.maini 2024. Tutvu programmi ja osalemistingimustega SIIN.