Vaata peasisu Euroopa Liidu taasterahastu NextGenerationEU (RRF) (EST)

Rohetoetus: tootmisettevõtja ärimudeli muutmise toetus

Toetame rohemõtlemise sidumist ettevõtja strateegilise missiooniga

Et “roheline” muutuks äritegevuse lahutamatuks osaks, saab tööstus- ja mäetööstusettevõtja toetuse abil välja selgitada ettevõtte rohevõimekuse hetkeolukorra ning avastada ja juurutada kestlikke viise tootmise toimepidavuse tagamiseks.

Toetust rahastatakse Euroopa Liidu taasterahastu NextGenerationEU vahenditest.

Toetuse taotlemine on jooksev. Projektide elluviimise tähtaeg on 31.05.2026.

Taotluste vastuvõtt kestab:
Tegevussuund 1 (roheaudit) kuni 30.08.2025
Tegevussuund 2 (arendustegevused) kuni 30.06.2025
Alates 20.01.25 ei ole tarvis II etapi taotlusega esitada DNSH analüüsi. Seega ei ole seda tarvilik ka I etapi elluviimisel teenusepakkujalt tellida.

Nimi
Rohetoetus: tootmisettevõtja ärimudeli muutmise toetus
Suurim toetus
roheaudit kuni 10 000, arendustegevuse elluviimine kuni 200 000
Omafinantseering
vähemalt 30%
Kogu toetussumma
8 706 543
Staatus
Avatud

Kelle jaoks on toetus mõeldud?

  • Toetust saavad taotleda Eesti äriregistrisse kantud äriühingud, kes on tööstusettevõtjad (EMTAK B, C), välja arvatud kivi- ja pruunsöe kaevandamine (jagu B, alajagu 05), nafta ja maagaasi tootmine ja tootmist abistavad tegevusalad (jagu B, alajagu 06 ja 091) ning tubakatoodete tootmine (jagu C, alajagu 12).

Mis valdkonna projekte ootame

Roheauditi raames kaardistatakse välise nõustaja abil ettevõtja rohevõimekus, ärimudeli ringsus ja koostatakse teekaart. Lisaks on võimalik nõustajalt tellida ka organisatsiooni ja tootepõhised CO2 jalajälje hinnangud ning toodete keskkonnadeklaratsioonide koostamise, valideerimise ja avaldamise (EPD). Teekaardis antakse hinnang organisatsiooni rohevõimekusele, mõtestatakse äritegevuse ringsus ning osundatakse kitsaskohtadele, võimalikele lahendustele, ajahorisondile, lahenduste hinnangulistele maksumustele ja mõjule majandustulemustele. Seatakse 2 aasta arendusprioriteedid, mida ettevõte võib asuda ellu rakendama toetuse teises etapis.

Alates 20.01.25 ei ole tarvis II etapi taotlusega esitada DNSH analüüsi. Seega ei ole seda tarvilik ka I etapi elluviimisel teenusepakkujalt tellida.

Roheaudit sobib ettevõtjale, kes:

  • alles alustab oma teekonda kestlikkuse suunas ning vajab ettevõttevälise nõustaja kaasabi kestlike eesmärkide ja sihtide seadmisel
  • kavandab investeeringuid materiaalsesse põhivarasse toetuse järgmises etapis, sest teekaart on tegevussuund 2 toetuse taotlemisel investeeringute puhul kohustuslik

Ettevõtja viib toetuse kaasabil ellu kestlikkusega seotud arenduseesmärke. Sellisteks tegevusteks on (vt ka toetuse määruse §7 lg5):

1. toote- ja teenuse arendamine (nt toodete redisain nende kasutus- ja eluea pikendamiseks või uue toote väljatöötamine, toodete EPD-de tellimine/avaldamine jms);
2. organisatsiooni ja protsesside arendamine (nt ESG põhimõtete väljatöötamine, CO2 jalajälje mõõtmine ja selle vähendamiseks vajaminevad tegevused);
3. nõustamisteenuste ostmine kestlikkusega seotud tegevuste elluviimiseks;
4. ettevõtja juhtkonna ja töötajate koolitamine kestliku arengu, ringmajanduse ja kliimamõju ning selle vähendamise põhimõtete juurutamiseks;
5. patentide omandamine, valideerimine ja kaitsmine;
6. ärimudeli muutmisest tuleneva materiaalse vara ja selle kasutamiseks vajamineva immateriaalse vara omandamine (investeeringud).

NB! Tegevuste 1-5 elluviimisel esitab ettevõtja taotlusega kaheaastase tegevuskava, mis sisaldab arendustegevusi, nende prioriteetsust, kestust ja järjestatust. Tegevuse nr 6 puhul on taotluse kohustuslikuks lisadokumendiks teekaart.

Mis minu ettevõttes muutub?

Rohevõimekus ja ärimudeli ringsus analüüsitud ning loodud plaan arendustegevuste elluviimiseks

Rohearendus ettevõttes juurutatud

Suureneb roheteadlikkus

Eelnõustamine

Küsi lisainfot [email protected] (+372 627 9452) või registreeru eelnõustamisele
Eelnõustamise läbimine ei ole kohustuslik.

Ettevalmistus roheauditi teenusepakkuja leidmiseks

Koosta eksperdi teenuse ostmiseks lähteülesanne, kus kirjeldad ootusi eksperdile või ekspertide grupile, teenuse sisu ning parima pakkuja valiku aluseid. Võta lähteülesande alusel vähemalt 2 võrreldavat hinnapakkumist roheauditi läbiviimiseks ja veendu, et teekaardi koostamiseks on kõik vajalikud kompetentsid kaasatud. On oluline, et saadud pakkumised oleksid võrreldavad, st sisaldaksid samu teenuseid. Täida eksperdi kompetentside kinnitamiseks varasema kogemuse vorm.

Juhend hinnapakkumiste võtmiseks ja lähteülesande koostamiseks

Nõuded roheauditi läbiviijale

Eksperdi varasema kogemuse vorm

Taotluse ettevalmistamine

Taotlus täidetakse ja esitatakse struktuurifondide e-toetuse keskkonnas

Valmista taotluse dokumendid eelnevalt ette.

NB! Roheauditi projektidele ja teekaardist tuleneva arendustegevuse projektidele on erinevad vormid ja nõudmised.

 

Taotlusvormi näidis

Eelarve vorm

Teekaardi koostamise juhend

Kontserni liikmete skeem (juhul kui taotleja kuulub kontserni ja kontserni andmed ei ole äriregistris kuvatud)

Volikirja näidis (juhul kui taotluse allkirjastaja ei ole taotleja esindusõiguslik isik)

Taotlusele tuleb lisada veel:

  • Lähteülesanne ja hinnapakkumised  (juhend hinnapakkumiste võtmiseks ja lähteülesande koostamiseks)
  • Taotlemisele eelneva majandusaasta aruanne või finantsaruanded (kui majandusaasta aruande esitamise tähtaeg on saabunud, peab aruanne olema esitatud äriregistrile)
  • Taotleja bilanss ja kasumiaruanne taotlemisele eelneva kvartali seisuga
  • Kontserni konsolideeritud majandusnäitajad (töötajate arv, bilanss ja kasumiaruanne) tuleb esitada, kui ettevõte kuulub kontserni ja kontserni kuulumine ei ole tuvastatav äriregistri andmete põhjal

Kirjuta lahti arendustegevus, kasutades selleks projektiplaani vormi. Seejärel koosta taotluse esitamiseks vajaminevad lisadokumendid:

Taotlusvormi näidis

Projektiplaani vorm

Teekaardi koostamise juhend

Eelarve vorm

Majandusnäitajate prognoosi vorm

Hankeplaan riigihankekohuslasest taotleja puhul

Kontserni liikmete skeem (juhul kui taotleja kuulub kontserni ja kontserni andmed ei ole äriregistris kuvatud)

Volikirja näidis (juhul kui taotluse allkirjastaja ei ole taotleja esindusõiguslik isik)

Taotluse esitamine

Taotlus täidetakse ja esitatakse struktuurifondide e-toetuse keskkonnas:

esita taotlus

Taotluse hindamine

Roheauditi taotluse hindamiseks kulub kuni 20 tööpäeva. Teekaardist tuleneva arendustegevuse taotluse hindamiseks kuni 30 tööpäeva.

Roheauditi projektide osas viime läbi taotluse vastavushindamise:

  • kas projekt vastab toetuse määruse eesmärgile
  • kas taotlus vastab määruses kehtestatud nõuetele
  • kas taotleja vastab määruses kehtestatud nõuetele

Esmalt viime läbi taotluse vastavushindamise. Projekte hindab vastavalt hindamismetoodikale hindamiskomisjon. Vajadusel kaasame hindamisse eksperte.

Hindamismetoodika

Hindamiskriteeriumid:

40% projekti tegevuste mõju meetme eesmärkide saavutamisele, milles hinnatakse projekti panust toetuse andmise eesmärkide ja tulemuste täitmisse ning projekti mõju ettevõtja arengule ja Eesti majandusele

20% projekti tegevuste mõju kliimaneutraalsele majandusele, vastupanuvõimele ja kliimamuutustega kohanemisele, muu hulgas hinnatakse ringmajanduse põhimõtete asutusesisest kasutuselevõttu ja transpordi- ja ladustamise lahenduste üleviimist uutele alustele ning kasvuhoonegaaside heite ja ressursikulu vähenemist

20% projekti kvaliteet, mille raames hinnatakse projekti realistlikkust, selgust ja tulemuste mõõdetavust

20% taotleja võimekus projekti ellu viia, mille raames hinnatakse taotleja rohe- ja finantsvõimekust ning riskide juhtimise oskust

Projekti elluviimine

Vii tegevused lähtuvalt projektiplaanis kirjeldatust edukalt ellu ja saavuta seatud eesmärgid!

NB! Kui roheauditi või arendustegevuse projekt hõlmab ettevõtja tasandil kasvuhoonegaaside jalajälje hindamist, tuleb järgida rahvusvahelist kasvuhoonegaaside Greenhouse Gas Protocol standardit ning hinnang peab olema kooskõlas Kliimaministeeriumi välja töötatud mudeliga.

Kasvuhoonegaaside protokoll (GHG protocol)

Kliimaministeeriumi KHG jalajälje arvutusmudel ja juhend

Olles saanud toetust Euroopa Liidu taasterahastu NextGenerationEU vahenditest, on sul ka kohustus avalikkust toetuse kasutamisest teavitada.

Toetuse saajal on kohustus eristada projektiga seotud kulud teistest kuludest. Projekti kulude eristamist on sõltuvalt ettevõttes kasutusel olevast raamatupidamistarkvarast võimalik korraldada läbi projektile eraldi kulukonto avamise või projekti kulude eristamise, konto koodidele vastavate tunnuste lisamisega (objekt, projekt vms).

Aruandlus

Esita projektiga seonduv aruandlus ja väljamaksetaotlused struktuurifondide e-toetuse keskkonna kaudu:

esita aruanne

NB! Pane tähele, et roheauditi projektidele ning teekaardist tuleneva arendustegevuse projektide aruandlusele on erinevad nõudmised. Loe lähemalt:

Roheauditi projektidel on vaja esitada vaid lõpparuanne, millele tuleb lisada valminud teekaart.
Aruandes too välja oma hinnang projekti tulemuslikkusele ja elluviimisele, roheauditi protsessile ning roheauditit läbiviinud eksperdile.

Toetuse summa makstakse välja 30 tööpäeva jooksul pärast seda, kui on esitatud aruanne projekti tulemuste saavutamiste kohta. Kui selgub, et töö ei vasta nõuetele, siis toetust välja ei maksta.

Roheauditi projekti lõpparuande näidisvorm

Arendustegevuse projektid esitavad sõltuvalt projekti pikkusest lisaks lõpparuandele ka vahearuande(d).

Vahearuandes too välja kõik antud perioodil tehtud tegevused ja saavutused ning maksetaotluses antud perioodi kulud.

Lõpparuandele lisa tuleb lisada valminud arendustegevust tõendavad materjalid. Too välja oma hinnang projekti tulemuslikkusele ning mõju ärimudeli muutmisele.

Toetuse summa makstakse välja 30 tööpäeva jooksul pärast seda, kui on esitatud aruanne projekti tulemuste saavutamiste kohta. Kui selgub, et töö ei vasta nõuetele, siis toetust välja ei maksta.

Vahe- ja lõpparuande näidisvorm

Projekti etapid

Küsi lisainfot [email protected] (+372 627 9452) või registreeru eelnõustamisele
Eelnõustamise läbimine ei ole kohustuslik.

Koosta eksperdi teenuse ostmiseks lähteülesanne, kus kirjeldad ootusi eksperdile või ekspertide grupile, teenuse sisu ning parima pakkuja valiku aluseid. Võta lähteülesande alusel vähemalt 2 võrreldavat hinnapakkumist roheauditi läbiviimiseks ja veendu, et teekaardi koostamiseks on kõik vajalikud kompetentsid kaasatud. On oluline, et saadud pakkumised oleksid võrreldavad, st sisaldaksid samu teenuseid. Täida eksperdi kompetentside kinnitamiseks varasema kogemuse vorm.

Juhend hinnapakkumiste võtmiseks ja lähteülesande koostamiseks

Nõuded roheauditi läbiviijale

Eksperdi varasema kogemuse vorm

Taotlus täidetakse ja esitatakse struktuurifondide e-toetuse keskkonnas

Valmista taotluse dokumendid eelnevalt ette.

NB! Roheauditi projektidele ja teekaardist tuleneva arendustegevuse projektidele on erinevad vormid ja nõudmised.

 

Taotlusvormi näidis

Eelarve vorm

Teekaardi koostamise juhend

Kontserni liikmete skeem (juhul kui taotleja kuulub kontserni ja kontserni andmed ei ole äriregistris kuvatud)

Volikirja näidis (juhul kui taotluse allkirjastaja ei ole taotleja esindusõiguslik isik)

Taotlusele tuleb lisada veel:

  • Lähteülesanne ja hinnapakkumised  (juhend hinnapakkumiste võtmiseks ja lähteülesande koostamiseks)
  • Taotlemisele eelneva majandusaasta aruanne või finantsaruanded (kui majandusaasta aruande esitamise tähtaeg on saabunud, peab aruanne olema esitatud äriregistrile)
  • Taotleja bilanss ja kasumiaruanne taotlemisele eelneva kvartali seisuga
  • Kontserni konsolideeritud majandusnäitajad (töötajate arv, bilanss ja kasumiaruanne) tuleb esitada, kui ettevõte kuulub kontserni ja kontserni kuulumine ei ole tuvastatav äriregistri andmete põhjal

Kirjuta lahti arendustegevus, kasutades selleks projektiplaani vormi. Seejärel koosta taotluse esitamiseks vajaminevad lisadokumendid:

Taotlusvormi näidis

Projektiplaani vorm

Teekaardi koostamise juhend

Eelarve vorm

Majandusnäitajate prognoosi vorm

Hankeplaan riigihankekohuslasest taotleja puhul

Kontserni liikmete skeem (juhul kui taotleja kuulub kontserni ja kontserni andmed ei ole äriregistris kuvatud)

Volikirja näidis (juhul kui taotluse allkirjastaja ei ole taotleja esindusõiguslik isik)

Taotlus täidetakse ja esitatakse struktuurifondide e-toetuse keskkonnas:

esita taotlus

Roheauditi taotluse hindamiseks kulub kuni 20 tööpäeva. Teekaardist tuleneva arendustegevuse taotluse hindamiseks kuni 30 tööpäeva.

Roheauditi projektide osas viime läbi taotluse vastavushindamise:

  • kas projekt vastab toetuse määruse eesmärgile
  • kas taotlus vastab määruses kehtestatud nõuetele
  • kas taotleja vastab määruses kehtestatud nõuetele

Esmalt viime läbi taotluse vastavushindamise. Projekte hindab vastavalt hindamismetoodikale hindamiskomisjon. Vajadusel kaasame hindamisse eksperte.

Hindamismetoodika

Hindamiskriteeriumid:

40% projekti tegevuste mõju meetme eesmärkide saavutamisele, milles hinnatakse projekti panust toetuse andmise eesmärkide ja tulemuste täitmisse ning projekti mõju ettevõtja arengule ja Eesti majandusele

20% projekti tegevuste mõju kliimaneutraalsele majandusele, vastupanuvõimele ja kliimamuutustega kohanemisele, muu hulgas hinnatakse ringmajanduse põhimõtete asutusesisest kasutuselevõttu ja transpordi- ja ladustamise lahenduste üleviimist uutele alustele ning kasvuhoonegaaside heite ja ressursikulu vähenemist

20% projekti kvaliteet, mille raames hinnatakse projekti realistlikkust, selgust ja tulemuste mõõdetavust

20% taotleja võimekus projekti ellu viia, mille raames hinnatakse taotleja rohe- ja finantsvõimekust ning riskide juhtimise oskust

Vii tegevused lähtuvalt projektiplaanis kirjeldatust edukalt ellu ja saavuta seatud eesmärgid!

NB! Kui roheauditi või arendustegevuse projekt hõlmab ettevõtja tasandil kasvuhoonegaaside jalajälje hindamist, tuleb järgida rahvusvahelist kasvuhoonegaaside Greenhouse Gas Protocol standardit ning hinnang peab olema kooskõlas Kliimaministeeriumi välja töötatud mudeliga.

Kasvuhoonegaaside protokoll (GHG protocol)

Kliimaministeeriumi KHG jalajälje arvutusmudel ja juhend

Olles saanud toetust Euroopa Liidu taasterahastu NextGenerationEU vahenditest, on sul ka kohustus avalikkust toetuse kasutamisest teavitada.

Toetuse saajal on kohustus eristada projektiga seotud kulud teistest kuludest. Projekti kulude eristamist on sõltuvalt ettevõttes kasutusel olevast raamatupidamistarkvarast võimalik korraldada läbi projektile eraldi kulukonto avamise või projekti kulude eristamise, konto koodidele vastavate tunnuste lisamisega (objekt, projekt vms).

Esita projektiga seonduv aruandlus ja väljamaksetaotlused struktuurifondide e-toetuse keskkonna kaudu:

esita aruanne

NB! Pane tähele, et roheauditi projektidele ning teekaardist tuleneva arendustegevuse projektide aruandlusele on erinevad nõudmised. Loe lähemalt:

Roheauditi projektidel on vaja esitada vaid lõpparuanne, millele tuleb lisada valminud teekaart.
Aruandes too välja oma hinnang projekti tulemuslikkusele ja elluviimisele, roheauditi protsessile ning roheauditit läbiviinud eksperdile.

Toetuse summa makstakse välja 30 tööpäeva jooksul pärast seda, kui on esitatud aruanne projekti tulemuste saavutamiste kohta. Kui selgub, et töö ei vasta nõuetele, siis toetust välja ei maksta.

Roheauditi projekti lõpparuande näidisvorm

Arendustegevuse projektid esitavad sõltuvalt projekti pikkusest lisaks lõpparuandele ka vahearuande(d).

Vahearuandes too välja kõik antud perioodil tehtud tegevused ja saavutused ning maksetaotluses antud perioodi kulud.

Lõpparuandele lisa tuleb lisada valminud arendustegevust tõendavad materjalid. Too välja oma hinnang projekti tulemuslikkusele ning mõju ärimudeli muutmisele.

Toetuse summa makstakse välja 30 tööpäeva jooksul pärast seda, kui on esitatud aruanne projekti tulemuste saavutamiste kohta. Kui selgub, et töö ei vasta nõuetele, siis toetust välja ei maksta.

Vahe- ja lõpparuande näidisvorm

Abiks taotlejale

Anari Lilleoja

teenusejuht

+372 627 9452

[email protected]

Klienditeenindus

+372 627 9700

[email protected]

Loe toetuse tingimuste kohta lähemalt toetuse määrusest.

Muud läbivad taaste- ja vasutpidavusrahastu (RRF) õigusaktid ja juhendid

Toetuse määrus

Kestlik areng on sotsiaal-, keskkonna- ja majandusvaldkonna kooskõlaline arendamine eesmärgiga kaotada vaesus, kaitsta keskkonda ja tõsta inimeste heaolu pikaajaliselt jätkusuutliku ühiskondliku toimemudeli kaudu

Ringmajandus on tootmis- ja tarbimismudel, mille puhul ja tooteid jagatakse, laenatakse, kasutatakse korduvalt, parandatakse, uuendatakse ja olemasolevaid materjale, nii kasutuseta jäänud tooteid kui materjalina teisest tooret või juba tekkinud jäätmeid võetakse ringlusse võimalikult kaua, millega pikendatakse toodete olelusringi

Roheaudit on protsess, mille raames kaardistatakse ettevõtja rohevõimekus, ärimudeli ringsus ja koostatakse teekaart ning mis võib sisaldada organisatsiooni ja toote keskkonnamõju hinnangute ja deklaratsioonide koostamist ja avaldamist

Roheauditi läbiviija on ekspert või ekspertide grupp, kes omab põhjalikke teadmisi ja kogemusi keskkonna- ja kliimavaldkonnas, sh ringmajandus, keskkonnajuhtimissüsteemide- ja strateegiate rakendamine, toote ja teenuse olelusringi kestlik kujundamine ja/või keskkonnamõju hindamisest. Eksperdil on lisaks eelnevale tootmisettevõtte kogemus rohetehnoloogiate kasutamise, arendamise ja rakendamise osas. Juhul, kui roheauditi käigus viiakse läbi ettevõtte kasvuhoonegaaside jalajälje hindamine, siis on vajalik vastava pädevusega eksperdi kaasamine

Rohevõimekus on ettevõtja küpsuse tase ja pädevus keskkonna- ja kliimamõjudega tegelemisel, mis sõltub omanikutahtest, juhtimissüsteemist, meeskonna teadlikkusest, rohetemaatika sidususe ulatusest äristrateegiaga ning planeeritud rohearendustegevuste ellukutsumisest

Rohetehnoloogia on kestlik ja keskkonnahoidlik tehnoloogia, mis vähendab kogu elutsükli ulatuses inimtegevuse mõju keskkonnale

Ärimudeli ringsus on toote või teenuse olelusringi etappidele tuginev analüüs, mis selgitab välja, mil määral on ringmajanduse põhimõtted juurutatud ettevõtja põhitegevusalasse ning kui perspektiivikas võiks nende toote- või teenusearendamisse rakendamine olla tulevikus

Avasta, milliseid projekte ja mis mahus oleme aastate jooksul toetanud.

Uuri lähemalt
Fotod: Eesti meretööstus otsib rahvusvaheliselt messilt uusi koostööpartnereid

EAS viib kaheksa ettevõtet Eesti ühisstendiga meretööstuse messile SMM 2022, mis toimub 6.-9. septembrini Hamburgis. SMM mess on maailma juhtiv merendussektori mess, kus sel aastal osalevad ca 2000 eksponenti ja üle 40 000 külastaja enam kui 100 riigist. „Messi mastaabist annab aimu see, et see toimub kokku ligi 90 000 ruutmeetril, mis on kümme korda suurem kui Pirita teel asuv Eesti Näituste messikeskus,“ näitlikustas EASi Saksamaa ekspordinõunik Leana Kammertöns. Tänavu on fookuses merenduses toimuv üleminek rohelisele energiale, digitaliseerimine ja kliimamuutused. „See on ülihea võimalus Eesti ettevõtetele tutvustada oma uusi tooteid, end meretööstuse trendide ja arengutega kurssi viia ja uusi kontakte luua,“

Anne Sulling ja Dordain lepingut allkirjastamas
EE10ESA ehk Eesti tähistab tänavu 10 aastat Euroopa Kosmoseagentuuri liikmena

Tänavu täitub 10 aastat Eesti saamisest Euroopa Kosmoseagentuuri (ESA) liikmeks. Eesti kosmosetegevusi juhtiv Kosmosebüroo, mis kuulub Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutuse (EIS) koosseisu, plaanib väärikat tähtpäeva tähistada kogu 2025. aasta vältel mitmete ürituste ja tegevustega. 4. veebruaril 2015 allkirjastas väliskaubandus-​ ja ettevõtlusminister Anne Sulling Eurooopa Kosmoseagentuuriga liitumislepingu. Selle sündmuse tähistamiseks korraldab Kosmosebüroo Eesti kosmosekogukonnale 4. veebruaril kell 18.00 vastuvõtu Draamateatri 4. korruse Maalisaalis. Pidulike sõnavõttude järel ootab ühine etenduse „Solaris“ vaatamine. 6. veebruaril linastub Apollo kinos dokumentaalfilm „ESTCube-2.X: kümme aastat tähtedeni“, mis räägib kosmoseprojekti katsumusi täis teekonnast. 21. ja 22. mail toimub Eestis ESA finantskomitee kohtumine, mis toob Tallinnasse Euroopa Kosmoseagentuuri kõrged ametnikud ja eksperdid. 1. septembril

Eesti stend MATKA 2025 messil
Fotod: Eesti viis oma parimad pakkumised Põhjamaade suurimale reisimessile

16.–19. jaanuarini toimub Helsingis Põhjamaade suurim turismimess MATKA, kus Eesti ettevõtjad ja turismipiirkonnad tutvustavad soomlastele selle aasta põnevaid reisipakkumisi. Kui Tallinn on Soome külastajate arvu poolest kriiside eelse taseme juba saavutanud, siis selleks aastaks ootab Eesti turismisektor rohkem Soome külastajaid ka pealinnast väljapoole. “MATKA mess on aasta tähtsündmus, kus korraga kõige rohkem Eesti turismiettevõtjaid oma peamiste välisklientidega vahetult kokku puutub,” ütles EISi turismijuht Anneli Lepp. „Eestisse reisimine on paljudele soomlastele sama loomulik nagu oma maakodu külastamine. Eesti turismisektor teeb kõik, et soomlased tunneksid end siin koduselt, nagu hea naabri juures peabki,“ iseloomustas Anneli Lepp Soome turu olulisust ja lisas: „Reisimise

Tekstiilijäätmetest ehitusplaat
Eesti teeb maailmas revolutsiooni: kõik tekstiilijäätmed lähevad peagi taaskasutusse

Ida-Virumaale Sillamäe tööstusparki on rajamisel kahe jalgpalliväljaku suurune tööstusala, kus hakkavad tööle tehased, mis sorteerivad ja kasutavad ära kõik Eestis tekkivad rõiva- ja tekstiilijäätmed. Väärtuslikumat osa saab taaskasutada tekstiilikiuna, väheväärtuslikumast toota nii Eestis kui ka eksporditurgudel konkurentsivõimelisi ehitusmaterjale. Investeeringu suurus on ligikaudu 100 miljonit eurot, EIS toetab projekti Õiglase Ülemineku Fondi vahenditest 39 miljoni euroga. Taristuminister Vladimir Sveti sõnul on selline investeering väga oodatud, sest kõigis omavalitsustes peab nüüd olema korraldatud tekstiilijäätmete eraldi kogumine. „Tekstiilijäätmed on üks raskemini töödeldavaid jäätmeliike ning kogu Euroopa otsib praegu lahendusi, et neid suurtes kogustes väärindada. Saame olla uhked, et meie kohalikud ettevõtjad võtsid selle

Eesti ettevõtjad BAU messil
Eesti on Euroopa suurim puitmajade eksportija, astuda soovitakse järgmine samm

Sel nädalal osalevad 11 Eesti ettevõtet koostöös Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutusega (EIS) Saksamaal Münchenis toimuval maailma juhtival ehitusvaldkonna messil BAU. BAU fookuses on arhitektuur, materjalid ja süsteemid. Messi külastab umbkaudu 200 000 inimest, kelle seas on nii arhitekte, insenere, müügimehi, tootjaid, edasimüüjaid, arendajaid, ostjaid kui investoreid. Eesti ühisstendil osalejate seas on mitmeid puiduga toimetavaid ettevõtteid. Kuigi Eesti on juba täna näiteks puitmajade eksportimises Euroopa esimene – ekspordikäive on ca pool miljardit eurot, mis on poole suurem maht meile järgnevatest Poolast ja Leedust, ning kogu Euroopa turust on Eesti käes ligi veerand – püütakse Saksamaal jalga ukse vahele saada veelgi laiemalt. “Tehaseline

Kaupade eksporti kasvatasid novembris kodumaised tooted

Statistikaameti andmetel kasvas kaupade eksport 2024. aasta novembris võrreldes eelmise aasta sama ajaga 3%, import jäi samale tasemele. Jooksevhindades eksporditi kaupu ligi 1,6 miljardi euro ja imporditi 1,7 miljardi euro eest. Kaubavahetuse puudujääk oli 166 miljonit eurot, mis on 53 miljoni võrra väiksem kui aasta varem. Statistikaameti väliskaubanduse analüütik Jane Leppmets selgitas, et novembris kasvas Eesti päritolu kaupade väljavedu 6%, samas kui reeksport vähenes 2%. „Eesti päritolu kaupade osakaal koguekspordis kasvas novembris kahe protsendipunkti võrra ning moodustas sellest 66%. Enim eksporditi Eesti päritolu elektriseadmeid ning puitu ja puittooteid,“ tõi Leppmets välja. Novembris eksporditi kaupadest kõige rohkem elektriseadmeid (16% koguekspordist), põllumajandussaaduseid

Sind võib veel huvitada

Avatud
digi

Andmetöötluse praktikum

Hind 500€ + km
Kestus 4 kuud
Avatud
Toetus

E-veoselehe liidestamise toetus

Suurim toetus 15 000
Avatud
Toetus

Väikese ja keskmise suurusega ettevõtja arenguprogramm

Suurim toetus 200 000
Avatud
Toetus

Ettevõtja varustuskindluse toetus

Suurim toetus kuni 300 000 mikro- ja väikeettevõttele, kuni 500 000 keskmise suurusega ja suurettevõttele
Avatud
Toetus

Starditoetus

Suurim toetus 20 000
Avatud
Toetus

Arendusosak

Suurim toetus 35000
Avatud
innopööre

Tippinnovaatorite programm

Hind 5000 eurot + km
Kestus 8 kuud (nov - juuni) + 6 kuud jätkuprogramm
Avatud
rakendusuuringud

Rakendusuuringute ja eksperimentaalarenduse nõustamine

Avatud
Toetus

Ettevõtete digipöörde toetus

Suurim toetus 300 000
Avatud
Toetus

Rakendusuuringute programmi väikeprojektide taotlusvoor

Suurim toetus 150 000
Avatud
äri arendamine

Välisspetsialistide kaasamine ettevõttesse

Hind tasuta
Kestus 30 min
Avatud
Toetus

Loomeettevõtjate arenguplaani elluviimise toetus

Suurim toetus 100 000
Avatud
arendamine

Innovatsioonivõimekuse diagnostika

Hind tasuta
Avatud
Toetus

Loomeettevõtjate ekspordivõimekuse arendamise toetus

Suurim toetus 50 000
Avatud
äri arendamine

Arenduspartnerite otsing ja arenduskoostöö nõustamine

Hind 6 tunni järgselt 100 €/h
Kestus kuni 6 tundi tasuta
Avatud
Toetus

Digitaliseerimise teekaardi toetus

Suurim toetus 10 000
Kestus kuni 6 kuud
Avatud
Toetus

Ettevõtte arenguprogramm

Suurim toetus arenguplaanile kuni 500 000
Kestus kuni 3 aastat
Avatud
Toetus

Innovatsiooniosak

Suurim toetus 7500
Avatud
Toetus

Tootearenduse toetus

Suurim toetus 500 000
Avatud
fookusvaldkond digi

Tehnoloogiate otsing, seire ja analüüs (technology intelligence)

Hind alates 5-st töötunnist 100 €/h
Kestus kuni 5 tundi tasuta
Tagasi üles