Vaata peasisu

Fookusvaldkondade juhtimine

Toetame teadmus- ja tehnoloogiamahukat ettevõtlust digilahenduste, tervisetehnoloogiate, toidu- ja puiduressursside, teisese toorme ja maapõueressursside väärindamise ning nutikate energialahenduste valdkondades.

Scroll down

Kuidas saame sind aidata?

TAIE fookusvaldkonnad on Eesti arenguvajadustele ja -võimalustele vastavad riigi, ettevõtete ja teadusasutuste koostöös eelisarendatavad teadus- ja arendustegevuse, innovatsiooni ja ettevõtluse valdkonnad. Fookusvaldkondade puhul on eesmärk ettevõtete, teadusasutuste ja teiste partnerite koostööst tekkiva sünergia ja ressursside koondamise kaudu võimendada fookusvaldkondade arengut ning panust Eesti arenguvajaduste lahendamisel. EISi fookuses on ambitsioonikad ettevõtted, kes tegutsevad TAIE fookusvaldkondades.

Koondame TAIE valdkondade info ja teadmised

Planeerime tegevusi TAIE teekaartidega seatud sihtide saavutamiseks

Nõustame ettevõtjaid ja korraldame võrgustumisüritusi

91 mln €

fookusvaldkondi toetatud

200+

toetatud projekti

40 tuh €

keskmine lisandväärtus töötaja kohta

Digilahendused igas eluvaldkonnas fookusvaldkonna eesmärk on uuenduslike ja kõrgema lisandväärtusega IT süsteemide, toodete ja tehnoloogiate väljatöötamine toetamaks valdkondlikku arengut ja ettevõtete konkurentsivõimet. Läbi avaliku sektori meetmete näeb riik vajadust anda hoogu juurde ettevõtetele ja projektidele, kus luuakse uuenduslikke meetodeid ja innovaatilisi digitehnoloogiaid. Kokkuvõttes annavad fookusvaldkonna arengusse panuse tehnoloogilised arendused, mille väljakutse lahendamine ja arendamine väljendub teadus ja arendustegevusena olgu selleks tehisintellekt, digitaalne kaksik või küberfüüsilised süsteemid. Valdkonnal on määratletud prioriteetsed arengusuunad ja arenguks vajalikud tegevused.

 

Loe lisaks

Tervisetehnoloogiad ja -teenused valdkonna eesmärk on luua mõjusamaid ja kättesaadavamaid tervishoius rakendatavaid teenuseid ja tooteid, mis peavad olema tõenduspõhised. Selleks on oluline toetada teadustulemuste ja loodud tehnoloogiate kasutuselevõttu ning terviseandmete nutikat kasutamist. Tegemist on teadusmahuka ettevõtlusega, mis hõlmab laia spektrit tegevusi, sealhulgas ravimite ja meditsiiniseadmete (sh tarkvaraliste meditsiiniseadmete) tootmist ja arendamist, diagnostika-, ravi- ja rehabilitatsiooniteenuseid, info- ja kommunikatsioonitehnoloogilisi lahendusi tervishoius ning ennetus- ja tervist toetavaid lahendusi.

 

Loe lisaks

Toiduressursside väärindamise valdkonna peamine eesmärk on leida teaduspõhiseid lahendusi toidu tootmisel tekkivate kaas- ja kõrvalsaaduste ning jääkide kasutamiseks uute toodete tootmisel. Samavõrra olulised on teadus- ja arendustegevus ning tehnoloogiate arendamine, et väärindada nii taimset kui loomset toiduressurssi ja uurida uute toiduallikate kasutamisvõimalusi ja -piiranguid näiteks merevesiviljeluses, rakupõllumajanduses ja taimse valgu kasutamisel. Lisaks on vaja luua paremat teadmist ja lahendusi toidu ohutuse, säilivuse, kvaliteedi ja tervislikkuse tagamiseks, seejuures ka seoses uute pakendite mõjuga toidule.

 

Loe lisaks

Puit on Eesti jaoks oluline looduslik ressurss, mille väärindamisahel hõlmab kogu puitmaterjali väärtusahelat puu kasvatamisest metsas kuni lõpptoote valmimise ja turustamiseni. Seega on oluline hoogustada valdkonna teadus-​ ja arendustegevust, eesmärgiga maksimeerida puidutoorme kasutust ning luua pikaajaliselt kestvaid tooteid. Puiduressursside väärindamise fookusvaldkonnas on eelisarendatavaks puidu keemiline ja molekulaarne väärindamine, mille puhul eraldatakse puidust väärtuslikke ained, et neid kasutada uute biopõhiste toodete tootmiseks. Oluline suund on ka teaduspõhine metsakasvatus, et kasvatada kohalikku puidutooret parimas kasvukeskkonnas. Strateegilise tähtsusega on lisaks puidu kui teisese toorme ja jäätmete uuenduslike kasutamise lahenduste arendamine.

 

Loe lisaks

Kohalike maapõueressursside fookusvaldkonna eesmärgiks on luua teadus-arendustegevuse ja ettevõtluse toel maapõues olevatele materjalidele ja maapõue omadustele kõrgemat väärtust sise- ja eksporditurgudel arvestades kestliku arengu reegleid ja elurikkuse säilitamise vajadust.   Valdkonna arendamisel toetatakse esmase toorme sh fosforiidi, põlevkivi, metallimaakide ja turba uuringuid, kestlikke rakendusvõimalusi  ning kasutuselevõttu keemiatööstuses. Samuti on olulised arendustegevused, mis aitavad leida uuenduslikke viise kuidas kasulikult ja loodust säästes rakendada geotermaalenergiat, põhjavett ning kasutusele võtta mineraalseid kaevandus- ja väärindada tootmise kõrvalsaaduseid.

 

Loe lisaks

Teisese toorme ja jäätmete fookusvaldkonna eesmärk on võimendada ringmajandust ning hoogustada teaduspõhiste lahenduste ja tehnoloogiate loomet. Eelisarendatavateks on lahendused, mis võimaldavad pikendada materjalide ja toodete kasutusiga, tooteid korduskasutada, jäätmeid materjalina taaskasutusele võtta või luua jäätmetele turul kõrgemat lisandväärtust. Strateegilise tähtsusega on fookusvaldkonnas ka teisese toorme- ja jäätmevoogude uudsete seiremeetodite arendamine ning vastavate andmemetoodikate kasutamine ringmajandusliku ärimudelile üleminekul.

 

Loe lisaks

Energeetikalahenduste fookusvaldkonna eesmärk on luua teaduspõhiseid lahendusi, mis võimaldaksid toota, salvestada ja kasutada energiat keskkonnahoidlikult. Fookusvaldkonnas on eelisarendatavateks arendustegevused, mis aitavad toota energiat kliimaneutraalselt, parandavad energiaefektiivsust või tõstavad varustuskindlust. Energeetikalahenduste all peetakse silmas nii elektrienergia, soojusenergia kui transpordiga seotud energiatarbe tehnilisi lahendusi sõltumata sellest kas neid rakendatakse energia genereerimisel, salvestamisel, muundamisel, ülekandel, süsteemide juhtimisel või energia lõpptarbimisel.

 

Loe lisaks

 

Baruto õlu, tervislikud snäkid, DNA-testitud mesi – eestlased avavad uksi Jaapani turul

Sel nädalal toimub Jaapanis Tokyos mainekas toidu- ja joogimess Foodex, kus on koostöös Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutusega (EIS) oma tooteid eksponeerimas koguni 11 Eesti ettevõtet. Tänavu juba 50. korda toimuvat Foodexit peetakse toidutööstuse väravaks Aasiasse, eelkõige Jaapanisse. Sealsel Eesti ühisstendil osaleb juba turule murdnud kui ka alles läbilööki otsivaid ettevõtteid. Tooteid, mida tutvustatakse, on seejuures väga erinevaid: alustades Eesti sumomaadleja Baruto pildiga Põhjala laagriõllest, lõpetades Hiiumaa astelpajumarjade, hinnatud Junimperiumi džinni või DNA-testitud Artisan Honey meega. Esmakordselt on Foodexil kohal MySnack, kes soovib olulisi kontakte sõlmida, kohalikku turgu tundma õppida ja oma tervislikke snäkke tutvustada. „Näitame oma mitmeid tervislikke ja toitainerikkaid

Teadlane
Ettevõtjad: teadus- ja arendustöötaja toetus annab meile julguse võtta suure potentsiaalse tuluga riske

Veel nädala jooksul saavad Eesti ettevõtjad taotleda toetust proportsionaalselt juba tehtud teadus- ja arenduskuludelt. Toetuse suurus on 50 protsenti 2024. aasta teisel poolel teadus-arendustegevusega seotud töötajate eest makstud tulumaksust. Asjaajamine on bürokraatiavaba, toetuse arvestus käib Maksu- ja Tolliameti andmete põhjal ning kuna ei ole vaja eraldi projektiplaani ega täiendavat dokumentatsiooni, võtab taotlemine vähem kui pool tundi. Kuna toetus põhineb juba tehtud kuludel, ei kaasne toetuse saamisega täiendavat aruandlust Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutusele. Toetuse eesmärk on soodustada ettevõtteid stabiilselt investeerima teadus- ja arendustegevusse, mis võimaldab ettevõtetel suurendada tootlikust ja luua kõrgema lisandväärtusega tooteid ja teenuseid.  Varcus Solutions OÜ arendab virtuaalreaalsuse (VR)

Thormi valmistoit tunnistati maailma parimaks

Eesti ettevõte Thormi võitis Dubais rahvusvahelisel toidu- ja joogitööstuse messil Gulfood 2025 innovatsiooniauhindade jagamisel valmistoodete kategoorias esimese koha. „See auhind on n-ö rahvusvaheline kinnituskiri meie innovatsioonile – meie arendustöö ja unikaalsed lahendused on konkurentsivõimelised ka globaalselt,“ sõnas Thormi tegevjuht Peeter Tava.   Maailma suurimal toidumessil Gulfood, kus Eesti stend on väljas kaheksandat korda, osaleb tänavu 19 Eesti ettevõtet. Messi avapäeval kuulutati välja 2025. aasta innovatsiooniauhinna võitjad. Valmistoidu kategoorias võitis peaauhinna Thormi möödunud sügisel turule jõudnud täistaimse valmistoiduga “Rebitud kanatu kookose-karri kastmes”. Tegu on hernevalgust valmistatud kanafilee analoogiga aasiapärases kastmes.  Võit kasvatab ettevõtte usaldusväärsust nii jaemüüjate, partnerite kui ka investorite silmis,

Tekstiilijäätmetest ehitusplaat
Eesti teeb maailmas revolutsiooni: kõik tekstiilijäätmed lähevad peagi taaskasutusse

Ida-Virumaale Sillamäe tööstusparki on rajamisel kahe jalgpalliväljaku suurune tööstusala, kus hakkavad tööle tehased, mis sorteerivad ja kasutavad ära kõik Eestis tekkivad rõiva- ja tekstiilijäätmed. Väärtuslikumat osa saab taaskasutada tekstiilikiuna, väheväärtuslikumast toota nii Eestis kui ka eksporditurgudel konkurentsivõimelisi ehitusmaterjale. Investeeringu suurus on ligikaudu 100 miljonit eurot, EIS toetab projekti Õiglase Ülemineku Fondi vahenditest 39 miljoni euroga. Taristuminister Vladimir Sveti sõnul on selline investeering väga oodatud, sest kõigis omavalitsustes peab nüüd olema korraldatud tekstiilijäätmete eraldi kogumine. „Tekstiilijäätmed on üks raskemini töödeldavaid jäätmeliike ning kogu Euroopa otsib praegu lahendusi, et neid suurtes kogustes väärindada. Saame olla uhked, et meie kohalikud ettevõtjad võtsid selle

Jaanuaris algavad tasuta ESG veebipraktikumid ettevõtetele

Viimastel aastatel on ESG (keskkonna-, sotsiaal- ja juhtimispõhimõtted) muutunud oluliseks teemaks kõigile ettevõtetele, mitte ainult suurkorporatsioonidele. Väikesed ja keskmise suurusega ettevõtted (VKE-d) seisavad üha enam silmitsi ootustega oma tegevuse jätkusuutlikkuse tõestamiseks nii partneritele, investoritele, klientidele kui ka rahastajatele. Vastutustundlik ettevõtlus ei ole pelgalt trend, vaid strateegiline vajadus, mis tagab pikaajalise konkurentsivõime. ESG strateegia rakendamine aitab VKE-del: Kuidas alustada ESG teekonda? Ettevõtte ESG strateegia loomine algab hetkeolukorra hindamisest: protsesside kaardistamisest, tugevuste ja nõrkuste analüüsist ning ettevõtte mõju hindamisest nii sisemiselt kui ka väliselt. Seejärel seatakse selged eesmärgid ja mõõdikud, määratakse vastutajad ning luuakse konkreetne tegevuskava, mis haakub ettevõtte üldstrateegiaga. Kogu protsess

Tagasi üles